Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi
123   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Özgür Sabanlıoğlu

2 yıl önce - Pzr 01 May 2016, 19:58
Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi


Kurtuluş Savaşı'na 15 yaşındaki lise öğrencilerini gönderen ve o yıl mezun vermeyen ülkemizin ve Kayseri'nin tarihi Kayseri Lisesi müzeye dönüştürüldü. Başlığı açmakta çok geç kalmışız, en kısa sürede gitmeyi istediğim müthiş teknolojilerin kullanıldığı Türkiye'nin ender müzelerinden... Kayseri umarım bu fırsatı iyi değerlendirerek yerli turizmini kat ve kat artırması gerekli. Kültür Yolu projesinin en önemli ayağıdır; Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi.... 2 Mayıs'ta(yarın) açılıyor.Alıntı:
TARİHİ Kayseri Lisesi'nde oluşturulan' Milli Mücadele Müzesi' 2 Mayıs Pazartesi günü açılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, açılış için hazırlanan müzede incelemelerde bulundu.
Büyükşehir Belediyesi, Kayseri'ye önemli bir müze daha kazandırdı. 2 Mayıs Pazartesi günü törenle açılacak olan Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi, tüm yönleriyle Kurtuluş Savaşı'nı, Anadolu'nun milli mücadeleye katkısını ve milli mücadele kahramanlarını anlatacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, açılışa hazır hale gelen müzede incelemelerde bulundu. Milli Mücadele Müzesi ile insanlara milli mücadele ruhunu hatırlatmak istediklerini ifade eden Başkan Çelik, Kayseri ve ülkeye çok önemli bir müze kazandırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Müzenin aynı zamanda Kayseri'deki Kültür Yolu projesinin en önemli duraklarından birisi olduğunu dile getiren Başkan Çelik, "Yüzyılı aşkın bir süre şehrin eğitim alanındaki en önemli kurumlarından birisi olan bu tarihi taş mektebi Milli Mücadele Müzesi olarak düzenledik. Binanın zemin katında tarihimizde önemli bir konuma sahip milli mücadele yıllarını canlandıracağız. Özellikle Sakarya Savaşı'na katılıp da şehit olan öğrencileri ön plana çıkarıyoruz. Çok farklı sunum teknikleriyle hem görsel olarak hem de dijital ortamda vatandaşlarımıza burayı gezdireceğiz. Ayrıca Kayseri Lisesi'nde okuyan ve mezun olan devlet adamlarımız, cumhurbaşkanlarımız ve ünlülerimiz de müzede yer alacak. Bunların canlandırılacağı bir sınıfımız olacak" dedi.
alıntı-gazeteler.Nazmi

2 yıl önce - Pzr 01 May 2016, 20:10

Tarihi lisenin müze olarak kullanılacak olması sevindirici. İstiklal savaşımızda da güzel bir yeri var Kayseri Lisesi'nin. Hemen arkasında, Kayseri Mahallesi'nde de 'Hemşehrilik Muzesi' açılacak. Kale içi kültür, sanat ve müze projesi de tamamlandığında, zaten açık hava müzesini andıran Kayseri, çok daha güzel bir konuma gelecektir

Nazmi

2 yıl önce - Cum 07 Ekm 2016, 11:48


(+)


Güzel bir müze olmuş, emeği geçenlere teşekkürler.Nazmi

2 yıl önce - Pts 10 Ekm 2016, 17:15

Alıntı:
Tarihi Müzeye Büyük İlgi

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 Mayıs 2016 tarihinde açılarak Kayseri'ye armağan edilen Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi büyük ilgi görmeye devam ediyor. Müzeyi açılışından bugüne kadar ziyaret edenlerin sayısı 40 bini aştı.Kayseri Büyükşehir Belediyesi, fiziki imkanları yetersiz ve depreme dayanıksız hale gelen ve Taş Mektep olarak da bilinen tarihi Kayseri Lisesi binasının yerine Anadolu Lisesi standartlarında okul binası yaptırdı ve tarihi binayı aslına uygun şekilde restore ettirerek Türkiye'nin önemli müzelerinden birisi haline getirdi. Açılışından bu yana geçen beş aylık sürede 40 bini aşkın kişinin gezdiği müze büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Zaman zaman Kayseri'ye gelen siyasiler ve bürokratlarla Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi'ni ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik son olarak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile müzeyi gezmişti. Yalçın Kurt müzeyi çok beğendiğini belirtmişti.

Tüm yönleriyle Kurtuluş Savaşı'nı, Anadolu'nun milli mücadeleye katkısını ve milli mücadele kahramanlarını anlatan müzede Sakarya Harbi'nde şehit düşen Kayseri Lisesi son sınıf öğrencileri için de ayrı bir platform yer alıyor. Müzede Kayseri Lisesi'nin asırlık eğitim tarihini ortaya koyan bölümler ve yetiştirdiği Cumhurbaşkanlarımız Abdullah Gül ve Turgut Özal'ın öğrencilik hallerini yansıtan balmumu heykellerinin yer aldığı örnek sınıf da bulunuyor.

Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi, geçmişi geleceğe taşıma anlamında önemli bir hizmet olarak görülüyor ve bu yönüyle de takdir topluyor. Tarihi Kentler Birliği'nin Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma, Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda da Müftü Evi Restorasyon projesiyle birlikte Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi ödül layık görüldü.

[ ! ]


Abdullah Gül ve Turgut Özal'ın yanı sıra, Kayseri Lisesi'nden mezun olan tüm ünlü öğrencilerin balmumu heykellerinin yer aldığı bir sınıf oluşturulabilirdi. Her şeye rağmen güzel bir müze olmuş,
Kayserimiz'e değer katmış


Haldun Turan

2 yıl önce - Prş 13 Ekm 2016, 23:13

4-9 ekim tarihleri arasında Kayseri Orduevinde kalırken sitemizin üyelerinden Nazmi arkadaşımın bizi götürdüğü yerlerden biri tarihi önemi olan bu müzeydi.

Kayseri Lisesinin içinde olan Milli Mücadele Müzesini özellikle gençlerin görmesini ve iyi incelemesini dilerim.

Memleketin nasıl kazanıldığına dair önemli bir yer burası.

Müzede çektiğim fotoğraflar devam edecek.


(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ