Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

2.pist yapılmalımı?
evet 2.pist gereklidir 95.6%  95.6%  [938]
hayır 3.havalimanı açılınca yoğunluk olmayacaktır 4.4%  4.4%  [43]
Toplam Oy : 981

Meier4599
6 yıl önce - Sal 03 May 2016, 20:03

Hamdi Özgün Bey,

Proje kapsamında sadece pist yok muydu? Yeni bir terminal de mi yapılacak acaba?

Karaman Ahmet
6 yıl önce - Sal 03 May 2016, 22:20

Kapasitenin 30 milyondan 70 milyona cikacagi konusuluyor.

Yanlizca 2. pist yapimiyla kapasite iki katindan fazlasina cikarilamaz.

Edit:

Alıntı:
Sabiha Gökcen’e 1.3 milyar dolara 2. pist

Yolcu sayısı artan Sabiha Gökçen Havalimanfna ikinci pist ve 112 metrelik kule geliyor. Proje 715 milyon doları kamulaştırma bedeli olmak üzere toplam 1.3 milyar dolara malolacak.
İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist ve kentin siluetinden fark edilecek kule geliyor. Havalimanında bulunan 3 bin metre uzunluğundaki piste paralel olarak 600 milyon doları inşaat ve yapım 715 milyon doları kamulaştırma olmak üzere toplam 1.3 milyar dolarlık bir yatırımla 3 bin 500 metre uzunluğunda yeni bir pist inşa edilecek.

Proje kapsamında havalimanında hizmet veren mevcut kule yıkılarak yenisi yapılacak. 2014 yılı başında başlayacak projenin 4 yılda tamamlanması hedefleniyor. Yeni pistin tamamlanması ile birlikte havalimanının yolcu kapasitesi 30 milyondan 70 milyona çıkacak. Piste Airbus A380’ler de inebilecek. Pistin inşaatında 500 kişi çalışacak. Proje kapsamında mevcut kontrol kulesi de yıkılacak. Yapılması planlanan yeni kulenin yükseldiği 112 m ve çapı 26 m olacak. Dünyada türünün en uzun örneklerinden olacak kule binası gündüzleri şehir silüetinde fark edilebilir şekilde olacak. Kule, geceleri ışıklı bir fener halini alacak.

http://www.sabihagokcen.aero/press-room/sabiha-go ...ara-2-pist

Yani pistin disinda eski kulenin yikilip, 112 m yüksekliginde yeni kulenin yapilacagindan bahsediyor, fakat yeni terminal sözü gecmiyor.

Yeni terminal yapilmadan kapasite nasil 30 milyondan 70 milyona cikarilacak, aklim almadi.

hamdiozgun

6 yıl önce - Çrş 04 May 2016, 22:57

Tamamen soylentiden ibaret olan birkac sey yazim evet yeni bir terminal binasi daha yapilacak giriside aydinli sapagindan olacak
Bakalim gorecegiz soylenti gercek cikacakmi

metehan6195
6 yıl önce - Cmt 07 May 2016, 23:33

2.pistin nekadar acil ve önem arzettiği gösteren resimler

(+)

(+)

grsn
6 yıl önce - Cum 13 May 2016, 18:21

(+)

Kaynak=http://www.arup.com/projects/sabiha_gokcen_international_airport_2_runway?sc_lang=tr-TR

metehan6195
6 yıl önce - Prş 09 Hzr 2016, 11:46

2.pist ihalesi yapıldı

ihaleyi alan:makyol
teslim süresi:14 ay
kaynak: http://www.airporthaber.com/sabiha-gokcen-haberle ...zandi.html

geç oldu ama hayırlı olsun

mafakyanc

6 yıl önce - Prş 09 Hzr 2016, 14:24

Bu haberde bir tuhaflık yok mu? Sabiha Gökçen'de 2. pist yapılması için hafriyat çalışmaları vb. işler zaten bir süredir başlamıştı. Bülent Küçük arkadaşımız da bu konuda hem birtakım fotoğraflar yüklemiş, hem de bilgiler vermişti.

Ancak bildiğime (ve özellikle Bülent Küçük'ün verdiği bilgilerden aklımda kalanlara) göre, Sabiha Gökçendeki bu genişletme çalışması sadece ve sadece 2. bir pistin inşası değildir. Yukarıdaki maket fotoğraflara da dikkat ediniz...

Söz konusu projenin kapsamı:

1) 3.500 mt. uzunluğunda, a380'lerin iniş kalkışına da elverişli 2. pistin inşaatı,
2) Bu pistin seçilmiş alanda inşa edilebilmesi için (zannederim) Aydınlı tarafındaki çevre yolunun yer altına alınması ve buna paralel sair deplase çalışmalar artı tüm pist alanı için hafriyat,
3) 2. Terminal yapılması,
4) Yeni bir Kontrol Kulesinin (112 mt. yükseklikte olacağı söylenmekteydi...) yapılması.

Yukarıdaki (2)'deki işler zaten başlamıştı diye biliyorum; ama kim/kimlerce yürütüldüğünü bilmiyorum.

Bahsedilen o (yaklaşık) 1.4 Milyar Dolarlık ve Makyol tarafından kazanılan ihalenin sadece ve sadece 2. Pistin inşaatıyla ve sair donanımıyla (ışıklandırma vb.) sınırlı olduğunu zannediyorum.

En son mafakyanc tarafından Prş 09 Hzr 2016, 18:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mtoman
6 yıl önce - Prş 09 Hzr 2016, 15:58

Alıntı:
Bu haberde bir tuhaflık yok mu? Sabiha Gökçen'de 2. pist yapılması için hafriyat çalışmaları vb. işler zaten bir süredir başlamıştı. Bülent Küçük arkadaşımız da bu konuda hem birtakım fotoğraflar yüklemiş, hem de bilgiler vermişti.

Ancak bildiğime (ve özellikle Bülent Küçük'ün verdiği bilgilerden aklımda kalanlara) göre, Sabiha Gökçendeki bu genişletme çalışması sadece ve sadece 2. bir pistin inşası değildir. Yukarıdaki maket fotoğraflara da dikkat ediniz...

Söz konusu projenin kapsamı:

1) 3.500 mt. uzunluğunda, a380'lerin iniş kalkışına da elverişli 2. pistin inşaatı,
2) Bu pistin seçilmiş alanda inşa edilebilmesi için (zannederim) Aydınlı tarafındaki çevre yolunun yer altına alınması ve buna paralel sair deplase çalışmalar artı tüm pist alanı için hafriyat,
3) 2. Terminal yapılması,
4) Yeni bir Kontrol Kulesinin (112 mt. yükseklikte olacağı söylenmekteydi...) yapılması.

Yukarıdaki (2)'deki işler zaten başlamıştı diye biliyorum; ama kim/kimlerce yürütüldüğünü bilmiyorum.

Bahsedilen o 1.3Milyar Dolarlık ve Makyol tarafından kazanılan ihalenin sadece ve sadece 2. Pistin inşaatıyla ve sair donanımıyla (ışıklandırma vb.) sınırlı olduğunu zannediyorum.

Doğru bunlara ilaveten, Aydınlı tarafında THY tekniğin binaları var, hangar var onların taşınma işlemi var. Onlar, fotoğrafa bakarak konuşuyorum, Aydınlı kavşağı civarına taşınacak!

mafakyanc

6 yıl önce - Prş 09 Hzr 2016, 18:13

Alıntı:
Doğru bunlara ilaveten, Aydınlı tarafında THY tekniğin binaları var, hangar var onların taşınma işlemi var. Onlar, fotoğrafa bakarak konuşuyorum, Aydınlı kavşağı civarına taşınacak!

Yok, aman ha dostum; ne yapıyorsunuz? Taşınacak falan birşey yok; bu saatten sonra olamaz da. Sizin "taşınacak zannettiğiniz" yapılar o maket fotoda , sağ üst köşede olanlar. Aralarından 2. pist başlıyor/geçiyor....

Üst sol/orta tarafta bir tanesi de üçgenimsi olan yapılar 2. Terminali oluşturacak (ama bunun son proje maketi olduğunu zannetmem...); ancak 2. pistin konumu vs. doğru gözüküyor!...

yusuf38
6 yıl önce - Cum 10 Hzr 2016, 10:27

sabiha gökçen 2.pist ve diğer ek işler 2 ihalede yapılıyor.
ilk etap işini kaynarca-sabiha gökçen metrounuda yapan yse inşaat devam ediyor.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM