Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 19
Anıl 95
11 ay önce - Pzr 07 Nis 2019, 13:35

İzmirli genç burda kimsenin bu tarz mimaride cami yapılmasın dediği yok

Sen önce yazılanları bir iyi anla millete akıl vermeye kalkmadan önce

Bu caminin yapıldığı yer modern gökdelenlerin, plazaların yükseldiği Yeni Kent Merkezi diye adlandırılan yerdir

O gökdelenlerin arasında 500 yıl öncesinin mimarisi açıkça göze hoş gelmeyen, ironi ve çelişki yaratan bi durum oluşturuyor

Bu mimaride bir camiyi örnek veriyorum Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanının yakınlarında bir yere yapsan oldukça yakışır ve büyük ilgi görür

Ama YKM içinde gökdelenlerin arasında sırıtır malesef bu gerçeğin görmeyen gözleriniz ve bir de üste çıkmaya çalışmanız anlaşılırsa gibi değil gerçekten 🖓

izmirli genc
11 ay önce - Pzr 07 Nis 2019, 13:45

Ne yazık ki bu kafalar bizim medeniyetimize temel kavramlarda saygı duymayan adamlar.Mimarimizin onlara en klişe geklen ,aslında en mantıklı planların potansiyelini hayal bile edemezler.
Aşağıda ki paylaşacağım caminin mimari ,vb.. pek çok yönden eleştirisi yapılabilir.. Ancak yerel malzeme ve mimari gelenekler kullanılarak.tek kubbeli ,revaklı planın bile ne ufuklar sunduğunu görmenizi isterim
( Bu ufkun, frenk kültürünün müslümanlaştırılması üzerine olduğunu tahmin edersiniz)

Bu arkadaşlar modern frenk kültürünün aslen çeşitliliği yok edici bir yapıya sahip olduğunu göremiyorlar. Bugün delhi,bombay , meksiko şehri, Lagos,İstanbul artık,birbirinden ayırd edilemez beton iğrençliklerle kaplıdır. bu batı modernizmi ve ona kapılan hayran kafanın tabii neticesidir. Elinde kendisini eğitecek insan bulamayan halk , en az suçlanacak kesimdir.

İnvaziv Frenk Hayranlığının tesirini hep, Kiore(Pasifik sıçanı,tatus exulans) nin, Pasifik adalarında 2000 den fazla kuş,sürüngen vb.. türünü tüketip dominant canlı olmasına benzetirim.

En son izmirli genc tarafından Pzr 07 Nis 2019, 13:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

izmirli genc
11 ay önce - Pzr 07 Nis 2019, 13:47

Mesela ,argümanın boşluğu, senin şahsın değil....
Tanımam ,etmem, belki tanısam çok seveceğim kişilerle bozuşmak , bana ne kazandıracak......
O konuda haklısınız , modern meydana o mimari çok uymuyor. Ama bence mesele o modern mimaride.Çevre ve kültürle ,tabiatla uyum , çok takip ettiğim modern mimaride bir prensiptir.
Brutalist imarinin en Pislik hali, ne yazık ki türkiyede hakimdir.
Bir de frenk modern mimarisine bakın:

Bu da tarihe ,çevreye saygısız "bizim" modernizm:

Dikkat edilirse ofansif,şahsi algılanabilecek şeyleri mümkün oldukça siliyorum ,sürç-i lisan ettikse affola....

Bosta_ali
11 ay önce - Pts 08 Nis 2019, 01:22

‘Frenk’ mimarisi diyen birinden çok da ciddi bir yorum beklememek lazım da, neyse. “Rum Levamten”den haberimiz yokmuş. Neyse şu an Güney Kıbrıs’ta olduğum için internetim çok müsait değil, ama dönünce biraz hız keselim.

Kendi mimarine sahip çıkmaktan bahsediyorsun, ama kendi mimarini geliştirmek için görüntüsü mimar sinan kopyası binalar yapılmasından öteye gidemiyorsun.

‘Kolonyal’ buna denmez ayrıca. Colonial in bir kaç tanımı var ama hiç biri bu kullanım değil.

Alaçatı baskıcı camii (restorasyonda kanımca Türkiye en iyilerinden umart eseri) gibi bir camii çok daha uygun olurdu.

Güney Kıbrıs’ta da dev ortodoks kiliseleri görüp güldüm. Bizim şu andaki furyamızdan farkı yok ve kitsch duruyor. Eskiye özenti yapınca Port Alaçatı kadar Çakma duruyor.

Neyse, dönünce görüşmek üzere.

izmirli genc
11 ay önce - Pts 08 Nis 2019, 01:37

Hyatında frenk terimini duymamış ,bir de burun kıvırıp yorum yapan züppe dandyleri de biz ciddiye almayız. Daha okuduğunu anlamıyor. Size öğretmemişler frenk ,katolik ve protestan emnşeli avrupalıya denir. Bunların sanatları doğu hristiyanlarından farklıdır.
İzmirin 19.yy mimarisi rum,levanten ,frenk mimarlar olduğundan habersiz modern .çağdaş
Frenk mimarisi denince : Barok ,Gotik , romanesk vs.. anlaşılır,bunu bilmiyor.KÖNEMANN SERİSİ OKU. Ne kitap okundu İzmir tarihi hakkında ,pafta vb.. bakıldımı yok. Modern ,çağdaş,çiğdem ,boyoz geyiği

Modern Çağdaş mimarisi
http://www.gecelikgunluk.com/2016/04/dachau-prote ...aklar.html

Mimari protestan kilisesinden araklama, Bunları yapan herif şantiyesinde namaz kılan görünce rahatsız olan beyaz,ayrıcalıklı klasik türk eliti. Buna cami yaptırsan ne hayır gelir.Herifin bu ülkenin inancı,kültürü ile alakası yok ,sevgisi de yok . Camisi bile ruhundaki zulmeti yansıtıyor.Modern camiymiş,bunların yaptığı camiyi istemiyoruz ,Herifler cami değil,adeta kabbala merkezi inşa ediyor

En son izmirli genc tarafından Pts 08 Nis 2019, 23:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 7 kere değiştirildi

Mehmet BLC
11 ay önce - Pts 08 Nis 2019, 02:12

@izmirli genc, başka başlıklardaki bilgilendirici mesajlarını ilgiyle takip ediyoruz lakin şu yukardaki mesajlar sana hiç mi hiç yakışmadı, sana olan bakışımı yerle yeksan etti. İnsanların daha modern bir cami istemesi en doğal hakkı ve ben de böyle düşünüyorum, her yerde aynı mimari tarza sahip camileri görmekten sıkıldık, İzmir'e daha büyük ve görkemli bir cami yapılmalı ama farklı mimari tarzda olabilirdi. Ha tamam senin dediği gibi frenk mukallitliği de olmasın ama bu olmamasını istemek daha nazik ve kibar bir üslupla dile getirilebilirdi.

Şikayet edilip de silinmemesi için mesajlarındaki tüm olumsuz içerikleri silmeni tavsiye ederim ya da sen bilirsin.

Bosta_ali
11 ay önce - Pts 08 Nis 2019, 11:30

Gencoglan, yavaş ol bakalım. Öncelikle, ‘ frenk mimarisi’ demişsin sonra katolikler, Protestanlar... bir kavram çorbası.

‘Frenk’ mimarisi derken osmanlı’nın Bir çok eserini de beğenmiyorsun anlaşılan. Balyan ailesi baroku sence nereden geliyor? Hangi okullarda okudular? Padişahın yaptırdığını beğenmiyor Musun?

Emre arolat’ı beğen beğenme. Adam farklı bir şey yapmaya çalışmış. Sen eski görünümlü binaları beğen. Disneylandı da ne güzel şato diye beğen hatta. İçi beton dışı kaplama taş ölçeksiz Çamlıca camiini falan beğen. Özgürsün.

Bu arada ahkam kesmişsin de.. İngilizce anadilim kadarı iyidir, senin okuduğun kitapları orijinalini okudum, bahsettiğin binaların çoğunu bizzat gördüm, annem de mimarlık doktoralı Prof, çocukluktan beri mimariyle büyüdüm... Rauf beyru ya da okudum izmir hakkında yeterince bilgim olduğu gibi yabancı kaynak da okurum milao kai diavazo Ellinika.

Ne savunduğunu bir tam yazar mısın? Osmanlı Selçuklu (ki böyle bir akım yok), milli akım, nasıl bir akım savunuyorsun? 500 yıılık camileri tekrar tekrar yapmayı mı uygun gördün? Osmanlı bile öğrencilerini o devrin en iyi okulları Paris’te diye oraya yollamış. Biz niye Çin, Amerika, Avrupa’dan esinlenmeyelim? Onlar birbirinden esinleniyor ziyadesiyse. Neyi yanlış yaptık da bu kadar kızdın?

Sakin sakin bir anlat.

Baskıcı camii’ne baktın mı?

En son Bosta_ali tarafından Pts 08 Nis 2019, 17:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Misafir 958

11 ay önce - Sal 09 Nis 2019, 16:50

Osmanlı mimarili camiler yapılmalı camiler modern olmaz gösteriş ve lüks dinimizce haramdır

GkhanTR
11 ay önce - Sal 09 Nis 2019, 19:33

Osmanlı mimarisi gösterişli değil mi? Selimiye yada Sultanahmet'te kullanılan malzemeyi bi incele istersen. Modern yapı ile lüks ne alaka anlayamadım.

Misafir 231

11 ay önce - Sal 09 Nis 2019, 19:37

haa.. şimdi anlaşıldı..
gökdelenlerin arasında bir cami huzursuzluk yaratacak.
bütün dertleri bu.

sayfa 19
« önceki   123 ... 18192021   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet