Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Ulu Camii Projesi
123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
Jeezy
6 yıl önce - Çrş 27 Nis 2016, 23:24
İzmir Ulu Camii Projesi

(+)


Müftülük açıkladı: Çınarlı’ya büyük proje, 4 kampüse cami!
İzmir İl Müftü Yardımcısı Gül, Çınarlı’daki 15 bin kişilik projenin adının Ulu Cami olacağını söylerken, 4 devlet üniversitesine kampüs cami yapılacağını da açıkladı.

ULU CAMİ GELİYOR
İl Özel İdaresi’nin kapatılmasının ardından aslan payının ilçe müftülüklerine gitmesini “Bizim altın çağımız” sözleriyle tanımlayan Gül, Çınar’da tahsis edilen 20 dönümlük araziye yapılacak protokol camiinin de adını koydu!

İzmir İl Müftü Yardımcısı Muharrem Gül, İzmir'e Selimiye Cami Modeli'nde bir cami yapılacağını açıkladı. Diyanet Sen İzmir Şubeleri Divan Toplantısı'nda konuşan Gül, "Şu anda Edirne Selimiye Camii'nin benzeri şeklinde 15 bin cemaat kapasiteli camiinin inşaatına yakın zamanda başlayacağız. İzmir'in sembol camilerinden biri olacak ibadethanenin adı Ulu Cami olacak" dedi.

İzmir'de nüfusa göre cami sayısının orantısız olduğunu söyleyen Gül, "Kastamonu'da 300 kişiye bir cami düşerken İzmir'de 20 bin kişiye bir cami düşüyor. Bazı 50 bin nüfuslu semtlerimizde cami bile yok. Müftülük olarak konuyla ilgili çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu. İl Özel İdare'nin tasfiyesinin ardından aslan payının İlçe Müftülükleri'nde olduğunu kaydeden Gül, "Bu dönem bizim altın çağımız oldu. İl Özel İdaresi tarafından Çınarlı'da 20 dönümlük arsa bize tahsis edildi. O arsada bulunan bina yıkıldı. Şu anda oraya İzmir'in sembol camileri arasına girecek "Ulu Cami" projesini hayata geçireceğiz. Yapılacak cami sadece ibadethane olmayacak; içinde otoparkı, konferans salonları, sosyal alanları ve aşevleri de olacak" diye konuştu.

Üniversitelere cami

İzmir'deki 9 üniversite ibadethanesinin yetersiz olduğunu vurgulayan Gül, "160 bine yakın öğrenci öğrenim görüyor. Şu anda ilk etapta 4 tane devlet üniversitesine kampüs cami yapılacak. İlk kazma Ege Üniversitesi'nde vurulacak. Bunların projeleri tamamlandı. Ardından sırasıyla Katip Çelebi, Dokuz Eylül Üniversiteleri ile Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde cami yapılacak" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bugünlerde zor bir süreçten geçtiğinin altını çizen Gül, "Sendikalar olarak derdimiz devletin derdi olmalı. Güneydoğu'da bir sıkıntımız var. Oranın derdiyle dertlenmeliyiz. Devletimizin yanında olmalıyız. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı'na karalama kampanyası var. Bir fetva yüzünden kıyamet koparıyorlar. Bugün biz başkanlığımızın yanında olmalıyız. Biz bir Diyanet ailesiyiz. Her kademesindeki görevlisiyle biz bir aileyiz" diye konuştu. Diyanet Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise "Diyanet Sen olarak tarafsız değiliz, hakkın tarafındayız. Bizler tarafız. Neyin tarafıyız? Sünnetin ve Kur'an-ın tarafıyız" dedi.


En son Jeezy tarafından Prş 28 Nis 2016, 22:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi


mahmut11
6 yıl önce - Çrş 27 Nis 2016, 23:28

Hayırlı olsun.

Yaptıranlardan ALLAH razı olsun

İZMİR'E YAKIŞIR!

Aslında körfeze hakim bir tepeye yapılıp Körfezin her yerinden görülmesi daha hoş olurdu.


Jeezy
6 yıl önce - Çrş 27 Nis 2016, 23:34

İzmir’e Dev Camiinin yeri belli değilIzmir Restorasyon
6 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 00:08

Konak Meydani'na yapilmayacagina emin olabilirsin Jeezy.

muratxxp
6 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 00:10

Cami hayırlı olsun. Bu arada klasik anlayışın dışına çıkıp değişik bir tasarım yaparlarsa daha iyi olur.Relax 35
6 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 10:13

İlk mesaj da gösterilen kırmızı ile çizilmiş yer ve plan var.
Orası Menderes ilçesindeki Etibank'a ait lojmanların olduğu yer. Yani burası.
Sanıyorum orası yıkılarak oraya yapılacak.

Tabi haberin içeriği ile o kırmızıyla çizilen yer tutmuyor. Haber de diyor ki : "İl Özel İdaresi tarafından Çınarlı'da 20 dönümlük arsa bize tahsis edildi. O arsada bulunan bina yıkıldı. Şu anda oraya İzmir'in sembol camileri arasına girecek "Ulu Cami" projesini hayata geçireceğiz."

Yani diyor ki Çınarlı da il özel idare arsası o zaman bu bahsedilen yer inşa edilen İzmir Bölge Adliye Mahkemesinin yanı ve Tekfen ait yapılacak gökdelenin arka tarafı oluyor. Yani burası.


Izmir Restorasyon
6 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 12:13

Tekfen arazisi orası mahkemelik. Oraya cami izni yok.

Selimiye camii kopyası da yapılmasın zaten.

Mimari olarak özgün bir şey olmayacaksa ne anlamı var Edirne mi burası?


Misafir 9eb

6 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 15:40

şov için ülkenin herhangi bir bölgesinde ibadethaneye karşıyım, gerekli olan şekilde en kutsal şekilde yapılmalı...
Mesela Pasaport ile Çankaya arasında insanlar cuma günleri ibadetlerini yolların üzerinde, zorlunun yıllardır mahkemelik olan binasının önünde gerçekleştiriliyorlar.(binanın durumunu bilenler bilir).. ben kullanıyorum kullanmıyorum bu benim özelimde kalan bir şey ama kullanan insanlar için öncelikle bu sorunun çözülmesi lazım...


mahmut11
6 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 15:47

Gökdelen merkezine böyle güzel bir cami yapılması taraftarıyım Çünkü orada ihtiyaç artacak ve güzel bir görünümde kazandırabilir

Jeezy
6 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 15:57

Izmir Restorasyon@
Tövbe Etsayfa 1
123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet