Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Selcuk
14 yıl önce - Pzr 10 Tem 2005, 15:04
Beşiktaş'ın Yeni Stadyumu Vodafone Park


Kapasitesi 55 bin kişiye çıkarılacak. 2012 adaylığımız için en büyük kozumuz olacak. Türk Milli Takımı tüm maçlarını burada oynayacak. Takımlar yatlarla denizden stada getirilecek.

Futbol Federasyonu ve Beşiktaş Kulübü İnönü Stadı için muhteşem bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. İki büyük kurumun hayali gerçekleşirse Türkiye, milli maçlarını oynayabileceği İngiltere'nin Wembley Stadı gibi bir "Milli Stada" sahip olacak. 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak için harekete geçen Futbol Federasyonu, ulaşımının kolaylığını, çevredeki park alanlarının yeterliliğini, kent merkezinde yer almasını ve mükemmel boğaz manzarasını dikkate alarak İnönü Stadı için bir proje geliştirdi. Federasyon geliştirdiği bu projeyi Beşiktaş Kulübü'ne de sundu.

Bu projeye göre, İnönü Stadı, hemen yanı başındaki Dolmabahçe Sarayı'nın mimarisi örnek alınarak yeniden inşa edilecek. Sarayın mimari özellikleri stada aynen yansıtılacak. Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alınan eski açık tribününe hiç dokunulmayacak. Bu tribün sadece yeniden elden geçirilecek. Türk Milli Takımı'nın maçları, Şampiyonlar Ligi, UEFA Kupası Finali ya da Avrupa Şampiyonası'nın açılış ve final karşılaşmaları bu statta oynanacak. Ve karşılaşmayı oynayacak takımlar yatlarla denizden stada gelecek ve kırmızı halıyla eski açık tribününden stata girecek.

Stadın kapasitesi de artırılacak ve 55 bine çıkarılacak. Gazhane tarafındaki arazi de stat arazisi içine alınarak buraya ikram çadırları kurulacak. Aynı arazinin altına da otoparklar inşa edilecek. Ayrıca şu anda sahadan yatık bir şekilde yükselen tribünler daha dik hale getirilecek ve sahaya yakınlaştırılacak. Kapalı tribünün arkasından geçen Beşiktaş-Taksim yolu da stat arazisinin içine alınacak. Bu güzergahtaki ulaşım stadın altına yapılacak bir tünelle sağlanacak. Futbol Federasyonu geliştirdiği bu projeyi Beşiktaş Kulübü yönetim kurulu önümüzdeki günlerde değerlendirmeye alacak.

Stadın maliyeti Futbol Federasyonu ile Beşiktaş tarafından ortaklaşa karşılanacak ve Beşiktaş maçlarını yine İnönü Stadı'nda oynamaya devam edecek. Federasyon, 2012 Avrupa Şampiyonası için geliştirdiği bu projeyi, UEFA'da en büyük koz olarak kullanmayı planlıyor. Proje hem Boğaz'ın muhteşem manzarasını, hem de Türk mimarisinin en güzel örneklerini dünyanın gözleri önüne serecek. Proje ile ilgili konuşan Futbol Federasyonu Asbaşkanı Hasan Doğan, "İnönü Stadı UEFA kriterlerine en uygun stat. Orayı mükemmel hale getirebiliriz. 2012 adaylıgımız için mükemmel bir kozumuz olacak" dedi.

DOLMABAHÇE SARAYI

SULTAN Abdülmecit (1839-1860) döneminde imparatorluğun tüm görkemini vurgulamak ve batılılaşmanın etkisindeki yeni düzeni simgelemesi için yapıldı. Mimarları Garabet Amira Balyan ve oğlu Nikogos Balyan'dır. Dolmabahçe Sarayı, belirli bir mimari üsluba bağlanamaz. Ancak, süslemelerde gözlenen batı etkilerine karşılık, kuruluş ve mekán ilişkileri açısından geleneksel Türk evi plan tipi öne çıkar. Bodrumla birlikte üç katlı olan yapının 285 odası ve 46 salonu vardır. Saray, Osmanlı mimari geleneğinin bir çok özelliğini bünyesinde barındırır. Sarayda, 1922'ye kadar 6 padişah oturdu.


Cenk-Kaan
14 yıl önce - Pzr 10 Tem 2005, 15:46

Cok süper bir proje.
Ve en kisa zamanda hayata gecirilmesi lazim. Istanbul icin dse müthis olur.irfan x
14 yıl önce - Pzr 10 Tem 2005, 16:49

tamamen asparagas haber

Size hiç mantıklı geliyor mu? 2012 için projeler çoktan hazır, ve İstanbul
'un stad ihtyacı yok.

Ve buraya daha büyük bir stad yapmak, bu bölgenin üçüncü defa öldürülmesi anlamına
gelir.

"İnönü Stadı UEFA kriterlerine en uygun stat. Orayı mükemmel hale getirebiliriz. 2012 adaylıgımız için mükemmel bir kozumuz olacak" demişler, habere bak... yok böyle bir şey. Bu stad'da bir şey oynanamayacağını, UEFA kriterlerine uymadığını Şenez Erzik belki yüz defa hem basında hem TV'de söyledi, anlattı.


Kapalı tribünün arkasından geçen Beşiktaş-Taksim yolu da stat arazisinin içine alınacak. demiş, bu bir çevre, ağaç ve tarih katliamıdır. Bu sadece Hıncal Uluç tarafından orataya atılan bir öneridir. Sanki tüm yazıyı Hıncal'a yazdırmışlar gibi kokuyor, çok ilginç.

Böyle bir katliama ne Federasyonun, ne de Jimlastik klübünün gücü yetmez. Bakın beşiktaşa değil 55 bin 80 bin kişilik bir stad yapılsın, ama şehrin tarih merkezinde, İmparatorluk yolunda değil. Sur içi katledilmişti, şimdi de bu bölge yok edilecek... yok yapamazlar...

Bu durum Kadıköy'e benzemez...ŞSS'nin yeri Tarihin göbeği değil. Kızıltoprak semti Dolmabahçe gibi önemli bir semt değil. Çevresinde, normal konutların olduğu, tarihi eser falan bulunmayan bir yer.

Dolmabahçe ise, 18. yy'dan sonra İmparatorluğun kalbi olmuş, bugün bile hala o dönemi temsil eden yollar binalar, ağaçlar (Domabahçe özel tasarı bir yerdir) ve daha başka yapıların olduğu bir bölge.

Ben devletin kulüplerie stad yapmasına karşı değilim. Şehirlere tesis kazandırmak, hm hükümetlerin hem belediyelerin görevi. İtalya'da, Portekiz'de bütün Stadlar belediyelere ait. İlk defa Juventus kendi stadını yapacak. Bence ya belediye, ya hükümet, hem G.S'ye, Hem de BJK'ye arsa tahsis etmeli, hatta gerekirse inşaatı bile kendisi yapmalıdır ( ama konut için değil, sadece stadyum için). Anadolu'da da bu böyle olmalı. Bugün bizim stadlar Anadolu'da da kulüplere ait değil, Gençlik ve Spor İl müdürlüklerine ait. Sadece G.S ve FB kendi stadlarına saipler, Beşiktaş ise, "Ex-National Stadium" u kiralamıştır. Bir zamanlar Roma Olympiyat Stadı ne ise İnönü'de o idi, istanbul'un tüm takmları burada oynardı. Hatta Lefter Macaristan'a ki golü burada atmıştı (deniz tarafındaki kale). Ana İnönü stadında açılış maçında ilk golü atan kişi Sayın Süleyman Seba'dır... Geçenlerde (bir kaç ay oldu) inönü stadının ilk renderinglarie rastladım. İlk proje daha bir ilginçmiş, ama galiba parasızlıktan ancak bu kadar yapabilmişler. Proje'de eski açığın ana giriş kapısı çok heybetli görünüyor (tipik İtalyan Faşist Mimarisi). Tabi 1940'lar, 50'ler İstanbul'un canına ot tıkandığı yıllar olduğu için, böyle bir stadı sarayın karşısına yapmakta bir sorun görmemişler. (Stadın yapılma sebebi, güzelim Taksim stadının "kışlası", park yapmak adına katledildiği içn doğan ihtiyaçtan olmuş, daha sonra bu bölgeye yakın diye, stad buraya yapılmış. Bu arada Taksim Kışlasını Yıkmak Dünya'daki en büyük bina soykırımıdır, bunu bir örneği ancak savaşlarda olur....

Böyle bir proje hem tarihe hem şehire saygısızlık. Ama bundan öte tam bir kültürsüzlük... Bu projeye sevinen arkadaşları tham etmiyorum, çünkü tahminim, bu arkadaşlar İstanbul'u tanımıyorlar. Ama böye bir haberi gazete geçmek bile utanç verici bir durum, harakiri sebebi yani...


Cenk-Kaan
14 yıl önce - Pzr 10 Tem 2005, 17:02

Irfan bana göre sunulacak projeye habli.
Stadin disa cephesi semte uydurulsa niye olmasin.
En iyisi belki Inönü Stadini yikip orayi park yapümaktir.
Ama onun mümkün olmadigini sende biliyorsun.
Bari stad o tarihi semte uydurulsun.
Proje ve ona ayrilacak bütceye bagli.


Sina

14 yıl önce - Pzr 10 Tem 2005, 17:30

Stat ve gökdelenler konularını pek takip etmesem de bu yazılanlar ilgimi çekti. Öncelikle Ati'nin dediklerine katılıyorum, şehirde o kadar tahrip varken bu düeltme neden göze batar ki,

Unutmayın ki burada yapılacak olan ve mimari tarzıyla da Dolmabahçe'nin dokusuna ters düşmeyecek bir projenin uygulanması kazançtır, kayıp değil. Ki kalkıp da "burası Dolmabahçe, tarihine ve yapısına karışmayın" yok orası başka bir mekan ellemeyin denilirse, biz yaşadığımız dönem olarak bir eser bırakamadan göçüp gideriz. Büyük düşünün, bakın mantık şu: Düşünsenize, bugüne kadar tarih kitaplarında bir sürü medeniyetlerden bahseder. Selçuklular, Osmanlı, Bizans vesaire... Biroğu savaşçı, pek azı kültür, sanat, mimari, ticaret gibi konularda eser sahibidir. Osmanlı kültüründen hala miras gibi yiyoruz, bizim bıraktığımız ne eser, yapı var? İlerde birgün belki 2500 yıllarında burada başka bir devlet kurulursa, şu mu denecek? "Türkiye devleti ve Türkler bulundukları bölgeye bir eser bırakmadıkları gibi, olanların bir kısmını da 2000'li yılların başına kadar bilinçlenene kadar tahri etti, nedeni sosyo-ekonomik olan bu durum ile şu anda birçok eser kayıp ve tahrip edilmiş durumdadır."

Maksat hava atmak, "ahanda işte bak bizim eserimiz de var" demek de değil. Bu bi gereklilik, en azından birçoğumuzun asli görevi ve ilk önemli uygulaması gereken şey olmasa bile; mimari ve yapısal açıdan hele ki günümüz çağına en uygun düşen "futbol" kavramıyla da uyumlu ve ideal.

Yapılmayacak bir proje olsa bile kim düşünmüş yazmışsa hakikaten tebrikler. Ben böyle bir projenin şehre artı değer katacağından eminim. Ayrıca 100 sene sonra bu yapılacak stat "tarihi mekan" olacaktır. Referans alınan nokta ve tarih önemlidir.

Ayrıca neden illa ki birileri için yapıyoruz kardeşim? 2012 içinmiş şu içinmiş, bizim insanımızın böylesi bir statta maç seyretmesi gerektiği dşünülmüyorsa, elalem için niye yapıyoruz? Bir ay gelir oynar giderler, yok turizmmiş falan da filanmış bunlar afaki şeyler. Bir sene sonra herkes unutur "Şampiyonlar finalinin 2005 yılında İstanbul'da oynandığını" ama kimse unutmaz, hele ki eser olarak estetik yapıda olan, boğaz manzaralı, kırmızı halı ile denizden girilen "İnönü Stadını"... Geleceği düşünün, basit hareket etmeyin. Kime diyorsam artık bu sözü Birileri duysun beeeeeeeni

Sevgilerimlewww.sercan.de
14 yıl önce - Pzr 10 Tem 2005, 17:45

bana göre oraya 55.000 kislik stad sigmaz
en fazla 35.000 olur
ki ilk proje zaten öyledi


Mert K
14 yıl önce - Pzr 10 Tem 2005, 19:49

tamamen yalan haber üzerinde tartışmaya bile değmez
onca yol neden yapıldı olimpiyat stadına...nerden baksanız 250 milyon dolar yatıyo olimpiyat stadında...federasyonun böyle bir ideali varsa olimpiyat stadı milli stad olmak için birebir.Wembley hiçbir klübe ait değil ancak bjk inönü stadı beşiktaş klübüyle özdeşleşmiş bir yapı. Burayı milli takımın stadı haline getirmek doğru olmaz(maçlar inönüde yapılmasın anlamında söylemiyorum)


www.sercan.de
14 yıl önce - Pzr 10 Tem 2005, 21:25

bana göre eski Inönü yikilmasi gerek
BJk için zaten birgün küçük gelecek
ve yeni, modern ve büyük stadyum zaten burada olmuyorsa
BJK bir gün baska birserde yeni stadini yapmasi gerek

eski Inönü yikildiktan sonra umarim yüksek yapi orada olmaz

Irfan abi, parki yoksa binami orada daha iyi olur?


Adem1903
14 yıl önce - Cum 15 Tem 2005, 21:18

öncelikle olimpiyat stadının milli takım için önersine şunu söyliyim :
olimpiyat stadının ambiansı her bakımdan kötü.Tribünler zemine uzak.Ne kadar Bağırırsan bağır sesler havada kayboluyor.Stad zaten İstanbul'a baya bi uzak.Gidip gelmesi sorun teşkil ediyor.Bakınız 2005 Türkiye Kupası Final Maçı.Dünyanın sayılı derbileri arasında gösterilen fb-gs kupa finaline topu topu 25 bin taraftar gitti.

Boğazın ne önemi var konusunda :
zaten orada yazıyor.Boğazdan ulaşım olacak diye.Burada İstanbul Boğazının jeopolitik konumunu ve önemlerini anlatacak değilim.Siz hiç İnönü Stadına maça girmeden önce boğaza karşı oturdunuz mu ? ya da kadıköy deplasmanına giderken vapur iskelesinin önünde tezahüratlar meşaleler böyle bi ortamda bulundunuz mu ? Stada ne önem kazandırır diyeceksiniz.Konum olarak düşünün.Boğaz da bu projenin bir parçası olacak.

Ben bir Beşiktaşlı olarak işin maddi kazanç yönünü de düşünüyorum.Bu proje -eğer gerçekleşirse- Beşiktaş'a mali olarak büyük bir gelir getirecek.İstanbul'un konum olarak trafik olarak en kalabalık yerlerinden birinde bu stad.bu projeye dahil edilecek mağazaların Beşiktaşa katkı sağlayacak geliri hayal bile edemezsiniz.

Ve son Olarak birşeyler yapıp avrupaya kendimizi gösterip TÜRKİYE isminden söz ettirmek istiyorsak bu ve buna benzer birçok projeyi herkesin desteklemesi lazım ..


Er-Han

14 yıl önce - Sal 19 Tem 2005, 18:44

ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler.Birşeyler var demekki söyleniyor bu kadar şey.Niçin hemen olmaz ya böyle birşey kim uydurmuş diye giriyorsunuz ki...sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet