Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Anıl 35
2 yıl önce - Cum 01 Nis 2016, 23:13
İzmir Efes Antik Kanal Projesi Hayata Geçiyor


İzmir’in dünyaca ünlü ilçesi Selçuk’ta hayata geçecek olan Efes Antik Kanal Projesi için çalışmalar hız aldı. Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı beraberinde AK Parti Selçuk İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen ve Devlet Su İşleri İzmir 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk ile birlikte alanda incelemelerde bulundu.

“Hükümet Projesi İzmir ve Selçuk’a büyük bir ivme kazandıracak”
Antik Kanal Projesi ile ilgili gelişmelerin çok sevindirici olduğunu ifade eden Başkan Bakıcı; “Selçuk ve İzmir açısından çok önemli bir projenin başlangıcı yapılmaktadır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayı ile DSİ’nin hazırladığı proje Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun bu konudaki iradeleri ile gerçekleşiyor. Büyük bir heyecan içerisindeyiz. Antik kanal projesi bir hükümet projesidir. Bu proje İzmir ve Selçuk’a büyük bir ivme kazandıracaktır” dedi.

Bu projenin startının daha önce verildiğini hatırlatan ve şu anda yapım ile ilgili önemli bir aşamaya gelindiğini kaydeden Başkan Bakıcı; “Projemizin hayata geçirilmesi için gerekli tüm izinler alındı. Devlet Su İşleri’nin geliştirdiği bir proje ile antik kanal iki aşamalı olarak açılacaktır. Pamucak boğazında bulunan köprüye kadar olan bölüm ilk aşamada açılacak ve değerlendirilecek. İkinci bölüm ise arkeolojik anlamda değerlendirilecek kısımdır. Bununla ilgili çalışmalar da gerçekleştirildi. Bu çerçevede doğal sit alanı konusundaki çalışmalar neticesinde çok daha kısa zamanda sonuç alınacağını umuyoruz” diyerek, Selçuk halkı adına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkürlerini iletti.

Pamucak ve Belevi Gölü arasındaki yatak genişliği arttırılacak
Antik kanal projesinin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir için belirlediği 35 projeden birisi olduğunu ve bu projenin DSİ tarafından yürütülmesi için talimat aldıklarını belirten DSİ İzmir 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk; “Selçuk ilçesindeki DSİ Genel Müdürlüğü ile ilgili projeleri yerinde daha detaylı çalışmasını yaptık. Devamını da bunun sonrasında yapacağız. Birincil olarak Küçük Menderes’in denize döküldüğü Pamucak ve Belevi Gölü arasındaki yatak genişliğinin arttırılması ve oradaki işgallerin ortadan kaldırılması konusunu hep birlikte yerinde inceledik. Kanaldaki mevcut kesitler vatandaşlar tarafından işgal edilmiş ve birçok yerde de meyve ağaçları dikilmiş. Tabi bunların hepsi taşkın açısından tehlikeli ve risk oluşturan durumlardır. Bunların kaldırılması ile ilgili proje çalışmalarından sonra makineli çalışma ile bu yatak açılarak Pamucak sahilinin daha temiz hale gelmesine bir katkı olacağını düşünüyorum” dedi.

Antik Kanal projesi en önemli projelerden biridir
İkinci aşama olarak İzmir’in ve Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan antik kanalın oluşturulması ile ilgili olduğunu kaydeden Çelenk; “Eskiden var olan antik kanalı tekrar canlandırmak istiyoruz. Denizden köprüye kadar olan ilk 500 metrelik bölümün projelendirilmesi ile ilgili çalışmaları yapacağız. Köprü Osmanlı mimarisine uygun bir kemer köprü olacak ve altından teknelerin çok rahat geçebileceği sağlanacak. Mevcut durumdan daha yüksek olacak ve de genişliğini arttıracağız. Buradan teknelerin çok rahat bir şekilde antik limana kadar ulaşması sağlanacak” dedi.

Alandaki mezarlar zarar görmeyecek
Yine 2. Etap çalışmasında Antik Kanalın temizlenmesi ve bununla birlikte projenin bitiş süresini kısaltmak adına hem 500 metrelik bölümdeki inşaat çalışmalarına başlayacaklarını, hem de kanalın temizlenmesi işlemine de başlamayı hedeflediklerini kaydeden Çelenk; “Karadan kanalın yanına yanaşıp iş makinaları ile temizleyemiyoruz. Çünkü kanalın kenarında antik mezarlar var. Bu mezarlara zarar vereceğinden başka alternatif yolların bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethederken gemileri karadan yüzdürmesi gibi biz de denizden girerek buradaki Rus batığı temizlemeyi düşünüyoruz. Bu proje sadece Selçuk’a ve İzmir’e değil, tüm Türkiye’ye armağan edeceğimiz bir proje olacak. Biz de bu talimat üzerine projenin nasıl gerçekleştirileceği, nasıl hayata geçeceği konusunda bir çalışma yaptık. Projenin deniz yapıları kısmı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından diğer yapıları da DSİ tarafından yapılacak” dedi.

Bin yıllık hayal gerçekleşiyor, çok mutluyum
Partisinin ilçe yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri ile birlikte alan incelemesi yapan AK Parti Selçuk İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen; “Bugün teşkilatım ve ilçem adına çok mutluyum. Çünkü ilçemde bin yıllık bir hayal gerçekleşiyor. Ben buradan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım Beyefendiye, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu Beyefendiye şükranlarımı ve saygılarımı arz ediyorum. Verdikleri talimatla Selçukluya, İzmirliye ve Türk Halkına vermiş olduğu sözü yerine getirdi. İlk hedefimiz buradaydı. Mükemmel bir proje ve Türkiye’de örnek gösterilecek bir çalışma. Selçuk halkına ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Kaynak http://www.izmirlininsesi.com/belediye-haberleri/ ...ta-geciyor

Misafir b18

2 yıl önce - Cum 01 Nis 2016, 23:29

Bu kanal efes antik şehrine kadar gidiyor mu?

Anıl 35
2 yıl önce - Cmt 02 Nis 2016, 00:13

Alıntı:
Bu kanal efes antik şehrine kadar gidiyor mu?

Evet zaten antik dönemde orda bi kanal vardı ama zamanla kapanmış şimdi tekrar açılıyor tabi yapılırsamehmet GZL
2 yıl önce - Cmt 02 Nis 2016, 00:16

35 Projeden biri idi yapılması zor İZİN VERMEZLER mahkeme koridorlarında sürünür yalan olur giderEn son mehmet GZL tarafından Cmt 02 Nis 2016, 00:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Misafir f76

2 yıl önce - Cmt 02 Nis 2016, 00:18

Buna gelene kadar once otogar.metroyu yapsinlar

Anıl 35
2 yıl önce - Cmt 02 Nis 2016, 00:24

Alıntı:
35 Projeden biri idi yapılması zor İZİN VERMEZLER mahkeme koridorlarında sürünür yalan olur gider

Evet bu aralar sıkça dillendirilmeye başladı bakalım ne olacak sonu merak ediyorum yılan hikayesine dönmez umarımemre karaca

2 yıl önce - Cmt 02 Nis 2016, 00:31

Umuyorum ki yapılır ancak olaya şu boyuttan da bakmak gerekiyor ülkede Batman'a bile stadyum yapılırken İzmire stadı çok gören elazığa bile şehir hastanesi yapılırken bayraklının inşaat alanını düzleyip temel attık diye tören yapıp kaderine terk edenler böyle birşeyi ne kadar sürede yaparlar merak konusu.

mehmet GZL
2 yıl önce - Cmt 02 Nis 2016, 00:32

Alıntı:
Umuyorum ki yapılır ancak olaya şu boyuttan da bakmak gerekiyor ülkede Batman'a bile stadyum yapılırken İzmire stadı çok gören elazığa bile şehir hastanesi yapılırken bayraklının inşaat alanını düzleyip temel attık diye tören yapıp kaderine terk edenler böyle birşeyi ne kadar sürede yaparlar merak konusu.


3 yıl


Anıl 35
2 yıl önce - Cmt 02 Nis 2016, 00:35

Altına imzamı atarım ayrıca Bornovadaki opera binası aynı şekilde yine temeli atılıp kaderine bırakıldı 15 yıldır bir çivi bile çakılmadı sayın Binali Yıldırım 35 proje hızla devam ediyor diyo da gözle görünür bişey yok ben mi göremiyorum yada Konak tünelleri dışında :(mehmet GZL
2 yıl önce - Cmt 02 Nis 2016, 00:38

Alıntı:
Altına imzamı atarım ayrıca Bornovadaki opera binası aynı şekilde yine temeli atılır kaderine bırakıldı 15 yıldır bir çivi bile çakılmadı sayın Binali Yıldırım 35 proje hızla devam ediyor diyo da gözle görünür bişey yok ben mi göremiyorum yada Konak tünelleri dışında

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=4632466#4632466sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet