Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmirli dergi okurları

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
VURAL K
1 yıl önce - Cum 25 Mar 2016, 00:16
İzmirli dergi okurları

Merhaba;

Belki de tahmin edeceğiniz üzere, konu ile alakalı özel bir kurumda, dergilerin piyasaya çıkışından iade toplanana kadar geçen süreçte ve içinde okuyucu memnuniyetini de kısmen içeren bir bölümde çalışmaktayken, işimi daha iyi nasıl yapabilirim düşüncesi altından çıkan bir sonuçtur bu başlık.

Günümüzde insanların okumak yerine işin kolayına kaçarak tercih ettikleri, internet üzerinde video paylaşım tarzı sitelerin karşısında dimdik ayakta durabilen, takip ettiği başlığı anlayabilmek için mutlaka okuması gerektiğinden dolayı üyelerinin tamamının okuma alışkanlığı olan ve potansiyel dergi okuru olma ihtimali olması nedeni ile wowTURKEY de açma nedenimdir bu başlık.

Okuma alışkanlıklarımızı kaybetme nedenlerimizi biraz deşmek, işimle alakalı sorun olan kısımları tespit etmenin yanında, İzmirlilerin dergi ve gazete okuma alışkanlıkları, yeni çıkan dergiler, hangi dergileri sevip sevmedikleri ve nedenleri, ilgili yayınları hangi mekanlardan aldıkları, dergi standının başında yayın seçerken nelere dikkat ettikleri ve yaşadıkları sorunlar, okumaktan çok hoşlandıkları bir dergi içeriğinde değişim imkanı verilse neleri değiştirecekleri, eğer kendileri yepyeni içerikte bir dergi çıkartacak olsalardı nasıl bir dergi olurdu gibi pek çok konuda tartışacağımız ümididir bu başlık.

Burada hepimizle paylaştıklarınız, kimimize ilham kaynağı, kimimize çözüm önerisi, kimimize ise yeniden okuma heyecanı olacaktır.

Unutmayın ki bilgi paylaşınca güzeldir.

yusufpaşa
1 yıl önce - Pzr 27 Mar 2016, 02:49

VURAL bey siz kendi önerilerinizi yazmakla başlayabilirsiniz.

VURAL K
1 yıl önce - Pzr 27 Mar 2016, 17:54

Alıntı:
VURAL bey siz kendi önerilerinizi yazmakla başlayabilirsiniz.

Merhaba;
Konuda sadece tarafsız açıdan yazabileceğim kısım, "okumaktan çok hoşlandığım bir dergi içeriğinde değişim imkanı verilse nelerin değişeceği ve eğer kendim yepyeni içerikte bir dergi çıkartacak olsaydım nasıl bir dergi olurdu" kısmı olduğundan, buradan hareketle bir başlangıç yapalım.

Okumaktan çok hoşlandığım bir dergi içeriğinde değişim imkanı tarafımla sağlanacak olsaydı bu değişimin öncelikle TEMPO dergisi ile başlamasını isterdim. TEMPO dergisi benim gençliğimde fenomen bir dergi iken 2000 yılı başlangıcı ile günden güne kan kaybetmeye başlamış, Türkiye de internet kullanımı artışına paralel olarak satışlarındaki azalma, yayın yönetimindeki kişileri, çözüm arayışına sürüklemiştir. Mesela satış stratejisi olarak uygulanmış "TEMPO 1 LİRA" kampanyası vardı ki bence efsane bir uygulamaydı. Tabii bu şekilde bir satış, beklendiği üzere ilginin rekor seviyelere ulaşması sonrasında, yayının tekrar zamlanması ile beraber, dergiye ilginin eskiye oranla daha hızlı azalmasını da beraberinde getirdi. Haftalık yayınlanan yayının önce aylık periyot ile çıkarılması ve 2015 yıl sonu itibariyle içerik değişimine gidilmesi marka kurtuluşuna ilişkin çabalardı.

Şimdi size sadece TEMPO dergisinin içeriğinde neleri düzeltirdim in yanında, yeni bir dergi çıkartsaydım nasıl bir yayın olurdu' nun cevabını vereyim.

Bence TEMPO marka değeri çok yüksek bir yayın. Ancak 2000 li yılları, 25-35 yaş aralığında yaşayan dergi okuru için çok daha tanıdık bir yayın. Bu avantajı kullanmak için hedef yaş kitlemi 40-50 yaş gurubu olarak oluşturarak konularımı bu kitleye uygun oluştururdum.

Konulara ana hatları ile birkaç örnek vermek gerekirse;
Hobi amaçlı yapılabilecek aktiviteler (akvaryum, doğa, spor, avcılık)
Teknolojiye kolay ayak uydurma amaçlı rehber (akıllı telefonlar, interneti aktif kullanım ve bilgisayar)
Her konuda eski-yeni karşılaştırmaları (araç gereç, evler, mağazalar )
Tabiki Otomobiller...
Az Siyaset (bıkkınlık geldi)
Sanat (çok ağırlaştırılmadan)
Eskilerden çizgi romanlar hatta amatörlerden eskizler

Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki hem yaş sınırını biraz daha öne almak adına incelenmesi hemde eskiye dönük okuyucu kitlemi tekrar elde edebilmek adına belirli bir süre yayını poşetsiz olarak çıkartıp tanıtımına katkı verirdim.

İlk etapta aklıma gelenler bunlar ancak faklı görüşlerinde olacağı kesindir ve bu başlığın açılmasındaki yegane sebep budur.

Saygılar.

VURAL K
1 yıl önce - Çrş 30 Mar 2016, 22:06
Yeni çıkan dergi !

Kültür Edebiyat Mizah : Kara Karga ( M.KUTLUKHAN PERKER )

Fiyat : 6 lira

Periyot : Aylık

VURAL K
1 yıl önce - Pts 04 Nis 2016, 23:17
Bu Günü Anlamak İçin

(+)

Misafir 622

2 ay önce - Prş 12 Ekm 2017, 22:25

tanınmış ilk üç gazeteden başka sanı duyulmamış yerel gazeteden başka hiö bir şey yok
güncel film ve kitaplar bir ay sonrasından tek tük yerlere geliyor

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet