Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

4 yıl önce - Sal 22 Mar 2016, 14:52
NİLESPİT - Bursa Nilüfer'de Bisiklet Kiralama Sistemi


Alıntı:
Nilüfer'de pedallar yeşile dönüyor... Nilespit Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemleri çok yakında hizmetinizde.


Kaynak: Nilüfer Belediyesi facebook sayfası

Geç oldu ama güzel bir uygulama oldu. Umarım Büyükşehir'de bu konuda el atar.


amphioxusiv
4 yıl önce - Çrş 23 Mar 2016, 15:38

Bu uygulama geçte olsa iyi ki geldi.Zaten Bursa da bir tek Nilüfer e yakışır bu.


Bakalım nerelere koyacaklar terminalleri.Hayırlı olsun.borayeter
4 yıl önce - Çrş 23 Mar 2016, 15:49

Nilüfer gençlik parkında bisiklet park yeri hazırlıkları yapılıyordu.Ihsaniye-Ataevler arasında olur diye tahmin ediyorum o güzergahta bisiklet yolu mevcut çünkü.Bisiklet yolunun olduğu yerlerde olur bence.İsbike gibi bir sistem Bursa'da eksikti.Hayırlı olsun.

Misafir fb2

4 yıl önce - Sal 26 Nis 2016, 08:51

Saati 1 liraymış

Berktuğ
site denetçisi

4 yıl önce - Çrş 27 Nis 2016, 14:33

AKILLI BİSİKLET KİRALAMA SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLDİ
Alıntı:
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, bisiklet kullanımını yaygınlaştırarak, sağlıklı yaşam ile çevre bilinci oluşturmak ve bisikletin kent içinde alternatif ulaşım aracı olarak kullanımını sağlamak amacıyla "Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi"nin hayata geçirildiği "Nilespit" projesi uygulamaya konuldu.Proje kapsamında, Nilüfer Belediyesindeki "Nilespit Masası"ndan alınan üye kartıyla bisikletin bağlı olduğu parkta kartı okutarak şifresini giren kişi, kilit mekanizması boşa çıktığında ulaşım aracını alıp kullanabiliyor. Kullanım sonrasında aynı istasyon veya başka istasyona bisikleti bırakılabiliyor.

Ucuz ve satın alma gerektirmeden bisiklet kiralamayı yaygın hale getirmek hedefiyle 3 istasyonda 35 akıllı bisikletle gerçekleştirilen projede, 5 lira abone üye kart bedeli ve saati 1 lira kira bedeli ödeniyor.

Yakında devreye alınacak kredi kartıyla abone olmadan kiralama işlemi için de dolum makinesi başına giden kullanıcı, ekranda bulunan "bisiklet kirala" butonuna basarak, ekrandaki yönergeleri takip ederek cep telefonuna gelen şifreyle kiralama işlemini yapabilecek.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Projenin doğa dostu bisikletle ulaşıma aracı olacağını belirten Bozbey, "Üç noktada hazırlamış olduğumuz bisiklet noktalarında 35 bisikleti, vatandaşların hizmetine sunduk. Vatandaşlar, belediyeden bir kart alarak, bu kartla diledikleri duraktan bisikletlerini alıp kullandıktan sonra tekrar duraklara bırakıyor." diye konuştu.

"Yaktığınız kalori miktarını öğrenebilirsiniz"

Bozbey, projenin henüz başlangıç aşamasında olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

"Birçok mahallede bunları düzenlemeyi planlıyoruz. Özellikle öğrencilerin yoğun olduğu Görükle'de de projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Yaklaşık 140 kilometrelik bisiklet yoluna sahip Nilüfer ilçesinde, bisikletleri ucuz bir ücretle saati 1 liradan kiralıyoruz. Yaşlı, genç, çocuk her yaştan vatandaş, bisikleti ulaşım aracı olarak kullansın istiyoruz. Nilüfer Belediyesinin imza koyduğu 'Başkanlar Sözleşmesi'nde, 2020 yılında karbon miktarının yüzde 20 azaltılması hedefleniyor. Bu imzadan dolayı, bu yenilikçi ve çevreye duyarlı, doğa dostu projeleri hayata geçiriyoruz. İnsanları ve geleceği seviyoruz. Gelecekte yaşanabilir kentleri oluşturmak ve insanları güzel ortamlarda yeşille ve doğayla buluşturmak adına bu projeleri uyguluyoruz."

Projenin ayrıntılarını anlatan Bozbey, "Diyelim ki, 3 saat durmaksızın kullandınız ve yerine bıraktınız. Bisikletlere yerleştirilecek aparatlarla, kullanan kişinin ne kadar kalori yaktığını da belirleyip, cep telefonuna mesaj olarak göndereceğiz. Yerine bıraktığınızda kartınızda kalan bisiklet kullanma hakkını da öğreniyorsunuz." dedi.
Bozbey, hafif raylı sistemin Nilüfer ve İhsaniye istasyonu ile Nilüfer Halkevi yanında "Nilespit"lerin bulunduğunu aktararak, "Talebin çok olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki iki yıl için 25 noktada yüzlerce bisikletler hizmette olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: http://www.olay.com.tr/akilli-bisiklet-kiralama-s ...ldi/69771/

Büyükşehir bu yöntemi Burbak aracılığıyla Bursakart'a entegreli şekilde el atmalı.Musa Dmr
4 yıl önce - Çrş 27 Nis 2016, 16:39

Alıntı:
Bursa da bir tek Nilüfer e yakışır bu.

Tüm Bursa'ya yakışır bu ama altyapı olarak en uygun yerlerden birisi Nilüfer.
Öncülük etmesi güzel bir uygulama.
Daha çok noktada hizmet verirse amacına ulaşır.
İlk fırsatta deneyeceğim Özlüce de başlar ilk uygulama diye tahmin ediyordum ama olmamış. çok uzun sürmez umarım.
BBB de bence örnek almalı,


Misafir 400

4 yıl önce - Çrş 27 Nis 2016, 22:58

Yaparsa Nilüfer yapar zaten .25 noktaya ulaşacıkmış süper olur

skucukata
4 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 00:16

Kart satacaklar sonra kredi kartını sokacam da bisiklet alıcam da oooooo çok detaya girmişler.
Polonyada Telefona program yüklüyorsun kredi kartıyla para yüklüyorsun (10 zloty - 7-8 TL) adın soyadın herşey belli, bisikletin numarasını yazar yazmaz bisikleti kiralamış oluyoruz. Çok pratik kimse para kazanmak için kart falan satmıyor. Ücret hakkında bi fikrim yok kiralayıp duruyorum karttan çekiyorlar mı bilmiyorum ama öyle bişey olacağını zannetmiyorum. Kesin bilgi sahibi olunca yazarım tekrar buraya


Cüneyt5316

4 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 09:04

Görükle kampüs arasında da olsa çok iyi olacağını tahmin ediyorum. Çoğu öğrenci yakın diye yürüyorlar.

ivenrec
4 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 09:15

Peki bisikleti kiralayan kişi bisikleti geri bırakmazsa ne olacak? Bunu nasıl önleyecekler?sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet