Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
serkancirak
16 yıl önce - Sal 05 Tem 2005, 18:38
Ankara Julianus Sütunu


Julianus Sütunu
Defterdarlık ve valilik binası arasındaki havuzun kenarında bulunmaktadır. Hiçbir yazıtı yoktur. Gövdesinde birçok halka olup, yüksekliği on beş metre kadardır. Sütunun İmparator Julianus' un (M.S. 361 - 363) Ankara'dan geçtiğinde şerefine dikildiği söylenir. IV. yüzyılda yapıldığı sanılan esere halk arasında Belkıs Minaresi de denilmektedir.


serkancirak
16 yıl önce - Çrş 06 Tem 2005, 17:45

Ulus Vilayet Meydanında bulunan Julien sütunu 15 metre yüksekliğindedir ve kare bir kaide üzerinde üst üste konulmuş daireler şeklinde tuğladan yapılmıştır. M.S. 6.yy.'da yapılan eser İmparator Julianus Apostata'nın dönemine aittir.
TolgaTek
16 yıl önce - Çrş 06 Tem 2005, 17:57

Merhaba Serkan Çırak. Sanırım bilgileri farklı kaynaklardan topluyorsunuz ve hangisi doğru kontrol şansınız yok. Üstteki ilk mesajınızdaki "Julian" ile alttaki "Julianus Apostate" aynı imparatordur, M.S. 361-363 yılları arasında hüküm sürer. Julianus yazmak daha doğru. Alttaki ikinci mesajınızda tarih yanlış.

Bu arada bir süredir Ankara forumuna epey bilgi taşıdınız. Bunları internetten kopyalayıp getirmediğinizi umuyorum. Özellikle fotoğraflar konusunda sitemizin yaklaşımı oldukça belirgindir. İnternetten başka sitelerden izinsiz kimsenin fotoğrafını burada istemiyoruz. Bizim kendi sitemizin fotoğrafları yeterli zenginlikte zaten ve sürekli yenileri ekleniyor. Eğer kullandığınız fotoğrafların kullanımı serbest ise, bunları aldığınız kaynağı belirtmek ve kullanımının serbest olduğunu yazmak durumundasınız. Eğer bu fotoğrafları siz çekiyorsanız lütfen "wowturkey" logolu yükleyin ki aynı şekilde sizin fotoğraflarınız da kaynak belirtilerek kullanılabilsin.

Aksi taktirde mesajlarınızın ne kadar güzel olursa olsun, sizin çalışmanız değillerse hepsinin buradan silinmesi gereklidir.
İyi niyetinizi anlıyorum, ve mesajlarınızın ve içlerindeki fotoğrafların korunmasını arzu ederim, ama lütfen bu koşulşları yerine getirin - kaynakça ve fotoğraf kullanımın serbestliği konusunda bu mesajları düzeltin, ya da kullanımları yasaksa kendiniz silin.

Julianus sütununu gidip bir üyemizin fotoğraflaması zor olmasa gerek. Ankara'nın en kolay ulaşılabilecek yerlerinden birisinde çünkü.

T.Tek, Site Denetçisi

NOT: Üstteki durum taze Ankara denetçisinin dikkatine lütfen


Selahattin
16 yıl önce - Sal 13 Eyl 2005, 23:48
Julianus Sütunu


Julianus Sütununun fotoğrafları.(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


galpay

15 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 09:33
Ankara - Julianus Sütunu


“Belkıs Minaresi” olarak bilinen bu sütunun; Roma İmparatoru Flavius Claudius Iulianus (MS.361-363) un Pers Seferi’nden dönerken, Ankara’dan geçtiğinde, MS.362 de dikildiği söylenir.
Evvelden Taşhan’ın yanındaymış, Cumhuriyet’ten sonra, Valilik Binası önündeki bu günkü yerine nakledilmiş.
Hiçbir yazıtı yok. Başlığı yapraklarla süslü, kaidesi ve gövdesi ise çok sade. Gövdesinde bir çok yivli halka şekilli beyaz taşlar üst üste konulmuş, fakat yekpare gibi görünüyor. Yüksekliği onbeş metre.

Sütunun yer değiştirilmek üzere sökülüşünü gösteren kaynağını bilemediğim bir fotograf...


(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA