Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
serkancirak
14 yıl önce - Sal 05 Tem 2005, 18:06
Ankara Valiliği

a.ozan şen
12 yıl önce - Pts 25 Hzr 2007, 01:13

Başlık gerilerde kalmış.  
Biraz güncelleştirelim    :
Valilik Binası, 1897 yılında vali Dinozade Abidin Paşa tarafından, valiliğin kullandığı eski bir konağın yerine
yapılmış. Altında malum, Şehir Çarşısı'nın yanından başlayan Roma Yolu'nun devamı var.
Malum, savaşta tüm bakanlıklar bu binanın birer odasında faaliyet gösterirmiş. Atatürk, malumunuz 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelince Dikmen-Kızılay-Radyoevi-Ulus istikameti üzerinden buraya gelmiş. Ankara'da ilk direniş mitingi bu meydanda yapılmış. Yani önemi büyük.
Konumuza dönersek:
Şimdi bu bina restorasyon halinde. Ön cephesi nispeten düzgün olsa da, arkası dökülüyor.  Camları kırık, iç duvarları göçük, kısacası çok kötü.
Zaten bu bölge bu durumda. Hemen karşıdaki Maliye Bakanlığı dökülüyor. Ortadaki Jünstinyen Sütunu yıllardır leyleklere mesken olmuş durumda. İş Bankası'nın arka cephesi ilavelerle bozulmuş. Sümerbank'ın altındaki eski Yerli Mallar Pazarı, her ne kadar bu tarafa bakmasa da görüntü kirliliği oluşturuyor. Şehir Çarşısı ise tam bir katliam.
Ne zaman bu katliama dur denecek?

kursatgonullu

10 yıl önce - Pts 09 Mar 2009, 17:59

Bu başlık gene geri kalmış. Bu meydanda bulunan restore görmüş binalar ve Juliyanus sütunu'nun son hallerini ara ara buraya koyacağım.

(+)

Not ; (Bu resim bana 110 Tl ye mâl olmuştu.Resmin çekildiği noktada 5 aracın arasına park edip 5 dakikalığına HacıBayram Camii'ni çekmeye gittim ve dönüşte arabamı Gülveren Otoparkından akşama ancak çıkarabildim.:)

zazaaser
8 yıl önce - Cmt 29 Oca 2011, 18:37

Sayın kursatgonullu bu Ankara Valilik binası değil
Bu yapı Gümrük Müsteşarlığıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bakanlık binası olan yapı Mimar Ahmet
Bey tarafından 1925 yılında inşa edilmiştir.
Cumhuriyetin ilk bakanlık binası olarak inşa edilen yapı,
1950 yıllara kadar
Başbakanlık binası olarak, daha sonra ise Maliye Bakanlığı
binası olarak kullanılmıştır. 2001 yıhnda da
Gümrük Müsteşarlığına tahsis edilmiştir.
Bina Çankırı Caddesinin başında, Polis Müdürlüğü
Binası yer aldığı alana yapılmıştır.

Okan YÜKSEL

6 yıl önce - Prş 14 Şub 2013, 17:14

Vali Alaaddin Yüksel'in ifadesine göre, binanın müzeye dönüştürülmesi planlanılıyormuş.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA