Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Okan Akin

15 yıl önce - Pts 04 Tem 2005, 19:21
Millî şuur

MILLI SUUR

Turgut Ozal Basbakan, Vehbi Dincerler'in Milli Egitim Bakanligi zamaninda Türkiye'ye Japonya'dan bir egitim heyeti gelir.
Temas ve incelemeler yapacak, neticeyi yetkililere aktaracaklar.Gerektigi kadar da ikili isbirligi gerçeklestirecek.
Isler buraya kadar çok iyi..

Japon heyeti yurdumuzun bazi bölgelerinde gerekli incelemelerini yapar.
Sonra Bakanlikta toplanirlar. Heyetin tespiti ilginc:
"Sizin cocuklarinizda Milli Suur yok".

Bizimkiler sasirir! Bizim çocuklarin damarlarindaki kan milli duygumuzun kaynagidir."
Yine de fazla ses çikarmazlar! Ne de olsa misafirdir! Bizimkiler sorar, "Sizin genclerinizde milli suur var midir? Neler yapilmasi gerekir?"

Japon uzmanlari anlatmaya baslar:
"Biz gençlerimize ilk mektebe baslamadan "sok testler" uygulariz.
Mesela uçak gibi hizli giden trenlerimize bindirir, bir tur yaptiririz.
Cok katli yollardan da gecen tren, onlari soyle bir sarsar.
Mini mini cocuklarimiz teknolojinin bu bas dondurucu neticesini gorerek bir sok olurlar.
Sonra...
Bu soktan sonra Hirosima'ya gotururuz. Bölgeyi aynen koruyoruz. Bombalanmis bu bölge hakkinda
bilgilendirir; degil hayvan, bitkinin bile yesermedigini gösteririz.
Ve deriz ki "Eger sizler calismaz, sizden oncekileri gecmezseniz vataniniz, iste böyle düsmanlar tarafindan bombalanir.
Hic bir canli yasamayacak bicimde size birakip giderler. Calisirsaniz, bindiginiz hizli trenleri bile gececek
yeni vasitalar yaparsiniz.Gerisi sizin bileceginiz is. Cocuklarimiz bununla ikinci bir sok daha yasarlar.

Sizlere sunu hatirlatalim ki, Türkiye'de bircok teknik elemanlarimiz bulunmaktadir.
Bunlarin herhangi birine bu konuyu sorabilirsiniz."

-Peki Turkiye için tespitiniz var mi? Gozlemleriniz nedir?

-Japonlar elbette var derler.Bizimkinden cok daha onemli. Bir tanesi Canakkale Savaslari'nin oldugu bölge. Bu bolumu genclerinizin sok olmasi için yeter de artar bile.
Bir metre kareye alti bin merminin düstügü savasta, Turk'ler her seye ragmen galip çikiyor, olamayacagi olur hale getiriyorlar.
En son teknolojiye ve donanima meydan okuyarak, inancin galip geldiginin ispatini yapiyorlar.
Ustelik karsilarinda tek bir düsman degil, muttefik gucler; sizin tabirinizle yetmis iki millet var.

HAKAN©

15 yıl önce - Pts 04 Tem 2005, 20:55
milli şuur

Sevgili Okan,
Yukarıdakileri nereden buldun bilmiyorum ama ellerine-klavyene sağlık. Keşke Japonların yaptıklarının 1/10'ini yapabilsek.

Sitemiz de dahil olmak üzere pek çok yerde "Amerika bize saldırır mı?", "saldırırsa şöyle olur, böyle olur." gibi yazılanları okumak mümkün. Ama yabancılar bizim milli şuur'umuzu, benliğimizi kaybetmemiz için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Biz ise elleri kolları bağlı seyrediyoruz. Bugün bir partimizin Genel Başkanı çıkıp, "memleket elden gidiyor." diye bas bas bağırıyor. Kimsenin kılını kıpırdattığı yok. İnsanlarımız, maddi sıkıntılar içinde kaybolmuş gitmiş. Kime ne diyebilirsin ki. Herkes kendince haklı!! ABD'nin Türkiye için planlarını az çok tahmin edebiliyoruz da, kesin bir şey söyleyen çıkmıyor tabii ki. Bazı parti liderleri zamanında çıkıp söylediklerinde de kimse dikkate bile almamıştı. Ama şimdi yazılanları okudukça, gelişmeleri de yanına eklediğinizde, ABD'nin planlarını çözebiliyorsunuz. (Daha fazlasını yazmak site kurallarına uymuyor.)

İşte bu aşamada da Milli Şuur'un gerekliliğini daha iyi hissediyorsunuz. Her şeyin yolu eğitimden geçiyor. İyi bir Milli Şuur'a sahip olmanın da, Terörist olmanın da. Bizler çocuklarımıza ne kadar iyi eğitim aldırabilirsek (hatta verebilirsek), geleceğimiz de o kadar garanti altında olacaktır.

Moh@met

15 yıl önce - Sal 05 Tem 2005, 01:50

Bende 3-4 yıl önce Çanakkale'ye gittiğimde o toprakları gezerken başımızdaki görevli rehber de aynı olayı bize anlatmıştı. Orada anlattıkları karşısında benki taşkalpli insan zır zır ağlamıştım. Gerçekten Çanakkalemiz Milli Şuur için çok önem taşıyor. Orada yaşananları öğrendikçe insan bu vatanın ne kadar zorluklarla korunduğunun farkına varıyor ve daha çok çalışıyor vatanı için...

Sina

15 yıl önce - Sal 05 Tem 2005, 04:04

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=107769#107769

Alıntı:
Bu filmi Türkiyeyi vatan bilen herkesin izlemesi gerek... Bir Japon iş adamı grubu İstanbula yada Ankaraya tam hatırlamıyorum ama geldiklerinde şunu söylemişler..

Alıntı:
Alıntı:
Biz (Japonlar) çocuklarımızın bilinci açılmaya başladığında 10-13 yaş arası onları önce Hiroşimaya götürürüz. Atom bombasının düştüğü yere ve deriz ki "eğer çaılışıp iyi adam olmazsan kötü yollara takılıp savrulursan olacağı budur" daha sonra onları hızlı trene bindiririz ve deriz ki " eğer çalışır iyi bir adam olursam bu hızlı tren daha ne ki uçanını belki sen icat edersin"

Bakıyorum ki siz Çanakkalede tüm dünyaya karşı gelmişsiniz, Hintli, Fransız, İngiliz, Arap, Anzaklar, Afrikadan her yerden adam toplamış İngilizler ama siz tüm dünyayı dize getirmeyi becermişsiniz. Ama bunu neden çocuklarınızın çalışması, üretmesi, vatanını daha çokl sevmesi için motivasyon kaynağı olarak kullanmıyorsunuz?

Not: Tam olarak kelimesi kelimesine böyle değil tabii ki ama anlatmaya çalıştığını kendi cümlelerimle yazmaya çalıştım

Daha önce böyle birşey yazmıştım ama sanırımOkan'ın mesajı daha anlaşılır olmuş.

Ugur
15 yıl önce - Sal 05 Tem 2005, 12:06

Cok güzel bir örnek hosuma gitti,fakat biz ne yapiyoruz?bence bireysel caba haric,bir hic.
Cocuklarimiz, televizyonda kim kiminle ne yapiyor ve dandirik programlar sevrediyor.Amerika ve Avrupa hayranligi asilaniyor.Ama kalkip biraz Osmanlidan anlatmaya basladiginda bircok kesim tarafindan gerici ilan ediliyorsun.Bu kadar sanli bir tarihi olan ülke dünya üzerinde yokken biz elalemin gecmisini anlatiyoruz.Okulda cocuklarimiz bayagi siki bir tarih dersi görmeli bu dersi verenler tabiiki avrupa hayrani ögretmenler olmamaliki sonuc iyi olsun.Ülkemize gercek Milliyetci milyonlarca genc yetistirmek lazimki her konuda icimiz rahat olsun.Milliyetci derken herhangi bir parti veya kurumu kasdetmiyorum.Cünkü bence milliyetcilik apayri birsey kurum ve partilere baglanamaz,Kalbe , Vicdana ve Beyine baglidir.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET