Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir'in bir gökdelenler şehri olmasını ister miydiniz?
123 ... 333435   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

İzmir' e Yeni Gökdelenler Yapılmalı mı?
Evet 59.1%  59.1%  [272]
Hayır 36.7%  36.7%  [169]
Fikrim Yok, Kararsızım 4.1%  4.1%  [19]
Toplam Oy : 460

Baki KARAKOÇ
12 yıl önce - Pts 27 Hzr 2005, 13:25

Şuan iller arasında gökdelen mevzunda bir yarışma düzenlense, İzmiri'in 3.lükten yukarıda olduğu söylenemez. Ama sadece binaların yüksekliği yada estetiğine bakarsakta yanılırız.

New york, hong kong vb. örneklere bakarsanız, deniz kıyısında, düz zemin üzerinde ve birbirine yakın kuleler söz konusu. İstanbulda çok yüksek bina olmasına rağmen deniz kıyısında ve düz bir zemine sahip değiller (levent bölgesi hariç). Ankara da durum buna benzer. Esk. yolu üzerine inşa edilecek binalar avantaj sağlar ama aynı hizada tek sıra bir görünüm olur.

İzmir de ise durum farklı. Yani new york ve hong kong benzeri bir yapıya kavuşma imkanı var (wall street). Düz zemin ve deniz kıyısı, ayrıca 3. kent merkezi projesinde birbirine çok yakın kuleler tasarlanmış. Körfezin en dip kısmında salhane-manavkuyu ve liman bölgesine inşa edilecek kulelerle bu skyline mevzunda lider oluruz. Skyline mevzunda "So-Ho of the Turkey" oluruz sanırım. Yeter ki İzmir silkinip ayağa kalsın.

[Başlığa anket ekledim. - Bülent - Cmt 03 Şub 2007, 19:14 ]

Denem

12 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 17:52
ben istemiyorum

Konak'in arkasina gokdelen istemiyorum. Gecekondulara baska cozum bulunsun (hepsi en azindan duvarlarini badana yapip cati taksin). Sehrin 8 bin yillik siluetininin onune Amerikan tarzi binalar dikilmesin. Nedir bu gokdelen budalaligi hic bir zaman anlayamiyacagim. Sanki Izmir'de o capta ekonomik hacim varmis gibi skyline diye tutturmus herkes.

Izmir'e gokdelen yapilacaksa bayrakli'nin bos kisimlarina yapilsin. Eski mahalleler yikilmasin. Denize yakin mesafede cok kata izin verilmesin.

Konak'a daha fazla bina dikilmesin. Kadifekale denizden gorulmez hale gelicek. Onun yerine mevcut binalar korunsun.

Benim fikrim bu. Bana kalsa ben Konak meydanindaki belediye binasini da yikip sarikisla'yi yeniden yaparim (polonya olsak yapmistik bile). Ve kadifekale'nin de onunu kapiticak bir tane bile gokdelen dikmem.

Istanbullu zuppeler isterlerse Dolmabahce'nin onune, arkasina, ustune, altina istedikleri binayi kursunlar. Istanbul dunya mirasi uzerinde oturuyor, Izmir'deki restorasyon kiyasla daha fazla! Aya sofya'da bir on senedir iskele kurulu. Sehir surlarinin ustune gecekondu kurulmus. IZmir'e laf atanlar Istanbul'u kiz oglan kiz sanmasin.

Bu arada Izmir ayaga kalkamaz diyen Istanbullular, Cesme'ye ucakla jetle de gelmesin. Alacati'da ev fiyatlari cok artti. Izmir'i yazlik sehir olarak kucumseyi biraksinlar. Otursunlar Istanbullar'inda (nufusun yarisi kiro)

DenizD
12 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 01:57

bende şehrin silüetini bozacak uzun yapılara karşıyım.konak meydanında üst geçitler viyadükler en olmayacak şey,aynen benim de elimde olsa büyükşehir binasını emekli sandığını merkez bankasını oradan söker atarım.gökdelenler gerekli olmasına gerekli ama yapılacakları yerler iyi seçilmeli.balçova da yarım kalmış vaziyette duran iğrenç yapı tamamen görüntüyü bozmuş durumda.

Yücel

12 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 11:19

Evet, Izmir'in New York veya Hong Kong gibi bir yapiya kavusmasinin imkani var ama ihtiyaci yok.Alsancak ve Konak'i neden gokdelenlerle dolduralim ? Gokdelenler yapilmasin demiyorum, sadece uygun olan yere yapilsin diyorum.Eger gokdelenli bir iş ve finans bolgesi yapilmak isteniyorsa zaten bu tur yuksek binalarin Bayrakli'daki bos alanda toplanmasiyla ilgili proje mevcut, hatta o bolgeye Konaktaki belediye ve diger kamu binalari icin binalarin yapilmasiyla,Konak bu cirkin kamu binalarindan kurtulmus olur ve Denem'in Sari Kisla sevdasinin gerceklestirilmesi imkani dogar.Sari kisla,hukumet konagi,restore edilmis bir Kemeralti,duzenlenmis,katli otoparksiz Agora ve etrafindaki gecekondulardan temizlenmis bir Kadifekale manzarasini Manhattan tipi soguk gokdelenlere tercih ederim.
Izmir'in New York ve Hong Kong gibi bir yapiya kavusmasini isteyenler sunu da dusunsun; Hong Kong'un arkasindaki daglar ormanla kaplidir ve cok sevdiginiz Manhattan'in ortasinda "Central Park" diye insanlarin dogayla basbasa kalabildigi devasa bir park vardir.Peki Izmir'de ne var? Gecekondularla kapli tepeler ve avuc ici kadar sehrin ortasina sıkışmış tek yesil alan olan fuar alani.Iyi ki denizimiz var, o da olmasa...
Ulkemizde her yorenin kendine ozgu mimari yapisi vardir.Kutu kutu apartmanlar dikmek yerine sahip oldugumuz bu mimari ozellikleri kullanarak modern yapilar yapilabilir.Avrupa ve Amerika'nin bir cok sehrinde yeni binalar dahi o bolgenin simgesi olan mimari tarzda yapilmaktadir.Boylece sehirler senelerdir sahip oldugu mimari goruntu ve estetigi korumaktalar.Izmir'de silkinip ayaga kalkip artik bu sekilde yapilasmali...

Not:"Skyscraper" ve "Skyline" kelimeleri yerine Turkceler'ini kullansak daha iyi olur diye dusunuyorum.

Baki KARAKOÇ
12 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 12:45
yüksek yapıların konumu

Yüksek yapılar genelde şehrin silüetini bozacağı ihtimaliyle özel bir bölgeye inşa edilmelidirler. Bu sebeple konak-alsancak bölgesine değil, 3.kent merkezi olarak imar düzenlemesi yapılan manavkuyu-salhane bölgesini işaret etmiştim. Yoksa konak-alsancak arasının mevcut yapı düzenini koruması ve kat yüksekliğinin 8'den fazla olmaması düşüncesindeyim. "Ah nerede o eski kordon" vb. söylemlerimiz, 2 katlı yalıların ve konakların oluşturduğu sahillerin çoktan tarih olduğunu ifade ediyor. En azından bundan sonraki yapılaşma daha planlı şekilde olur diye umuyorum.

Yakında bulutları ve mavi gökyüzünü bile betonlaştıracağız.

irfan x
12 yıl önce - Pzr 03 Tem 2005, 14:57

İzmiri'n deniz kenarında, yüksek bir skyline'a sahip bir şehir olmasını istermiydiniz?

messiah_haktan

12 yıl önce - Pzr 03 Tem 2005, 15:14

Izmir icin gelistirilen proje gerceklesirse mükemmel olacak.Su kenarindaki gökdelenlere bayiliyorum!

Baki KARAKOÇ
12 yıl önce - Pzr 03 Tem 2005, 16:33
gökdelen mevzu

Şimdi anket oluştururken dikkat etmek lazım. Çünkü değerlendirme ölçeğini kafamıza göre belirleyemeyiz. Örneğin; 2li ölçekte Evet-Hayır nasıl birbirinin zıttı ve alternatifi ise, 4lü ölçektede 2şer zıt seçenek olmalıdır. O sebeple 3lü ölçek kullanırken dikkat edilmezse oylama yapanlar bir yöne yönlendirilmiş olabilir.

Fahriye
12 yıl önce - Pzr 03 Tem 2005, 17:25

600'lü yıllarda İzmir'de meydana gelen depremde, 20 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatmak istiyorum. Sadece İzmir'de değil, hiç bir şehirde gökdelen yapılmasını istemem. Gökdelenleri sevmiyorum.

messiah_haktan

12 yıl önce - Pzr 03 Tem 2005, 17:29

Gökdelenlerin yüksekligi o binlari depremlere karsi daha dayaniksiz yapmiyor.Bu bir önyargi.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 333435   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet