Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Baturalptürk
2 yıl önce - Prş 11 Şub 2016, 12:54
Ankara - Yahudi Mahallesi (Sakalar Mahallesi)


Eski zamanlarda Yehuda ve İsrael devletlerinin çökmesiyle Yahudi milleti çeşitli diyarlara göç etmişler. Bunlardan birisi de Ankara. Zira, biliyoruz ki Roma imparatoru Augustos zamanında Ankara'da Yahudi cemaati vardı. Bunun üzerine Osmanlı İmparatorluğu devrinde, 1492 yılında İspanya'dan göçen İspanyol ve Portekiz Yahudileri Türkiye'ye ve Ankara'ya iltica ettiler. Böylece, Ankara tarihî devamlılık içinde Yahudi cemaatine ev sahipliği yaptı. Ne mutlu ki, Yahudilerin yaşadığı mahallenin izleri Ankara'da hâlâ yaşıyor. Burası Anafartalar ile Denizciler arasındaki mahalle.


(+)


Bu mahallenin en karakteristik öğesi 1906'da açılan Birlik Sokağı'ndaki sinagog. Musevilerin ibadethanesine sinagog veya havra deniyor. Yüksek duvarların ardındaki bu sinagog sokaktan görünmüyor.
Maalesef Ankara'da Yahudi cemaati kalmadığı için sinagog kapalı. Fakat, yılda iki kez açılıyor. Bunlardan birisi 27 Ocak'taki Holokost Anması içindi. Aşağıdaki iki fotoğraf Milliyet gazetesinden:


(+)(+)


Yahudi Mahallesi, sinagog dışındaki pek çok sivil mimarî yapılarına ev sahipliği ediyor. Sinagogun karşısındaki görkemli bu iki konağın ilk sahipleri Yahudi imiş (Bonomo Araf ile Haymaçi Albukrek):


(+)(+)


Yahudi Mahallesi, bugün harap hâlde. Güzelim konaklar, yaşanmışlık kokan sokaklar, tarihî havra hiç bakım görmemişler. Oysa Ankara kültürü ve turizmi için bir hazine yatıyor burada.


(+)


Hamamönü'ndeki gibi zevkli bir el tarafından restore edilip Ankara turizmine kazandırıldığında Ankara'nın renkli kültürü için güzel bir destinasyon olacaktır. Ankara'ya bir çeşni katacaktır. Prag'da Yahudi Mahallesi diye anılan bölgenin nasıl turist çektiğini bizzat gözlerimle gördükten sonra kendi şehrimde de bunun pekâlâ yapılabileceğini düşünüyorum.namlesu

2 yıl önce - Prş 11 Şub 2016, 15:03

Anadolumuzun çeşitliliğini en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.
Turizme bu tip renklerimizi kazandırmalıyız.
Ankara Büyükşehir Belediyesi inşallah bu konuda Hamamönü gibi bir çalışmaya imza atar.


Hamza BAŞYURT
2 yıl önce - Prş 11 Şub 2016, 20:06

Mahalle'ye ilişkin bir belgesel:
Mimar Abdullah Ank
2 yıl önce - Çrş 17 Şub 2016, 16:23

Ankarada yaşayan bir mimar olarak böyle bir mahalleden haberim yoktu burada gördüm ilk kez gidip gezeceğim teşekkürler

aliözer06
2 yıl önce - Çrş 24 Şub 2016, 05:03


(+)


(+)


(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA