Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Cum 05 Şub 2016, 12:18
Bursa'daki uçak üretimi ve havacılık faaliyetleri

RAYLARDAN SONRA GÖKLERDE DE BURSA İMZASI
Alıntı:
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN YÖNLENDİRME VE TEŞVİKİ İLE YERLİ TRAMVAY ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİREN BURSA SANAYİİ, ŞİMDİ DE UÇAK ÜRETİMİNE BAŞLIYOR.
- BURSA SANAYİİNİN ÖNCÜ KURULUŞLARINDAN GÖKÇEN AİLESİ’NE BAĞLI B PLAS, ALMAN UÇAK FİRMASI AQUILA’YI SATIN ALIRKEN, ALMANYA’DA YAPILAN İMZA TÖRENİNE KATILAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, 3 ADET UÇAK SİPARİŞİ VEREREK, ÜRETİM İÇİN ÖNEMLİ VE ANLAMLI BİR DESTEK VERMİŞ OLDU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “B PLAS VE GÖKÇEN AİLESİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. BURSA’DA HAVACILIK YENİDEN CANLANACAK. BAŞTA EĞİTİM BİRİMLERİ OLMAK ÜZERE HIZLI ŞEKİLDE BURSA’NIN HAVACILIK ÜSSÜ OLMASI İÇİN TÜM GAYRETİ GÖSTERECEĞİZ” DEDİ.
- B PLAS CEO’SU MEHMET CELAL GÖKÇEN, “HAVACILIK SEKTÖRÜNDE BURSA’DAN BAŞARILI BİR FİRMA OLARAK YÜKSELECEĞİZ. İTALYANCA KARTAL ANLAMINA GELEN AQUILA ARTIK TÜRK KARTALI. BURSA’MIZA VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM” DİYE KONUŞTU.

- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yönlendirme ve teşviki ile yerli tramvay üretimini gerçekleştiren Bursa sanayii, şimdi de uçak üretimine başlıyor. Bursa sanayiinin öncü kuruluşlarından Gökçen Ailesi’ne bağlı B Plas, Alman Uçak firması AQUILA’yı satın alırken, Almanya’da yapılan imza törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 3 adet uçak siparişi vererek, üretim için önemli ve anlamlı bir destek vermiş oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “B Plas ve Gökçen ailesine çok teşekkür ediyorum. Bursa’da havacılık yeniden canlanacak. Başta eğitim birimleri olmak üzere hızlı şekilde Bursa’nın havacılık üssü olması için tüm gayreti göstereceğiz” dedi. B Plas CEO’su Mehmet Celal Gökçen, “Havacılık sektöründe Bursa’dan başarılı bir firma olarak yükseleceğiz. İtalyanca kartal anlamına gelen AQUILA artık Türk kartalı. Bursa’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Türk sanayiinin en önemli lokomotifi olan Bursa’da sanayi sektörünün katma değeri yüksek ileri teknoloji ve tasarıma dayalı ürünlere yönelmesi noktasında öncülük eden ve bu çalışmalarının meyvesini yerli tramvay üretimi ile alan Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı havacılık üssü haline getirecek önemli bir adım daha attı. 250 yıllık geçmişi, yenilikçi ve teknolojik yüzü ile Bursa sanayiinin öncü kuruluşlarından Gökçen Ailesi’ne bağlı B Plas’ın havacılık sektöründe aktif rol alması amacıyla bir süredir temaslarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin ısrarı sonuç verdi. B Plas, Alman uçak firması AQUILA’yı (kartal) satın aldı.

Havacılık için tarihi imza
Almanya’nın Berlin şehrinde bulunan fabrikada yapılan imza törenine katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu tarihi imza ile Bursa’nın yerli tramvay üretiminin ardından ikinci büyük hedefleri olan havacılık sektörünün üssü olacağını açıkladı. Yerli tramvay üretiminde olduğu gibi havacılık sektörünün başlaması için de B Plas Firmasını yönlendiren Başkan Altepe, 3 uçak siparişi vererek önemli ve anlamlı bir destekte bulundu. Yapılan sunumun ardından tesisleri gezerek uçakları inceleyen Başkan Altepe, Bursa adına tarihi bir sözleşmeye imza attıklarını kaydetti. Kendilerinin yönlendirmeleri ve eşlik etmeleri ile B Plas ile birlikte Bursa’nın artık havacılık sektörüne giriş yaptığını ifade eden Başkan Altepe, “Almanya’nın tecrübeli firması AQUILA artık Gökçen ailesinin. Bizler de bu güzel olaya şahitlik etmiş olduk. Bursa olarak hedefimiz her zaman ileri teknoloji, yüksek katma değerli ürünler üretmek. Yerli araçların üretimini sağlamak. Bu doğrultuda hedefleri olan Türkiye’nin lokomotif şehri olmak istiyoruz” dedi.

İkinci büyük hedefimiz gerçekleşiyor
Yerli tramvayın ardından yine Türkiye’de bir ilk olan yerli uçak üretimi için ilk önemli adımı attıklarını söyleyen Başkan Altepe, “Bilim ve Teknoloji Merkezi Uzay Havacılık Birimi, Uludağ Üniversitesi Havacılık Fakültesi’nin kurulması için tüm yatırımları gerçekleştirmiştik. Şimdi bu sektöre girmek ve imalatını yapmak kalmıştı. 1.5 yıl süren araştırmalarımız sonucunda artık uçak üretimi başlıyor. İlk yerli uçakları üreten şehir Bursa olacak. B Plas ve Gökçen ailesine çok teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum. Biz her zaman en büyük destekçileri olacağız. Bursa’da havacılık yeniden canlanacak. Başta eğitim birimleri olmak üzere hızlı şekilde Bursa’nın havacılık üssü olması için tüm gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

Video:

Başarılı bir firma olarak yükseleceğiz
Yapılan sözleşme nedeniyle çok mutlu olduğunu açıklayan otomotiv yan sanayi ve plastik teknolojileri konusunda Bursa’nın yenilikçi ve öncü kurumu B Plas CEO’su Mehmet Celal Gökçen, bu önemli fırsatı B Plas tecrübesiyle önemli bir noktaya taşıyacaklarına dikkat çekti. Gökçen, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yerli tramvay üretiminde gösterdiği büyük çabayı uçak üretimi için de göstererek kendilerine bu fırsatı sunduğu için teşekkür etti. Gökçen, “B Plas ARGE, dizayn ve üretim geliştirme merkezimizle uyum içinde olacağını düşündüğümüz bu işe adım atmış olduk. Özellikle kompozit ve plastik konusunda otomotiv sektöründe yaptığımız önemli işler var. Şimdi bu tecrübemiz ve birikimimizle bu sektörde de kendimizi geliştirebileceğimizi düşünüyorum. Havacılık sektöründe Bursa’dan başarılı bir firma olarak yükseleceğiz. İtalyanca ‘kartal’ anlamına gelen AQUILA artık Türk kartalı. Emeği ve desteği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bursa’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

AQUILA artık Türk Kartalı
1995 yılında faaliyetlerine başlayan Alman AQUILA Uçak Firması dizayn, üretim, servis ve yedek parça olanakları ile sahip olduğu çok sayıdaki uluslararası yetki sertifikasyonlarıyla dikkat çekiyor. Sektörde özel bir dizayna sahip olan AQUILA, ekonomik, yüksek performanslı ve sağlamlık gibi özellikleriyle öne çıkan bir marka. 6 bin saat uçuştan sonra diğer uçak firmalarının bakım maliyetleri 25 bin Euro seviyesinde iken AQUILA’da bu maliyet 4 bin Euro´ya kadar düşmekte. 95 oktav normal benzin ile çok düşük maliyet ile uçma ayrıcalığı sunan AQUILA, isteğe bağlı olarak uçak gazı ile de çalışabiliyor. 450 metre mesafede hem kalkış hem de iniş yapabilen AQUILA, İngiliz Hava Kuvvetleri pilotları başta olmak üzere eğitim için pilotlar tarafından tercih edilen ilk marka. Aynı zamanda diğer marka uçaklara bakım ve servis hizmeti sunan AQUILA, ABD, AB ve Avusturalya’da kabul gören sertifikasyon yetkilerine sahip.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/raylardan-sonra-goklerde- ...ber/21217/

Bu tür üretimi de gerçekleştirmek çok güzel bir şey, umarım yerli otomobil de Bursa'dan çıkar.

Jasius
1 yıl önce - Cum 05 Şub 2016, 12:28

Her ne kadar Recep Altepeye oy atmasam da yerli üretime verdiği önemden dolaylı kendisine çok teşekkür ediyorum.Bursa'ya ve Türkiye'ye değer katıyor.

mustafaguler
1 yıl önce - Cum 05 Şub 2016, 13:24

Üretim Berlin'den Bursa'ya kayar mı acaba?

Oğuz Meşe
1 yıl önce - Cum 05 Şub 2016, 21:19

Amaç Bursa'ya kaydırmak zaten

Misafir 531

1 yıl önce - Cmt 06 Şub 2016, 03:58

Yunuseli de canlanabilseydi. Bu uçak üretiminin merkezi orası olurdu. Hatta bu üretilen uçaklarla yeni pilotların yetişebilmesi açısından oraya bir flight school da kurulabilirdi. Ama Yunuseli değerlendirilemedi maalesef. Recep Altepe'nin havacılık konusundaki gayretleri takdire şayan fakat Yunuseli konusunda farklı güçler kendisine engel oluyor diye tahmin ediyorum.

Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Prş 11 Şub 2016, 16:00

BURSA HAVACILIĞIN DA MERKEZİ OLUYOR
Alıntı:
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BURSA’NIN, HAVACILIK SEKTÖRÜNDE DE YILDIZINI PARLATACAK ADIMLARI CESARETLE ATIYOR.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’DA HAVACILIK SEKTÖRÜYLE İLGİLİ YAPILMASI PLANLANAN PROJELERİ KAMUOYUNA TANITTI.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’DA HAVACILIĞIN YENİDEN CANLANACAĞINI SÖYLEYEREK GÖKMEN PROJESİ, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NDE HAVACILIK BÖLÜMÜNÜN KURULUŞU, HAVACILIK EĞİTİMLERİ VE UÇAK ÜRETİMİYLE BURSA’NIN HAVACILIK SEKTÖRÜNDE DE ÖNCÜ OLACAĞINI VURGULADI.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile birlikte Bursa’da havacılık sektörüyle ilgili yapılması planlanan projeleri kamuoyuna tanıttı. Bursa’da havacılığın yeniden canlanacağını belirten Başkan Altepe, Gökmen Projesi, Uludağ Üniversitesi’nde havacılık bölümünün kuruluşu, havacılık eğitimleri ve uçak üretimiyle Bursa’nın havacılık sektöründe de öncü olacağını vurguladı.

Türk sanayiinin lokomotifi olan Bursa’da sanayi sektörünün katma değeri yüksek ileri teknoloji ve tasarıma dayalı ürünlere yönelmesi noktasında öncülük eden ve bu çalışmalarının meyvesini yerli tramvay üretimi ile alan Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı havacılık üssü haline getirecek önemli bir adım daha attı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yönlendirme ve teşviki ile yerli tramvay üretimini gerçekleştiren Bursa sanayii, şimdi de uçak üretimine başlıyor. Bursa sanayiinin öncü kuruluşlarından Gökçen Ailesi’ne bağlı B Plas’ın Alman Uçak firması Aquila’yı satın alışının ardından Hilton Otel yapılan basın toplantısında Bursa’nın havacılık potansiyeli gündeme taşındı.

“Bursa havacılıkta da öncü olacak”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin üretim potansiyelinin önemine dikkati çekerek, “Bursa’dan bir dünya markası çıkıyor. Hedefimiz, Bursa’nın marka olmasıdır. Avrupa kenti, çağdaş bir şehir olan Bursa olarak iddialı olduğumuzu dünya markaları ile ortaya koyuyoruz. Bursa´yı dünyada birkaç şehir arasına koyan havacılıkla ilgili çalışmalarımız hızla sürüyor. Bursa, havacılıkta da öncü olacak” dedi.
Bursa’nın vizyonu doğrultusunda öncü ve çevre dostu üretimi hedeflediklerini anlatan Başkan Altepe, “Bursa, altyapısıyla güçlü bir sanayi ve üretim şehri. Her alanda üretimin yapılabildiği birikim ve altyapıya sahip bir şehiriz. Kentin bu gücünü ortaya koyuyoruz. Raylı sistemlerde Bursa, ciddi adımlar attı, Bursa kazandı. Araçlar ürettik, sadece raylı sistem araçları olarak imalatta 72 vagonumuzu mevcut firmadan alsaydık, ödeyeceğimiz fark diğer etkenler hariç 430 milyon lirayı geçiyor. 72 vagonda yaklaşık 2 stadyum parasından istifade ettik. Türkiye’nin istifadesi ise milyarlarca dolar. Artık yerli üretim değer kazanıyor ve kazanç Türkiye’de kalıyor” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursa’da havacılığı canlandırmak adına önemli çalışmalar yapıldığını da anlattı. Bursa’nın her alanda güzel bir dönem yaşadığını ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’da tüm kurumlarla, kent dinamikleriyle işbirliği halindeyiz. BTSO, Uludağ Üniversitesi ve sanayicilerin de desteğiyle kentin üretim potansiyeli daha da değer kazanıyor. Bursa’da havacılıkta da faaliyetlere başladık. Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’ne (BTM) ilave 80 milyon yatırımla TÜBİTAK ve BTSO destekleriyle uzay havacılık bölümü yapılıyor. Bu başka şehre yapılmayacak. Havacılıkta da Bursa rolünü aldı. Uludağ Üniversitesi’nde havacılık bölümü de kuruluyor, altyapının hızlanmasını gerçekleştireceğiz. Tüm sektörleri ve kurumları ile Bursa, havacılığa girmiş oluyor” şeklinde konuştu.

Dünyadaki örnekleri incelendi
Başkan Altepe, havacılık faaliyetleri için Samsun’dan İtalya’ya kadar konusunda uzman her yere gidip araştırmalar yaptıklarını belirterek, “BTSO havacılık kümesi toplantıları izlendi. Bursa’da havacılıkta çıkış yolu bulmanın yollarını aradık, fuarlara gidildi. Almanya’daki fuarda gittik, Türkiye’den katılımın olmayışı beni üzmüştü. Artık Türkiye’nin uçağı da o fuarda olacak” dedi.
Başkan Altepe, havacılıkla ilgili proje ararken Almanya’daki hazır fabrikanın bulunduğunu ve konuyla ilgilenmek üzere B Plas’ın teşvik edildiğini sözlerine ekledi. Gökçen Grubu’nun konuya duyarlı olduğuna değinen Başkan Altepe, “Bu uçağı yapsak, gövde ekipmanları Gökçen grubunun yapacağı işti. Celal Bey de pilotmuş. O da “seve seve o firmayı alırım” dedi. 10 gün içinde çalışma tamamlandı. Almanların da üzüntüsüydü, fabrika Çin’e gidecekken Türkiye’ye gelmiş oldu. Bu durum herkesi sevindirdi” diye konuştu.

“İlk uçuşu biz yapalım istiyoruz”
Başkan Altepe, birkaç ay içinde Bursa´da üretimin başlayacağını ifade ederek, “Aynı üretim Berlin’de de Türkiye’de devam edecek. 6 ay içinde bitirelim ve ilk uçuşu da biz yapalım istiyoruz. Firma kendi sertifikasyonunu kendisi verebilen bir firma, kadrosunu da genişletiyor. Bursa ve Türkiye, bu sektöre çok güçlü giriyor. Şu anda uçan 200 uçağı var ve siparişleri de var” dedi.
Başkan Altepe, özellikle iş adamlarının uçak kullanması gerektiğini vurguladı. Bursa’da havacılığın gelişmesinin önemine işaret eden Başkan Altepe, “Türkiye bu konuda geri kaldı. Hava, en rahat, en güvenli ve en kolay ulaşım şekli. Türkiye’de 160 tane özel uçak var. Bursa’da bundan daha çok olmalı. İnşallah bu çalışmalarla birlikte havacılığın seviyesini yükseltmiş olacağız. Bursa havacılıkta da merkez oluyor” diye konuştu.

“Aquila international adıyla devam ediyoruz”
B PLas CEO’su Celal Gökçen de hiç akılda yokken ani bir kararla havacılık sektörüne adım attıklarını anlattı. Çalışmaların sürecinden ve uçağın teknik özelliklerinden bahseden Gökçen, “Hızlı yol aldık. Aralık ayı sonundan bugüne kadar ayda 2 uçak üretir durumdayız. Bu uçaklar iki kişilik uçak. Avrupa’da eğitim ve turing uçağı diye geçiyor. Avrupa’da bu şekilde 782 havaaalanı var. 1100 km menzili olan uçak ve Bombardier’in 4 silindirli bir motoru var. Uçağımızın bütün yapısı kompozit. 100 km’de 9,5 litre süper benzin yakıyor. Eğitim uçağı olarak düşünüldüğü için bakım kolaylıkları olması lazım. Bunlar da düşünüldü. Uçakların bakım masraflarını 4 bin Euro’ya yapabiliyoruz. Uçağımız, 500 kilogramlık eğitim ve turing uçağı. ‘Aquila international’ adıyla devam ettiriyoruz. Firma tanındığı için eski müşterilerin sevdiği uçakları bu isimle hizmete sunacağız. Talepler de gelmeye başladı. Uçak iyi bir uçak olarak biliniyor” dedi.

Sağlam ve güvenilir
Uçağın sağlam ve havadaki güvenilir kullanımının öne çıktığını kaydeden Gökçen, firmanın sertifikaları hakkında da bilgi verdi. Firma profilinde tasarım yapabilme dizayn sertifikası, üretim sertifikası, bakım sertifikası, uçuşa uygunluk sertifikası verebilme yetkisinin olduğuna işaret eden Gökçen, firmanın Amerika, Avrupa, Avustrulya ve İsviçre’ye hitap ettiğini belirtti. Üretimini devam ettirip paralelinde başka modellerle de çalışacaklarını kaydeden Gökçen, “Uçakla ilgili biraz daha güçlü bir motor çalışması var. Ama en ufak bir şeyi değiştirseniz dahi sertifikasyondan geçmek zorunda. 130 beygirlik bir turbo versiyonu da okullardan gelen talep üzerine çalışmaya alındı. Gece uçuşu sertifikasyonu alınacak ve aletli uçuş sertifikasyonu da yakın zamanda alınacak. Güvenlik paraşütü için de çalışacağız. Bunla planlanan ilk çalışmalarımız. İlerleyen zamanlarda 4 kişilik uçak için de çalışmamıza devam edeceğiz. İlave yeni hangarlar alacağız” dedi.
Firmanın yeni bir uçak daha yapabilecek hale getirildiğini belirten Gökçen, bundan sonra Bursa’da bunu geliştirmek için çalışmalarının süreceğini ifade ederek, “Bizimki küçük bir kıvılcım, inşallah büyük bir hizmet olur. Biz gelip geçiciyiz. İnşallah ‘Aquila’ markası şehrimizde kalıcı olarak devam eder. Bu atılımla ülkemize ve Bursa’ya layık oluruz” şeklinde konuştu.

Video:

BTSO’dan havacılığa tam destek
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ekonomisinin gelişmesi ve yeni ivmeler kazanmasında etkin ve yönlendirici bir gücü temsil eden Bursa’nın otomotiv, tekstil ve makine sektörlerinin nabzının attığı bir kent kimliğinde olduğunu söyledi. Burkay, BTSO olarak Bursa’nın yüksek katma değerli ve stratejik sektörlere dönüşümü adına önemli projelerini kente kazandırdıklarını vurguladı. Uzay, havacılık ve savunma sektöründe kentin ortak aklını harekete geçirdiklerini de belirten Burkay, “Bursa’mızın ve ülkemizin hedeflerinde stratejik öneme sahip uzay, havacılık ve savunma sektör konseyimizi oluşturduk. Ortak bir inanç ve kararlılıkla sürdürdüğümüz çalışmalarımızın sonuçlarını rapor haline getirerek kamuoyuna ve ilgili bakanlarımıza sunduk. Uzay, Havacılık ve Savunma kümelenmemiz kapsamında yola çıktığımızda firma sayımız 100’ü aştı. Ülkemizin ‘Özgün Helikopter Projesi’nde Bursalı firmalarımızın da yer alması ve üretiminde söz sahibi olması için girişimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.
Gökmen Projesi kapsamında genç kuşağın uzay, havacılık ve savunma sektörlerindeki farkındalığını artıracak çalışmalara imza attıklarını hatırlatan Burkay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderliğinde TÜBİTAK, Büyükşehir Belediyesi ve BTSO’nun destekleriyle ‘Gökmen Uzay, Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temelini de kısa süre içerisinde atacaklarını da vurguladı.

“Aquila, Bursa’ya değer katacak”
Burkay, yerli otomobili üretme noktasında iradesini ortaya koyan Bursa’nın 150 yıllık bir sanayi tecrübesi ile kente ve Türkiye’ye katma değer sağlayan Gökçen ailesinin yatırımı ile ülkenin yerli uçak üretme kabiliyetini de sergileyeceğini kaydetti. BTSO Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Üyesi de olan B Plas firması ve Gökçen ailesine böylesine önemli bir projeyi kazandırdıkları için teşekkür eden Burkay, “Türkiye’nin üretim, ihracat ve ticaret merkezi Bursa, uzmanlık merkezi haline gelen odamız, bilginin üretime dönüştüğü bir kimliğe kavuşan üniversitemiz, dünyanın dört bir yanında ürünlerini sergileme başarısı gösteren firmalarımız, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edecek. Gökçen ailesinin havacılık sektöründeki yatırımı Aquila’nın Bursa’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Burkay, BTSO olarak kentin hedeflerine yeni bir ivme kazandıran yatırımın her zaman yanında olacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bursa-havaciligin-da-merk ...ber/21261/

Bu işinde sonu umarım İpekböceği gibi olur.

Misafir 1e1

1 yıl önce - Prş 11 Şub 2016, 18:36

Dikkat ettiniz mi havacılıkta devrim niteliğinde bir işe adım atan Bursa için yine Yunuseli ile ilgili tek bir kelime geçmemiş. Havacılıkta merkez olalım diyorsunuz iş adamlarına özel uçak çağrısı yapıyorsunuz. Yunuseliyi bile adam gibi faaliyete geçiremiyorsunuz. Altepeyi Yunuseli için engelleyen güçler var.

Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Pzr 13 Mar 2016, 22:44

BURSA’YA HAVACILIK OKULU
Alıntı:
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’YA HAVACILIK OKULU KURMAK İSTEYEN GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜ.
- BAŞKAN ALTEPE, UÇAK FABRİKASI ALARAK DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKEN BURSA’NIN PİLOT YETİŞTİREREK DE MÜTHİŞ BİR KOMBİNASYON SAĞLAYACAĞINI SÖYLEDİ.

Girne Amerikan Üniversitesi yetkilileri, Bursa’ya havacılık okulu kazandırmak için düğmeye bastı. Destek için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret eden okul yetkilileri, bu alanda kazandıkları tecrübeyi Bursa için kullanmak istediklerini açıkladı.

Bursa’nın Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yerli üretim konusunda attığı güçlü adımlar, birçok alanda sinerjinin oluşmasına neden oldu. Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreterek dünya piyasalarında adından söz ettiren kent, kurulan uçak fabrikasıyla marka bilincini bir adım öteye taşıdı. Bursa’nın Almanya’da uçak fabrikası satın almasının ve bu alanda yerli üretim planlaması yapmasının ardından kente gelen Girne Amerikan Üniversitesi yetkilileri, Yenişehir’de havacılık okulu kurma isteklerini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye iletti. Başkan Altepe’yi Büyükşehir Belediyesi’ndeki makamında ziyaret eden Girne Amerikan Üniversitesi Kurucusu Serhat Akpınar ve Rektör Kutsal Öztürk, yapılması düşünülen yatırımla ilgili Başkan Altepe’yi bilgilendirdi.

Video:

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucusu Serhat Akpınar, Türkiye’de birkaç noktada havacılık okulu kurmayı istediklerini ifade etti. YÖK’ün havacılık alanında okul kurmaya müsaade ettiği 3 üniversiteden biri olduklarını kaydeden Akpınar, yatırım yapmayı düşündükleri lokasyonlardan birinin Yenişehir olduğunu belirtti. Bu nedenle Bursa’ya geldiklerini ve Başkan Altepe’yle görüştüklerini söyleyen Akpınar, “Havacılık alanında attığı adımlarla kentin olduğu kadar biz sektör temsilcilerinin de heyecan yaşamasına neden olan Başkan Altepe’yi bu arzumuz doğrultusunda ziyaret ettik” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin destek vermesi halinde Yenişehir Havaalanı’nda uçuş eğitim vermeyi, Bursa’da da derslikler oluşturmayı düşündüklerini vurgulayan Akpınar, “Büyükşehir Belediyemizle kombine hareket ederek, burada havacılık alanında yeni bir hinterlant oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise uçak fabrikası alarak dikkatleri üzerine çeken şehrin pilot yetiştirerek de müthiş bir kombinasyon sağlayacağını söyledi. GAÜ yetkililerinin talebini olumlu karşılayan ve alt yapı görüşmeleri için startı veren Başkan Altepe, “Berlin’de faaliyet gösteren uçak fabrikasını satın aldık ve çok stratejik bir yatırıma imza attık. Eğitim uçaklarında kendisini kabul ettirmiş, dünyanın en iyilerinden biriydi. Almanya ve İngiliz Hava Kuvvetleri baş müşterisiydi. Şimdi Türk girişimcilerinin oldu” şeklinde konuştu. Satış anlaşmasının tamamlanmasının ve mülkiyetin Bursalı firmaya geçmesinin ardından 52 uçak siparişi alındığını ve rakamın yapılacak ek yatırımlarla birlikte çok daha fazla artmasının beklendiğini söyleyen Başkan Altepe, “Uçak fabrikamız var ama pilot da lazım. O nedenle GAܒnün girişimini önemsiyoruz. Uçak üretiyoruz pilot niye yetiştirmeyelim?” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bursa-ya-havacilik-okulu/ ...ber/21457/

Hayırlı uğurlu olsun.

Cüneyt5316

1 yıl önce - Pzr 13 Mar 2016, 22:47

Misafirin dediğine insanın inanmaktan başka bişey yapası gelmiyor. Neden olmuuor yunuseli neden yada grmlik yolunda yeni yapılsın eğer ordaki sorun evler ise

Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Çrş 30 Mar 2016, 16:22

UÇAK FABRİKASI YENİŞEHİR’E
Alıntı:
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’DA KURULACAK UÇAK FABRİKASININ YENİŞEHİR’E YAPILMASININ PLANLANDIĞINI SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SÜLEYMAN ÇELİK İLE AK PARTİ İLÇE BAŞKANI ADNAN KAMİL VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ AĞIRLADI. ANKARA YOLU’NDAKİ YENİ BAŞKANLIK BİNASINDA GERÇEKLEŞEN GÖRÜŞMEDE, YENİŞEHİR’E YAPILMASI MUHTEMEL UÇAK FABRİKASI GÜNDEME GELDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, YENİŞEHİR’İN YENİ DÖNEMDE UÇAK FABRİKASINA SAHİP OLACAĞINI İFADE ETTİ.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kurulacak uçak fabrikasının Yenişehir’e yapılmasının planlandığını söyledi.

Başkan Altepe, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ile AK Parti İlçe Başkanı Adnan Kamil ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı. Ankara Yolu’ndaki yeni başkanlık binasında gerçekleşen görüşmede, Yenişehir’e yapılması muhtemel yatırımlar gündeme geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir’in yeni dönemde uçak fabrikasına sahip olacağını ifade etti. Bursalı Gökçen Grubu tarafından Almanya’da satın alınan uçak fabrikasının benzerinin yine aynı grup tarafından Bursa’da kurulacağını belirten Başkan Altepe, adresin yüksek ihtimalle Yenişehir olduğunu açıkladı. İlçenin başta otomotiv test merkezi olmak üzere birçok konuyla Türkiye gündemine geldiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Havaalanı, otomotiv test merkezi derken uçak fabrikası da Yenişehir’e nasip olacak herhalde. Nasipte orası varmış gibi duruyor” dedi. Uçak fabrikasının ardından sektörle ilgili yerleşimlerin de bu ilçede konuşlanmasının mantıklı olacağını kaydeden Başkan Altepe, “İnşallah ilerleyen günlerde bu işin fakültesi de kurulur. Sektör birçok bileşeniyle bu güzide ilçemize yerleşmiş olur” diye konuştu.

Video:

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ise yaptığı konuşmada, ‘Bütünşehir’ uygulaması kapsamında ilçenin hizmet yağmuruna tutulduğunu söyledi. Yolların köylere varana kadar sıfırdan düzenlendiğini, başta dere ıslahları olmak üzere alt yapının büyük ölçüde yenilendiğini vurgulayan Çelik, sadece yol için 50 milyon TL’ye yakın bir rakamın harcandığını ifade etti. Tüm bunların kendi bütçeleriyle yapılmasının imkansız olduğunu dile getiren Çelik, “Yeni belediye binamızın yapımında da Büyükşehir’in desteğini bekliyoruz. Bu yönde hazırlıklarımız var. Arzu ettiğimiz bir şey. İnşallah bu dönem hayata geçmiş olacak” şeklinde konuştu.

AK Parti İlçe Başkanı Adnan Kamil de ilçeye kazandırılan prestij yatırımlar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür ederek yeni belediye binasının hayırlı olmasını diledi.

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, ziyaretin anısına Başkan Altepe’ye çiniden vazo hediye etti. Ak Parti İlçe Başkanı Adnan Kamil de kozadan yapılmış Türk Bayrağı tablosu takdim etti. Başkan Altepe, Yenişehir ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/ucak-fabrikasi-yenisehir- ...ber/21568/

Hayırlı uğurlu olsun.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet