Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mahmut11
3 yıl önce - Çrş 20 Oca 2016, 03:25
İzmir Torbalı Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi (Proje) - Türkiye'nin En Büyük Sosyal Yaşam Kampüsü!12 Ağustos 2015 10:18 - Orman ve Su İşleri Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Türkiye’nin en büyük sosyal yaşam kampüsü kabul edilen 22 Km. uzunluğundaki Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi projesi için Torbalı’da startı verdi.


Bakan Eroğlu “Burası Viyana’dan daha güzel olacak”
Küçük Menderes Nehri’ni besleyen, Torbalı’yı bölgenin tarımsal üretim merkezi haline getiren Fetrek çayındaki yoğun kirlenmeyle birlikte yok olma tehlikesi Orman ve Su İşleri Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun dev projesiyle yeniden hayat bulacak.

Birinci bölümü 22 km uzunluğundaki projenin ilk startını veren Orman ve Su İşleri Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Veysel Eroğlu projenin büyüklüğüne önemine dikkat çekerek, “bu bölge Viyana’dan daha güzel olacak” dedi.

Bakan Eroğlu ”Projenin üç önemli ayağı vardır. Dere ıslah edilecek. Göletler, mesire alanları yapılacak. Su ve toprak korunarak gelecek nesillere çok değerli bir miras, sosyal yaşam alanı kazandırılacak. Bu DSİ tarihinde de projenin zenginliği açısından da bir ilk olacak. Ayrıca Torbalı Belediye Başkanımız ve ekibiyle, orman birimlerimizle koordineli çalışacağız. İmece usulüyle bu devasa projeyi Türkiye’ye kazandıracağız. Ben sözümün eriyim. Burası Viyana’dan daha güzel olacak. Suyu, toprağı, çevreyi korurken, Torbalı, İzmirlilerin çekim merkezi, rahat nefes alacakları büyük bir alana kavuşacak” şeklinde konuştu.

BELEDİYE BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR
Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in bunun 150 yıllık bir rüya olduğunu bu rüyanın gerçekleşmesi için ilk adımların atıldığını belirterek şunları söyledi:

“Bu en büyük hayalimizdi. En büyük önceliğimizdi. Yerel imkânlarla çözemeyeceğimiz büyükte bir projeydi. İmdadımıza sayın bakanımız, çok değerli bir bilim adamı, memleket sevdalısı yetişti. Bugün bir tarih yazılıyor. Biz buna tanıklık ediyoruz. Bütün olanaklarımızı seferber edeceğiz. Torbalı’nın İzmir’in Ege’nin tarihinde çevreye ve yaşama dair yeni bir sayfa açılıyor” dedi.

FETREK ÇAYI SULTANLAR VADİSİ PROJESİNDE NELER VAR
Karakuyu Mahallesi ile Çaybaşı Mahallesi arasındaki Fetrek Çayı’nın 16 km. uzunluğunda ve 2.400.000 m2.’lik (240 hektar) bir bölümü projelendirilmiştir.

 • İZBAN istasyonuna 1.26 km. mesafedeki Çaybaşı Mahallesi’nin kuzeyinden alana giriş sağlanacaktır. İZBAN istasyonundan rekreasyon alanına ulaşım için toplu ulaşım ring hattı kurulacaktır.

 • Fetrek Çayının rehabite edilerek kanal olarak düzenlenen bölümü, kontrol altına alınmış taşkın alanı ile birlikte 16 km. uzunluğunda ve 600.000 m2‘dir. (60 hektar)

 • Proje alanını çevreleyen 32 km.’lik bant, alana ulaşımı sağlayan toplu taşıma hattı, bisiklet yolu, bisiklet park alanı, yürüyüş ve koşu yolları, servis yolu ve otopark alanı olarak düzenlenmiştir. Proje alanı acil durumlar dışında taşıt trafiğine kapalı olacaktır. Ulaşım için ayrılan alan toplam 300.000 m2‘dir. (30 hektar)

 • Sulama ve zemin suyunun arttırılması amacı ile toplam 300.000 m2 (30hektar) gölet alanları oluşturulmuştur.

 • Gölet alanları ve çevresinde, Olta Balıkçılığı, Gençlik Merkezi ve İzcilik Merkezleri, Mesire Alanları projelendirilmiştir.

 • Yelken ve Su Sporları Okulu 25.000 m2 gölet alanı ve 10.000 m2 kara alanından oluşmaktadır.

 • İzcilik Merkezi 40.000 m2 olup geri sahasındaki orman alanı ile bütünleşmekte ve ülkesel ölçekte hizmet vermesi beklenmektedir.

 • 1.200.000 m2 (120 hektar) alanda ise odak merkezleri oluşturularak çeşitli fonksiyonlar getirilmiştir.

 • Halkımızın ürettiği ürünleri tanıtabileceği ve satabileceği, Açık Yerel Ürün Pazarı

 • Kültürel miraslarımızı tanıtabileceğimiz, Orhun Kitabeleri Açık Hava Müzesi

 • Sanatçılarımızın eserlerini sergileyebileceği, Açık Sergi Alanı

 • Kültürel Faaliyetler için Açık Tiyatro ve Sinema Alanı

 • Açık Tören Alanı

 • Belediye Misafirhanesi

 • Hobi Bahçeleri

 • Mesire Alanları

 • Spor Alanları

 • Osmanlı döneminden günümüze kadar, at çiftlikleri ve ilk at yarışları ile ünlü Torbalı ilçesinde her yıl tekrarlanan geleneksel rahvan at yarışlarının yapıldığı alanın güneyinde Binicilik Eğitim Alanı planlanmıştır.19 Ocak-
FETREK ÇAYI COŞTU; ISLAH PROJESİ TARIM ALANLARINI KURTARDI
Yoğun kirlenme ve sanayileşme baskısıyla yok olma riski ile karşı karşıya bulunan Fetrek Çayı’nda uygulanan ıslah projesi meyvelerini vermeye başladı. Mayıs ayında start alan proje sonucu çayın önemli bir kısmı kurtarılırken, son yağışlarla birlikte de sel baskınlarının yaşanmaması proje yöneticilerini ve Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’i sevindirdi.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk su seviyesi zirve yapan 22 Km. uzunluğundaki Fetrek çayı Sultanlar Vadisi proje alanında incelemelerde bulundular. Şantiye yöneticilerinden sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

ÇEVRECİ BELEDİYE ÖRNEĞİ VERİYORUZ
Fetrek çayının Küçük Menderes nehrini beslediğini, Torbalı ovasını bölgenin tarımsal üretim merkezi haline getirdiğini belirten Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Fetrek son 50 yıldaki yoğun kirlenme sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya idi. Orman Ve Su İşleri Bakanı’mız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun devreye girmesiyle bu alanda ıslah çalışmalarına başlandı. 22 Km. uzunluğundaki Fetrek projesinde onlarca iş makinesi ve teknik kadro ile yoğun bir ıslah çalışması yürütüldü. Projenin birinci etabında yapılan çalışmalar sonucu dere yatakları ıslah edildi. Son yağışlarla birlikte çaydaki su seviyesi zirve yaparken çevrede herhangi bir taşkınlık yaşanmadı. Yerleşim birimlerimiz, tarım alanlarımız zarar görmedi. Sayın Bakanımız Eroğlu ve ekibine teşekkür ederim. Biz çevreci bir belediye nasıl olunur bunun örneğini Fetrek ile veriyoruz. Fetrek örneğinde olduğu gibi suyu, havayı, toprağı kirletmekte beis görmeyenlere asla izin vermeyeceğiz. Burada başlattığımız proje ile Türkiye’nin en dikkat çekici rekreasyon alanlarından birisini vücuda gireceğiz” dedi.

DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ HAYATİ ÇELENK “PROJE BİTİNCEYE KADAR BURADAYIZ”
Fetrek Çayı Projesiyle, suyu, toprağı, çevreyi koruduklarını, 22 Km uzunluğundaki projenin Türkiye’nin en büyük çevre odaklı örnek çalışması olduğunu vurgulayan DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk, “Proje bitinceye kadar buradayız. Uzun soluklu, çok emek ve maliyet getiren bir çalışma. Şantiyemiz, makine parkımız, teknik ekibimizle bu hususta kararlıyız” şeklinde konuştu.

DOĞAL YAŞAM CANLANDI
Mayıs 2015’te ilk çalışmalarına başlanan Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi, bölgedeki doğal hayatı da canlandırdı. Çay yatağının stabilize edilmesi ile birlikte burada su tutulmaya başlanması çok çeşitli kuş türlerinin Fetrek Çayı’na akın etmesine yol açtı. Fetrek; beyaz balıkçıl, flamingo ve leylek gibi kuşlar başta olmak üzere yırtıcı kanatlıların da uğrak merkezi oldu.
KAYNAK: TORBALI.BEL.TR


Müthiş bir çalışma...Vizyon budur!..


Misafir 9d6

3 yıl önce - Çrş 20 Oca 2016, 12:00

Kimse gitmez oraya.
Yani nezih insanlar gitmez demek daha doğru olur çingene mahallesi orası


Misafir fa4

3 yıl önce - Çrş 20 Oca 2016, 12:11

Devasa projeden önce Torbalı nın şehiriçi ulaşım sorununu çözsünler.
Torbalı mahallesindeki evimden Tepeköy e 25 dakikada gidiyorum mübarek 10 km hızla gidiyoruz iş çıkışı Ayrancılar da oturan arkadaşım benden önce evine varıyor ben Torbalı mahallesinde oturuyorum.
Dolmuşlara milleti tıkıştırıyolar çocuk yapsan yapılır herkes kucak kucağa.
Adam gibi bir şehiriçi ulaşım istiyoruz herkes bıktımahmut11
3 yıl önce - Çrş 20 Oca 2016, 14:55

Alıntı:

Kimse gitmez oraya.
Yani nezih insanlar gitmez demek daha doğru olur çingene mahallesi orası
Buca gölet için de kim gider taa kaynaklar tarafına deniyordu, yaz geceleri dolup taşıyor resmen.

Alıntı:

Devasa projeden önce Torbalı nın şehiriçi ulaşım sorununu çözsünler.
Torbalı mahallesindeki evimden Tepeköy e 25 dakikada gidiyorum mübarek 10 km hızla gidiyoruz iş çıkışı Ayrancılar da oturan arkadaşım benden önce evine varıyor ben Torbalı mahallesinde oturuyorum.
Dolmuşlara milleti tıkıştırıyolar çocuk yapsan yapılır herkes kucak kucağa.
Adam gibi bir şehiriçi ulaşım istiyoruz herkes bıktı


Torbalı'da ESHOT ring hattı kurulması lazım, ama nerdee... ve yeri burası değil.
ESHOT önce şehir içerisindeki dolmuş mafyasını temizlesin.


mahmut11
3 yıl önce - Prş 18 Şub 2016, 21:48

DSİ’nin Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi ile ilgili olarak yaptığı özel tanıtım filmi yayımlandı. Tanıtım filminde ilçe sakinlerinin Fetrek Projesi ile ilgili görüşleri de yer alıyor.

https://www.facebook.com/torbalibelediye/videos/1 ...084632827/mahmut11
3 yıl önce - Cmt 09 Nis 2016, 14:04

MaşaALLAH, çalışmalar hızla sürüyor , şuan önünden geçtim.

mahmut11
2 yıl önce - Prş 14 Tem 2016, 00:58

Alıntı:


Çok çalışacağız.
Çok Yorulacağız.
Çok konuşulacağız.
Hep birlikte,
Kesinlikle başaracağız.
Türkiye'nin en büyük çevre yatırımı;
Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi adım-adım gerçekleşiyor


Torbalı Belediye Başkanı Sayın Adnan Yaşar GÖRMEZ'in sayfasından alınmıştırAnıl 95
2 yıl önce - Prş 28 Tem 2016, 21:51

En iyi şekilde degerlendirilir burası umarım. Bitince güzel bişey çıksın ortaya İzban Torbalı istasyonu yakın sanırım güzel bir dinlenme yeri olur

mahmut11
2 yıl önce - Pts 01 Ağu 2016, 05:14

KAYNAK https://twitter.com/dsi_2_blgmd

ÇALIŞMALAR DEVAM EDIYOR..


slymn1925
2 yıl önce - Çrş 14 Arl 2016, 15:01
TORBALIDA CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK

ÇEVRE YATIRIMI VE SOSYAL YAŞAM KAMPÜSÜ İÇİN DÜĞMEYE BASILDIOrman ve Su İşleri Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Türkiye’nin en büyük sosyal yaşam kampüsü kabul edilen 22 Km. uzunluğundaki Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi projesi için “Burası Viyana’dan daha güzel olacak” dedi.

Küçük Menderes Nehri’ni besleyen, Torbalı’yı bölgenin tarımsal üretim merkezi haline getiren Fetrek çayındaki yoğun kirlenmeyle birlikte yok olma tehlikesi Orman ve Su İşleri Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun dev projesiyle yeniden hayat bulacak.

Birinci bölümü 22 km uzunluğundaki projenin ilk startını veren Orman ve Su İşleri Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Prof. Dr. Veysel Eroğlu projenin büyüklüğüne, önemine dikkat çekerek, “bu bölge Viyana’dan daha güzel olacak” şeklinde konuştu.

Bakan Eroğlu ”Projenin üç önemli ayağı vardır. Dere ıslah edilecek. Göletler, mesire alanları yapılacak. Su ve toprak korunarak gelecek nesillere çok değerli bir miras, sosyal yaşam alanı kazandırılacak. Bu DSİ tarihinde de projenin zenginliği açısından da bir ilk olacak.

BİRİMLER KOORDİNASYON İÇİNDE OLACAK

Ayrıca Torbalı Belediye Başkanımız ve ekibiyle, orman birimlerimizle koordineli çalışacağız. İmece usulüyle bu devasa projeyi Türkiye’ye kazandıracağız. Ben sözümün eriyim. Burası Viyana’dan daha güzel olacak. Suyu, toprağı, çevreyi korurken, Torbalı, İzmirlilerin çekim merkezi, rahat nefes alacakları büyük bir alana kavuşacak. Bu alan ilgili birimlerimizce yine ağaçlandırılacak önemli bir kent ormanı da oluşturulacaktır.” şeklinde konuştu.

FETREK ÇAYI SULTANLAR VADİSİ PROJESİNDE NELER VAR?

Karakuyu Mahallesi ile Çaybaşı Mahallesi arasındaki Fetrek Çayı’nın 16 km. uzunluğunda ve 2.400.000 m2.’lik (240 hektar) bir bölümü projelendirilmiştir.

İZBAN istasyonuna 1.26 km. mesafedeki Çaybaşı Mahallesi’nin kuzeyinden alana giriş sağlanacaktır. İZBAN istasyonundan rekreasyon alanına ulaşım için toplu ulaşım ring hattı kurulacaktır. Proje alanını çevreleyen 32 km.’lik bant, alana ulaşımı sağlayan toplu taşıma hattı, bisiklet yolu, bisiklet park alanı, yürüyüş ve koşu yolları, servis yolu ve otopark alanı olarak düzenlenmiştir. Proje alanı acil durumlar dışında taşıt trafiğine kapalı olacaktır. Ulaşım için ayrılan alan toplam 300.000 m2’dir. (30 hektar) Sulama ve zemin suyunun arttırılması amacı ile toplam 300.000 m2 (30hektar) gölet alanları oluşturulmuştur.GÖLETLER , MESİRE ALANLARI YELKEN ve SU SPORLARI

Gölet alanları ve çevresinde, Olta Balıkçılığı, Gençlik Merkezi ve İzcilik Merkezleri, Mesire Alanları projelendirilmiştir. Yelken ve Su Sporları Okulu 25.000 m2 gölet alanı ve 10.000 m2 kara alanından oluşmaktadır.İZCİLİK MERKEZİ

İzcilik Merkezi 40.000 m2 olup geri sahasındaki orman alanı ile

bütün-leşmekte ve ülkesel ölçekte hizmet vermesi beklenmektedir. 1.200.000 m2 (120 hektar) alanda ise odak merkezleri oluşturularak çeşitli fonksiyonlar getirilmiştir. Halkımızın ürettiği ürünleri tanıtabileceği ve satabileceği, Açık Yerel Ürün Pazarı , Kültürel miraslarımızı tanıtabileceğimiz,

TARİH ve KÜLTÜR ODAKLI PROJELER

Orhun Kitabeleri , Açık Hava Müzesi , Sanatçılarımızın eserlerini sergileyebileceği, Açık Sergi Alanı, Kültürel Faaliyetler için Açık Tiyatro ve Sinema Alanı , Açık Tören Alanı , Belediye Misafirhanesi , Hobi Bahçeleri , Mesire Alanları , Spor Alanları , Osmanlı döneminden günümüze kadar, at çiftlikleri ve ilk at yarışları ile ünlü Torbalı ilçesinde her yıl tekrarlanan geleneksel rahvan at yarışlarının yapıldığı alanın güneyinde Binicilik Eğitim Alanı planlanmıştır.ISLAH EDİLMEZSE YOK OLACAK

Torbalı, zengin tarımsal ve endüstriyel hammadde kaynaklarına sahip olması nedeniyle sosyo-ekonomik yönden İzmir’in en hızlı gelişen yerleşim alanlarındandır.

Günümüzde stratejik ürün kabul edilen tarım; Torbalı’nın gelişmesinde lokomotif görevi üstlenmiş. İlçeyi bir merkez haline getirmiştir.

Küçük Menderes Havzasında yer alan Torbalı’nın sahip olduğu doğal değerlerden belki de en önemlisi Küçük Menderes Nehri’ni besleyen Fetrek (Vişneli) Çayı’dır. Ancak sanayinin ve kentleşmenin kontrolsüz bir şekilde büyümesi birçok çevre ve sağlık problemlerine zemin hazırlamaktadır.

Torbalı’da sanayi tesislerinin yoğunluğu ve bu tesislerin atıklarının doğrudan Fetrek Çayı ve Küçük Menderes Nehrine deşarj edilmesinin sonuçlarından biri olarak toprak kalitesi düşmekte, tarım alanlarının yok olma tehlikesi ortaya çıkmaktadır.

Küçük Menderes Havzası Koruma Eylem Planı Nehir izleme çalışmalarında, nehirdeki su kirliliğinin yoğun olarak evsel atıksulardan, tekstil, metal, maden, zeytinyağı, süt ve süt ürünleri vs. endüstri tesisleri ve tarımsal faaliyetlerden (ilaçlama, gübreleme ve drenaj suları) kaynaklandığı, ayrıca mermer fabrikalarının atıklarının nehir yatağına döküldüğü anlaşılmaktadır.

Fetrek Çayı etrafında yer alan Torbalı Ovası’nda gerçekleştirilen tarımsal faaliyetler, çayın su seviyesini azaltmakta, kullanılan gübre ve pestisitler ile çayın sediment yüküne ve kirlilik miktarına katkı yaparak su kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. DSİ su kalite verilerine göre; Fetrek Çayı’nın, organik madde, azot, renk, çözünmüş oksijen, tuzluluk, florür, mangan ve bor gibi birçok parametrelerinin çok yüksek olduğu görülmektedir. Çay, çok kirlenmiş su sınıfında olup, havzanın en problemli akarsuyu durumundadır. Küçük Menderes Nehri’ndeki kirlenmeyi de arttırmaktadır. Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesinin hayata geçirilmesiyle Küçük Menderes nehri nefes alacak. 22 Km. uzunluğundaki proje iki yakasının projelendirilmesiyle 44 Km.lik devasal bir sosyal yaşam alanına Ege bölgesi kavuşacak.Gelecek kuşaklara bugün hesabı yapılamayacak kadar büyük bir miras bırakılacak.

http://www.torbali.bel.tr/proje/fetrek-cayi-sulta ...ar-vadisi/sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet