Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kazandibi
17 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 03:56
İstanbul'un Anıtsal Tren İstasyonları

Haydarpaşa (1908)
Sirkeci (1889)

Her iki istasyon da dünya demiryolları tarihinde önemli bir yere sahiptirler (Orient Express, İstanbul-Bağdat Demiryolu) ve İstanbul'un sembolleri arasındadırlar.

İngiltere kralı V. Edward, Rus çarı II. Nicholas, Avusturya-Macaristan imparatoru Franz-Joseph, Almanya imparatoru Wilhelm II ve diğer pek çok ünlü devlet adamı ve sanatçılar bu istasyonları kullanmışlardır. Agatha Christie bu istasyonları eserleri ile ölümsüzleştirmiş, İstanbul'a ilk kez gelen her yabancının düşlerini süsleyen mekanlar haline getirmiştir.

Umarım İstanbul'un geçmişindeki görkemi günümüze taşıyan bu değerli antikalar sonsuza dek iyi korunurlar ve yapılma amaçları ile (tren istasyonu) kullanılırlar.

kerem ruhi
15 yıl önce - Pts 05 Şub 2007, 17:44

gerçekten haydarpaşa , sirkeci garları mimari yönleri ile sanat şahaseri diyebiliriz inşallah bizden sonraki nesillerinde bu güzel tarihi binaları zevkle ve itina ederek korumalarını    temenni ediyorum.

Başdoğan

15 yıl önce - Prş 17 May 2007, 23:27

Göztepe Tren İstasyonu

(+)

ümit 806

14 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2008, 16:12

Göztepe Tren istasyonunu ben de çok sevdim, iki taraftan görünüşü de çok hoş.
23 Mayıs 2008

(+)

levent gözde
14 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2008, 16:31

Göztepe İstasyonu marmaray çalışmaları sırasında bildiğim kadarıyla yıkılacak. Çok büyük bir kayıp olacak.

M. Ali veli
14 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2008, 16:47

Göztepe Tren İstasyonunun görünüşü çok hoş fakat anasayfaya konulan fotoğraf çok da hoş değil. Kadrajın içi çok kalabalık ve insanın dikkatini dağıtan bir çok unsur var fotoğrafta.Netlikte ve ışıkta da ciddi sorunlar var. Dolayısıyla bu kadar güzel bir mekan daha iyi ve daha kaliteli fotoğraflarla temsil edilmeli diye düşünüyorum wowturkey'de.
Her şeye rağmen Ümit Beyin eline sağlık diyorum ve en azından anasayfaya Göztepe Tren İstasyonunun daha güzel fotoğraflarını bekliyorum,

Saygılar

aybar
14 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2008, 19:29

eger göztepe gibi tarihsel degeri olan istasyonlarin marmaray yapiminda yikilacagi dogruysa istanbul icin tam bir kültürel facia olur derim.avrupaya bakacak olursak bu tür projelerde tarih daima korunur,mesela viyanadaki u6 ve u4 metro ile s45 banliyö hatlarinin pekcok duragi 1900 lerden beridir kullanilmaktadir,yenileme islemlerinde ise tarihi dokuyu bozmayacak sekilde asansorler konulmustur.bizde neden yenisi yapilacak diye eskisi yikilir anlayabilmis deilim.

Onur toptas1962
14 yıl önce - Cmt 07 Hzr 2008, 19:44

Göztepe istasyonu'nun yıkılacağı kesin mi? Eğer bu olursa çok üzülürüm,çünkü zaten İstanbul'da yılda onlarca dışı işlemeli,cumbalı,kabartmalı tarihi bina yanıyor(yakılıyor).veya yenilenmeyip yıkılıyor.Neredeyse hiç kalmadı artık .bu istasyon da eski tip güzelim binalardan çok az kalandan biri..Umarım yıkılması şart olsa bile revize edilir veya ne bileyim aslına uygunu aynen yeniden yapılır.Gerçi eskisinin yerini tutmaz ama hiç yoktan iyidir.Yazık oluyor kentin görünümüne ve tarihi dokusuna.Sıradan bir kalabalık metropolden hiç farkı kalmıyor..ulaşımın kolaylaştırılmasına karşı değilim,raylı sistemler yapılmalı ama Göztepe istasyonu gibi de kaç yapı kaldı ki?

Avrupa da(özellikle Prag ve Budapeşte'de) yüzyıllar öncesinden kalan yapılan yapılar,sokaklar tarihi dokularını aynen koruyor,tertemiz bir biçimde.Keşke biz de koruyabilsek.Fatih'te, Kadıköy'de, Beyoğlu'nda Eminönü'nde ya da kıyılardaki eski bir semtte güzelim tarihi binaların yakılıp yıkılmasına seyirci kalmasak..

Necdet Cevahir
14 yıl önce - Pzr 08 Hzr 2008, 02:07

Yukarıdaki son mesajlarda Göztepe Tren İstasyonu'nun geleceği ile ilgili soruları olan arkadaşlar, daha evvel yazdığım ve aşağıda linklerini verdiğim mesajlarımdan belki bir fikir edinebilirler..

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=730102#730102

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=732023#732023

FEVZİ ÇELEBİ

13 yıl önce - Sal 08 Tem 2008, 01:40
İstanbul Bahçeşehir Ispartakule Tren İstasyonu

(+)

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM