Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burç

15 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 01:58
Londra'da karakolda Türk 'intihar etti'


Ne oldu insan hakları cart curt?
Karakollarda işkence var mı diye AB'den heyetler gelir, hapishanelerimizi falan inceler.
Hep de Diyarbakır'a giderler nedense.
Diyarbakır'dan önce Londra'yı bir incelesenize.
Nerede Türk insan hakları heyeti? Hadi gidip Londra'ya bu işi bir araştıranınız çıkacak mı?


Alıntı:
Kaçak yollarla 10 ay önce İtalya'ya, ardından da Britanya'ya geçerek iltica talebinde bulunan Ramazan Kumluca, beş aydır gözlem altında tutulduğu Londra Havaalanı Polis Merkezi'nde yaşamını yitirdi. Kumluca ve amcasının oğlu Tevfik Kumluca, 10 ay önce kaçak yollardan İtalya'ya gitti. İltica başvuruları değerlendirilirken iş bulmak umuduyla önce Fransa'ya ardından da Britanya'ya geçen amca çocukları Londra Havaalanı'nda gözaltına alındı. Beş aydır burada tutulan Kumluca'nın dün gelen ölüm haberi ailesini yasa boğdu. Baba Ökkeş Kumluca, Britanya polisinin kendilerine "Oğlunuz intihar etti" dediğini söyledi.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=157085


Mete Baştürk
15 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 02:19

İntihar olayı bana palavra gibi gelmekte. Sonuçta bir şeyler umud ederek kendi ülkesinden başka bir ülkeye iltica eden bir kişi en kötü çare olarak geri ülkesine döner. Tutupta intihar etmez.

Tanrı bilir orda "İntihar Ettiği" söylenen Türk vatandaşı nasıl ölmüş yada öldürülmüştür. İncelemek ve araştırmak gerekir ama ne geliyorsa zaten bizim başımıza inceleyip, araştırmamamızdan dolayı geliyor. Yarin bir gün cenazesi yurda gelir, ilgili kişi gömülür elbetteki cansız bedeni ile birlikte bu konularda tarihe gömülür. Taki ne zamana kadar, bu tür bir olay tekrarlana kadar.

Aynı şekilde bir düşünün bir ingiliz aileye Türkiye'de göz altına aldıkları bir fertlerinin (oğulları diyelim aynı şekilde) "Oğlunuz İntihar Etti" denmesini sonucunda ne olurdu?

Ne olurdu hepimizin malumu. Önce ingiltere topyekün bir ayağa kalkar, gazeteler alabildiğince ırkçı, faşist söylemlerde bulunur, Toni amca Türkiye hakkında bir demeç verir, bizim açıklamayı yapan ilgili emliyet personelimiz görevinden alınır, ve her şeyden daha önemlisi Türkiye nin AB ye girmesini engellemek için bir bahane daha doğmuş olurdu! Sonuçta orda milletinin haklarını korumakla mükellef bir devlet var.

Bizim Türk milleti ise yıllardır komünistlikten ve faşizimden korkmuştur ama yıllardırda iki görüşünde tek ortak noktası olan "her şey devlet içindir" mantığından da bir türlü kopamamış, herşey millet içindir diyememiştir. Böyle diyemediği içinde hep böyle boynu bükük kalmıştır.

Bizim millet hala sanıyor ki milleti ayakta tutan, Türkleri ayakta tutan devlet; halbuki tam tersi devleti ayakta tutan; son bin yılda sadece cefakarlığıyla ünlenebilmiş bu kutsal millettir. Ve bu kutsal millet artık haklarını koruyacak ve Avrupa ya milleti için hesap soracak bir devlet yönetimi görmek istemekte hemde bütün bir açlığı ile.

Saygılar.


Gorkem S. GUNGELEN

15 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 11:39

Ben bir yazım da uygar amrika ve ingiltere diye bir konudan bahsettim ama uygarlıkla o konunun bir alakası olmadığını söylemişlerdi. Peki o zaman bunun da uygarlıkla bi alakası yok mu? Uygar toplumlar böyleyse eyer ben mağrada yaşamayı tercih ederim! uygar adb ve ingiltere hmm evet(!)ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET