Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de üretilen araçlar
« önceki   123 ... 789 ... 697071   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 8
Tolgaryus
11 yıl önce - Pts 21 Ağu 2006, 19:33

Şu anda taksi ve dolmuşçular fabrikadan şahin yada doğan alabilmek için adeta yalvarmaktadırlar.Sonuçta bu arabalar kahır çeken arabalardır.En ağır bakım masrafı 500 YTL olan kuş serisine karşın Albea yada enjeksiyonlu başka bir araba alan bir taksici periyodik bir bakıma 1000 YTL ödemektedir.
Ancak AB standartları doğrultusunda Kuş serisi otomobiller son yıllarda yurtiçi piyasaya verilmemiştir.

Bu arada artık arabaların su bazlı boya ile boyanacağını,fabrikaların gerekli yatırımları yaptıklarını belirtelim.

Mustafa Taşlı
site denetçisi

11 yıl önce - Pts 21 Ağu 2006, 23:45

Ben uzun bir süre Tempra 1.6 İE kullandım.Bilen bilmeyen herkes bu arabayı acımasızca eleştirdi.Bence Tofaş'ın yüz aklarından biriydi.Devamında gelen Marea ve Stilo onun başarısını asla yakalayamadı.90'lı yıllarda güç,konfor gibi şeyleri birlikte sunan iyi bir arabaydı.

Tolgaryus
11 yıl önce - Pts 21 Ağu 2006, 23:56

Şu anda üretimi planlanan D200 ve mini kargo satışları dünyaya da Türkiye den yapılacağı için ciddi satış rakkamları söz konusu.350 bin oto garantili.Önümüzdeki sene Tofaş ta ciddi bir patlama olacak.

M.Uğur.K
11 yıl önce - Sal 22 Ağu 2006, 00:11

MAN'ın Neoplan'ı satın almasından sonra Ankara Man Fabriksında "Neoplan Tourliner" otobüsü üretilmeye başlandı. Önceleri sadece Avrupa'ya ihraç ediliyordu. Artık Türkiye pazarına'da sunuldu ve şu anda kullanılıyor. Aşağıda ki linkte resimlerini bulabilirsiniz;

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=20007& ...;start=220

Ayrıca Ankara Man fabrikasında "Man Lion's Star" isimli bir başka otobüs daha üretiliyor. Bu otobüs 2004 yılında yılın otobüsü seçildi. Ancak sadece Avrupa'ya ihraç ediliyor.

Kamil Büke
11 yıl önce - Sal 22 Ağu 2006, 12:31
Otomotiv'de İstatistiki bilgiler

Otomotiv Sanayicileri Derneği web sitesinde güncel ve geçmiş istatistiki bilgileri model bazında bulabilirsiniz.

http://www.osd.org.tr/2006model.pdf

OICA sitesinde ise ülke ,marka araç tipi bazında yılllık istatistiki bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://www.oica.net/htdocs/Main.htm

Saygılarımla

asan70
11 yıl önce - Çrş 23 Ağu 2006, 09:52

arkadaşlar küçük bir not:Türkiye de üretilen bütün araç üreticileri OSD ye üye değil..

Unutmadan 17 agustos2006 tarihli yazıma'' - puan '' verilmiş bilgi yanlış diye.Doğru olabilir.Yeni bir mesajla yanlış olanların belirtilerek doğrusu budur diye  yazılırsa  benim ve okuyanların dogruyu bilmesi açısından iyi olur düşüncesindeyim..

Kamil Büke
11 yıl önce - Çrş 23 Ağu 2006, 10:55

Alıntı:
arkadaşlar küçük bir not:Türkiye de üretilen bütün araç üreticileri OSD ye üye değil..

Arkadaşımız haklı. OSD üyesi olmayanlar var. OSD üyesi olmayan ve Traktör üreten büyük sanayicileri hemen ekleyeyim. Tümosan , Hema Endüstri ve Erkunt.  
Kayseri'deki Otoser'i dikkate almaz iseniz , Otomobil ve Ticari araç üreticilerinin tamamı OSD üyesi. OSD dışında kalanlar, yıllık üretim adetleri bazında herhalde % 3'lik pay bile alamaz.

asan70
11 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 22:06

Türkiye de üretim yada üretim/montaj yapan firmalar yenilik ve yeni modeller üretmeyi planlarken bazı yeni firmalar da üretim yapmak hazırlığındalar..
Özellikle hafif ticari araç olarak..

Bisan Motors la 1-2 yıl kadar önce distribütörlük anlaşması yapan Rus GAZ firması Gazelle/Sobol üretmek istiyor..Bu arada (küçük bir ayrıntı)GAZ firması hafif ticari araç üreticisi İngiliz LDV yi satın aldı.Bu anlaşmadan çok önce de ASKAM LDV ile Magnus modelini  Askam FORA olarak Türkiye ve yakın ülkelere üretip satmak için anlaşmıştı.(Muhtemelen LDV de artık tarih olan İngiliz British Leyland grubunun bir son parçalarından biriydi..Çünkü üretimi yeni bitirilen Pilot modeli eski BMC TM 30 benziyor)

Renault Truck Türkiye de yatırım yapmak istiyor;kendi başına olabileceği gibi,ortaklık yada satın almada olabilir.Satın alma için adı geçen Fargo ve Desoto markalarıyla üretim yapan Askam..
Diğer taraftan BMC gibi Avrupa da yer edinen Temsa otobüs ün yanına Temsa markasıyla  kamyon üretmek istiyor..Askam ile Renault  gibi satın alma veya ortaklık  düşünülüyor..
Bakalım sonuç ne olacak?
Megane 2 ,Clio 3 ile Clio Symbol ü üreten Oyak-Renault  da hafif ticari araç üretmek istiyor ...

M.Ali Sade
11 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 09:48

SSCB'nin dağılmasıyla Rus'lar kendi teknolojileri ile bir yere gelemeyeceklerini hissetttiklerinden GAZ da bir atağa geçti.

GAZ'cılar İngiltere'den Ford Transit'in eski kalıplarını alıp,Daimler-Chrysler'den de Avusturya Steyr'in turbo motorunu almak suretiyle Gazelle minibüsünü yapmaya başladılar.İlk bakışta kaporta kalıpları nedeniyle Ford Transit sanılabilen bu araç bence oldukça da başarılı.

Son olarak satın aldıkları İngiliz LDV (Leyland Division olabilir mi,tam olarak emin değilim) zaten Fora ile Türkiye pazarına girmeye çalışmıştı.Kaldı ki Fora da aynen diğer İngiliz araçları gibi ve hatta GAZ/Gazelle gibi toplama bir araç.Onda da İtalyan malı bir motor (VM) kullanılıyor. Göstergeleri ortada değişik bir tip.Piyasada da henüz göremedim.

Ne diyelim ,inşallah hayırlısı olur.GAZ güzel bir araç.Fiyatı da daha uygun olduğu taktirde satılır.Aynı zamanda bir istihdam kaynağı ve yan sanayiimize de ,ülkemize de bir kaynak.

Herkese selamlar...

tarkan_ay34
11 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 22:47

Honda Civic'ler Türkiye'de üretilir diye bilinir. Honda Civic Hatcback İngiltere'De Sedan ise Türkiye'de üretilmektedir.

sayfa 8
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 789 ... 697071   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET