Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de üretilen araçlar
« önceki   123 ... 697071   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Gorkem S. GUNGELEN

12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 09:35

TR. de üretilen hiç bir otomobil yerli yapım değildir. en fazla BMC oda %99 yerlidir ama %100 yerli değildir. tofaş ise yapılan malzemelerin kalıpları italya dan gelmektedir. Yani devrim bile toplamadır. %100 yerli türk otomobili yada bir araç yoktur!

Barış Özyurt
12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 10:59

Yurt dışında kendi markalarını üreten otomobillerin de %100 yerli üretim yaptıkları söylenemez, çünkü otomobil üreten fabrikalar otomobilin %100 bütün parçalarını kendileri üretmemektedirler. Bazı parçaları üretmek yerine, satın almak veya taşeron bazı firmalara vermek ticari açıdan daha karlı olduğu için bu parçaları o firmalardan temin etmektedirler.

Bir Örnek : Bosch yıllardır otomobillerde elektronik ateşleme sistemleri üzerine çalışan bir Alman firması. Mercedes, BMW gibi prestijli markaların bile çoğu modelinin elektronik ateşleme sistemi Bosch. Bosch bunun gibi Almanya dışındaki bir sürü otomobil üreticisine elektronik ateşleme sistemi satmaktadır. Otomobil üreticileri de Elektronik ateşelemeye AR-GE yatırımı yapmaktansa, bu sistemi satın almayı daha karlı buldukları için dışardan satın almayı tercih ediyorlar.

Bunun gibi bazı otomotiv teknolojilerini de bu yan firmalar geliştiriyor. Mesela ABS fren sistemine sahip ilk marka Mercedes'tir, ama bu sistemi kendisi geliştirmemiştir. ABS sistemini icat eden firma BOSCH'tur (1978'de). Bu sistemi ilk Mercedes'e satmıştır.

Türkiye'de Toyota, Hyundai, Honda gibi otomobillerin üretilmesinden gurur duymalı mıyız ? bence HAYIR, çünkü bu markalar, Türkiye'deki üretim, işçilik maliyetini düşük buldukları için Türkiye'de fabrika kuruyorlar. Yani teknoloji onların, fabrikayı gelip kuran da onlar. Gurur duymaya hakkımız yok (bence) ama sevinmeye hakkımız var çünkü bir sürü insana iş istihdamı sağlamaktadır bu fabrikalar. Ayrıca bir sürü taşeron firma da bu fabrikalardan geçiniyor.

Burç

12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 11:45

Türkiye'de üretilen motorsikletler de buraya konulabilir, epey geniş bir üretim yelpazesi var.
Yüzümüzü biraz olsun doğuya çevirebilirsek, gelişmiş ve hızla yükselen asya ülkelerinde
kişisel taşımada motorsikletin ve hatta bisikletin payını görebiliriz.

Motorsiklet bence geleceğin kişisel ulaşım aracı olmaya aday.
Ama şu andaki hali ile değil, üstünün kapanması lazım ki çok basit bir olay.
Bir arabanın harcadığı benzinin %90'ı arabanın kendisini taşımak için kullanılıyor.

Halil
12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 12:39

Türkiyede üretilecek Honda Jazz Sedan,ın ihraç edileceğinide eklemek isterim..
İlk üretilen araçlar test ve onay için Japonyaya gönderildi diye duydum.
Seri üretime ise Kasım-aralık gibi geömeyi planlıyorlar.
Ama Mete nin koyduğu kasanın makyajlısı üretilecek Türkiyede diye biliyorum ben. Daha doğrusu Honda Antalyanın sahibi Şenoğlu nun yalancısıyım.
Sanki bana gösterdiği fotoğraflar biraz daha değişikti.

Opel de tekrar fabrikasını açacak diye duydum. Aklınızda olsun..

Mete Baştürk
12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 12:58

Sayın Halil Beğ;

Honda Jazz konusunda dediğiniz doğru olabilir çünkü benim eklediğim model Japonya'da üretilen modelin bir fotoğrafı idi. Genelde Japon üreticilerin Japonya dışında ürettiği otomobillerin adları ve görünümleri dünyaya pazarladıklarından biraz farklı olur. Ama genel bir görünüm olarak yaklaşık yine öyle gözükecektir, Honda Jazz.

Diğer yandan umarım duyduklarınız doğru çıkar da Opel fabrikaları yeniden açılır. Bunu bizim gazetecilerimiz bir çok kez dile getirmiştir ama hiç bir GM yetkilisi bunu bugüne kadar doğrulamamıştır.

Esen Kalın.

Gorkem S. GUNGELEN

12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 13:19

Kullanımı çok rahat
125 cc
4 zamanlı
ayaktan marşlı
yerli yapım HONDA TİTAN

Gorkem S. GUNGELEN

12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 13:53

Ve teknoloji harikası (!) MOBİLET

Gorkem S. GUNGELEN

12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 14:16

Buda TR de üretiliyor!

Barış Özyurt
12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 14:56

Kanuni, yerli motosiklet üreticileri içinde önemli bir yere sahip. Türk markası .

Gorkem S. GUNGELEN

12 yıl önce - Prş 30 Hzr 2005, 15:07

Muğlada HARPUT markalı motosiklet fabrikası var ama fotolarını bulamıyorum bulan olursa lütfen koysun!

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 697071   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET