Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir-Kuzey çevreyolu projesi
123 ... 131415   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
bülentD

3 yıl önce - Sal 05 Oca 2016, 17:07
Eskişehir-Kuzey çevreyolu projesi


Eskişehir olarak bir an once güney çevreyolu projesinin başlamasını beklerken sanırım kuzey çevreyolu projesine start verilecek, proje detayları ortaya çıkmaya başladı. Hadi hayırlısı bakalım.
Alıntı:
İŞTE KUZEY ÇEVREYOLU

Sivrihisar-Bursa otoyol projesi, nam-ı diğer ‘kuzey çevreyolu’ için Bakanlık düğmeye bastı. Proje, ÇED onayı için askıya çıktı. Yıllardır beklenen yolun hangi mahallelerden geçeceği de netleştiKamuoyunda “kuzey çevreyolu” olarak bilinen Sivrihisar – Bursa otoyol projesi için Ulaştırma Bakanlığı düğmeye bastı. 2010 yılından bu yana çalışmaları devam eden proje, yıllardır Eskişehir’in gündeminde de merakla bekleniyor.

ÇED BAŞVURUSU YAPILDI
Proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci ve onayı için başvuru yapıldı, proje tüm detaylarıyla askıya çıktı. Yolun Eskişehir’deki bölümünün hangi mahallerden geçeceği de netleşti.

PROJEYLE EKONOMİSİ CANLANACAK BÖLGELER
202 kilometrelik projenin 104 kilometresi Eskişehir sınırları içinde kalıyor. Toplam proje bedeli 5 milyar 664 milyon 817 bin 433 lira olarak açıklanan projenin ÇED başvuru dosyasında, yolun Eskişehir merkezi ve havaalanı yakınından geçen bölümünün yol ulaşıma açıldıktan sonra canlanacağı, bu bölgeye AVM’ler ve çeşitli tesisler kurulması beklendiği de vurgulandı. Sivrihisar’ın 10 kilometre kuzeyinden başlayacak olan yolun Bozüyük’e kadar uzanacak istikametinde geçtiği yerlerin ekonomik olarak canlanacağı ifade ediliyor. Proje kapsamında çok sayıda kavşak, tünel ve viyadükler de yer alıyor. Eskişehir kesitinde Porsuk havzası boyunca devam edecek otoyolda, hızlı tren hattı ile kesişen noktalarda tünel ve viyadüklerle bağlantılar sağlanacak.

ANKARA – İZMİR AYRIM NOKTASI
Sivrihisar-Bursa otoyolu ile, Ankara-İzmir Otoyolu ile Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu arasında bağlantı sağlanacak. Böylece Marmara bölgesinden Ankara ve İç Anadolu bölgesinin güneyi ve doğusuna yönelen trafik için de kesintisiz bir güzergâh sağlanması amaçlanıyor. Projeyle Bursa, Eskişehir üzerinden tek otoyolla Ankara'ya bağlanmış olacak.

DİĞER ÇEVREYOLUNUN YÜKÜNÜ ALACAK
Eskişehir’in kent merkezinde kalan çevreyolunun da, kuzey çevreyolu projesinin hayata geçmesi ile yükünün hafifleyeceği düşünülüyor. Bu nedenle projenin bir an önce hayata geçmesi bekleniyor.

PROJE SAYESİNDE ŞEHRİN EKONOMİSİ İVME KAZANACAK
Projeyle ilgili ÇED dosyasında, projenin Eskişehir için önemi konusunda da şu ifadelere yer verildi: “Proje güzergâhının Eskişehir İli Sivrihisar, Beylikova, Mahmudiye, Alpu, İnönü ve Merkez İlçesi; Bilecik İli Bozüyük, Pekmezli(Pazaryeri) ve Merkez İlçesi; Bursa İli İnegöl, Yenişehir ve Kestel İlçesi; sınırları içinden geçmesi planlanmakta- dır. Projenin gerçekleşmesi ile birlikte Marmara ve İç Anadolu Bölgelerini birbirine bağlayan ulusal öneme sahip bir ulaşım ağı yaratılacak olup Proje ile birlikte bölgede kesintisiz, erişim kontrollü, güvenli ve konforlu bir karayolu ulaşımına katkı sağlanacaktır. Proje, Eskişehir ili açısından önemli bir konuma sahiptir. Çünkü bu Proje ile Ankara - İzmir Otoyolu ile Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu arasında bağlantı sağlanacaktır. Böylece Marmara Bölgesi’nden Ankara ve İç Anadolu Bölgesinin güneyi ve doğusuna yönelen trafik için kesintisiz bir güzergâh sağlanmış olacaktır. Projenin hayata geçmesi ile Bursa, Ankara'ya bir otoyolla bağlanacaktır. Güzergâh üzerinde bulunan Bilecik ve Eskişehir'in de proje ile sosyal ve ekonomik ilerleyişine ivme kazandırılmış olacaktır.”

YOL HANGİ MAHALLELERDEN GEÇECEK?
Kuzey çevreyolu, projeye göre, Sarıkavak ve Paşakadın mahallelerinden başlayıp, Balçıkhisar, Topkaya, Uyuzhamam- köyü, Aktepe, Gökçeoğlu gibi mahallelerden geçerek Alpu yakınından geçecek. Yol daha sonra, Türkmentokat, İmişehir, Kanlıpınar, Yassıhöyük, Sevinç, Gökdere, Ahiler, Cumhuriyet, Eskisekiören, Muttalip mahalleleri güzergâhında Tepebaşı’ndan ve kent merkezi yakınından geçecek. Kozkaya, Yukarısöğütönü, Kavacık ve Eğriöz mahallelerinden Çukurhisar’a ulaşacak olan yol, buradan Bozüyük istikametinde devam edecek.
kadir g
3 yıl önce - Sal 05 Oca 2016, 21:33

çok geç kalınmış proje bundan önce şehir içinde yapılan ve masraf edilen çevre yolu
keşke yapılmasaydı ona edecekleri masrafla en azından yeni yapılacak yolu daha ucuza masraf edilebilirdi


Furkan ÇINAR
3 yıl önce - Çrş 06 Oca 2016, 01:40

Mevcut Bursa Yolu bağlantısı oldukça iyi bir noktadan yani Çukurhisar'dan yapılmış.

Yanlız Ankara yolu bağlantısı gösterilmiyor. Kanlıpınar civarlarından da Ankara Yolu bağlantısı yapılırsa çok başarılı olur.

AMA kişisel görüşüm; Güney Çevre Yolu bu projeden önce biter. Bu çok kapsamlı bir proje. İşinin kısa süreceğini malesef zannetmiyorum.bülentD

3 yıl önce - Çrş 06 Oca 2016, 08:54

Furkan kardeşim, kuzey çevre yolu denilen proje, Ankara-Bursa otoyolunun Eskisehirden geçtiği kısım.Eskişehir için dusunulmus bir çevre yolu projesi degil zaten. Ankara yolu ile kesistigi nokta ise Sivrihisari gecer gecmez. Zaten bu yol tam bahsettigim noktada ikiye ayriliyor bir kol bursaya devam ederken (-ki sehir merkezini teget gecen ve kuzey cevre yolu olarak adlandirilan yol bu zaten) diger kol ise Ankara-İzmir otoyolu olarak İzmire devam edecek olan yol. Haritaya dikkatli bakarsaniz gorursunuz. Asıl şehrimiz için düşünülen Güney çevre yolu, bu yol dediginiz gibi Kanlipinar-Cukurhisar bağlantısını sağlıyor. Birde otoyol inşaatları normal karayolu insaatlarindan çok daha uzun sürer,otoyollar çok daha meşakkatli,teferruatlı ve de masraflıdır. Haklisiniz size katiliyorum, güney çevre yolu daha çabuk devreye girecektir.Hayırlısı ya bir başlasın bakalım.

Furkan ÇINAR
3 yıl önce - Prş 07 Oca 2016, 02:45

Kuzey Çevreyolu diye bahsettiğimiz yolun Bursa-Sivrihisar otobanı olduğunu biliyorum.

Ancak Eskişehir metropolitan bölgesi içerisinde Ankara Yolu'na(Kanlıpınar civarı) bir bağlantının olması gerekiyor ki Eskişehir için gerçekten bir Kuzey Çevre Yolu olarakta işlevini yerine getirsin.
(Bu yapıldığı takdirde Ankara'nın bir benzeri Kuzey ve Güney Çevre Yollarıyla dairesel bir ulaşım hattı oluşturulur ve şehre gerçekten de rahat bir nefes alır)

Güney Çevre Yolu başlığında "Misafir" adlı üyenin paylaşımında söylediği doğru ise Güney Çevre Yolu;
Kütahya Yolu bağlantısıyla son bulacak.

Eğer Güney Çevre Yolu, Kütahya Yolu bağlantısından sonra Bursa Yolu'na kadar devam edip Çukurhisar'da Bursa Yolu'na bağlanacaksa; Kuzey Çevre Yolu için Kanlıpınar civarından bir bağlantıya elbet gerek yok.

Nacizane, "basında geçen bilgileri ve paylaşılan haritaları" görüntü üzerinde anlatmaya çalıştım

(+)


Kısa ve öz olarak tekrarlarsam;
eğer ki Güney Çevre Yolu Ankara Yolu'ndan ayrılıp Bursa Yolu'na kadar devam edecekse Kuzey Çevre Yolu için Çukurhisar ayrımı yeterli Kanlıpınar'dan bir ayrıma daha gerek yok.
Ama Güney Çevre Yolu Ankara Yolu'ndan ayrılıp Kütahya Yolu'nda sonlanırsa, Kuzey Çevre Yolu'nda Kanlıpınar'dan bir ayrıma daha gerek var.


mukones
3 yıl önce - Prş 07 Oca 2016, 15:17

tahminimce güney çevre yolu ankara yolu çıkışı kalkanlı köyüyle yahnikapan köyü arasında olacaktır.İmişehir ve kalkanlı organize sanayi bölgesinden sonra çıkış vereceklerdir.İsmail AKGÜN
2 yıl önce - Prş 05 May 2016, 11:19
İnmiştir kalkanı sanayi


Merhaba arkadaşlar. Benim imişehirde arazide var.Sanayi olacak diye yatırım yaptım. Böyle bir bilginiz var mı.yoksa sadece emlakçı mı kazandı?

mukones
2 yıl önce - Prş 05 May 2016, 20:01

ismail bey imişehirde her türlü kazanırsınız.hem imişehir hem karşısı kalkanlı yeni organize sanayi bölgesi.Ayrıca kuzey ve güney çevre yollarının bağlantısı imişehir üzerinden.Ve dibindeki Türkmentokat köyünde MTA 2200 metre sondaj vuruyor 1000 metrede 40 derece sıcak suya ulaştı.Yani keşke sizdeki arazi bende olsa:)

İsmail AKGÜN
2 yıl önce - Cum 06 May 2016, 08:35

Çok teşekkürler. Beni sevindirdiniz.eyvallah

Misafir 4a5

2 yıl önce - Pzr 22 May 2016, 13:36

Arkadaşlar Sivrihisar Bursa otoyolun güzergahı nın degiştigini söylüyorlar dogrumu acabasayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET