Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
beratdemir
4 yıl önce - Pts 04 Oca 2016, 18:44
Sivas - Demirağ Organize Sanayi Bölgesi [Proje]


Sivas valisi alim barut 2015 yılında ilimize kazandırılan proje ve yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Barut değerlendirmesine eğitim alanında yapılan çalışmaları anlatarak başladı. Barut, 2015 yılında birçok yeni okulun temelinin atıldığını ve yine yeni okul binalarının eğitime açıldığını söyledi.

Sivas 2. Organize sanayi bölgesinde 5 milyon metre kare araziyi aldıklarını belirten vali barut,yapılan imar planının onaylandığını ve 2016 yılında arsa tahsislerinin yapılacağını kaydetti.


M. Akif Ilbeyli

4 yıl önce - Pts 04 Oca 2016, 23:49

Gardas Nuri Demiraga mi yoksa sadece Demirag OSB mi olacak, ben haberlerde sadece Demirag olarak algiladim, bu konuyu biraz aydinlatsan menmun olurum.

Bu arada Hayirli ugurlu olsun Sivas icin ve Bölgemiz icin cok ciddi bir yatirim, Insallah bu gelismenin sayesinde Agir Sanayinin Temeli atilmis olacak Insallah, Kalifiye eleman yetistirmek icin Umem gibi Kurslar acilmasi icten bile degil.talha58

4 yıl önce - Prş 07 Oca 2016, 22:09

Sadece Demirağ denmesi pek anlamlı olmaz gibi. Sanırım Nuri Demirağ 2. Osb Bölgesi denilir.

beratdemir
4 yıl önce - Prş 04 Şub 2016, 21:40

ikinci Osb nin imar planları yarın askıdan iniyormuş. İnşaAllah itiraz olmadan askıdan iner ve yasal süreç sıkıntı olmadan yolunda devam eder. Sorun çıkmazsa yatırımcılara arsa tahsis edilme aşamasına pazartesinden itibaren geçilmiş olacak.

beratdemir
4 yıl önce - Cum 05 Şub 2016, 23:14

24 firma tahsis talebinde bulundu

Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) adı ile kurulması planlanan II. OSB´ye şu ana kadar 24 firmanın arsa tahsis talebinde bulunduğu belirtildi.

Fatih TABUR

Sivas İl Genel Meclisi şubat ayı toplantılarının son oturumu dün gerçekleştirildi. Bir çok gündem ve ek önergenin Sivas İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu´nda Ferhat Ünsal başkanlığında masaya yatırıldığı oturumda, II. Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) potansiyeli hakkında Sanayi, Ticaret ve Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan rapor masaya yatırıldı. Komisyon Başkanı Ahmet Çetin tarafından okunan raporda; lojistik köy projesinin de aynı bölgeye yapılacak olmasının önemine değinildi. II. OSB´de, toplam 233 sanayi parselinin bulunduğunun ifade edildiği raporda, Sivas´ın geleceği açısından bölgenin çok önemli olduğu belirtildi.

TOPLAM 8 MİLYON 500 BİN M2´LİK ALANA SAHİP

Hazırlanan rapor hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Sanayi, Ticaret ve Turizm Komisyonu Başkanı Ahmet Çetin, “Komisyonumuza havale edilen II. Organize Sanayi Bölgesi hakkında OSB Müdürü Bekir Sıtkı Eminoğlu ile yapılan görüşmede aldığımız bilgiye göre Sivas II. OSB alanının tamamı Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü´nün kamulaştırma sınırı içerisinde bulunmaktadır. Toplam 8 milyon 500 bin m2´lik II. OSB´nin 2 milyon 899 bin m2´sinin tapusu şahıslara, 398 bin m2´sinin tapusu Sivas Demir Çelik işletmelerine, 5 milyon 204 bin m2´sinin tapusu ise Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü´ne aittir” dedi.

II. OSB Yönetim Kurulu tarafından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı´na şu anda mülkiyeti Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü adına tecilli olan tam ve hisseli taşınmazların (5 milyon 204 bin m2) tüm hak ve hükümlülükleriyle birlikte OSB tüzel kişiliğine devredilmesinin talep edildiğini kaydeden Çetin, bu talebin Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından kabul edilerek onaylandığını dile getirdi.

16 milyon 961 bin m2´lik bin 391 adet taşınmazın OSB´nin kurulması şartıyla hazineye devredildiğini vurgulayan Çetin, “II. OSB sınırları içerisinde bulunan hazineye ait arazilerin II. OSB tüzel kişiliğine devredilmesi için Milli Emlak Müdürlüğü´nden talepte bulunulmuştur. Bu talep de Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kabul edilmiştir. Hazineye ait araziler 22.04.2015 tarihinde Sivas Merkez II. OSB adına tescil edilmiştir. II. OSB´de faaliyetlerin başlatılması ve yatırım programına alınması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´ndan talepte bulunulmuştur. Bu talebin yerine getirilmesiyle birlikte şahıslara ait olan taşınmazların kamulaştırma çalışmaları ve yine bu bölgenin yol, elektrik, kanalizasyon, su şebekesi gibi altyapı yapı çalışmaları başlatılabilecektir. Bu taleplerin yerine getirilmesi beklenirken yönetim kurulunun imkanlarıyla bir bütçe oluşturulmuştur. Bu bütçe ile bölgenin hazır haritaları ve imara esas zemin etütleri yaptırılarak ilgili kurumlara onaylattırılmıştır. İmar planları yapımı tamamlanarak 22.12.2015 tarihi itibariyle bakanlıkça onaylanmıştır” ifadelerini kullandı.

ARSA TAHSİSLERİNİN BAŞLAMASI BEKLENİYOR

II. OSB´nin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yatırım programına alınması durumunda 2016 yılı içerisinde arsa tahsis etmeye başlanılacağını kaydeden Çetin, yük vagonu üretmek amacıyla başvuruda bulunan ulusal düzeyli firmaların olduğuna dikkat çekti.

Çetin, “Bu bölgeden özellikle yük vagonu üretimi yapmak üzere arsa tahsis talebinde bulunan ulusal düzeyde firmalarımız bulunmaktadır. Lojistik köyünün de aynı bölgede yapılacak olması ve içinde demiryolu ağı bulunması II. OSB´yi Türkiye´de avantajlı konuma taşıyacaktır. Şu ana kadar 24 firma toplam 1 milyon 500 bin m2´lik arsa tahsisinde bulunmuşlardır. Yapılan imar planına göre 233 sanayi parseli bulunmaktadır. İlimizin gelişmesine katkı sağlayacak bu çalışmalar, Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz ve milletvekillerimiz tarafından takip edilmektedir” diyerek konuşmasını sona erdirdi.

Kaynak : http://bizimsivas.com.tr/haber/24-firma-tahsis-ta ...-5723.htmlozansvs
4 yıl önce - Pts 08 Şub 2016, 07:50

Bana göre buranın adı Nuri Demirağ değil içinde demiryolu olmasi ve ağırlıklı demir sektörüne hizmet verecek bölge olduğu için sadece "demirağı" organize sanayi bölgesi...

sebasteia
4 yıl önce - Pts 08 Şub 2016, 11:31

Sivas, ihtisas OSB ile yeniden demiryolu kenti olacak

Sivas, Demir Çelik Mevkii'nde kurulacak Demiryolu İhtisas OSB projesine yoğunlaştı. Bu yıl kamulaştırma ve istimlak işlemlerinin tamamlanması öngörülen OSB'ye şimdiden 22 firmadan parsel talebi geldi.

SİVAS - Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, bu yıl yatırım programına alınacak Demiryolu ihtisas OSB'de yer tahsis etmeye başlayacaklarını belirterek, Sivas'ın yeniden demiryolu şehri olacağını söyledi. 2'nci OSB için geçen yıl önemli gelişmeler yaşandığını vurgulayan Yıldırım, "Demir Çelik Mevkii'nde bulunan 850 hektarlık arazinin yüzde 61'lik kısmı OSB'ye tahsis edildi. Yüzde 39'luk kısmı ise kamulaştırılacak. Bu yıl içerisinde kamulaştırma ve istimlak işlemleri tamamlanarak yatırım programına alınacak. Hedefimiz bu yıl içinde yatırımcılara yer tahsis etmek. Şuana kadar 22 firma, 1 milyon 500 bin metrekarelik arsa tahsis talebinde bulundu. Demiryolu hatlarının olacağı OSB'de metro vagonu, yük vagonu ve yedek parça üretimi yapılacak. Parselasyon çalışmaları yapıyoruz.Yıl sonuna kadar yetiştirmek istiyoruz. Emek yoğun bir alan olduğundan Sivas'ın istihdam sayısına da önemli katkıları olacağını düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

Demiryolu İhtisas OSB için şehrin gerekli altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Sivas'ta vagon ve yedek parçaları üretimi alanında Cumhuriyet dönemi yatırımlarından Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii Anonim Şirketi ( TÜDEMSAŞ ) dolayısıyla bir altyapımız var. TÜDEMSAŞ Sivas'ın gözbebeği. Son yıllarda dünyada demiryollarına ilgi oldukça arttı. TÜDEMSAŞ'ın da buna ayak uydurarak daha fazla çalışması gerekiyor. Demiryolu ihtisas OSB'nin kurulması ile TÜDEMSAŞ da hak ettiği yere gelecek. TÜDEMSAŞ, buharlı lokomotif ve yük vagonlarının tamirini yapmak amacı ile 'Sivas Cer Atölyesi' adı altında 1939 yılında kuruldu. Demiryolu ulaşımının gelişimine paralel olarak 1953 yılında yük vagonu üretimine başladı. TÜDEMSAŞ , yük ve yolcu vagonu tamiri, her türlü yük vagonu ve yedek parça üretimi ile demiryolu ulaşımının gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyor. Elimizde böyle bir değer varken neden değerlendirmeyelim dedik" şeklinde konuştu..

1'inci OSB'de istihdam 14 bin kişiye çıkacak

Mevcut Sivas 1'inci OSB'de tahsis edilen alanlara yatırımların yapılması ile faaliyetteki firma sayısının 210'a çıkacağını ifade eden Yıldırım, "Merkez 1'inci OSB'de toplam 275 sanayi parseli bulunuyor. Bu parsellerin 263 adedi 195 firmaya tahsis edilmiştir. Bu firmalardan 134'ü yatırımını tamamlayarak üretime geçmiş, kalan firmalar ise yatırımlarına devam ediyor. OSB'de üretim halindeki fabrikalarda yaklaşık 7 bin kişi istihdam ediliyor. Yatırımlar tamamlandığında faaliyette olan firma sayısı toplam 210'a ,sağlanan istihdam ise ikiye katlayarak 14 bine yükselmesini öngörüyoruz"dedi.

Sivas, KAP ile Akdeniz limanlarına bağlanacak

Mersin ve İskenderun limanlarına demiryolu aracılığıyla da bağlanmayı talep ettiklerini ifade eden Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, "Akdeniz limanlarına demiryolu ile bağlanmak bizim için çok önemli. Sivas'ı Karadeniz'e bağlayacak olan Karadeniz Akdeniz Projesi (KAP) kapsamında, 2017 yılında limana ulaşacağız. Lojistik Köy Projesi de Bostankaya Mevkii'nde yapılacak. Bölge milletvekilimiz Habip Soluk konuyu yakında takip ediyor" açıklamasını yaptı. Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi'nin de 2018 yılında tamamlanmasını bekliyoruz. Havaalanından yurtdışına direk uçuşların başlatılması için de çalışmalar var ve bu konuda da başarılı olacağımıza inanıyoruz. Avrupa'dan da direkt seferlerin başlaması lazım" diye konuştu. Yıldırım, tarım ve hayvancılık destek programına Sivas'ın da alınması için gerekli sözlerin verildiğini ifade ederek, "Kapsama dahil edilmesini bekliyoruz" dedi.

TOBB ETÜ'nün fakültesi için YÖK'ten karar bekliyoruz

Geçen yıl TOBB ETÜ'nün Sivas'a açacağı fakülte çalışmalarının tamamlanması konusunda yoğun çaba sarf ettiklerini kaydeden Yıldırım, "Hükümette bakanımız sayesinde güçlü şekilde temsil ediliyoruz. Sayın Başbakanımız ve bakanımızdan destek sözü aldık. YÖK'ten kararın çıkmasını bekliyoruz. Son bir kez daha gerekli girişimlerde bulunacağız. Buraya özel bir vakıf üniversitesinin, TOBB ETÜ gibi güçlü bir üniversitenin açılması lazım. Israrla sonuna kadar gideceğiz. Olmayacak ise B planımızı sanayicilerimizin de görüş ve önerileri doğrultusunda devreye sokacağız. Sözü verilen ve TBMM'ye açılması için teklif edilen 2. devlet üniversitesinin de Sivas için önemli olduğunu biliyor ve açılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Termal ve kış turizminde de iddialıyız

Osman Yıldırım, termal ve kış turizmi alanlarında da iddialı olduklarını dile getirerek, Sıcak Çermik Kaplıcaları bölgesinde 2 tesisin faaliyete geçmek üzere. Yeni yılda Sivas kaplıcasına kavuşuyor. Türkiye'deki tek değer olan Balıklı Çermik'in de artık hak ettiği yere gelmesini bekliyoruz.Termik turizmde önümüz açık. Yıldızdağı Kayak Merkezi de kış turizmi açısından oldukça önemli. Sıcak Çermik Kaplıcaları ile Yıldız Dağı Sivas'ın önemli turizm merkezleri olacak. Kızılırmak Sahil Projesi de bu yıl hayata geçirilecek. Projeye merkezi hükümet de estek veriyor. Son yıllarda yaptığımız en hayırlı işlerden biri ise Divriği Ulu Cami'yi tanıtmak oldu.. Bu büyük değeri herkese göstermek için bu yıl da çalışmalara devam edeceğiz" diye konuştu.

http://www.dunya.com/sehirler/sivas-ihtisas-osb-i ...89782h.htm


Ömer Mete
4 yıl önce - Cmt 12 Mar 2016, 10:33

Sivas´ta "Demirağ Organize Sanayi Bölgesi" kurulacak

Sivas Valisi Barut: "Demirağ OSB´de şu ana kadar 22 firma, 1 milyon 500 bin metrekarelik arsa tahsis talebinde bulunmuşlardır"

Sivas Valisi Alim Barut, kentte "Demirağ Organize Sanayi Bölgesi" kurulacağını bildirdi.

Barut, yaptığı yazılı açıklamada, 1950´li yıllarda Sivas ve ülke ekonomisinin lokomotifi durumunda olan demiryolu yatırımlarının 2000´li yıllara kadar büyük kan kaybettiğini belirtti.

Cumhuriyet´in ilk yıllarında aldığı yatırımlarla "Demiryolu Şehri" olan Sivas´ın eski günlerine kavuşturulması için Demir Çelik Fabrikası mevkisinde 850 hektar alanda 2. Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına karar verildiğini aktaran Barut, bu kapsamda Sivas Demir Çelik Fabrikası sınırları içinde kalan ve hazineye ait 5 milyon 203 bin 141 metrekare taşınmazın tapusunun Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi Tüzel kişiliği adına 22 Nisan 2015´te devralındığını ifade etti.

Kalan kısmın kamulaştırılması ve altyapı inşaatlarının yapılabilmesi için 2016 yılı yatırım programına alınması gerektiğini, bu önerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına iletildiğini belirten Barut, onaylanması halinde 2016 yılında arsa tahsisi yapılmaya başlanacağını bildirdi.

Vali Barut, şunları kaydetti:

"Demirağ OSB´de şu ana kadar 22 firma, 1 milyon 500 bin metrekarelik arsa tahsis talebinde bulunmuşlardır. Bölge içinde demiryolu bağlantısı olması, lojistik köyün bu bölgede kurulacak olması, özellikle vagon üretimi yapmak isteyen yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Yerli ve yabancı birçok yatırımcıya tahsis edilecek bu alan Sivas´ta demir yolu yatırımlarını artıracak, beraberindeki kümelenme ile üretim ve istihdam artacaktır. Demirağ Organize Sanayi Bölgesi ilimize hayırlı ve uğurlu olsun."


Kaynak


beratdemir
4 yıl önce - Cmt 12 Mar 2016, 22:13

Milletvekilimiz Sn. Habib Soluk ; Sivas 2. Organize Demirağ Sanayi Bölgesinin altyapı, elektrik ve sondaj işlerinin 2016 yılı yatırım programına alınması için Bakanlar Kuruluna gönderildiğini söyledi. Hayırlı olsun.

sebasteia
4 yıl önce - Çrş 16 Mar 2016, 16:40

“Büyük Sermayeler Sivas’a Gelmeli”

AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk, Sivas’a yapılması planlanan 2. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklamalarda bulundu

1 Kasım seçimlerinin ardından Sivas ile ilgili çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini bildiren Soluk, 1997’den beri gündeme gelen 2. Organize Sanayi Bölgesi Projesinin, imar durumunun onaylanarak bununla ilgili talep toplamaya başlandığını ifade etti.

Projeyle ilgili “Bu çocuk ölü doğmamalı” benzetmesi yapan Soluk, 2. OSB’nin çok iyi değerlendirilmesi gerekliliğine vurgu yaptı. Soluk, “Bu Sivas’ın son şansıdır. Bu çok iyi pazarlanmalı. Paranın milleti, milliyeti, dini, imanı olmaz. Büyük sermayelerin Sivas’a gelmesine büyük çaba sarf edilmelidir” dedi.

Zaman zaman kendisine “OSB birilerine peşkeş çekilmesin. Sivaslı yatırımcılara verilsin” yönünde taleplerin geldiğini aktaran Soluk, “Ben buna çok üzüldüğümü ifade etmek istiyorum. Sivas’ın içindeki sermaye ile Sivas’ın dışarıdaki işadamlarıyla bizim hayalimizdeki OSB’nin gerçekleşmesi mümkün değildir. Buraya KOÇ gelmeli, Sabancı gelmeli, Doğuş gelmeli, İstanbul firmaları gelmeli. Çin’den, Almanya’dan gelmeli. Çünkü buraya ne kadar güçlü sermaye gelirse, Sivas çevre illerden göç almayı ve büyümeyi ancak o zaman başarır. Oraya girecek yatırımlar en az 150 milyon Dolar ile hedef koyan yatırımlar olmalı ki Sivas’a bir takım katkısı olsun” diye konuştu.

http://www.sivasirade.com/haber/buyuk-sermayeler- ...eli/10989/sayfa 1
123 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET