Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ozanfus
17 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 14:15
[İST-C8.19] - Trenler Haydarpaşa'ya Veda Edecekİstanbul’un simgelerinden tarihi Haydarpaşa Garı’nın 2009 yılında tren trafiğine kapatılacağını bildirildi. Tarihi Gar yeni düzenlemeyle alışveriş merkezi olacak.

 Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel’in 'Tarihi Haydarpaşa Garı’nın geleceğine' ilişkin soru önergesini yanıtladı. Gebze- Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı Banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve Boğaz Tüp Geçiş (Marmaray) Projesi inşaatının tamamlanma tarihi olarak planlanan 28 Nisan 2009 tarihinden itibaren Haydarpaşa Garı’nın tren trafiğine kapatılacağını kaydeden Yıldırım, Marmaray projesinin tamamlanması ile Haydarpaşa Garı’nın tren trafiğine açık olmayacağını ancak demiryolu işletmeciliğinde bir aksama da olmayacağını vurguladı.
   

     KONGRE MERKEZİ OLACAK
     
    Binali Yıldırım, Haydarpaşa Garı ve çevresi için geliştirilmekte olan projede ulusal ekonomiye katkı ile birlikte bölgenin tarihi dokusunun korunmasının da öncelikli hedef olduğuna işaret etti. Marmaray Projesi’nin tamamlanmasının ardından Haydarpaşa Garı ve çevresinin işlevsiz kalmış olacağını yineleyen Yıldırım, bölgenin atıl olarak tutulması yerine, tarihi dokusu bozulmadan uluslararası ticaret, kültür, sanat, kongre ve turizm merkezleri olarak kullanılması için çalışmalar yapıldığını belirtti


enes

17 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 22:02

Arkadaşlar birkaç gazete ve bizde de gördüğüm kadarıyla bazılarımız bu projeye karşı çıkıyor. Bu arkadaşlara sesleniyorum:
Marmaray projesi ve diğer ulaşım projelerinden sonra bu gar atıl kalacak.
Eğer çalışmaya devam ederse o kadar yaptığımız projelerle uyum sağlayamayacak.
Ayrıca hanginiz bu güzel tarihi garın tüm katlarını gezdiniz? Bu binanın üst katlarından Kadıköy'ü izlediniz mi?
Haydarpaşa için düşünülen projelerden sonra bu güzellik tamamen bizim olacak.
İnşaallah!


zafer yenidünya

15 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 14:23

Enes bey söylediğin gibi porojeye karşı çıkan yok bizim çalışan olarak itirazımız yeryüzüne çıktıktan sonraki güzergah seçimi,TCDD banliyö hattında eskisi gibi yolcu kalmadı çünki yapılaşma E5 in üzerine kaydı eskiden banliyö hattında iş yerleri plajlar çoğunlukta idi şimdi kalmadı.
      İkinci bir konu H.Paşa yı devre dışı bıraktık diyelim birisi sorsa yerli veya yabancı Türkiye çapında Avrupa da olduğu gibi tarihi ve övüneceğimiz bir gar binanız varmı diye sorsa ne cevap verebiliriz.

    iyi günler  Z.Y


asumandilekaltun

15 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 14:34

Ben bir istanbullu değilim arkadaşlar. Lakin Haydar Paşa Garında çok iyi bildiğim, her gittiğimde derinden hissettiğim tarihimizin büyüsü var. Belki yeni projeler çok iyi ve güzel görünebilir. Fakat zannetmiyorum ki tarihi değerimizi korusun. Şahsım adına İstanbul deyince ilk aklıma gelen yerlerden biri olan bu gar bildiğimiz tarihi dokusuyla kalmalı. Trene binmeliyiz yine ordan, ve indiğimizde işte tarih, işte İstanbul demeliyiz. Belki bu konuya çok fazla duygusal yaklaştığımı düşünen arkadaşlar olabilir. Ama unutmayın alışveriş merkezi heryere yapılabilir. Kadıköyü yine izleyebilirsiniz. Fakat; tarihi, o gardan çıkılan muharebe yolculuklarını, trenlerin o hiç bir araca değişemeyeceğimiz kokusunu bir daha o garda hissedememek bence çok kötü.

Metin Dağıstanlı
15 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 15:02

İnsanların gözü sadece paradan başka bir şey görmez oldumu, tarihinide satarsın ,toprağınıda, Ülkemize dış güçlerce dayatılan ve uygulanan  şer politikası , kültüründen kopartma ,kültürünü unutturma  ve tarihini yok etme politikası olarak görüytorumm.ertug
15 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 15:11

Bu sayfada ve şu adreste yer alan başlığa(İzmir Kuş cenneti'nin statüsünün kaldırılması > http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=528107#528107) yazılanların yoğunluğuna(sayfa sayısı, mesaj adedi) bakınca, "Ülkemizde var olan bazı tarihi eserleri(mizi) ve bazı doğal güzellikleri(mizi) fazla da önemsemiyor muyuz acaba?" diye düşünüyorum.

Zuhal CEVAHİR
15 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 15:58

1908 Yılından beri Anadolu ‘dan İstanbul’a uzanan yolun sonundaki muhteşem güzellikteki yapı İstanbul ‘un  sembollerinden biri olan Haydarpaşa Tren  İstasyonu korunacak ama işlevini kaybedecek. Ne amaçla kullanılacağı henüz kesinlik kazanmadı. Üzgünüz   inşallah belirsizlikler içinde yıllarca boş kalmaz.

Metin Dağıstanlı
15 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 17:01

Sayın ERTUĞ,
İzmir kuş cenneti statüsünün kaldırılması başlığına 3-4 kişi girerken bir alışverişmerkezi yada stadyum başlıkları için yüzlerce kişinin görüş belirtmesi bence ülkemizdeki televole kültürünün sonucu kendi yaşam alanlarımızın, doğamızın elimizden alınmasına duyarsız ve seyirci kalabiliyorsak İstanbul için Avrupalıların dediği " İstanbul sadece Türklere bırakılmayacak kadar önemli bir yerdir" (yada buna eşdeger bir sözcük) sözünü Maalesef afiyetle hazmetmemiz lazım


gürkan okat
15 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 18:06

Burasının alışveriş merkezi, otel, kongre binası vs yerine müzeye dönüştürülmesi taraftarıyım. Her tarafta mantar gibi avm açılıyor bir kere o yüzden gereksiz ve Haydarpaşayı alışveriş merkezine çevirmek bütün tarihi dokusunu yok eder. Buraya büyük bir İstanbul müzesi kurulabilir ve özellikle marmaraydan çıkartılan binlerce arkeolojik eser burada sergilenebilir.  Ayrıca müzenin tcdd ve ulaşım hakkında bir bölümü de olabilir. Binanın tarihi dokusu ancak böyle korunabilir bence.

turgutakbaş
15 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 19:35

illaki bişi yapılcaksa okul yapılsın ... türkiyede trenlerde çalışan personel ve tcdd nin diğer çalışanlarının eğitildiği bir bina olsun ... eski binalar en güzel okul şeklinde korunur ...sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM