Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Taksim Meydanı camii
« önceki   123 ... 474849   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
KeReM

15 yıl önce - Prş 19 Arl 2002, 06:13

Şu Amerikadaki ve Avrupadaki Eski Görünümlü fakat modern otellere gelince, Sana %100 katılıyorum! Niye Istanbul'da şöyle neo-klasik gökdelenlerden yapılmıyo? bence oldukça heybetli bi görünümleri var. Philadelphia'yı gördünüzmü bilmiyorum ama 2002 yılında bile otellerin dış cephesini sütunlar ve haykellerle işliyolar. Bu açıdan bakıldığında Leventteki Yeni Moevenpick Oteli bence Amerikadaki 1800'lü yılların gökdelenlerine benziyo ve Istanbul'daki eski görünümlü tek gökdelen-oteli.

xgokhan
15 yıl önce - Prş 19 Arl 2002, 06:24

Movenpick Oteli bence de digerlerine fark atar. Burada Chicago'da da ne zaman yeni bir bina yapilsa (sadece gokdelen degil, uc katli apartman bile) sagina soluna tastan islenmis heykeller filan konuyor. O kadar pahali gokdelen yap, ama dizayna iki kurus harcama cingenelik iste.

Oktay Kasman

12 yıl önce - Pts 01 May 2006, 19:58

Ben Burç a katılıyorum.Taksim e  Paristeki Eyfel kulesi gibi simgesel bir yapı yapılması iyi olur. Bu cami mi yoksa başka bir şey mi ?  Orasını düşünmek lazım

Başdoğan

12 yıl önce - Pts 01 May 2006, 20:11

Oraya yapacakları en anlamlı şey yıktıkları Taksim kışlasını yeniden inşa edip müze yapmaktır.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=668&am ...ght=taksim

Kaan+
12 yıl önce - Sal 02 May 2006, 00:59

Taksim civarında cami sıkıntısı kesinlikle var, bu bir hakikat, polemik değil,cuma günleri fransız konsolosluğunun arkasındaki küçük caminin bahçesinde bile adım atacak yer kalmıyor,tabiri caizse balık istifi namaz kılınıyor.

Bu ülkenin nufusunun çuğunlukla müslüman olduğunu düşünürsek ve cuma,bayram,cenaze,teravih gibi namazlar için cami gerektiğini de göz önünde bulundurursak;halkın ihtiyaçları için nasıl hastane,okul vs yapılıyorsa, caminin de yapılması gerek diye naçizane düşünüyorum.

hturann
12 yıl önce - Sal 02 May 2006, 11:55

Lütfi Kırdar'ın altında itfaiye'nin spor salonu cuma günleri mescid olarak kullanılıyor, bu ibadet için pek uygun olmayan mekan cuma günleri tıklım tıklım doluyor. Yakınlardaki Teşvikiye camisi zaten tam kapasite çalışıyor. Özellike Lütfi Kırdar'da konferans varsa, buraya gelenlerden Cuma'yı kılmak isteyenler yer bulamıyorlar.
Taksim meydanına inat eder gibi bir cami yapılmasını istemiyorum, zaten camiinin klasik kubbeli minareli bir mekan olması da gerekmiyor. Bir hayırseverin bu civarda bağışlayacağı bir binada klima vs tertibatı kurularak çok katlı bir camii olarak hizmet görebilir. İhtiyaç var, acil.

İBRAHİM DİLBER
11 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 01:59
İHTİYACA CEVAP VERMEK VE ESTETİĞİ KORUMAK

Bu konuya ihtiyaç açısından bakılmalı.Haklı olarak birçok kişi bu kadar yoğun kalabalığın olduğu bir bölgede özellikle cuma namazlarında büyük sıkıntı yaşandığından bahsetmiş.Şahsi kanaatime göre uygun bir yere ihtiyacı karşılayacak şekilde bahçeli,güzel bir cami yapılabilir.Hatta bahçenin altında otopark olabilir.Cami bahçesinde çay ocağı,kütüphane,şadırvan,wc yapılabilir.Caminin çevresine ağaçlar dikilebilir.Yani uygun bir arsaya bunlar yapılabilir.Bu yapıyı illa ki İstanbul'un simgesi olarak da bakmamak lazım veya yaptıran kişilerin bunu bir şova dönüştürmemesi lazım.İşlevselliği ve estetiği ön planda tutmak lazım.
 Taksim Meydanı'nın tarihi ve nostaljik yapısının korunması elbette çok önemli.Mesela yenisini yapmak için dahi olsa AKM'nin yıkılmak istenmesi çok saçma.Orada bir tarih ve nostalji söz konusu.Aslına bakarsanız İstanbul'da sit alanı ilan edilip,korunup,geliştirilmesi gereken çok yerler var.Ayrıca gökdelenlerin,bazı alış-veriş merkezlerinin İstanbul Silüetini bozduğuna ve trafik çekim merkezi oluşturduklarına inanıyorum.
  İstanbul'da zaten birçok simge yapı var,mekanlar var.İş ki bunları ve çevresini koruyabilelim.O açıdan Paris'te kule varmış,burda bu varmış bizde yokmuş diye bir anlayışa katılmıyorum.
 Cami husunda da ifade ettiğim gibi koruma kurulunun da katkısıyla uygun bir yere işlevsel,estetik bir cami yapılabilir.

Kazandibi
11 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 05:29

Civarda böyle bir "uygun arsa" benim aklıma gelmiyor.

Eğer "büyük başlar" Taksim Parkı'nı yok etmeyi düşünmüyorlarsa tabii ki (keşke zamanında onun yerinde duran Taksim Topçu Kışlası'nın (sonradan Taksim Stadı) dış duvarlarını koruyup avlusunu (futbol sahası) park haline getirselerdi ya, neyse...)

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=668

Bir başka alternatif de Atatürk Kültür Merkezi'ne minare ekleyip cami haline getirmek.

Zaten opera ve baleye pek ilgi duymayan bir milletiz, o yüzden aslında son derece kullanışsız bir bina. Boşuna yer işgal ediyor.

Neyse ki İslam dininin bir kolaylığı var: Allah her yerdedir ve ibadet her yerde yapılabilir.

Yani ille de camiye ihtiyaç yok. Temiz bir mekan yeterli.

İsteyen Taksim Parkı'ndaki çimlerin üzerine seccadesini açıp namaz kılsın.

Çöl kumundan daha iyidir.

Ama ben havlu açıp güneşlenen kızları tercih ederim

( - Hadi ordaaaaaannnn, ecnebi yaratık! )

korkud kaptanoğlu
11 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 07:43

Alıntı:
Civarda böyle bir "uygun arsa" benim aklıma gelmiyor.

Öncelikle site üyelerinden özür diliyorum.Bu notu özelden göndermem ve ayrıca eksi pan vermem gerektiğini biliyorum,ancak şu anda puan veremiyorum ayrıca bu konudaki fikirlerimi site üyeleri ile paylaşmazsam çatlayacağım.
 Fikir sahibi olmak için önce bilgi gerekir,yani konu hakkında bilgin yoksa laf olsun diye fikir beyan edilmez.
1-Taksim e cami yapımı için düşünülen arsa meydanın batısındaki,eskiden akşamları ışıklandırılarak suların akıtıldığı blok duvarın arkasındaki arsadır. (Anaçeşme sokağı kenerında) Parkla ilgisi yok
2-Operave bale sever sayısı ve AKM deki koltuk sayısanı bilmeden Devlet İstatislik Ens. yetkilisi edasıyla ahkam kesilmez.
3-Taksim ve yakın camilerin sayısını,kapasitesini ve ibadat vakitlerindeki yoğunluğu tesbit etmeden  uluorta konuşulmaz.
4-Beğenmesen de başndaki yöneticilere büyükbaş denmez. Unutma bu durumda sen küçükbaş oluyorsun.
5-Böylesine ciddi bir konuya havlulu kızları karıştırmak en azından hafifliktir.
6-Yazının altına bu şekilde imza atmak bu sitedeki üyelere hakarettir.
tek kelimeyle     KINIYORUM

certugrul
11 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 12:16

Bir kac hafta once cok enteresan bir haber duydum. Tabi resmi olarak duyurulmadigi icin dedikodu da diyebiliriz. Soyle ki Istiklal girisinde solda bulunan Kizilkayalar vb. bufeler bir kac sene icinde yikilacakmis. Ki bildigim kadariyla orasi bir veya bir kac vakifa ait ve devletin yapacagi manevralarla nispeten kolay bir is. Fakat bu yikimin ardindan arka sokaktaki (siraselvilerle istiklali baglayan) Avatriada Kilisesi meydana hakim ve her yerden gorulebilir bir hale geleceginden bir nevi govde gosterisi babinda karsi cephesine cami kondurulmak isteniyormus.

Yani ozetle ihtiyac analizi vs. pek onemli degilmis bu kararda

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 474849   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet