Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Taksim Meydanı camii
123 ... 363738   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Burç

15 yıl önce - Pts 09 Arl 2002, 19:02
İstanbul Taksim Meydanı camii

34 yıllık 'Taksim'e cami yapılsın mı yapılmasın mı?' tartışmasında son gelişme. Ziraat Bankası, Taksim'deki 1624 metrekare arsasını 40 trilyon 600 milyar liraya satışa çıkardı.

İmar planına göre buraya ya cami ya yeşil alan yapılabilir. Tek alıcı var Taksim Cami Vakfı. Ancak paraları yok.

İstanbul Taksim Meydanı'na cami yapılsın mı yapılmasın mı tartışması 1968'den beri var. Danıştay 1983'te Taksim'e cami, çarşı, otopark yapılmasının kamu yararına uygun olmadığını belirtip camiye izin vermedi. 1994'te İstanbul Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan da caminin yapılması için kampanya yürüttü. Ancak caminin yapılması planlanan arsanın altında tarihi eserler bulununca tartışma küllendi.

İşte 34 yıldır zaman zaman gündeme gelen bu konu, 'cami yapılmasını savunanların' istediği yönde gelişiyor. Şöyle ki; Ziraat Bankası 'cami yapılmak istenen' arsasını 40 trilyon 600 milyar liraya satışa çıkardı. Taksim Meydanı'na birkaç metre mesafede, Sular İdaresi'nin hemen arkasında olan bu arsa 1626 metrekare. Bir dönem otopark olarak da kullanılan arsa, imar planına göre sadece yeşil alan ya da mescit olarak değerlendirilebilir. Bunun dışında arsa üzerinde herhangi bir yapılaşma mümkün değil. Ancak kimse 41 trilyon ödediği arsayı yeşil alan yapmak istemez. Bu yüzden de arsanın tek bir alıcısı var. O da Taksim Cami Kültür ve Sanat Vakfı. Her ayın birinci ve üçüncü Salı günleri ihaleye çıkan arsa için teklif veren bu vakıf, 40 trilyon 600 milyar lira fiyatı pahalı bulduğu için şimdilik vazgeçti. Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İmamoğlu ise arsanın fiyatının çok yüksek olduğunu ileri sürdü. İmamoğlu 'Sadece yeşil alan ve cami yapılabilecek bir arsanın astronomik bir rakamla satışa çıkartılmasında artniyet olduğunu düşünüyoruz' dedi.

Bence de Taksim'e cami lazım ama 40 metreye 40 metre alana
cami mi yapılır? Bir prestij cami yapılması lazım.

Kazandibi

15 yıl önce - Pts 09 Arl 2002, 20:23

Allah korusun!...

Taksim'de bir cami var zaten: Fransız Kültür Merkezi'nin hemen yanında tenekeden metalik gri bir füze göreceksin - işte o füze aslında bir minare.

Bence aslında minare kılığındaki bir Patriot II... Saddam'a karşı tutuyoruz minare kamuflajıyla - ne olur ne olmaz...

Bence cumhuriyet döneminde yapılan bütün camiler çok çirkin. Osmanlı'nın göz zevkinden eser kalmamış. Artık eski taş işçiliği de yok. Bence "camikondu" yapacaklarına hiç yapmasınlar daha iyi. Koskoca Istanbul'da "modern" diyebileceğin doğru dürüst bir Taksim Meydanı var zaten; bari onun da içine etmeyelim yüzlerce eğilmiş popo ve çıplak ayak görüntüsüyle (turistlere doğru bakan).

kANAT
15 yıl önce - Pts 09 Arl 2002, 21:17

Zaten bugünlerde Türkiye'de en çok bir camiye daha ihtiyacımız var. Onuda Taksime dikince şahlanan gönüllerimiz durulacak içimize sular serpilip, başımızda göğe değicek. !!!!!

Eh yani, Türkiye'nin bu kadar eksiği gediği varken bu Taksime Cami zaten geç bile kalındı. Ne zaman hükümette bir temsilciliği ele geçirseler bu Taksime Camii olayı patlak veriyor.

Arkadaşlar, Türkiye'de bu kadar camii fazlası varken bir tanesini daha TRİLYONLARCA harcanarak, ve bu kadar tartışma konusu olmuş toplumu rahatsız eden bir konuyu canlandırmanın kimseye bir faydası olmaz . Bunu onaylarken biraz düşünmek lazım, acaba bu kadar aç , bihaç ,bihtap durumda cebinde 5 kuruşu bile olmayan insanlar varken, oraya bir tane Trilyonlar harcanarak daha PRESTİJLİ yada PRESTİJSİZ bir camii dikiminin anlamı nedir ?? O camii'yi oraya dikecek adamında ne kadar prestij sahibi olduğu da tartışılır. Ben her şekilde nasıl bakarsak bakalım olaya 100 % karşıyım.

Bir okul yapalım insanlarımızı eğitmek için, bir hastene yapalım parası olmayıpda tedaviye ihtiyacı olan için, bir yetim yurdu açalım sokaklardaki yetimsizler için, bir kimsesizler yurdu açalım kimsesi olmayan o yaşlı annecikler babacıklar için, bir rehabilitasyon merkezi açalım insanlarımıza yardımcı olmak için, yok olurmu 40 trilyon harcayıp bir arsa alıp, onun üzerine de 10 trilyon harcayıp bir cami dikelim, açlıktan, hastalıktan , parasızlıktan, bakımsızlıktan ölenleri gömmek için !!

Bu kadar da duyarsız olunmazki !!! Ben bu tartışmaları ağzım açık seyrediyorum, sen ilk önce insanlığa faydanla allaha karşı yükümlülüklerini yerine getir bakalım. Öyle camii dikmekle olmuyor işte, insan eğitimi olmadan Türki'ye hiç bir yere gidemez. Bu kadar insan okul harçlıkları altında eziliyor, parası yok okumaya yardım etsek ne olur acaba, ama olurmu canım, toplumu rahatsız eden bir konuyu canlandırmak dururken faydalı bir vatandaş olmaya kimin ihtiyacı varki! bir camii diker bütün günahlarımızdan arınıveririz ..

Bakın arkadaşlar, bende yurt dışında olsun, Türkiye'de olsun en iyi okullarda okuma şansına kavuşmuş biriyim ama herkezin bu durumda olmadığınıda anlıyacak kadar geliştiriyorum kendimi. Bilkent gibi bir üniversite'den mezun olmaktan gurur duyuyorum, bugün kendi ayaklarımın üstünde tek başıma bir savaş vererek her kezin yaşamaktan bile korktuğu Uzak doğuda bu kadar tutucu bir toplumda kendimi, kimliğimle Türklüğümle kabul ettirdim, ama bu yetmez, biraz diğerlerinide düşünmek lazım. Ben herhangi bir dine mesup olmadığım halde, bir dine sahip olupda bu kadar toplumu için faydası olmayan bir konuyu canlandırmaya çalışan bir zihniyete karşıyım. Yani Türkiye'de doğrudürüz okulu suyu yokken o kocaman camii'yi gidip ibret meşalesi gibi köylere kasabalara dikiyoruz. Yazıktır, bu kadarı komiktir !

Bir Alman çalışma arkadaşım var, o ilk tanışmamızda bu kişi Türkiye'yi sevmez ve bana Türkiye gideceğim en son ülkedir derdi. Nedenini sorduğumda o çifte standart öğretileri ve duydukları etkisi altında kalmış biri olduğunu anladım. Bende fazla üzerine gitmedim, ama öyle bir zaman olduki birbirimizin farklılıkları birbirimizi yakınlaştırdı ve çalışmanın dışında çok iyi bir arkadaş olduk. O bana kesinlikle gitmem dediği ülke için benden bu sene bilgi aldı, bende hayırdır , umarım Türkiye'ye gitme gibi kötü bir düşüncen yoktur diyince, bana ne desin gidicem tabiiki , hemde birkaç arkadaş.. Türkçe kitapları aldım, tek nereye gideceğimi karar veremedim yardım et diyince atladım hemen, orası böyle şurası şöyle.

Şimdi bu arkadaş belkide daha öncelerde Almanya'da komşusu olan Türklere karşı bir ilgi duymaya başladı, onunlada kalmayıp dilimizi bile öğrenmeye başladı. Bana arasıra Türkçe laf bile atar! Ne alaka diyebilirsiniz, işte hikaye burada başlıyor zaten, Türkiye'ye gidip geldikten sonrada mutluydu ama onunla kalmayıp o merak ettiği arkadaşının ülkesini görmüş ve obzerve etmişti bile. Geçenlerde AB yüzünden birbirimizi ısırırken, bana yahu allaşkına sana çektiğim bir videoyu göstericem, o zaman neden Türkiye'nin AB'ye girmekte zorlandığını anlıyacak, ve herkezin o farklılıklar dediği şeyi de kavrıyacaksın dedi.

Nedir bu Video'nun aslı diyince , ortaya çıktı işin suyu. Bana dediki, Herşey çok güzel Türkiye'de , insanlar iyi ( hani ne kadar turist diye soymaya kalksalarda - gerçi ben uyarmıştım ) ama arkadaşlarla birazda şöyle köye , kasabaya gidelim dedim diyor. İşte orada, yani inanılacak gibi değil, catısı yok, doğdürüz yolu yok kocaman, modern , lüks camii dikilmiş, ve aynı köyde onun gibi birsürü gördüm, işte aramızdaki en büyük fark bu diyince .. ehm oldum. Haklı, hiçbirşeyin önceliğini bilmiyoruz ki, insanları eğitip yetiştirene , hastalıkları iyileştirecek hasteneler açılacakken, yolları yapıp o yöre insanını geliştirecekken, bir köye 10 camii arasında bir camii daha diken zihniyet yarın o yüzlerce içinden Taksime bir tane daha diker, ne olucak !

Yazık, üzüyor beni böyle saçma dar kafalı düşünceler, ve yazık bu Türkiye'de yaşıyan insanlara da.

Burç

15 yıl önce - Cum 13 Arl 2002, 05:26

Istanbul'un maalesef iyi bir simgesi yok.
Paris'te Eyfel, New York'da Empire State, Sydney'de Opera house,
San Fransisco'da Golden Gate köprüsü, Londra'da Big Ben.
Istanbul'da ise simge camiler olmuş.
Son zamanlarda Kız Kulesini ön plana çıkartma çabaları var.
Bence bu iki seçenek arasında, camiler Istanbul'u Kız kulesinden
çok daha fazla temsil ediyor. Taksim gibi Istanbul'un merkezi olan
bir yerde, turistik ve kültürel bir değer yaratmak için, extra bir bar, cafe,
gece kulübü, Burger King açılacağına, cami yapılması daha uygun olur.
Yalnız bu öyle 40 metreye 40 metre bir cami olmamalı, resmini
görünce bir Amerikali'nın bile "Istanbul" diyebileceği bir yapı olmalı.
"Prestij cami" dediğim bu. Ama cami değil de, dünyanın en yüksek
gökdelenini yapabilirlerse o da olur. Hatta benim bir hayalim de,
4-6 tane minare biçiminde gökdelen yapılması ve ortada kubbeli
bir bina, belki bir stadyum olması. Al sana herkesin tanıyacaği bir yapı!
Istanbul'un silüetini de bozmaz.

theCult
15 yıl önce - Cum 13 Arl 2002, 06:10

Kusura bakma ama buna katilmam mumkun degil. Dunyanin unlu sehirleri ve simgelerini dusun: New York - ozgurluk heykeli, Paris - Eyfel kulesi, Kopenhag (gunun anlam ve onemi dolayisiyla soyledim ) - denizkizi heykeli, Londra - Big Ben, Roma - Colosseum, Atina - Akropolis, Sydney - Opera binasi..... Ornekleri cogaltmak mumkun. Bu sembollerden hangisi ibadet yeri veya dini icerikli bina? Evet, sembolu kilise olan bazi sehirler de var (Koln, Viyana, vs.) ama bunun nedeni, o kiliselerin tarihi olarak o sehirler icin buyuk oneme sahip olmasi. Ornegin, Viyana'daki Stephansdom hatirladigim kadariyla 13. yuzyilda yapilmis. Ha eger Ayasofya veya Sultanahmet sembol olsun dersen onu anlarim, gercekten gorkemli ve tarihi yapilar, ve Istanbul'a yakisan semboller olurlar bence (ozellikle Ayasofya dunyanin sayili binalari arasinda).

Eger "yeni dunya" ulkesi degilsen, bence sehrin tarihini ve kulturunu temsil eden bir bina secilmeli. Kiz kulesinin vurgulanmasinin nedeni sanirim bu. Bir de Taksim'in Istanbul icin ifade ettigi anlami dusunmek lazim: Tarihi ve "Osmanli" Istanbul tarihi yarimada tarafindan temsil edilirken, "cagdas Turkiye" Istanbul'u denince ise akla Taksim geliyor. En onemli sanat ve kultur merkezlerimizden AKM, Taksim'in tam gobeginde. Eski Pera'ya, Sisli-Gayrettepe is merkezlerine, Bogaz'a giden yollar burada kesisiyor. Yani Taksim tam anlamiyla Istanbul'un can damari ve Taksim'in cehresi Istanbul'u yansitiyor. Burada - hem de buyuk - bir cami yapmak, bana "Istanbul bir Islam sehridir!", dahasi, "Turkiye Islam ulkesidir!" diye haykirmakla ayni geliyor. Sana belki boyle gelmiyordur ama benim gibi dusunen cok insan oldugunu biliyorum. Cagdas ve kozmopolitan olma iddiasindaki bir sehrin gobeginde yepyeni dev bir cami yapilmasi, bana buram buram ideoloji kokuyor gibi geliyor.

Ayrica, Istanbul'un kagit uzerinde tasarlanmis "bizim de sembolumuz olsun" diye yaratilmis yapay sembollere hic de ihtiyaci yok. Onun yerine "Dunya mirasi Ayasofya" konulu bir marketing kampanyasina ve brosurlerde Ayasofya resimleri kullanilmasina ne dersin mesela? Tabii amac ideolojiyse, "ille de cami yapilacak!" Londra icin Piccadily Circus veya New York icin Times Square neyse, Istanbul icin de Taksim odur. Bugun New York'ta bazi kesimler, "halk ibadet yapamiyor, Times Square'e san olsun diye dev bir kilise dikelim!" deseler ne dusunurdun?

messiah_haktan

15 yıl önce - Çrş 18 Arl 2002, 21:53

Yani hayir gökdelenler direk gökkafes gibi bogazda yapilsalar gam yemicem,zaten sehir disinda,biz iyi gözükmüyorlar diye üzülürken adan istanbulun "imajini" bozuyorlar diyor!
Düsünsenize istanbuldaki bütün gökdelenler fatihde olcakdi su kenarinda yarim adada,üfff be!!!

KeReM

15 yıl önce - Çrş 18 Arl 2002, 23:11

Yok artık o kadar da uçma, sonuçta Istanbul kişiliksiz bi Amerikan veya Japon şehri değil. Tarihi yarımadaya gökdelen olmaz, hatta olanlarda yıkılmalı bence. Ama mesela planlı ve programlı olarak tüm gökdelenlere Maslak veya 4.Leventte arsa ayrılsa ve bütün altyapı gökdelen sahipleri tarafından çözülmek üzere arsalar satılsa hem bi bütünlük olur, hem eski Istanbul korunur hem de Skyline tam bi Skyline gibi olur. Ama bu ülkenin başına ne geliyosa Plansızlık yüzünden geliyo.

xgokhan
15 yıl önce - Çrş 18 Arl 2002, 23:17

Kerem'in yazisinin altina imzami atarim. Bana kalirsa Istanbul'da Levent'-Maslak, Kozyatagi ve belki bir de Havaalani bolgesinde (gerci ucuslar icin riskli olabilir) sinirlari belli gokdelen bolgesi - CBD ayirilmali, bu bolge disinda kat sayisi sinirlandirilmali. Zaten deprem bolgesi her yere her turlu bina dikilmez ki. Istanbul sorunlu sehir cunku cok daglik tepelik, dogru durust bir is merkezi bolgesi yapmak da zor zaten. Kaldi ki bana kalsa ben Ritz Carlton binasini da yikarim - zaten cirkin birsey, otel nereye tasinirsa tasinsin, olmadi eski bir binayi restore ettirsin o bolgede. Yok oyle yagma, hem dunyanin en eski sehirlerinden biri diyelim, hem sonra eskiden kalma ne varsa icine edelim.

Alper

15 yıl önce - Prş 19 Arl 2002, 00:15

xgokhan, Ritz Carlton konusunda sana hak vermemek elde degil.. nasil o koskaca binayi oraya dikmelerine izin verdiler anlayamiyorum.. daha onceden de Park otel di adi sanirim, bir baska otel vardi yine o bolgede.. bogaza bakan bir suru binanin onunu kapatti die indirdiler asagi bir kismini.. simdi ne halde hic bir fikrim yok.. belki tekrar insaatina baslamislardir.. ne de olsa biliyorsunuz bizde yeni hukumetlerin gelisi ile yasaklar, 'artik yasal' a donebilir..

xgokhan
15 yıl önce - Prş 19 Arl 2002, 00:21

Park otel neredeyse temeline kadar yikildi bildigim kadariyla, ama simdi ne halde bilmiyorum. Aslinda artik ustunden yillar gecmis millet alismis ama bence Taksim'deki Ceylan (eski Sheraton) ve Marmara da oraya uymuyor, o bolgede sadece eski ya da Amerikalilarin yaptigi gibi eski susu verilmis binalar olmali. Bizim soyle Avrupalilara gosterip bakin burasi eski Istanbul diyecegimiz bir yer olmali.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet