Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mert Karakoyun

3 yıl önce - Cmt 28 Ksm 2015, 07:08
Gaziantep - Düzbağ Barajı ve İçmesuyu Projesi


Gaski, "Gaziantep'in 50 Yıllık Su Sorunu Çözüyoruz"
GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Gaziantep’in 50 yıllık su sorununu çözmek için çalışmaların başladığını ifada ederek, “Bu hayalimizi Düzbağ projesiyle gerçekleştireceğiz” dedi.

İçme suyunu yüzde 95’i Kahramanmaraş il sınırlarından karşılanan Gaziantep’te Düzbağ Baraj Projesi’nin hayata geçmesiyle şehirde 50 yıl içme suyu sorunu yaşanmayacak.

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Gaziantep’in su fakiri bir il olduğunu ama yapılan doğru projeler ile kenti su konusunda 50 yıl boyunca sıkıntı yaşamayacağını söyledi. GASKİ’nin bütçesinin 3/1ini şehre su getirmek için enerjiye harcadıklarını ifade eden Sönmezler, Düzbağ Baraj Projesi ile bu maliyetin düşeceğini kaydetti.

Şehrin içme suyunu karşılayan barajların yüzde yüz doluluk oranına ulaştığını kaydeden Hüseyin Sönmezler, Gaziantep’in bu yaz su sıkıntısı yaşamayacağını vurguladı. Geçen yıl yaşanan kuraklıktan dolayı istemeyen sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını bu yıl ise çok rahat olduklarını dile getiren Sönmezler, “Bu yıl yüzde yüz doluluk oranımız var. Gaziantep çok şanlısı bir il. Büyükşehir Belediye Meclisi Gaziantep’in en önemli projesi olan Düzbağ Baraj Projesine imza attı” dedi.

GAZİANTEP’İ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Gaziantep’in 50 yıllık su sorununu çözmek için çalışmaların başladığını ifada ederek, “Bu hayalimizi Düzbağ projesiyle gerçekleştireceğiz” dedi. Gaziantep'in su ihtiyacının üç kaynaktan karşılandığını belirten Sönmezler, bunların Kartalkaya Barajı, Mizmilli ve su kuyularından olduğunu vurgulayarak, “Bunun yüzde 70'i Kartalkaya Baraj'ından, yüzde 25'i Mizmilli'den, kalan yüzde 5'i ise kuyulardan karşılanıyor. Yani bu şehrin ana kaynağına Kartalkaya Barajı'ndan karşılanıyor. Gelen sular Başpınar'da Organize Sanayi'deki depolarımızda bekletiliyor. Bu depo 100 bin ton kapasitesiyle abartısız Türkiye'nin en büyük su deposu özelliğini taşıyor” ifadelerini kullandı.

İNANILMAZ ENERJİ MALİYETLERİ YÜKLÜYOR

Suyun Başpınar’daki depodan Hacıbaba depolarına aktarıldığını, orada çeşitli biyolojik ve kimyevi işlemlerden sonra şehre içme ve barınma ihtiyaçları için verildiğini belirten Sönmezler, “Bizim sularımızı herkes istediği yerden, musluktan gönül rahatlığıyla içebilir. Çünkü bunun testlerini her zaman yapıyoruz. Suyumuz hem kaliteli, hem de lezzetlidir” şeklinde konuştu. Gaziantep merkezde 470 bin abonelerinin bulunduğunu belirten Sönmezler, yeni katılan ilçelerle birlikte bu sayının 550 bine ulaştığını kaydetti. Fatura tahsilatlarında bir sıkıntı yaşamadıklarının altını çizen Sönmezler, “Bu faturaların yaklaşık yüzde 97'sini tahsil ediyoruz. Bu da Türkiye ve bizim ortalamamıza göre gayet makul bir seviye. Bizim fiyatlandırma sistemizde baz aldığımız sistem; kullanılan su miktarı arttıkça artan bir sistemdir. Bundaki amaç su tasarrufuna halkımızı özendirmek. Bizim esas sıkıntımız suyun maliyetinin diğer illere göre çok pahalıya gelmesidir. Düşünün Gaziantep deniz seviyesinden 950 metre civarında. Esas suyu aldığımız Kartalkaya Barajı ise 630 kod civarında. Biz bu kod seviyesini aşmak ve suyu taşımak için mecburen elektrik kullanıyoruz. Bu da bize inanılmaz enerji maliyetleri yüklüyor” ifadelerini kullandı.

ENERJİ MALİYETİ ÇOK YÜKSEK

Suyu getirmek için elektriğe yüklü faturalar ödediğimizi dile getiren Hüseyin Sönmezler, “Geçen Eylül ayında ödediğimiz elektrik faturası eski para ile 9 trilyon, yeni para ile 9 milyon. Bu korkunç bir gider bizim bütçemiz yaklaşık 350 milyon bunun 100 milyon lirası enerjiye gidiyor. Şöyle düşünün bu 100 trilyon yatırıma dönüşse Gaziantep nasıl olur. Fiyatlar yarı yarıya düşer. Gaziantep şu anda sadece Türkiye'nin değil dünyanın en fazla göç alan illerinden biri olmasına rağmen suda bu kadar hızlı nüfus artışına rağmen sıkıntı yaşanmıyor ve 24 saat musluktan su akabiliyorsa bu belediyemizin ve kurumumuzun gücünü gösterir. Bu sene kar yılı, yağış yılı oldu çok şükür barajlarımız yüzde 100 doldu, barajlarda su sıkıntımız yok. 1956 yılından sonra en bereketli ve en bol yağışlı yıl oldu” şeklinde konuştu.

25 ARALIK KURTULUŞ GÜNܒNDE

Düzbağ Baraj Projesi’nin rüyalarını süsleyen bir proje olduğunu aktaran Sönmezler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu Aksu Gölü’nden yani Gölbaşı ve aşılmaz denilen Nurhak dağlarından aşılarak Gaziantep'e su getirilecek dev proje. Burada devletimiz barajı yapacak, biz ise suyu Gaziantep'e taşıyacağız. Üstelik kod farkı yüksekte olduğu için tek kuruş enerji maliyeti olmadan Gaziantep'e suyu akıtacağız. Çünkü orasının kotu 1030 metre yükseklikte. Bu proje ile ilgili çalışmalar yapıldı ve yüklenici firmalarla anlaşma sağlandı, imzalar atıldı. Altı ay içerisinde borular döşenmeye başlanacak. Ama bu 110 kilometrelik dev bir proje inanılmaz maliyet rakamları var. Bunu çeşitli konsorsiyumlarla peyderpey yapacağız. Ayrıca şöyle bir olay var. Zaten bizim Kartalkaya'dan Gaziantep'e gelen 45 kilometrelik mevcut isale hattımız var. Oraya kadar su getirirsek Kartalkaya'da yapacağımız bir işlemle o suyu o hazır borularla taşıyabiliriz. Benim öngörüm (İnşallah gerçekleşecek) Gaziantep'in 2018 yılı 25 Aralık Kurtuluş Günü’nde bu baraj ve su hattı bitip Gaziantep'i su probleminden 50 yıl kurtarmış oluruz.”

Alıntı:
Mehmet Torun/PUSULA GAZETESİ


Gaziantep Mega Haber


Alıntı:
http://www.megahaber27.com/haber/772/baraj-ve-gol-fakiriyiz-ama-su-sikintimiz-yok.html
http://www.sondakika.com/haber/haber-gaski-gazian ...z-7281755/


Proje gerçekleştiği vakit Gaziantepin yıllık gelirinden enerji için harcanan kısmı gelir olarak cebinde kalacak İnşallah. Bu da yaklaşık, gelirin %25inden fazlası ediyor.

350.000.000 TL gelirin yaklaşık 100.000.000 TL si enerji için harcanıyor deniyor. Baraj tamamlandığı vakit bu 100.000.000 TL Gaziantep'in cebinde kalacak.


Misafir ef9

3 yıl önce - Pzr 29 Ksm 2015, 07:35

Gaziantep icin mükemmel proje.

Düşünün yuzde 30 maliyet düşürmek demek yüzde 30 daha fazla yatirim yuzde 30 Gaziantep'e daha fazla fayda yuzde30 daha fazla başarı demek. Memleketin parası memlekete harcanacak demek.


Misafir ef9

3 yıl önce - Pts 30 Ksm 2015, 04:27

2018de bitecekmiş biraz geç değil mi? Fakat enerji maliyetinden kurtulma olayı ile para cepte kalacak. Aferin GaziantepMisafir 1d4

3 yıl önce - Sal 01 Arl 2015, 00:20

Yaziyi okudum cok akillica bir proje gibime geldi. Gaziantepliler boyle maliyet kisici projeye neden ilgi gostermemisler enteresan. Ben beğendim. Dsi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığında mi yapilacak?

Mert Karakoyun

3 yıl önce - Prş 24 Arl 2015, 15:34
Düzbağ Barajı Projesi


sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> GAZİANTEP