Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
göKhaN
15 yıl önce - Cum 24 Hzr 2005, 18:20
Hünkar Köşkü


Bu köşk Sultan Abdülmecid için 18 günde inşa edilmiş. Av köşkü olarak kullanılmış. Köşkün tamamiyle Bursa Ovasına bakan bir manzarası var. Tabi o zamanki yeşil haliyle düşünürsek Bursayı mükkemmel bir manzara ancak şu an beton yığınından başka bişey değil...(+) 

(+)
(+) 

(+)
(+)
(+)
göKhaN
15 yıl önce - Sal 28 Hzr 2005, 16:09

Buralar da Hünkar Köşkünün Bahçesi...(+)

(+)

(+)


Ebru K.Türk
15 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2005, 13:21

Hünkâr Köşkü gerçekten Bursa'da çok fazla olmayan sivil mimari örneklerinden. Hem kendisi çok güzel bir yer hem de bulunduğu yer çok güzel.

Yalnız kafayı taktığım bir nokta var. Neden Bursa'da tüm tarihi eserlerin etrafı son derece estetikten yoksun binalar ile çevriliyor ve yöneticiler bu kadar duyarsız kalabiliyor. Malum, ne Yeşil Türbe ve Külliyesi, ne Yıldırım Camii ve Külliyesi, Ne muradiye Külliyesi artık görünür durumda değiller. Yani etrafındaki evler öyle bir kuşatmış ki sanki güneş bile girmez olmuş hepsine. Yani Bu tarihi eserlerin yanındaki minareleri ve üzerlerindeki kubbleri olmasa inanın ne olduğu belli bile değil. Allah'a şükür bu tip yerler hep tepelere yapılmış da az çok görünebiliyor hala. Yinede Hünkâr Köşkü ve çevresindeki o tipsiz binları yakıştıramadım oralara. Yani tamam sit alanlarını belediyelerin planlama yetkisi yok, o yüzden düzgün yapılaşma olmuyor. Fakat sit alanını istediği gibi tahrip edenleri engelleme yetkisi de mi yok? yahu inşallah Belediye başkanları ulaşım sorununa biraz çözdükten sonra artık Bursa'nın çok büyük imar faaliyetlerine ihtiyacı olduğunu görür. Çünkü artık yıkılmadan düzeltilemeyecek bir hal aldı Bursa. Ulaşım sorunlarının bile sebebi bu imar hataları yüzünden yetmeyen caddeler ve sokaklardır.


Hakan Aydın

14 yıl önce - Pzr 19 Şub 2006, 18:52(+) 

(+)

(+)


 


 

(+)


uguremre

14 yıl önce - Pzr 19 Şub 2006, 18:59
Bursa fotoğraf gezisi resimleri
(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA