Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
serkan.kar

5 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 11:38

Nerden cıktı 403 ü ılk alan ipek turizm diye ilk 10 araba pamukkale Uludağ kamil koç ve Ulusoy A satılmıştı

Ali clarkkent
5 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 11:46

serkan.kar demiş ki:

Alıntı:
Nerden cıktı 403 ü ılk alan ipek turizm diye ilk 10 araba pamukkale Uludağ kamil koç ve Ulusoy A satılmıştı

İpek Turizm O403'leri teslim aldığı zaman bir kaç gazete bunu haber yapmıştı. Yapılan töreni ve atılan başlığı, ayrıca firma sahiplerinin bu konudaki görüşlerini bugün gibi hatırlıyorum. Hatta mercedesten O403 alan ilk firma şeklinde yazıldığını iyi hatırlıyorum. İpek Turizm'in O403 kullanacak şoförleri Mercedes'e eğitim için gönderdiğini de iyi hatırlıyorum. Hatta kendi kendime gülmüştüm. Sanki uçak kullanacaklar. Alt tarafı otobüs diye kendi kendime konuştuğumu da biliyorum. O403'e binip te 04 nolu koltuğa oturunca gösterge tablosunun çok komplike olduğunu gördüğümde eğitime gitmelerine hak vermiştim.

O tarihlerde internet yoktu. Hepsini gazetede okudum. O yüzden kaynak belirtme sıkıntım var.

ZaferB66
5 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 12:30

Başlığa Karapınar eklenirse daha iyi anlaşılacak. Daha ayrıntılı bilgi:

[/quote]olayın meydana geliş şekli: 63 dr 995 plakalı 1985 model man marka akaryakıt tankeri, tamamen boş olarak şoför yardımcısıyla birlikte, karapınar-ereğli yönüne doğru şerit ihlali yaparak (sol şeritten) ilerlemektedir. 34 yon 34 plakalı 1997 model mercedes-benz o 403 shd yolcu otobüsü ise, kaptan şoför, ikinci şoför ve muavin dahil toplam 51 kişi ile ereğli-karapınar önüne doğru, yaklaşık 90 km/sa hızla yol almaktadır. otobüs şoförü, tankerin uzaktan ters yönde geldiğini anlar, tanker şoförünü ışıkla uyarmaya çalışır. otobüs şoförü, tankerden bir yanıt alamayınca otobüsü yavaşlatarak ışık ve sesle uyarmaya devam eder, ancak, hiçbir yanıt vermeyen tankerle tam karşı karşıya gelince solundaki boş şeride geçmek üzere direksiyonu sola kırdığı anda tanker şoförü de (muhtemelen uyanarak) sağa (kendi şeridine) direksiyon kırar. her iki araç, yol üzerinde, tankerin ön sol far kesimi ile otobüsün sağ ön kapı kesimi açılı olarak şiddetli bir şekilde çarpışarak, iki araç birbirlerini ileri geri sürüklemeksizin, yolun enine yönünde dolgu şevine doğru sürükleyerek ön burunları dolgu şevi üzerinde, arka tarafları ise yol orta çizgisi üzerinde olmak üzere, yola dik ve birbirlerine paralel olarak ve aralarında yaklaşık 50 cm mesafe kalacak şekilde devrilmeden dururlar. çarpışma anında, tankerin ön sol köşesi, otobüsün sağ ön kapısından başlayarak merdivenleri, sağ yakıt deposunun hücresini parçalar ve sağ yakıt deposunu ön sağ süspansiyona (ön dingile) sıkıştırarak akordiyon gibi ezer ve ön sağ tekerleğe kadar ilerler. yüksek basınç altında hacim küçülmesine uğrayan yakıt deposu, üstten, alttan ve yandan delinip yırtılarak basınç altındaki yakıt dışarı boşalır. çarpışma sırasında yakıt deposunun üzerindeki korunaksız ahşap döşeme de yırtılıp açıldığından bir kısım yakıt yolcu kabininin içine doğru püskürmeye başlar. bu sırada yakıt, her hangi bir şekilde ateş almış olduğundan otobüsün sağ ön kapı kesiminden başlayan yangın, arkaya doğru tüm kabin içini sarar. öyle ki yolcular kırık camlardan bile dışarı çıkıp canını kurtarma fırsatı bulamaz.

yargı safhası: mahkemeye o403 otobüslerle ilgili deliller sunulur. mercedes benz türk aş firmasında çalıştığını belirten bir kişi mahkemeye imzasız dilekçe yollayarak mercedes benz türk aş firmasının türkiye’de satışa sunduğu otobüslere 2 cam kırma çekici koyarken diğer ülkelere gönderdiklerine daha fazla sayııda çekiç koyduğunu türkiye’de satışa sunduğu otobüslerde yakıt deposu üstündeki platformun suntadan yapılırken diğer ülkelere gönderdiklerine çelik platform koyduğunu öne sürer. bilirkişi heyeti mercedes benz türk aş firmasını hatalı bulur. karapınar asliye ceza mahkemesi o 403 model mercedes-benz otobüslerin toplatılmasına karar verir.

karara karşı mercedes şirketi büyük bir savaş açar. türkiye'deki etkili iş çevreleri devreye sokularak fatih altaylı ve ertuğrul özkök'ün girişimleriyle başta hürriyet gazetesi olmak üzere bir kısım medyada mercedes lehine büyük bir propaganda başlatılır. başbakan'ın mesut yılmaz olması ve medyanın başbakan dahil devlet üzerindeki etkisi sebebiyle mahkeme kararı yargıtay'ca iptal edilir. iptal kararının üzerine mercedes-benz yetkilileri hakkında tutuklama kararı çıkaran mahkeme heyetinin (hakim habip kılınç ve savcı gültekin avcı) bu kararı da bir üst mahkemece iptal edilir. heyet daha sonra kazada hayatını kaybedenlerin avukatı atilla kart'ın (şimdiki chp milletvekili) direnişine rağmen hsyk devreye sokularak görevden alınır. mardin dargeçit'e sürülen hakim habip kılınç meslekten istifa eder.

otobüs şöförünün beraat ettiği dava bugüne kadar atanan 10'dan fazla farklı hakime rağmen sonuçlanamadı.

Alıntı:
Ayrıca
"..ceza davasında odtü'den alınan rapor ilgili mahkemesince esas kabul edilmiş ve gerekçeli kararda özetlendiği üzere davacının türkiye için ürettiği 0403 tipi araçlarda yakıt tankının bulunduğu yer ve yakıt tankının çarpışma anında yakıt sızmasına engel olmayacak şekilde tasarlanmadığı ve güvenlik zafiyeti olduğu, yine camların çift kat güvenlikli üretilmesi nedeni ile bu gibi durumlarda bir yerine iki hamle ile kırılabilmesi ve kaçma şansını azaltması, yekpare bagaj yeri oluşturabilmek düşüncesi ile teknik zorunluluk bulunmamasına rağmen yakıt tankının öne alınmış olması ve çift tank bulunması birer tasarım ve üretim hatası olarak anlatılmıştır"

bu kararda atıfta bulunulan diğer mahkeme kararlarında, 0403 modellerin toplatılmasına karar verildiği de anlaşılmaktadır ancak dünya devimiz bu kararı hukuk devleti olan türkiye'de gayet kolayca bozdurabilmiştir.

davalar esnasında teknik rapor talep edildiğinde ise, yıldız teknik üniversitesi, bu otobüslerin uluslararası standartlara uygun olduğu yönünde rapor verirken, ktü ise raporunda yangına sebebiyet veren teknik hususların saptanmasının uzmanlık! alanları dışında olduğunu belirtmiştir!!
Alıntı:

ersel tş
4 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 13:55

Detaylar burda. http://www.milliyet.com.tr/1997/10/26/haber/kat.html

Emirgazi 199542
4 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 13:58

Yahu şurda yaşamını yitirenleri analım diye başlık açtık siz otobüs kavgası yapıyorsunuz ayıp

mehmet ramazan
4 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 19:46

Allah rahmet eylesin

Eyup2558
4 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 19:58

Hatırladım, Allah rahmet eylesin. Birde aynı firmaya ait iki otobüsün kafa kafaya çarpıştığı bir kaza vardı, hatta otobüs şoförleri de akrabaydı.

Mustafa sayı
4 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 22:09

Evet çok iyi hatırladığım ve ibret aldığım,candan erçetinin o şarkısını duyduğumda tüylerimin diken olduğu bir olay.o klip sanki tamda bu kazayı anlatıyordu.
Buna benzer hızlı ve öfkelide oynayan aktörün yarış arabasında ölmesi ve son olarakta ankaralı namığın 1-2 ay önce klibinde rol icabı ölüp kendi köyüne gömülmesi cenaze namazının kılınması ve 19 ekimde bu olayın gerçekten olması(namazı kıldıran görevlide aynı) tam bir ibretlik vakadır.
Konumuza dönecek olursak, o kazada ölen 49 kişi o otobüste değilde duvarları 2 metre eninde kalenin içindede olsalar, etrafında ordu kadar askerde olsa,ölümleri 1 saniye bile gecikmez.onların vadeleri doldu o otobüs tank olsa nafile.bakın muhammed arkadaşın dediğine,adam biletini iptal ettiriyor son anda binmiyor, şimdi o adam ölümdenmi kacabildi kesinlikle hayır vadesi dolmadı, eceli gelmedi.bakın başka bir arkadaşın dediğine,o kazadan kurtulan gencin biri bir yıl sonra tren altında kalarak ölüyor,demekki bir yıldaha yiyecek ekmeği varmış.
Hülasa ecelden kaçış yok.CenabıRabbil alemin`in düzeni bu karşı çıkamayız.
Otobüs firmasına gelince, adalet olmadığı icin ne yaptı etti kendini akladı ancaak bakalım o otobüsün yaktığı ateşin 70 katıyla yani cehennem ateşiyle karşıkarşıya kalınca bakalım orada hangi kodamanı bulabilecek.

Ali clarkkent
4 yıl önce - Sal 27 Ekm 2015, 10:56

Ya benim aklımı kurcalayan başka bir kaza. Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde oldu. Orada da yanılmıyorsam otobüs yandı. Bir çok ölen oldu. Böyle bir kazayı hatırlayan yok mu?

ismail cemre
4 yıl önce - Sal 27 Ekm 2015, 11:30

Alıntı:
Ya benim aklımı kurcalayan başka bir kaza. Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde oldu. Orada da yanılmıyorsam otobüs yandı. Bir çok ölen oldu. Böyle bir kazayı hatırlayan yok mu?

buna benzer bir kaza 2007 yılında konyaya yaklaşık 100 km uzaklıkta aksaraya bağlı eskilde tur otobüsü kamyonla çarpıştı izmirden kapadokyaya öğrencileri götüren tur otobüsünün kamyonla çarpışması sonucu 33 kişi vefat etmişti belki bununla karıştırıyor olabilirdiniz.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM