Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ediz000

5 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2015, 00:34
24 ekim 1997 Konya Karapınar'daki otobüs kazası

belki bazılarınız hatırlar tarihte bugün dimağlara kazınan feci bir olaydı... 24 ekim 1997 akşamı konya-adana karayolunda saat 22.00 sularında bir mercedes o403 yolcu otobüsü ile ters yöne girerek trafik kurallarını ihlal eden man marka bir akaryakıt tankerinin çarpışması sonucunda iki araç da alev topuna dönmüş ve kazada çoğu erciyes ve niğde üniversitelerinin öğrencileri olmak üzere 49 kişi yanarak can vermiştir. hatta kazada ölen bir kız öğrencinin yarı küle dönen günlüğü kazadan sonra ele geçirilmiş ve candan erçetin'in yalan adlı şarkısının sözlerini deftere yazmasının akabinde trafik kazasında öldüğü anlaşılmıştır*. böylece bu şarkı bu kazanın simgesi olmuştur, bugün bile ne zaman dinlesem bu kaza aklıma gelir. zaten o şarkının klibi de gece vakti yapılan bir şehirler arası otobüs yolcuğunu konu almaktaydı. süper medyamız da otobüsten çıkarılan kömüre dönmüş cesetleri yakın plan göstererek gene "kalitesini" ortaya koymuştur. tanker şoförünün uyuklaması nedeniyle bu kaza meydana gelse olaya o403'teki fabrikasyon hataları damga vurmuştur. bu olay sonucunda türkiye'de skandal kazalarıyla tanınan mercedes o403'ler toplumda büyük bir tartışma yaratmıştır. türkiye'de üretilen o403'lerin yakıt deposunun yanlış konumlandırıldığını iddia edilmiştir bilirkişiler. kazada ölenlerin yakınları ile merdedes benz türk yetkilileri arasında uzunca bir süre büyük kavgalar yaşanmıştır, davalar açılmıştır ve en nihayetinde 1995-96-97-98 model o403'lerin piyasadan toplatılmasına karar kılınmıştır fakat bu durum uygulamaya konulmamıştır. tekrar bu üzücü olay karşısında ölenlere Allah rahmet eylesin diliyorum

bu tanker ibretlik olsun diye bırakılmıştır

ÖzgürZB
5 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2015, 00:43

Olayı hatırlamıyorum ama allah rahmet eylesin ölenlere...
Trafik'te çok sabırsızız kazalar genellikle araçlardan dolayı değil, insan hatasından meydana geliyor...

Araca haddiden fazla yük...
Bakım onarımın geç yapılması...
Aşırı sürat, dikkatsizlik vs...

Kazaları önlemek yine insanın elinde malesef...
Hele böyle fazla yolcu taşıyan sürücü ve şöförlerin,
Böyle tehlikeli kimyasal taşıyan sürücülerin ise iki kat dikkatli olması gerekiyor..

Ferhatofaş

5 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2015, 01:05

İşin aslı tanker otobüsün önünden kaçmıştır fakat otobüsçü inatla tankerin üzerine sürmüştür. Zaten şöförün gözlerinin ileri derecede bozuk olduğu sonradan öğrenilmiştir. Yangının en büyük sebebi ise 403 shd lerin yakıt deposu izolesinin suntadan yapılmış olmasıydı büyük ihtimal. Herşeye rağmen O melül bakışlı 95 model 403 shd leri özlemekteyim halen bazı yerlerde görülmekte tek tük. Özellikle gece yolculuğunda voith retarder sesi tıs tıs ları ile anılan otobüs. Benimde Candan erçetinin yalan şarkısını nezaman dinlesem aklıma gelen olaydır. Klibi duygulandırır.

Emirgazi 199542
5 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2015, 08:57

Kazda ölenler için kaza mahaline yapılan anıt mezarı birkaç kere ziyaret etmişliğim var Allah hepsine rahmet eylesin.tanker 3/4 sene öncesine kadar halen orda duruyordu şimdi duruyormudur bilmiyorum.kaza ile ilgili bir anektod ise bu kazdan sağ kurtulan bir üniversite öğrencesi kazadan tam 1 yıl sonra aynı gün ulukışlada trenin altında kalarak can vermiştir

Yusuf Esengül
5 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2015, 09:03

Olay benim memleketim Karapınar'da olmuştu.
Bie seferde bu kadar kişinin acı vefatı çok acı idi.
Sanıyorum en çok ölümlü kaza olarak tarihe geçti.

+Muhammed
5 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2015, 09:47

Kazayı çok iyi hatırlıyorum.. günlerce etkisinden kurtulamamıştık.. zaten trafik kazaları çok fazlaydı.. o dönemde yollarda yolcusu olan herkese büyük bir endişe, korku yaşattı bu kaza.

Benimde iki ablam üniversite yollarındaydı o dönem. Çok tedirgin oluyorduk. Özellikle Erzurumda okuyan ablam gece yolculuk yapmak zorunda kalıyordu.. evde sabahlar olmuyordu.

Tabi ki Candan Erçetin'in ölümden başkası yalan'ı hiç eskimez o günki izinden dolayı.

Askerde okuma yazma öğreten 3 kişiydik.. bir arkadaşımız yrd. doçent idi. O otobüse bilet alıp iptal ettirmiş. Biri çok samimi birkaç arkadaşı kazada ölmüştü.. ölüm işte vade dolmadıysa otobüsten indirtiyor.. kim bilir onun biletini kim satın aldı.. kendisi Pamukkalede ders veriyor şimdi.

Allah kazanın büyüğündende küçüğündende korusun.. ümmeti Muhammede dehşetli ölüm vermesin. Geride kalanların acısını büyütmesin.

Misafir 94f

5 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2015, 10:05

Kazadan sonra kapitalist gücün memleketin bürokratik sisteminde ki gücünü de görmüş olduk. Mahkeme kararına rağmen toplatilmadi !!!!!

Cemoli D18
5 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 09:07

Kötü bir olaydı yanarak can vermeleri derinden üzmüştü.

Ali clarkkent
5 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 09:44

Otobüsün sahibi olduğu firma Kayseri firması diye hatırlıyorum. Doğru mu? Büyük ihtimalle İpek Turizm idi. Kendileri Mercedes firmasından O403 otobüs alan ilk firmadır. Ve olay Şereflikoçhisar'da oldu diye hatırlıyorum. Hatta tarlasından dönen bir grup çiftçi şiddeti bir patlama sesi duyduklarını, göğün bir anda aydınlandığını söylemişlerdi. Kaza yerine gittiklerinde otobüsün tamamen alevler içinde kaldığını, kimseye yardım edemediklerini söylemişlerdi.

Yoksa benim bahsettiğim farklı bir otobüs yangını mı?

ismail cemre
5 yıl önce - Pts 26 Ekm 2015, 10:26

Alıntı:
Otobüsün sahibi olduğu firma Kayseri firması diye hatırlıyorum. Doğru mu? Büyük ihtimalle İpek Turizm idi. Kendileri Mercedes firmasından O403 otobüs alan ilk firmadır. Ve olay Şereflikoçhisar'da oldu diye hatırlıyorum. Hatta tarlasından dönen bir grup çiftçi şiddeti bir patlama sesi duyduklarını, göğün bir anda aydınlandığını söylemişlerdi. Kaza yerine gittiklerinde otobüsün tamamen alevler içinde kaldığını, kimseye yardım edemediklerini söylemişlerdi.

Yoksa benim bahsettiğim farklı bir otobüs yangını mı

kaza yeri dışında diğer söyledikleriniz doğru.araç ipek turizm in aracı.kaza karapınarda oldu.403 ü alan ilk firmada bahsettiğiniz gibi ipek turizm.o dönem ankarada öğrenciydim.okulumuz otogara yakın bir yerdeydi ve yurda gitmek için 19 mayıs stadının arka kısmından otobüse bindiğim için hergün okul çıkışı terminalin önünden geçerdim.ilk seferlerini ankaraya yapan otobüslerin ön camlarınra tarkanın şarkısından esinlenip gözlerinden okunuyor sende istiyorsun bir diğerindede gel gökyüzünde yıldız olalım diye çıkartma yazılar vardı.bir an o günler gözümün önüne geldi.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM