Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Küçükçekmece
123 ... 143144145   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 1
ertunc23
16 yıl önce - Pts 20 Hzr 2005, 14:37
İstanbul Küçükçekmece


Arkadaşlar k.çekmece de hp Photosmart m307 ile çektiğim fotoları gönderiyorum.Umarım beğenirsiniz.(+)


Küçükçekmece MimarSinan Köprüsü


(+)


Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Cum 24 Hzr 2005, 14:59

KÜÇÜKÇEKMECE: Semtin (daha doğrusu ilçenin) isminin kökeniyle ilgili 3 farklı yorum vardır:

1. Gölün denizle bağlantısının olduğu noktada bulunan ve İtalyanca; “Ponte Piccolo (Küçük Köprü)” adlı köprünün “küçük” öneki, İstanbul’a yakın olan “Çekmece Gölü” isminin tamamlayıcısı olmuştur.

2. Gölün tam denize açılan kısmında, balık tutmak için kurulan ve “çekilerek” açılan kafesli setlere, “çekmece”ye olan benzerliklerinden dolayı bu ad verilirdi. Sonradan bu isim, her 2 gölün de ortak ismi olmuştur.

3. "Deniz Kulağı" adı da verilen Lagoon, Lagüne, Lagün kelimeleri; açık denizden bir kum setiyle ayrılmış sığ koy ya da körfez anlamına gelir. Türkçemizde bu tür oluşumlara “Çekmece” adı verilmiştir. İstanbul ile Tekirdağ arasındaki kıyılarda Büyük Çekmece ve Küçük Çekmece gölleri birer lagün oldukları için bu isimle anılmaktadırlar. Üçüncü madde, bu konudaki en tutarlı ve mantıklı açıklama olarak gelmektedir.

Meraklısına not: Büyük Çekmece, Küçük Çekmece'den daha küçüktür.

Akın KURTOĞLU


Burç

15 yıl önce - Pts 10 Ekm 2005, 19:09(+)Küçükçekmece 

(+) Küçükçekmece E5


Fotoğraflar Faruk öncan tarafından çekilmiştir,
helikopterden çektiği diğer harika fotoğrafları "Helikopter'den Istanbul"
başlığında görebilirsiniz :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=161170#161170sensei
15 yıl önce - Cmt 11 Mar 2006, 13:24

Küçükçekmece, İstanbul'un batısında aynı adlı gölün çevresinde kurulmuş bir ilçedir. 1987 yılında, ikisi köy (Kayabaşı ve Şamlar), 25'si mahalle olmak üzere toplam 27 yerleşim yeri Bakırköy ilçesinden ayrılarak kurulmuştur. Bugünkü sınırlarına, Avcılar'ın 1992'de ilçe olmasıyla kavuşmuştur.

Coğrafi konumuİlçenin yüzölçümü 118 Km²'dir. Sahil uzunluğu 7 Km. dir. İl merkezine uzakligi ise 23 Km.dir. Sinir komsulari güneyde Bakirköy, Marmara denizi. Batıda Avcılar, Büyükçekmece ve Çatalca, Kuzeyde Gaziosmanpaşa, Doğuda Bahçelievler, Bağcılar ve Esenler ilçeleridir.

Küçükçekmece genis düzlükler halinde az dalgali (engebeli) bir alana yayilmistir. Deniz ve göl kıyılarnda içerilere dogru yükseltiler artar. Kuzeydeki tepelerde yükseklik 200 metreyi bulur. Vadiler oldukça belirgin görünümdedir, ilçemizdeki gölün morfolojik (biçim) yapisi nedeniyle tam ve tipik bir lagün (yali) gölüdür. Dünyada pek ender olusan lagün göllerden birisidir ve bir doga harikasidir.

Alanında kalan akarsular uzunluklari, kısa ve su rejimleri, debileri, düzensizdir. Bir kesimi hızlı kentleşme ve sanayilesme nedeniyle yerleşme ve sanayi alanları içinde kalmıiş oldukları için sanayi ve kentsel atıkları denize boşaltan derelere dönüştüler.

İlçeye adını veren Küçükçekmece Gölü'nün yüzölçümü 16 km²'dir.Fazla derin olmayan gölün güney kıyılarındaki derinliği 20 metreye ulaşır.


Tarihiİstanbul'a egemen olan bir imparatorluk Küçükçekmece yöresinde egemen olmustur. Küçükçekmece'nin yüksek kesimlerinde REGION adlı bir bölge vardır. Roma İmparatorluğu'nu Bizans'a bağlayan en önemli yollarından VIAEGNETIA, Region'dan geçerdi. Yüzyılın ortalarında büyük bir deprem nedeniyle, bunların yıkıldığı çeşitli kaynaklarda ifade edilmiştir. Küçükçekmece İlçesinin en eski yerleşim yeri, Küçükçekmece gölünün kuzey kesiminde bulunan Yarımburgaz mağaralarıdır. Buralara paleotik çağdan itibaren yerleşme başlamıştır. Geçmişi Paleotik çağa uzanan bu bölgedeki tarihi yerler: günümüz öncesi 730.000 ila 130.000 yılları arasını kapsayan Yarımburgaz Mağaraları, M.Ö.2.Yüzyıl-M.S.2. yüzyıllar arası Region kitabeleri, Yavuz Sultan Selim'in has defterdarı Abdül Selami Bey Türbesi Tekke ve Zaviyesi, 17.Yüzyıl Mimar Sinan Köprüsü ve 18.Yüzyıl Küçükçekmece Meydanı Çeşmesi'dir. Cumhuriyet döneminde ise yoğun nüfus artışı 1950'den sonrasına rastlamaktadır.


Nüfusu

22.10.2000 tarihinde yapılan genel nüfus sayımına göre 1004'ü köyde, 597.135'i merkezinde olmak üzere toplam 589.139'dir. Nüfus artisi % 0.66 düzeyindedir. Okur - Yazar orani %80'dir. Nüfusun geneli düşük gelirli isçi ve memurdur.


Sosyal hayat
İlçenin büyük bir kısmındaki yapılaşmalar imar planı ve teknik şartlara uygun yapılmaktadır. Genellikle ferdi yapılaşmanın olduğu ilçede toplu konut yapılaşmaları da hızla devam etmektedir. TEM Otoyolunun bölgeden geçmesi, İkitelli ile İstanbul arasındaki ulaşım olanaklarını arttırmış, ulaşım süresinin kısalması sonucu bölge önem kazanmaya başlamıştır. Bölgede yapılan Organize Sanayi Bölgesi yatırımları, buradaki sanayinin gelişimim hızlandırmıştır.

İlçem yoğun bir sanayi bölgesidir. 200'nin üzerinde büyük fabrika, sanayi ve ticari siteleri ile ilçede kurulu bulunan Belediye'ye kayıtlı yaklaşık 10.000 sanayi işletmesi ve atölye vardır. Bu nedenle genel olarak bir işçi kentidir.

Elektrik, Su ve Kanalizasyon Hizmetleri ; Kaçak yapılaşmanın olduğu bölgeler dışında bu hizmetler götürülmüştür. Ancak plansız ve kaçak yapılaşmanın olduğu bölgelerde yapılarda kaçak elektrik kullanılmaktadir.

İlçenin sınırları içinde son dönemde yapılan Atatürk Olimpiyat Stadı ve 49 kooperatif ve 33.000 iş yeri bulunan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi gibi yatırımlar ile ilçe çok hızlı gelişimini sürdürmektedir.


Eğitim ve kültür
İlçe genelinde 62 İlköğretim okulu, 10 Genel Lise (4 adedinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise vardır.) 8 Meslek Lisesi, 1 Anadolu Lisesi ve 15 müstakil Anaokulu olmak üzere toplam 96 adet resmi okul bulunmaktadır. Bunların yanında 1 Halk Eğitim Merkezi, 1 Çıraklık Eğitim Merkezi, 1 Sağlık Eğitim Merkezi, 1 Öğretmenevi, 1 Kültür Merkezi mevcuttur.

Resmi okullarin yanında, toplam 12 adet özel okul olup bunların 3 adedi Anaokulu, 4 adedi İlköğretim okulu, 4 adedi Lise ve 1 adedi Akşam Lisesi'dir.


sensei
15 yıl önce - Cmt 11 Mar 2006, 13:49
Tarihi Çekmece Köprüsü
sayfa 1
123 ... 143144145   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL