Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Zaferr
17 yıl önce - Pzr 19 Hzr 2005, 19:39
İstanbul'a "Cam Karışım Asfalt" Yollar YapılacakAlıntı:
İstanbul’a cam gibi yollar geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSFALT A.Ş. Ar-Ge Müdürlüğü’nün, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Şişe Cam A.Ş ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma neticesinde, ‘ı adı verilen yeni bir asfalt geliştirildi. Laboratuar çalışmaları tamamlanan ‘Cam Karışım Asfalt’ın Ağustos 2005’te uygulanması planlanıyor.  Cam Karışım Asfalt’ın dayanımı normal asfaltla benziyor. Elverişsiz hava şartlarında, kaymaya karşı sürtünme katsayısı ile yüzey görünürlülüğünü, dolayısıyla yol güvenliğini artırıyor.

Sıcak asfalt karışımına cam kırığı katılarak elde edilen Cam Asfalt, otomobillerin lastiklerine zarar vermiyor.  Asfaltın cama yapışması için sönmüş kireç kullanılıyor. Bu proje ile Türkiye çapında çevreyi tehdit eden cam kirliliğinin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

Cam asfaltın yaygın olarak kullanıldığı Tayvan’da,  5 milyon ton atığın içinde cam atığın oranı yüzde 20 ve bu atıkların maliyeti sebebiyle geri dönüştürülemeyen kısmı yol yapımında kullanılıyor.

Türkiye’de geri dönüşüme kullanılmayan 1 yıllık cam atık stoğunun, sadece İstanbul’daki cam asfalt yapımında 1 yılda eritilebileceği tahmin ediliyor.

Cam Karışımlı Asfalt ile normal asfaltın görünürlük oranı, ışığı yansıtma oranı ve tekerleğin sürtünme katsayısı tablosu

                                                                    GELENEKSEL                CAM KATKILI
                                                                  KURU   ISLAK                KURU  ISLAK
SÜRTÜNME KATSAYISI    (SK)                      79    58                     86         62
PARLAKLIK KATSAYISIRl (mcd/m2lx)            8         3                     11          4
YANSIMA KATSAYISIQd (mcd/m2lx)             53       62                     61       108


Tablo değerleri incelendiğinde, cam katkılı karışımların sürtünme katsayısı (SK), parlaklık katsayısı (Rl) ve yansıma katsayısı (Qd) değerlerinin geleneksel karışım değerlerine göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Aşındırılmış yüzeylerin yansıma katsayısı (Qd) değerleri, aşındırılmamış yüzeylere göre daha yüksek çıktığı halde, parlaklık ve sürtünme katsayı değerleri aşındırılmış yüzeylerde daha düşük çıkmıştır. %15 cam katkılı aşındırılmış numunelerin Qd değerleri yol çizgileri yansıma alt sınır değerleri düzeyine ulaşmıştır.

Cam Karışım Asfalt, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş tarafından, 20 Haziran 2005 Pazartesi günü saat 10.30’da İSFALT A.Ş’ de düzenlenecek basın toplantısıyla tanıtılacak.


http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=20443


Kaan+
17 yıl önce - Pts 20 Hzr 2005, 00:50

çok ilginç, derdi günü kurtarmak olan belediyeler yavaş yavaş geleceği düşünmeye mi başladılar yoksa...

Ekrem
17 yıl önce - Prş 23 Hzr 2005, 21:30

güzel bir haber, birde sehirlerimizdeki kaldirimlari düzenli ve güzel görünümlü yapsalar....

su an belediyeler bana göre yinede iyi calisiyorlar....


Abdi
17 yıl önce - Cum 24 Hzr 2005, 08:49

Nihayet filmden bilime gecmeye basladik. Tebrikler...

hakanisc
15 yıl önce - Pzr 01 Tem 2007, 20:58
Yol Kalitesi..


İstanbul'u bilmem de; Anadolu da çoğu yerde "yol" diye yapılan nesneler zift üstü çakıl taşı..Boyası yeni veya sıfır bir aracın varsa yandın.Kamyonların,4x4 lerin, çift kabin pikapların fırlattığı taşlardan kendini, aracını camlarını,farlarını, boyasını koruyabilirsen bravo..İnşallah bütün yollarımız öncelikle belirli bir kaliteye ulaşır(Almanya gibi); sonra da "zırt pırt" kazılmaz.Şehirlerarası yollarda bile karşıma bu şekil "hendek"ler çok çıktı..Enes A.
14 yıl önce - Sal 01 Tem 2008, 18:40

Bilmiyorum yukarıdaki haberle bir ilgisi var mı (3 yıl geçmiş) ama Tuzla-Pendik arasında Kadıköy yönüne doğru Türkiye'de hiçbir yolda görmediğim kalitede asfalt ve pürüzsüzlük söz konusu. Mümkün olursa fotoğraflarını da ekleyeceğim.

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Çrş 02 Tem 2008, 10:17

Aslında güzel çalışmalar var,ama yeni yaygınlaşıyor,bazı arkadaşlardada 3. Dünya ülkesiymişiz gibi his var nedense.

MehmetK
14 yıl önce - Çrş 02 Tem 2008, 14:30

3.Dünya ülkesi tanımını kimse onaylayamaz ama, daha henüz sadece İstanbul'da değil Türkiye'de de ( zaten olursa ilk İstanbul'da olur heralde ) hiçbir caddede bulvarda mükemmel kalitede, eğimi düzgün ayarlanmış pürüssüz sağlam asfalt kaplaması yok. Paris'te, Londra'da, Tahran'da, Bangkok'ta var İstanbul'da kaliteli yol kaplaması otoyollar haricinde yok. Otoyollar çok iyi ki, zaten olması da şart.

Bu cam karışım asfalt ise başka bir şey, sanırım şu an Kağıthane-Okmeydanı bağlantı yolu belediyeye ait olduğu için bu tür bir karışımla kaplandı. Etrafta Alman plakaları üstünde duran görmeye alışık olmadığımız türden asfalt kaplama makineleri var.

Hiç değilse Büyükdere Caddesi, Halaskargazi Caddesi , Keneddy Caddesi, Bağdat caddesi gibi caddelerin Belediyemizin yüz akı olacak şekilde bir gün kaliteli bir asfalt kaplamasına kavuşmasını umarım, tabi tekrar kazı yapılmayacağından emin iseler...


İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Çrş 02 Tem 2008, 15:32

Kazı olur ,olmaz değil;mühim olan zırt pırt kazılmasın birde yama asfatı düzgün yapılsın.Büyük çaplı kazı yapılan yerdede(son zamanlarda var gerçi)komple çalışma olsun ve cadde ciddi aksilikler hariç mesela 5 yıl kazılmasın.

Tunahan_41
10 yıl önce - Pts 19 Mar 2012, 00:15

bu yollar sanırsam asfalta cam küreciği katmak istiyorlar sankisayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM