Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Konya Aziziye Camii
Sayfa: 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Sonraki
Ana Sayfa -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
bülent bey

9 yıl önce - Cmt 18 Hzr 2005, 20:48
Konya Aziziye Camii

Aziziye caminden görüntüler.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

hasan42

8 yıl önce - Sal 13 Eyl 2005, 22:16

İstanbulda bir arkadaşımla birlikte bir kitapçıda  kitaplara bakarken bir bey konuşmalarımızdan Konyalı olduğumuzu anlamış ve söze karıştı. Bir süre Konyada görev yapmış bir subay emeklisi idi kendisi. Bir çok şey konuştuk konya hakkında. Bir ara “Konyada pencereleri kapılarından büyük bir cami var, hangisi olduğunu biliyor musunuz?” diye sordu. O zamanlar gerçekten duymamıştım böyle bir şeyi. Ben de arkadaşım da bilemedik sorunun cevabını, ve bu emekli amca kendisi cevapladı. Bu cami Aziziye Camii imiş. Her gün önünden geçtiğim caminin bu özelliğine dikkat etmemiştim.  Konyaya gelince baktım, gerçekten haklıydı. Şu anda caminin önünde bu özelliği de anlatan bir yazı asılı.

Cami kesme gödene taşından yapılmış. (Gödene Konya yakınlarında bir köy.) Osmanlı’nın son dönem eserlerinden birisidir ve Avrupa etkisi hemen görülür. Fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi minareleri klasik Osmanlı minarelerinden farklıdır.  Okuduğum bir yazıda “Türk baroku” üslubunda olduğu yazılıydı.  Aslında  Aziziye Camiinin yerinde  1676 yılında ypılmış başka bir cami varmış. Bu cami bir yangınla kül olunca yerine Sultan Abdülaziz’in Annesi Pertevniyal Sultan adına 1874 yılında günümüze kadar gelen cami Abdülaziz’in ve caminin kendi vakfının gelirleriyle yaptırılmış.

Eğer yolunuz düşerse caminin Mevlana Müzesi tarafındaki parkta  bir süre oturun. O parkın müdavimi yaşlı amcalarla biraz  sohbet edin. Bakın Konya hakkında ne çok şey öğreneceksiniz. Cami çarşının ortasında, etrafı çeşitli dükkanlarla dolu bir yerde. Eğer fotoğraf çekmek istiyorsanız caminin tümünün görüntüsünü alabilmek için geniş açı objektife ihtiyacınız olacak.

Bakın, caminin kapısı gerçekten pencerelerinden küçük.

(+)

Minarenin farklı yapısını görüyorsunuz.

İşte minarenin ayrıntıları:

(+)

(+)

(+)

Caminin dış tarafında yer alan bitkisel motifli taş oymalarından örnekler:

(+)

(+)

--------------------------------------------------------------------------------

nyavuz
8 yıl önce - Prş 15 Eyl 2005, 01:39
aziziye

bu caminin yeri gerçekten farklı konyaya mimarisiyle apayrı bir hava veriyor.
içinde desteği kirişleri olmayan tek cami.
birçok kez onarım geçirdi.barok tarzı olması zaten diğer camilerden ayırıyor.

(+)

gunay
8 yıl önce - Pzr 09 Ekm 2005, 14:24

(+)

m_ata
8 yıl önce - Prş 27 Ekm 2005, 12:08

Bir arkadaşımıza iftara davetli idik yolumuz bu caminin oradan geçiyordu gerçekten çok hoşuma gitmişti ve namazdan sonra namaz kılmaya giittik bu güzelliği kaçıramazdım.gerçekten mükemmel bir yapı konyada üniversite öğrencisiyim burayı kazanmasaydım bu güzellikten mahrum kalacaktım yapanların eline sağlık...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> KONYA