Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
vehbim

15 yıl önce - Çrş 15 Hzr 2005, 10:52
Foça - Kozbeyli Köyü


Ege köyleri arasında yıldızı parlayan Kozbeyli, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Kozbeyli, otantik yapısı, tarihi yapıları, meşhur dibek kahvesi ve misafirperverliği ile adını uzun süre duyuracağa benziyor.

Kozbeyli� Yeni Foça'ya bağlı tarihi bir köy. Görenlerin de ifade ettiği gibi civar köylerin en güzeli�

İzmir'den Aliağa'ya giderken Yeni Foça yazılı tabeladan sola saptığınızda birkaç kilometre sonra yine sola saparsanız karşınıza bir köy çıkar. Bu köy "Büyük Ayrılık" (Kemal Anadol) romanının geçtiği Kozbeyli'dir. Yeni Foça'ya gelenler onca köy arasında özellikle Kozbeyli Köyü'nü görmek isterler. Kozbeyli doğası, otantik yapısı ve tarihi yapıları ve de meşhur dibek kahvesi ile gezip görenler tarafından şirince'ye rakip olarak görülmektedir.

Köy, İzmir ve Foça'da da meşhur dibek kahvesi ile tanınıyor. Köyün merkezindeki kahvede tadabilirsiniz dibek kahvesini. Ağzınıza kahvenin tadı öyle bir geliyor ki�Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var, derler ama, Kozbeyli Köyü meydanındaki kahvenin hatırı ve tadı bir ömür boyu sürüyor. Köy meydanında, inşa edildiğinden bu yana, yaklaşık 180 yıldır kahvehane olarak kullanılan taş binadaki kahvenin son işletmecisi şakir Yalovan'ın dibek kahvesinden bir yudum alanlar, tadını bir daha unutamıyor. Kahvehaneyi 1994 yılından bu yana işlettiğini anlatan Yalovan'ın dibeği ise 100 yıldır gelip geçene lezzet sunuyor�

Kozbeyli, Türklerin kurduğu bir köy. Korsanların saldırısından korunmak amacıyla iki tarafı uçurum olan böyle bir yeri seçen kişi, köyün kurucusu Kuzubeyi isimli bir derebeyi. Köyün aşağısı denize kadar göz alabildiğine ova. Arkası orman. 450-500 yıllık bir camisi ve ondan daha önce yapılmış bir kulesi var. 700 yıllık bir geçmişi olan Kozbeyli'nin ana geçim kaynağı, Ege köylerinin çoğunda olduğu gibi zeytincilik... Bu köyün Kemal Anadol'un "Büyük Ayrılık" kitabına konu olması da özgün bir tarihi dokusunun ve uzun yıllar boyunca Türk ve Rum halkının bir arada iç içe yaşamasından kaynaklanıyor.

Güzel taş evleri sık ve iç içe. O dönemlerde Rumlar adalardan özellikle Midilli'den, Samos'tan, Limni'den çalışma amacıyla geliyor ve Rum nüfusu çoğalıyor. ıki Müslüman bir Rum mahallesi olan köyde halk arasında hiçbir geçimsizlik yok. Barış içinde yaşıyorlar son güne kadar�

Şimdilerde doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak yeri olan Kozbeyli'nin kontrolsüz yapılaşmaya yenik düşmemesini eski, otantik yapısını ve doğal güzelliklerini koruyarak zamana yenik düşmemesini diliyor, yolu Foça'ya düşenlere şakir'in dibek kahvesinden tatmayı köyün sızma zeytinyağından birkaç şişe almayı ve "Antik Koz" antika ve hediyelik eşya dükkanından bir hatıra edinmeyi kesinlikle tavsiye ediyoruz�
(+) 

(+)
Yuzbasi Volkan Yuksel

15 yıl önce - Çrş 15 Hzr 2005, 14:18

Anladigim kadariyla yukardaki metin asgidaki kaynaklardan derlenmis.

http://www.buluttarim.com/kozbeyli.htm

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2004/05/15/eg ...egeb3.html


Viralp
15 yıl önce - Çrş 15 Hzr 2005, 16:16
Kozbeyli ve sirri


Sozkonusu koy muthis sirin ve turistik acidan cekici olmaktan bir yana zamanida buyuk bir sir da sakliyordu.
Kozbeyli’ye ikinci sefer gidisimde kahvede bir koyluyle uzunca konusmustum, yakinda ilginc ve gormeye deger yerler arasnda bir silodan da bahsetmisti. Ne silosu diye sorunca amerikan fuze silosu diye cevabi dogrusu sasirtmisti beni.
Kisaca: benim hep doguda bulunduklarini dusundugum ve bircok filme konu olarak duydugum o mushur 1962 Kuba fuze krizine yol acan yada diger bir bakisla Turkiye’den kaldirilmalariyla krize son veren, nukleer baslikli Amerikan Jupiter fuzelerinden bir grubu zamaninda koyun yakininda yerlestirilmis. Krizden hemen sonra yer terk edilmis ve artik 40 senelik tarihe gecmisleri ile (bu nedenle herhangi bir gizlilik tasimiyordur insallah) sadece silolarin harabeleri bulunuyormus.
Koyluler kalintilardan yapi malzemisi bile tedarik etmisler ve hatta konustugum amca “fayanslar tas gibiydi, balyozla zor kiriliyordu” diye nerdeyse icini cekerek hatirlamisti.
Belki bu simdiki haliyle bariscil, dogayla ic ice koy, 1962 de Sovyetler'le korkulan III Dunya Savasi ciksaydi, muhtemelen ilk Sovyet fuzelerine hedef olabilecek, Izmir’i de ardindan goturecekti.
O gece bu dusuncelerle rahat uyuyamadigimi iyi hatirliyorum.

Koyun diger bir ozelligi yakinlarda birkac sene once artik kaybolmaya hukmolan “Foca Karasi” adli bir uzum turunun sarap imalati icin tekrar uretilmesi. Bu uzumun saraplari zamaninda cok makbulmus ve normal olarak Limni’liler tarafindan uretilip Fransizlara filan satiliyormus; uzun sure unutulan baglar ve bagcilik kucuk bir grup sevenin ilgisiyle takrar gundeme donuyor, yorenin tarihi kismen korunuyor. Sarap eski makbulunu kazanirsa uluslararsi sarap yarismalarinda ismini Turkiye adina duymak umidiyle bekliyoruz.

NOT: Kozbeyli'ye Foca'ya (Eski Foca) varmadan epey once saga saparak da gidilabiliyor.


fatih bulut
14 yıl önce - Prş 10 Ksm 2005, 15:04
Büyük ayrılık


Sitenin yenisiyim ya Kozbeyliyle ilgili iki fotoğraf gönderdim ikisi de yanlış yere gitti  

daha çok resim var elimde ama bu bilgisayarda değil...üzgünüm..

Kemal Anadol'un Büyük Ayrılık romanını okumanızı tavsiye ederim... Bu köyde geçiyor...
Köye uğrarsanız Şakir abinin dibek kahvesini içmeden sakın ayrılmayın... 1 litre de zeytin yağı alın. Tadı ağırdır ama emin olun seveceksiniz...

 

(+)


Melih Gürle

13 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 21:06

Şakir'in dibek kahvesi

 

(+) 

(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR