Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas'a Şeker Fabrikası İstiyoruz
123 ... 131415   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
beratdemir
3 yıl önce - Pts 14 Eyl 2015, 22:57
Sivas'a Şeker Fabrikası İstiyoruz


PANCARIMIZ ÇOK FABRİKAMIZ YOK

Sivas’ta üretilen ve işlenmesi amacıyla Tokat, Erzincan ve Malatya’ya gönderilen şeker pancarı 713 bin ton oldu. Sivaslı çiftçi nakliye için 23 milyon TL harcadı.

Suat Duman

Sivas’ta yıllardır tartışılan şeker fabrikasının ne kadar büyük bir eksiklik olduğu şeker pancarı üretimine yansıdı. Kayseri, Malatya, Tokat ve Erzincan şeker fabrikalarına Sivas’tan gönderilen şeker pancarlarının sadece taşıma maliyeti yıllık 23 milyon TL tuttu. Bu yıl üretilen 713 bin ton şeker pancarı ise Erzincan, Tokat ve Malatya’nın toplam üretimine denk geldi. Akıllara ise Sivas’a şeker fabrikası yapılmalı mı sorusu geldi.

Önceki hafta İl Genel Meclisi’nde görüşülen sulu tarım arazileri ile ilgili önergede çarpıcı gerçekler gün yüzüne çıktı. 310 bin dekar alanda sulu tarım gerçekleştiren Sivas, bu arazinin 142 bin dekarında şeker pancarı üretimi sağladı. 2015 yılında üretilen toplam şeker pancarı kotası 713 bin ton oldu. Ürettiği şeker pancarını Malatya, Kayseri, Tokat ve Erzincan’a gönderen Sivas, sadece nakliye ücreti olarak 23 milyon TL ödeme yaptı. İşin ilginç tarafı ise Tokat, Malatya ve Erzincan’da bulunan şeker fabrikalarının toplam işleyiş kapasitesi oldu. Turhal Şeker Fabrikası geçtiğimiz yıl 490 bin ton şeker pancarı işlerken bu rakamlar Erzincan’da 167 bin ton, Malatya’da ise 192 bin ton oldu. Kayseri ise geçtiğimiz yıl 787 bin ton şeker pancarı işledi.

Yani Sivas’ın toplam üretimine dahi denk gelmeyen illerde şeker fabrikası bulunurken, üretimi neredeyse 1 milyon ton sınırına ulaşan Sivas’ta Şeker Fabrikası bulunmaması akıllarda soru işareti bıraktı. Sivaslı üretici ise ürettiği şeker pancarlarını adı geçen 4 ile gönderdi. Bunun için de 23 milyon TL nakliye ücreti ödedi.

1990 YILINDA TEMELİ ATILMIŞTI

Sivas’ta şeker fabrikası tartışmaları 1990 yılına dek uzanıyor. 1990 yılında dönemin hükümeti tarafından temeli atılan Sivas Şeker fabrikası aradan geçen 25 yılda hiçbir ilerleme olmadı. Öyle ki fabrikaya atanan müdür bu süre içerisinde emekli olarak dikkat çekti. 1990’dan bugüne kadar gelinen süreçte önce pancar üretiminin yetersizliğinin bahane edilmesi, ardından ise yatırım programına bir türlü girmemesi Sivas’ın şanssızlığı olarak yorumlandı.

GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

İl Genel Meclisi’nde tarım komisyonu raporuna yansıyan bilgiler gerçeği gün yüzüne çıkardı. İl Genel Meclisi üyesi Nazif Arar tarafından açıklanan raporda 1 milyon 106 bin hektarlık tarım arazisinin 310 bin hektarında sulu tarım yapıldığı bilgisi verildi. Bunun da 179 bin dekarında şeker fabrikası üretimi gerçekleştiği bilgisi yer aldı. Raporda yer alan bilgilerde şu ifadeler dikkat çekti; “Sulanabilir tarım arazisi yıllar itibariyle herhangi bir farklılık göstermezken sulu tarım arazi miktarı son 2 yılda artış göstermiştir. 2013 yılında 160.431 hektar alan sulu tarım arazisi varken, 2014 yılında bu rakam 179.000 hektar alana ulaşmıştır. Bu rakam sulanabilir arazilerin %58 ine tekabül etmektedir. İlimizde yapılan sulama tesisleri ile sulu tarım şu şekilde gerçekleşmektedir. DSİ tesisleri ile 55.000 dekar alan sulu tarıma kavuşmuş olup bu rakam %31 ine tekabül etmektedir. İl Özel İdaresi Tesisleri ile 41.940 dekar alan sulu tarıma kavuşmuş olup bu rakam %23 üne tekabül etmektedir. Halen 82.835 hektar alan halk sulaması tabir edilen bentler ve toprak kalanlar ile sulanmakta olup bu rakam %46 sına tekabül etmektedir. İlimiz kurulularınca bundan sonra yapılacak tesisler ile sulu tarım alanları artırılacak ve İl ekonomisine daha çok gelir sağlanacaktır” denildi.

ÇARPICI BİLGİLER

Arar, tarım komisyonu raporunda şu çarpıcı bilgilere de yer verdi; “İlimiz ve ilçelerimizde bulunan sulu tarıma elverişli arazilerde 2014 yılı rakamlarına göre 142.000 dekar alana pancar ekimi yapılmıştır. 142.000 dekar alandan toplam 713.000 ton pancar üretilmiştir. Merkez 70.000 ton pancar üretimi (Turhal Şeker Fabrikasına gitmiş, ton başına 40 TL nakliye ödenmiştir.) Yıldızeli 50.000 ton pancar üretimi (Turhal Şeker Fabrikasına gitmiş, ton başına 36 TL nakliye ödenmiştir.) Kangal 17.500 ton pancar üretimi (Malatya Şeker Fabrikasına gitmiş, ton başına 52 TL nakliye ödenmiştir.) Ulaş 140.000 ton pancar üretimi (Malatya Şeker Fabrikasına gitmiş, ton başına 46 TL nakliye ödenmiştir.) Şarkışla 153.000 ton pancar üretimi (Kayseri Şeker Fabrikasına gitmiş, ton başına 35 TL nakliye ödenmiştir.) Gemerek 209.500 ton pancar üretimi (Kayseri Şeker Fabrikasına gitmiş, ton başına 25 TL nakliye ödenmiştir.) Suşehri 73.000 ton pancar üretimi (Erzincan Şeker Fabrikasına gitmiş, ton başına 21 TL ile 37 TL arası nakliye ödenmiştir.)” ifadelerine yer verdi.

FABRİKA ŞART OLDU

Konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren Kangal İl Genel Meclisi Üyesi Emin Ünlüer, “713 bin ton şeker pancarını çevre illere taşıyoruz. Taşıma da sadece nakliyeye 23 milyon TL ödeme yaptık. Sırf bu nakliye ücretleri göz önüne alındığında kurulacak bir şeker fabrikasının maliyeti 5 yılda kendini amorti eder. Acilen Sivas’ta bir adım atılmalı. Bugüne kadar şeker pancarı üretimi yoktu onun bahanesiyle fabrika kurulmadı. Bugün şeker pancarı var ama fabrika yok” ifadelerini kullandı.

Kaynak : http://www.sivasmemleket.com/pancarimiz-cok-fabrikamiz-yok/


galip garam
3 yıl önce - Pts 14 Eyl 2015, 23:15

Geçen Çorum toy market den şeker aldık
Üretim Yeri Sivas yazıyordu
Şimdi Sivas da şeker Fabrikası olmadığını bilmiyordum
E peki bu şeker Nerede üretildi


Enes54

3 yıl önce - Pts 14 Eyl 2015, 23:17

bizdeki taşınıyor ama afyon'a, araya girerseniz belki siz kaparsınızberatdemir
3 yıl önce - Pts 14 Eyl 2015, 23:21

Alıntı:
Geçen Çorum toy market den şeker aldık
Üretim Yeri Sivas yazıyordu
Şimdi Sivas da şeker Fabrikası olmadığını bilmiyordum
E peki bu şeker Nerede üretildi


Özel sektörün ürettiği şekerdir büyük ihtimal o.


Levent Fidan

3 yıl önce - Pts 14 Eyl 2015, 23:52

Kayseri sekerdn Sarkislaya yatirim

http://www.iha.com.tr/kayseri-haberleri/kayseri-s ...i-1181150/


Ömer Mete
3 yıl önce - Sal 15 Eyl 2015, 00:41

Devlet özel Teşvikiye Kovalı mevkisine bir şeker fabrikası yapılmalı. Modern sistemde üretim yapacak bir fabrika.delibas58
3 yıl önce - Sal 15 Eyl 2015, 15:41

Alıntı:
Geçen Çorum toy market den şeker aldık
Üretim Yeri Sivas yazıyordu
Şimdi Sivas da şeker Fabrikası olmadığını bilmiyordum
E peki bu şeker Nerede üretildi


belki özel bir şeker farikası olabilir.


A.B.ÜNVER
3 yıl önce - Sal 15 Eyl 2015, 17:58

Alıntı:
Kayseri sekerdn Sarkislaya yatirim

http://www.iha.com.tr/kayseri-haberleri/kayseri-s ...i-1181150/


Bu haber çıktıktan sonra Sivas'a şeker fabrikası falan açılmaz. Kayseri'ller bu kadar yatırım yaptıktan sonra bu işe taş koyarlar.


reşitözen
3 yıl önce - Sal 15 Eyl 2015, 20:39

Mısırdan glikoz şekeri üretenlerin baskısı nedeniyle şeker üretim kotaları adım adım düşürülürken, fabrika istemek ha! Çıralarını yakarlar vallahi Bakanlar kurulunca glikoz şekerinin üretim kotası bu yıl yüzde yüz arttırılmışken, şeker pancarı üretiminin teşvikleri azaltılmaktadır... GDO'lu mısırdan üretilen glikoz şurubunun ucuzluğu sayesinde cola ve gazlı içecekleri üretenler milletin sağlığını mı düşünecekler? Onu Devlet düşünsün derler...

beratdemir
3 yıl önce - Sal 15 Eyl 2015, 20:54

Kayseri Şeker'den Şarkışla'ya 20 Milyon TL'lik Yatırım

15 Eylül 2015 Salı 13:34
Kayseri Şeker Fabrikası tarafından Sivas’ın Şarkışla ilçesinde 20 milyon TL yatırım uygulanan Şarkışla Bölge Müdürlüğü Tesisleri ile Tarım Market açılışı ve Lisanslı Depoculuk Temel Atma Töreni gerçekleştirildi.

İlçede yapılan açılış töreni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz'ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Kayseri Şeker Fabrikası Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, göreve geldikleri son 4 buçuk yılda çiftçilere hizmet etmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyerek, "Hizmetlerimizi en iyi şekilde yapıp devletimizi güçlü kılmak amacındayız. Bugün bunu gerçekleştirmek için buradayız. Bundan 4 ay önce bu tesislerin temeli atıldı. O zaman söylemiştik ki '4 ayda bitecek.' İşte gerek bizler gerek çalışanlar sözünde durdu ve bu tesisin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu tesis özellikle Şarkışla birinci sırada gerçekleşti. Bu tesisin gerçekleşmesi sırasında başta kaymakam ve belediye başkanımızın destekleri sağlandı. Onların destekleriyle bu arazi bize tahsis edildi. Biz özellikle Şarkışla'yı tercih ettik. Çünkü arkadaşların bize samimiyeti vardı. Şimdi özellikle Kayseri Şeker Fabrikası son yıllarda büyük başarılar ortaya koydu. Son 4 buçuk yılda çiftçimize ve tesislerimize hizmet yapmak için elimizden geldiği kadar gayret gösterdik. Büyük başarılar gösterildi. Kayseri Şeker Fabrikası almış olduğu ağır borç mirasından kurtuldu. Sloganımız şu, 'Borç bitti sırada yatırım var.' Bunun da ilkini Şarkışla'da gerçekleştirdik" dedi.

Açılışı yapılan tesisler hakkında bilgiler veren Akay, "Bu tesisin açılışı ile birlikte aynı zamanda bugün temel atma merasimini de birlikte gerçekleştireceğiz. 20 bin ton lisanslı depoculuk temeli atılacak. Bunları gerçekleştirmek hepimiz için gurur verici. Türkiye'de şu ana kadar 17 tane lisanslı depoculuk gerçekleştirildi, 18.'sini biz kurduk. Biz bu ihtiyacı tespit ettiğimiz ve çiftçimize daha sağlıklı hizmet edebilmek için bu teşrifi gerçekleştirdik. Kayseri Şeker bildiğiniz gibi vergi rekortmeni oldu. Kayseri Şeker bu başarıyı sağlarken sadece kendisi bu başarıyı sağlamış olmadı. Kayseri Şeker hem kazanıyor, hem vergi vererek devletine kazandırıyor. Bu azim ve gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Pancar anlamında bu sene bereketli geçtiğini kaydeden Hüseyin Akay, "Bu sene iklim olumlu gitti, Allah rahmet verdi. Bunun sonucunda da ürünlerimizde bereket ortaya çıktı. 150 bin ton sözleşme yapılmasına rağmen 170 bin ton pancar üretimi bekliyoruz. Bu pancarların sökümü de başlamak üzere. Yarın da Boğazlıyan'da açılış gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

"EMANETİ EMİN ELLERE VERİRSENİZ BÖYLE İŞLER OLUR"

Temel atma törenine katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz ise, Kayseri Şeker'in önemli bir yatırım yaptıklarını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Yılmaz, "Bugün Şarkışla'nın ufkunu açacak önemli bir tesisi açıyoruz. Hepsinden önemlisi lisanslı depoculuğun temelinin atılması. İnşallah bu tamamlandığında Sivas'ın da bu çevrenin de Toprak Mahsulleri Ofisi'nden beklenen hizmetlerin hepsi verilecek. Biz de kiraya destek vereceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hatırlarsanız birkaç yıl önce Şeker Fabrikası'nın kendisi problemdi. Ama şimdi o problemleri aştı, ciroda rekor, karda rekor şimdi yatırım zamanı. Eğer emaneti emin ele verirseniz böyle olur. Şeker pancarı ve buna buna bağlı şeker üretimi Türkiye'nin en önemli temel taşlarından biridir. Türkiye'nin politikası üretimin kendisine yeterli olmasıdır. Şeker pancarı üretiminde Türkiye dünya 6.'sı. Sivas Türkiye'nin şeker pancarı üretiminde ilk 11. sırada. Tarıma büyük önem veriyoruz. Önem verdiğimiz için Türkiye tarımda ihracatçıdır" dedi.

Kaynak : http://www.haberler.com/kayseri-seker-den-sarkisl ...14-haberi/


Sivas şeker pancarı üretiminde Türkiye de 11. sıradaymış. 11. sırada yer alan Sivas ta şeker fabrikası yok.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET