Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep - Nizip Sabunu
123   sonraki »

ANA SAYFA -> GAZİANTEP
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mert Karakoyun

3 yıl önce - Prş 13 Ağu 2015, 08:40
Gaziantep - Nizip Sabunu


Alıntı:
İlçemizde 125 yıl öncesine kadar Nizip'te sabun üretimi yapılmamaktaydı, Nizip'in sanayisinin temelleri, ilk olarak Romalılardan kalma zeytin ağaçlarından toplanan zeytinlerin mahzenler de zeytinyağı elde edilmesi ile atılmıştır. Nizip’te üretilen Zeytinyağı, tulumlara konularak Halepli sabuncuların merkepleri ile Halep’ e götürülürdü. Halepli sabuncular İki batman yağ karşılığında bir batman sabun verirlerdi.
Nizip’te sabun üretimine karar verilmesi ile birlikte Halep'te sabun kazanları yaptırılarak Nizip’e getirildi. Kazanların yanı sıra Halep'ten sabun ustaları getirilerek sabun imalatına başlanmıştır.

İlk başlarda Nizip'te sabunculuk küçük imalathanelerde ve evlerde varillerde 200-300 kiloluk varil-kazanlarda odun ateşiyle pişirilerek yapılırdı. Zaman içerisinde dış uzmanlardan bağımsız olarak üretimine başlanmıştır. Sabun masmana denilen yerlerde üretilirdi ki tarihimize bakacak olursak Nizip'te ilk masmana 1920'li yıllarda faaliyete başlayan Sayınlar işletmesine aittir.

Sabun üretimi yaşanan gelişmeler neticesinde geçmişte Nizip’in en önde gelen sektörleri arasına girmeyi başarmıştır. Geçmişte 130 üyemiz tarafından üretimin yapılırken, gereken önemin verilmemesi nedeniyle yakın zamanda sektör kriz içerisine girmiş ve günümüzde maalesef bu sayı 47’ye düşmüştür. Sektörde ortalama %64’lük bir küçümsenmeyecek bir gerileme yaşanmıştır.

Nizip Ticaret Odası olarak sabun sektörünün tekrar eskiden olduğu gibi gelişmesine yönelik İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "TARİHİ KENTİMİZİN TARİHİ ÜRÜNÜ "NİZİP SABUNU" projemiz ile sabun analiz laboratuvarı kurulmuş ve Türk Patent Entitüsü'ne "Nizip Sabunu" coğrafi işaretinin alınması için başvuru yapılmış ayrıca "Nizip Sabunu" için logo tasarlanmıştır dedi.


http://www.nto.org.tr/yeni/haberdetaylist.php?tripping=1632


(+)Semih Yaşar

3 yıl önce - Prş 13 Ağu 2015, 11:10

Eskiden Ülfet diye bir firma vardı Nizip'te, çok güzel sabun yapardı. Hala devam ediyormu?

Mert Karakoyun

3 yıl önce - Prş 13 Ağu 2015, 11:16

Valla Semih Bey halen devam ediyor güzel sabundur ÜlfetMahmut Göksu
3 yıl önce - Prş 13 Ağu 2015, 11:35

Alıntı:
Valla Semih Bey halen devam ediyor güzel sabundur ÜlfetÜlfet'i beşler grup satın aldı eskisi kadar aktif değil artık.


Enver Bozyiğit

3 yıl önce - Prş 13 Ağu 2015, 13:26(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> GAZİANTEP