Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Batman - Hasankeyf
123 ... 100101102   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 1
Baki KARAKOÇ
16 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2005, 12:21
Batman - Hasankeyf


Anadolu'nun harikalarından biri. Dün (11.06.2005) fotoğraf çekimi amacıyla yaptığımız geziden kameramıza takılanlar. Fotoğraflara literatür eklemesini daha sonra yapacağım. Km'lerce yol teptik, saatlerce tırmandık, en az 5lt su tükettik ama hepsine değdi sanırım. Takdir sizin...

Dünya'nın ilk ve tek açılır kapanır taş köprüsünün kalıntıları.

(+)


Hasankeyf kalesinden Dicle nehri, yeni köprü, eski taş köprünün kalıntıları ve birbirini görmeyen çift merdivenli minare. Hasankeyfin en klasik ve kartpostallık manzarası.

(+) 

(+) 

(+) 

(+)El-Rızk Cami.

(+)
EL-RIZK CAMİ: Dicle Nehrinin doğusunda köprü ayağına yakın bir mevkide yer almaktadır. Portal girişindeki kitabeden eserin Eyyubi Sultanı Süleyman tarafından 811/409 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Kitabenin orta kısanında bitkisel süslemelerin içine Allah'ın doksan dokuz ismi yazılmıştır .

Bu gün caminin asli yapımdan, sağlam olarak sadece minare kalrnıştır. Minarenin üzerindeki süsler, Arapça Kufi yazılar hayranlık verecek kadar güzeldir. Minarenin en önemli özelliği de çift merdivenli olmasıdır.

Bugün avlunun güneyinde kalan duvar kalıntısı ise; caminin asıl ibadet mekanının giriş kapısını, sağda ve solda iki tane daha kapıyı içine almaktadır. Bu kapıların üstü çok güzel ayet yazıları ile süslenmiş; ancak bu yazılar büyük ölçüde harap olmuştur .Özellikle ortadaki kapının süslemeleri bitkisel motiflerle oyulmuş, taşları dikkate değerdir; ancak süslü taşların çoğu düştüğünden eserin bütünündeki güzellik kaybolmuştur.

Dicle nehri, tarihe karşı cömertliğini bütün renkleriyle sergiliyor.

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Dicle nehri üzerine kurulan ve dizinize kadar suyun içerisinde ilerleyerek ulaşılan dinlenme mekanları. Yaz aylarında suyun çekilmesi ile birlikte kurulan bu mekanların herhangi birinde oturup en azından bir çay içmek bile harika bir duygu.

(+)


Zeynel Bey Türbesi ve Hamam Görünümü.

(+)


Akkoyunlu Hükümdarı Zeynel Bey'e Ait Türbe.

(+) 

(+) 

(+)
AKKOYUNLU ESERİ ZEYNEL BEY TÜRBESİ: Daha önce ifade edildiği gibi, Akkoyunlular 1462-1482 yıllarında Hasankeyf�e tam hakim olmuşlardır. Bu dönem içinde Hasankeyf'te bıraktıkları tek eser Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu Zeynel Bey  Türbesi'dir. Dicle�nin kuzey yakasında yer alan bu eserin giriş kapısı üzerindeki kitabede, buranın Zeynel Bey'e ait olduğu ifade ediliyor.

Eser dıştan silindirik, içten ise sekizgen bir özellik arz eder .Türbenin silindirik gövdesi üzerinde turkuvaz ve lacivert, sırlı tuğla ile dört kuşak oluşturulmuştur. Birinci kuşakta '' ALLAH'' , ikinci ve üçüncü kuşaklarda baş kısmında  �AHMET'' devamında ise ''MUHAMMED'' dipteki son kuşakta ise  �ALİ'' isimleri hayranlık verici bir şekilde yazılmıştır.

Hem kapı hem de güneydeki pencere aynı renkteki sırlı tuğlalar kullanılarak süslenmiştir. Yapının birçok yerinde, bu sırlı tuğlaların söküldüğü, kasıtlı bir tahribatın yapıldığı göze çarpıyor .

Üst kubbesinde aynı tarzda süslerin izleri hala mevcuttur. Üst kubbedeki çatlakların gittikçe açıldığı ve yıkılma tehlikesi arz ettiği görülmektedir.

Hasankeyf kent harabeleri.

(+)Kent harabeleri kapısından mezarlık ve bir anıt mezar görüntüsü.

(+)


Hasankeyf'teki 4000 mağaradan sadece bir kaçı...

(+) 

(+) 

(+)


En son Baki KARAKOÇ tarafından Sal 14 Hzr 2005, 20:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Yuzbasi Volkan Yuksel

16 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2005, 13:42

Baki ellerine ayaklarina saglik, cok guzel bir mekanda fotograf makinani deneyebilmek ve birbirinize alisabilmek icin iyi bir firsat olmus bu guzel fotograflar. Gordugum kadari ile tek eksigin hafiften kontrast ayarlamasi yapabilecegin bir program. Bunun icin ACDSee V3.1 (bunun eski bir versiyon oldugunun farkindayim) oneririm. Canon'un cd sinde benzer birsey var midir? bilemiyorum, hic kullanmadim.

Vertikal panorama calisman da gayet basarili, ikinizi de tebrik ederim. Bundan sonrasi S1 IS ile biraz daha cok deney yapmaya kaliyor. O da yavas yavas olusur zamanla.

Hazir oralarda iken nemrut yanardagi yapabilirsen cok iyi olur. Aslinda oralara gelebilmenin bir yolunu bulmam lazim


Baki KARAKOÇ
16 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2005, 13:57
teşekkürler


Alakan için teşekkür ederim volkan. Evdeki bilg. göndermiştik. Temmuz ayının ortası gibi toshiba notebook elimde olur inşallah. O zaman Muhteşem üçlü (ben+canon+toshiba) dağ-tepe, yağmur-çamur, yaz-kış demeden görev başındayız.

Siteye yüklediğim fotoğraflar seninde belirttiğin gibi oynama yapılmadı. Belki biraz kontrast parlaklık vb. ayarlar ile daha iyi olabilirler. İlk panorama denemem di. Daha iyileri için bilg. kavuşmam lazım

Haftaya mardin-midyat gezimiz olacak inşallah. Temmuza kadar fırsat olursa Van gölü çevresi ve Adıyaman nemrut da planlarımız arasında var.

Görüşmek dileğiyle...


En son Baki KARAKOÇ tarafından Pzr 12 Hzr 2005, 14:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Yuzbasi Volkan Yuksel

16 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2005, 14:24

Alıntı:
Adıyaman nemrut da planlarımız arasında var.


Baki Ustadim, malum ulkemizde yanardaglar zerre kadar bilinmediginden veya sadece madenciler tarafindan onemsendiginden senin hatan degil ama benim bahsettigim "Nemrut Yanardagi" Bitlis'de ve Van Golunun batisinda, golun olusmasindan sorumlu muhtesem bir yanardag.

Nemrut - Adiyaman epey populerize olmus zaten. Ama senin objektifinde gormek farkli olacaktir tabii.

Imkanin olur benden once gidebilirsen git. Yolun acik, pillerin dolu, bellek kartlarin bol olsun....

Unutmadan GPS de almayi dusun en kisa zamanda derim.

Iste krater capi 7km yi bulan dev Volkan(+)
(+)


NASA, USGS


En son Yuzbasi Volkan Yuksel tarafından Pzr 12 Hzr 2005, 14:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Baki KARAKOÇ
16 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2005, 14:31
özür


Mesajını tam anlamadan cevap yazmışım. Aslında doğu ve güneydoğuda nemrut denince akla ilk gelen yer Adıyaman değil, Bitlis'teki nemruttur. Bende senin bahsettiğin bu bilinmezlikten ötürü Adıyamandan bahsettiğini düşünmüştüm.

1 gb cf kart yolda yakında kavuşurum. Ama gps konusunda beni birazcık bilgilendirmeni bekliyorum. Msn: info@teknoloji.infosayfa 1
123 ... 100101102   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler