Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Baki KARAKOÇ
15 yıl önce - Prş 09 Hzr 2005, 16:36
İzmir Proje Önerilerimiz - [ŞEHİR]

İzmir'in daha güzel, daha modern, daha çekici, daha... olması için herkes proje önerilerini burada paylaşsın. Ama fantastik olsun ama gerçekçi. Hayal ederek, hesap yaparak vs. Aklınızdan ve gönlünüzden ne geçiyorsa işte.

* İnciraltı-Çiğli arasında yüksek bir körfez geçidi sağlayacak köprü yapılabilir. Şehir dışı olması ve çevre yolu bağlantıları sayesinde kent merkezine uğramadan geçiş yapmak çok zaman kazandırabilir.
* Denizin üstüne özel bir yaşam merkezi kurulabilir. Küçük adacıklardan oluşan ada yada parseller. Hepsi birbirine yollarla bağlı. Adı da körfezkent olabilir.
* Teleferik yamaçlarına yada Bornova sırtlarına hollywood benzeri bir yazı tabela yapılabilir. İyi bir ışıklandırma ile kentin sembolü haline bile gelir.

Haydi bakalım. Daha fazlasını sizlerden bekliyorum...

Denem

15 yıl önce - Prş 09 Hzr 2005, 17:16
ilginc

Sayin Karakoc,

Ilginc fikirleriniz var. Kopru onerisi fena degil, arabali vapurlar tek baslarina Karsiyaka'yla Konak'i baglamaya yetmiyor. Boyle bir kopru Karsiyaka'dan Cesme'ye giden yolu oldukca kisacaktir, ve Kuzey'den Cesme'ye gidenler icin daha kolay olacaktir.

Yanliz, Cigli-Inciralti hatti korfezin genis oldugu bir nokta, yuzu astarindan daha pahaliya gelebilir. Yine de, cevreye zarar vermedikce, ve ekonomik acidan karliysa bir kopru dusunulebilir.

Tramvay onerinizi de cok tuttum, Kordon'da gezen o traktor yerine, tarihi tramvayi tercih ederim.

Hollywood tipi isim ve isiklandirma, yuzen adaciklara gelince... Allah muhafaza, insallah bu utopik dusunceler gerceklesmez.

1. Hollywood ozentisi her turlu gelisime karsiyim. (Eger yapaylik somut birsey olsaydi, Los Angeles'i uzayin obur ucundan gorurduk)
2. Daha once yapilmis ozgun olmayan bir fikir, kaldi ki sehrin adini daglara yazip "biz buradayizzz" demenin zaten bastan bir anlami yok.
3. Daglara fidan diksek agaclandirsak, bence, daglar ve erozyon acisindan cok daha manali bir davranis olur.

Korfez adaciklarina gelince:

1.Eger bu gidis devam ederse, Muzaffer Izgu'nun romani It Adasi'ndaki gibi, korfez ortasinda copten bir adamiz olacak zaten.
2. N'oolur artik kimse korfeze dokunmasin. Ne deniz doldurulsun, ne birsey.
3. Temizlensin yeter, normal denize benzesin, ben raziyim, ustune de ada kurulmasin. Hem asiri masrafli, hem de boyle bir gereksinim yok.

Izmir'in fazla parasini tarihi / kulturel /dogal mirasi korumaya yoneltmesini tavsiye ederim. Yani, restorasyon yapilmasi ve gecekondularin yikilmasi gibi. Denizlerin duzgun kanalizasyonla temiz tutulmasi gibi. Sit alanlarinin kazilmasi ve onune gelenin tarihi eser calmasini onlemek gibi. Agora'daki cok katli otoparkin yikilmasi gibi.

Utopik oneri istiyorsaniz da, Sarikisla'yi aynen Konak meydani'ndaki bos duran asil yerine koyalim. Ikitidara gelen her belediye, Adnan Menderes'in yarattigi bu cukuru nasil doldursam diye bir dusunur.

Sayin Karakoc, fikirlerinize muhalefet oldugum icin umarim alinmazsiniz.

serhatsaatci

15 yıl önce - Prş 09 Hzr 2005, 17:17

* Kadifekale ve Bayraklı sırtlarındaki gecekondulara zorunlu kiremit çatı yaptırma ve binaların beyaza boyanması sağlanarak çirkin görüntü biraz olsun giderilebilir.

Baki KARAKOÇ
15 yıl önce - Prş 09 Hzr 2005, 17:25
estağfurullah

Muhalefet ne demek. Fikir alış-verişi ve eleştiri olmazsa herkes kendi düşüncesini doğru olarak kabul etmeye başlar değil mi?

Öncelikle alakanız için teşekkür ederim. Zaten mesajımın başında fantastik yada uçuk, uygulanabilir yada uygulanamaz sadece öneri olduğunu vurgulamıştım.

Gelelim projelere. Tramvay projesi bence hiç zor bir iş değil. Köprü projesi prestij amaçlı düşünülmeli. Yoksa oradan çok fazla para kazanma yada ekonomik bir avantaj beklenmemeli. Agora zaten mevcut bir proje ve gerekenin yapılacağını umuyorum. Tabela konusunda asla özenti yada benzetme aklımın ucundan bile geçmedi. Şehre simge olabilecek bu tabela şu şekilde de olabilir. Teleferik yamacına yapılacak merdiven-basamak aydınlatmalar sayesinde bir resim-yazı ortaya çıkması gibi. Hemde bütün tepe boyunca uzanan büyüklükte... Ağaçlandırma zaten her vakit aklımızdan çıkmayan en doğal güzellik.

Herkesten aynı alaka ve hassasiyeti bekliyorum. Tekrar teşekkürler...

Baki KARAKOÇ
15 yıl önce - Prş 09 Hzr 2005, 17:30
ssaatci

Arka arkaya iki mesaj gönderdiğim için özür dilerim. Ama internetten çıkmadan sayın ssaatci nin önerisi altına imza atmak istedim. Körfezden bakınca bütün müstakil evlerin beyaz duvar ve kırmızı çatılı görünmesi, daha ne olsun. Bakalım daha ne süper fikirler çıkacak...

fatih_deu
15 yıl önce - Prş 09 Hzr 2005, 17:50

Sizin fikirleriniz oldukça güzel, ben de ortaya bire şey atayım bari : Bornova-Üçyol metro hattının Üçkuyulara uzatılmasından sonra, onun Urla'ya kadar yerin altından gitmesi ve İnciraltı civarında oluşturulacak bir ortak istasyondan, Mavişehir yada Karşıyaka'ya İstanbul-Marmaray Projesi gibi, denizin altından geçecek uzun bir metro hattı projesi ilginç ve çok güzel olur diye düşünüyorum.

DenizD

15 yıl önce - Cum 10 Hzr 2005, 01:45

İzmir için birçok şey zaten geç kalıınmış,ama kurtarabildiğimizi kurtaralım.atıyorum ben konak meydanında yapılan varyant mustafa kemal paşa sahil yolu bağlantısına karşıyım.Bir kentin silüeti bu kadarmı tecavüze uğrar.Sahildeki yalıları bir bir yıktık denizi taşlarla doldurduk bunların da ismine sahil yolları dedik.Güzelyalı konak kordon gibi semtlerin eski hallerine bakınca insan hayıflanıyor.Buraların güzellikleri korunarak gelişime ayak uydurulsaydı çok daha iyi olurdu.gecekondulara da Atatürk Stadı gibi makyaj yapılacağına toptan bir düzenlemeye alt yapı dahil gidilmeli.körfezin üstünden köprü görenlere ilk anda vay anasını dedirtebilir ancak bana göre yine şehrimize yakıştıramadığım bir görüntü olur,onun yerine körfeze bir vakit gelen hızlı feribotlar yada körfezin altından hafif raylı sistem daha kullanışlkı hatta gelir getirici olur.tramvay fikri çok güzel mutlaka hayata geçirilmeli.İnsanlarımız motor kullanma alışkanlıklarını geliştirseler ya da iki adımlık yerlere arabamla gideyim mantığından vazgeçseler bazı yollar pekala trafiğe kapanabilir.çok katlı iğrenç otoparklar yapmak yerine bkz.konak meydan kahramanlar karşıyaka çarşı mezarlıkbaşı,Atatürk kapalı spor salonunun önüne yapılan yeraltı otoparklarının sayısını çoğaltmamız gerekir.Zaten metro ile kuzey güney ve doğu batı aks ları birbiriyle kaynaşacak bundan sonra sahillere plamiye dikmek yerine(yeteri kadar oldu) şu şehri bütünüyle görüp arka mahalleride elden geçirip şehre katmamız lazım.
Eğer körfezin kirlenmesinide artık geriye doğru çevirebilirsek,inciraltı mavişehir karşılıklı olarak plajlar ile süslenebilir,ondan sonra geriye kalan 5 yıldızlı tesisleri izmirin merkezine sokup hem deniz güneş kum turizmini antalyadan lehimize çevirmek hem de kongreler fuarlar şehri adını İzmirin önüne koymak kalır.fikir bizden bunları gerekli mercilere iletmesi bilmiyorum kimden.

engincavdar
15 yıl önce - Cmt 11 Hzr 2005, 08:23

bana kalirsa izmirin daha fazla turist icin daha iyi tanitima ihtiyaci var bunu karsilamak icinde sehirdeki tarihi yapiyi canlandirmak gerekir mesela agora projesi olumlu bir baslangic kadifekalede duzenlenebilir

fatih_deu
15 yıl önce - Cmt 11 Hzr 2005, 11:21

Bence İzmir'in tarihi dokusunun korunmasının yanısıra daha modern ve Avrupa kentlerrini andıran bir silüet kazandırılmalı.Kadifekale tarafındaki gecekondular yıkılıp yerlerine daha güzel görünümlü ve yüksek olmayan binalar yapılmalı ve Kadifekale'nin gerçekten bir kale oldugu insanlara restore edilerek ve ışıklandırılarak gösterilmeli.

Baki KARAKOÇ
15 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2005, 12:25
kaldırım kültürü

Bir kentin kültürünü yansıtan en önemli özelliklerinden biride kaldırım kültürüdür. Bunu en iyi ifade eden şey Avrupa'daki "kaldırım çiğnemek" deyimidir. İnsanların sadece yürüme alanından ibaret sandığı kaldırımlar bir kentin aynasıdır. Bugün arabalar, mağazalar, işportacılar ve masalar tarafından işgal altında olan kaldırımlarımızı kurtarmamız ve yayaların her türlü kullanıma kazandırmak lazım.

Kentimizin tarihi dokusu nedeniyle yeni yollar ve kaldırımlar yapmak gerçekten kolay değil. Elinizi attığınız yer sit alanı ilan ediliyor. En azından yeni imara açılan yerlerde yayalara karşı daha saygılı ve düşünceli davranmalıyız.

sayfa 1
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet