Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Kentsel Dönüşüm Alanları, Uygulanacak Projeler ve Haberleri
123 ... 232425   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Prş 09 Tem 2015, 14:19
Bursa - Kentsel Dönüşüm Alanları, Uygulanacak Projeler ve Haberleri


BÜYÜKŞEHİR EMSAL ARTIŞINDA KARARLI
Alıntı:
- KENTSEL DÖNÜŞÜMDE RANT OLMADIĞINI, AKSİNİ İDDİA EDENLERLE HER PLATFORMDA KAMUOYUNA AÇIK BİR ŞEKİLDE TARTIŞABİLECEKLERİNİ SÖYLEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN 0.50 EMSAL ARTIŞI YÖNTEMİYLE YENİLENECEĞİNİ YİNELEDİ.
- BENZER UYGULAMAYI TURİZM SEKTÖRÜNDE DENEDİKLERİNİ VE BAŞARILI OLDUKLARINI KAYDEDEN BAŞKAN ALTEPE, “KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DE BAŞARIYI YAKALAYACAĞIMIZA İNANIYORUM. BAZILARININ İDDİA ETTİĞİ GİBİ ORTADA RANT YOK, VATANDAŞIN RANTI VAR. İNSANLARIN EVLERİNDE RAHATÇA UYUYABİLMELERİNİN, MUHTEMEL DEPREMDE DÜNE NAZARAN DAHA GÜVENDE OLMALARININ RANTI VAR. BURADA ŞEHRİN RANTINI İNSAN HAYATI İÇİN KULLANMA VAR” DEDİ.


Kentsel dönüşümde rant olmadığını, aksini iddia edenlerle her platformda kamuoyuna açık bir şekilde tartışabileceklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın 0.50 emsal artışı yöntemiyle yenileneceğini yineledi. Benzer uygulamayı turizm sektöründe denediklerini ve başarılı olduklarını kaydeden Başkan Altepe, “Kentsel dönüşümde de başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum. Bazılarının iddia ettiği gibi ortada rant yok, vatandaşın rantı var. İnsanların evlerinde rahatça uyuyabilmelerinin, muhtemel depremde düne nazaran daha güvende olmalarının rantı var” dedi.
Başkan Altepe, kendi aralarında anlaşarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 0.50 emsal artışıyla kentsel dönüşüm kararı çıkartan Nilüfer Sitesi’nde incelemelerde bulundu. Büyükşehir bürokratlarının da yer aldığı ziyarette depremlerin binalarda oluşturduğu hasarları kontrol eden Başkan Altepe, site sakinlerinden talepleri yönünde bilgiler aldı.

Turizmdeki strateji uygulanacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da özellikle 17 Ağustos 1999 depreminden sonra yoğunlaşan riskli yapı stoğunun turizm sektörüne verilen 0.50 emsal artışıyla minimize edileceğini söyledi. Bu alandaki ilk girişimi Nilüfer Sitesi’yle başlattıklarını, binaları yıkarak sağlam şekilde yeniden inşa etmenin önünü açtıklarını belirten Başkan Altepe, “Emsal artışı vererek dönüşme konusundaki uygulamaları turizm sektöründe gerçekleştirdik. 2007 yılından beri 8 yıldır, turizm tesislerine emsal artışı sağlıyoruz. Bunun sonucunda da Bursa kazandı. Bugüne kadar olmayan 5 yıldızlı otellerin hepsi emsal artışı sayesinde yapıldı. Eğer bunu gerçekleştirmeseydik, turizm kentinde turistik tesis olmayacaktı. Aynı yolu deprem riski taşıyan site ve apartmanlar için de izleyebiliriz. İstiyoruz ki benzer yolu riskli tüm yapılar için uygulayalım. Konutlarımız sağlıklı hale gelsin. Burada hedef, binalarını kendi imkanlarıyla yenileyemeyen mülk sahiplerinin önünü açmak. Bunu yapabilirsek, riskli binada oturmak zorunda kalan binlerce insanımızın hayatını garantiye almış olacağız” diye konuştu.

“Ortada rant yok”
Başkan Altepe, kentsel dönüşümde rant iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bursa’nın özellikle 17 Ağustos 1999 depreminden sonra oldukça sıkıntılı yapı stoğuna uğradığını, bunun da insan hayatı ve can güvenliğini ciddi boyutlarda tehdit ettiğini söyleyen Başkan Altepe, çürük binaları ortadan kaldırmanın tek yolunun emsal artışı yoluyla kentsel dönüşümden geçtiğini ifade etti. Kamuoyunda yanlış algılamalara sebep olan emsal artışı kararının Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alındığını, ortada herhangi kişi ya da kurumun işine yarayacak rant durumunun bulunmadığını belirten Başkan Altepe, “Amacımız kimseye rant sağlamak değil. Tek hedefimiz var, o da insan hayatını kurtarmak ve insanlara bu konuda destek olabilmek. Bu bir ticari iş değil. Can güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Bunun dışında çözümümüz yok. Eğer daha mantıklı çözümü olan varsa, bunu televizyonlarda tartışmaya da hazırız” şeklinde konuştu. Riskli yapı stoğundan kurtulmanın yerel yönetimlerin görevi olduğunu, bu yönde attıkları adımın kamuoyunda tepkiyle karşılanmasını anlayamadıklarını vurgulayan Başkan Altepe, “Sıkıntılı binaların önünü açmak, yerel yönetimlerin görevidir. Binalar ayakta iken, insanlar yaşarken çözüm üretmek, onlara sağlam yapılarda rahat uyku uyutabilmek bizim hassasiyetimizdir. Binalar çöktükten sonra burada toplansak, kentsel dönüşüm yapsak ne olur? İnsanlar öldükten sonra hangi yönetici hangi yüzle buraya gelecek? Kimse sıkıntı yaşamadan insanların önünü açmak istiyoruz. Burada bir rant varsa, o da site sakinlerinin. O da canını kurtarma rantıdır. Bu uygulamaya itiraz edenler, yarın yaşanabilecek olumsuzlukların da muhatabı olurlar ” ifadelerini kullandı.Video:“Nilüfer Sitesi örnek olsun”
Başkan Altepe, Nilüfer Sitesi sakinlerini aldıkları kentsel dönüşüm kararı nedeniyle kutladı. Kentsel dönüşümde vatandaşa önemli görevler düştüğünü, Nilüfer Sitesi’nin de örnek dayanışmayla bu konuda ilk adımı attığını vurgulayan Başkan Altepe, “18 blokta 180 daire, müteahhit firmayla oturup anlaşmışlar. Belediye meclisinin aldığı karar onaylandıktan sonra ruhsatlarını alacak ve inşaata başlayacaklar. En kısa zamanda da yeni ve sağlam binalarına taşınacaklar” açıklamasında bulundu. Nilüfer Sitesi’nin attığı adımın diğer riskli yapılar için klavuz niteliğinde olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bence tüm vatandaşlarımız afet gelmeden önce harekete geçmelidir. Müteahhitlerle birlikte hazırladıkları projeleri bize getirsinler, imar komisyonumuzda inceleyerek bu projeleri onaylayalım. Emsal artışını verelim. Daha sonra da inşaata başlasınlar. Sağlam konutlarında güvenle, çocuk ve torunlarıyla birlikte huzurlu bir şekilde yaşasınlar. Çünkü Bursa deprem bölgesinde yer alan bir kent ve ne zaman ne olacağı belirsiz. İş işten geçtikten sonra çözüm yolları araştırmak kimseye bir hayır getirmez. Deprem gelmeden bu imkanları değerlendirmemiz gerek” dedi.

Site sakinlerinden dönüşüm itirazlarına tepki
Başkan Altepe’nin ziyaretinde hazır bulunan Nilüfer Sitesi sakinleri de kentsel dönüşüm çalışmaları hakkındaki düşüncelerini aktardı. Meslek odalarının Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karara itiraz etmesini ve aldıkları dönüşüm kararının engellenmek istemesini anlayamadıklarını söyleyen Nilüfer Sitesi Yöneticisi Metin Onan, kolon ve kirişleri patlamış, etütleri full negatif çıkan binaların çok zor durumda olduğunu kaydetti. İlgi ve desteği nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür eden Onan, “Bu insanlar bedel ödedi. 35 dönüm araziyi Nilüfer’in oksijeni için verdik. Polis, işçi ve emekli maaşıyla aldığımız araziyi hibe ettik. Nilüfer için helal olsun fakat buna rağmen haksızlığa uğradık. Meslek odalarına esefle yaklaşıyorum. Planımıza itiraz etmelerini, bu insanları zor durumda bırakmalarını asla affetmeyeceğiz. Gerekirse sitede yaşayan 1000 kişiyle protesto yapacağız” ifadelerini kullandı.

Binaların arkaya doğru meyil almaya başladığını ve bu durumun kendilerini korkuttuğunu belirten Ayşe Şahin ise, “Bunu kapılardan anlıyoruz çünkü oda kapılarımız kapanmamaya başladı. Meyil ve çatlaklar çok tedirgin ediyor. İşin uzamamasını ve bir an önce sonuca bağlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Saliha Odacı da sürekli çatlama sesleri duyduklarını ifade ederek, “Arka balkondan baktığımızda, 2 binanın ayrıldığını görüyoruz. Çok tedirginiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/buyuksehir-emsal-artisind ...ber/20062/

Umarım bir çok binalar kentsel dönüşümleri sayesinde yenilenir.


Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Pts 19 Ekm 2015, 16:04

BAŞKAN ALTEPE: “NİLÜFER SİTESİ ÖRNEK OLACAK”
Alıntı:
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sitelerinde kentsel dönüşüm hareketi başlatan Nilüfer Sitesi sakinlerinin örnek bir çalışmaya adım attıklarını belirterek, “Nilüfer Sitesi’nin başlattığı kentsel dönüşüm çalışması, Türkiye’ye örnek olacak” dedi.
- Başkan Altepe: “Kimseye rant tanımıyoruz. Sadece insanların hayatı bizim için önemli. Tek rant, site sakinlerinin sağlıklı konutlarda yaşamalarıdır. Bu yüzden Nilüfer Sitesi’ne destek oluyoruz. Nilüfer Sitesi örnek olacak.”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sitelerinde kentsel dönüşüm hareketi başlatan Nilüfer Sitesi sakinlerinin örnek bir çalışmaya adım attıklarını belirterek, “Nilüfer Sitesi’nin başlattığı kentsel dönüşüm çalışması, Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

Nilüfer İlçesi sınırlarında bulunan ve 1999 depreminden sonra ciddi sıkıntıların yaşandığı Nilüfer Sitesi sakinlerinin gayretleriyle çalışmalarına başlanan kentsel dönüşüm uygulamasında yıkım başladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Sitesi’nin eski binalarının yıkılması öncesinde yaptığı konuşmada, Bursa’da örnek bir uygulamanın gerçekleştirildiğini vurguladı. Kendi istekleriyle sitede kentsel dönüşüm hareketi başlatan Nilüfer Sitesi sakinlerine destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Nilüfer Sitesi sakinleri, 17 Ağustos 1999 depreminin ardından, 16 yıldır deprem korkusuyla yaşadı. Bursa ve Marmara Bölgesi’nin deprem kuşağında olması en büyük sıkıntılardan… Bizler her zaman ‘önce insan, önce insan hayatı’ diyoruz. Canlar gidince hangi yönetici çıkıp bunun hesabını verebilecek, kim nasıl sorumluluk alacak? Bu yüzden önceden önlem alınmalıdır. Problemler zamanında çözülmeli” dedi.

“Nilüfer Sitesi sakinlerini kurtarmak için altın vuruş…”
Nilüfer Sitesi sakinlerinin, kendi çabalarıyla hayatlarını kurtarmak için yoğun gayret gösterdiklerini belirten Başkan Altepe, “Nilüfer Sitesi sakinleri, yıllardır korkusuyla yaşadıkları depreme dayanıklı binalarda oturmak için her türlü tedbiri alıp, yoğun emekle bu projeyi başlattılar. Bizler de destek olmalıyız. 180 daire, sağlıklı binalarda yaşamalı. “Ölen öldü kalan sağlar bizimdir” deme hakkımız yok. Bursa’da bu uygulama dönüşüm gerektiriyordu. Nilüfer Sitesi’nin çabasıyla gerçekleştirilen bu proje, hem Bursa’da hem de Marmara ve Türkiye’deki tüm deprem bölgeleri için örnek. Bizler de kendi hayatlarını kurtarmak için çabalayan bu insanlara destek olalım. Bu bir ‘altın vuruş’ diyorlar. Evet, Nilüfer Sitesi sakinlerini kurtarmak için altın vuruş…” diye konuştu.

“Bursa, dünya kenti olacaksa, önce siteler yenilenecek”
Başkan Altepe, Bursa’yı sevenlerin bu sevgiyi göstermeleri gerektiğine işaret ederek, “Bursa’da büyük ihtiyaç olan 0,50 emsal artışı uygulamasına destek olan herkese teşekkür ediyorum. Farklı yorumlar yapıldı ama buna gerek yok. Bizler araştırdık, bu uygulamadan daha iyisi yok. Daha önce oteller için uygulamasına başlanan 0,50 emsal artışının sitelerde de uygulanması gerekiyordu, çok araştırdık, çok değerlendirdik ve sonuçta meclisten de karar çıktı. Zamanında, Bursa’nın turizm kenti olmasını istiyorduk ama bunun için yeterli otel yoktu. 0,50 emsal artışlı uygulamasının ardından, yani 2007 yılından bu yana Bursa’da 5 yıldızlı oteller yapıldı ve doluyor. Aynı uygulama şimdi sitelerde de yapılacak. Bursa, dünya kenti olacaksa, önce siteler yenilenecek” şeklinde konuştu.

Video:“Rant yok, önceliğimiz insan hayatı”
Başkan Altepe, kentsel dönüşümde rant odaklı eleştirilere de değindiği açıklamasında, “Bursa kazanıyor. Nilüfer Sitesi’nin adım attığı uygulama güzel ve örnek bir çalışma. Kimseye rant tanımıyoruz. Sadece insanların hayatı bizim için önemli. Tek rant, site sakinlerinin sağlıklı konutlarda yaşamalarıdır. Bu yüzden Nilüfer Sitesi’ne destek oluyoruz. Nilüfer Sitesi örnek olacak” dedi.

Emeğin gururu
Nilüfer Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Onan da heyecanla çalışmalarını anlatarak, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her zaman bize destek oldu, çok teşekkür ediyoruz. Nilüfer Sitesi, 5 ayrı parselden oluşuyor. Bu 5 ayrı parselde yaşayan site sakinleri olarak birleşip 2,5 yıl önce, sitemizin yenilenmesi, dayanıklı ve sağlıklı hale gelmesi için yola çıktık. Çok emek verdik, çok uğraştık. Burada çoğumuz emekli ve durumu belli olan insanlarız. Deprem korkusuyla yaşamak istemiyoruz. Bu süreçte sitenin ilk gününden bu yana burada yaşayan sakinlerden kaybettiklerimiz de oldu. Şimdi sitemiz yenilenecek çok mutluyuz” dedi.
Site sakinlerinden Necmettin Ayhan, sevincini dile getirerek projeye destek olanlara teşekkür etti. Bu yıl vefat eden site sakini İsmail Kılıç’ın kızı Aysel Şahin de babasının sitenin yenilenmesini çok istediğini ancak göremediğini, annesinin ise sitenin sağlıklı hale geleceğinden ve emeklerin karşılığını bulacağından dolayı çok mutlu olduğunu anlatarak, Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
180 daireden oluşan Nilüfer Sitesi’nin yenileme projesi kapsamında, 4 bin m2 taban alanında 6 blok ve işyerinden oluşan site ve çevresinde toplamda yaklaşık 70 bin m2 yeşil alanın olacağı belirtildi. 18 dönüm içerisinde daha önce 5600 metrekare olan yeşil alan miktarının da 14 bin metrekareye çıktığı ifade edildi. Konuşmaların ardından Başkan Altepe, site sakinleriyle birlikte yıkımı başlattı.

Emsal Artışı ile kentsel dönüşüm
Bursa’daki konaklama tesisi sorununu turistik amaçlı tesislerde 0.50 emsal artışı ile çözüme kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, aynı uygulamayı kentsel dönüşüm projeleri için de hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dönüşüm alanlarında emsal artışını öngören kararı ile il genelinde riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması halinde 0,50 ye kadar emsal artışı izni getirilmiştir. Bu karar, sadece risk altında bulunan ve içinde oturanların bulunduğu yapılar için geçerli olacaktır. Çünkü, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanunun uygulama yönetmeliğinin 3. maddesinde; “Riskli yapı tespiti; kendi başına kullanılabilen, üstü örtülü ve insanların içine girebilecekleri ve insanların oturma, çalışma, eğlenme veya dinlenmelerine veya ibadet etmelerine yarayan yapılar ile hayvanların ve eşyaların korunmasına yarayan yapılar hakkında yapılır. İnşaat halinde olup ikamet edilmeyen yapılar ile metruk olması veya bir kısmının yıkılması sebepleriyle yapı bütünlüğü bozulmuş olan yapılar riskli yapı tespitine konu edilmez” deniyor. Böylece riskli bulunan mevcut yapı stoğu güvenli yapılara dönüşecek, insanların içinde daha güvenli ve huzurlu yaşayacakları deprem dayanıklı sağlıklı yapılaşmalar meydana gelecektir.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/baskan-altepe---nilufer-s ...ber/20582/

Umarım bunun gibi uygulamalar zamanla tüm yerlere yayılır.


ozan gürses
3 yıl önce - Pts 19 Ekm 2015, 22:59

0,50 emsal artışı neyi ifade ediyor?
bildiğim kadarıyla o binalar 6 katlı idi ve şimdi maketlerden anladığım kadarıyla 13, 14 katlı.
%50 artış olup 9-10 katlı binalar olması gerekmiyor mu?mustafaguler
3 yıl önce - Sal 20 Ekm 2015, 09:39

Tam bilmiyorum ama emsal artışları metre kare üzerinden olur. 0,50 emsal artışı metre kareye vurduğunuz zaman haliyle kat sayısı artıyor.

Omerbursa
3 yıl önce - Sal 20 Ekm 2015, 17:31

yuh be kardeşim kentsel dönüşüm mantığına bak güzelim 6 katlı siteyi gökdelen yatağı yapmışlar yine...

50 kere söyledik Bursanın mimarisine aykırı diye yüksek katlı yapılar hala rant peşindeler..

madem amacın kentsel dönüşüm 6 katlıysa site yıkıp yine 6 katlı katlı yapacaksın rantta gözün yoksa..
ayıptır birde insanları kandırıyosunuz....


Semih Özyurt

3 yıl önce - Sal 20 Ekm 2015, 20:09

emsal oranı toplam inşaat alanını veren orandır. arsa 1000 m2 ve emsalde 1,50 ise inşaat alanı 1500 m2'dir. Şimdi 0,50 emsal artışı sayesinde emsal 2 olacak ve inşaat alanı 2000 m2 olacak gibi. kat sınırı olmayan bölgede daha yüksek katlı binalar yapılabilir.UfukRaifoğlu
3 yıl önce - Sal 20 Ekm 2015, 20:19

Semih Bey Bursa da kat sınırı olmayan yer var mı?Niye hep 18-20 katlı binalar yapılıyor.Demekki kat sınırı var.Var mı bu konuda bilginiz.

Semih Özyurt

3 yıl önce - Sal 20 Ekm 2015, 20:56

Yani bu durum müteahhit ve belediye ile alakalı. Müteahhit 40 katlı bina yapmak isteyip belediye meclisinden parselin emsal dışı bırakılmasını talep edebilir. İzin vermek belediyeye bağlı. Tabi her önüne gelende emsal dışı bırakılmasını talep edebilecek anlamına gelemez.

Örneği mevcuttur http://www.milliyet.com.tr/2007/12/19/guncel/agun.html


Mert Akgün
3 yıl önce - Çrş 21 Ekm 2015, 06:12

Alıntı:
kentsel dönüşüm mantığına bak güzelim 6 katlı siteyi gökdelen yatağı yapmışlar yine...

50 kere söyledik Bursanın mimarisine aykırı diye yüksek katlı yapılar hala rant kentsel dönüşüm mantığına bak güzelim 6 katlı siteyi gökdelen yatağı yapmışlar yine...

madem amacın kentsel dönüşüm 6 katlıysa site yıkıp yine 6 katlı katlı yapacaksın rantta gözün yoksa..
ayıptır birde insanları kandırıyosunuz....


Dönüşümü belediye yapmıyor. Ev sahipleri müteahhitle anlaşıp emsal artışı fırsatıyla evlerini yeniliyorlar. Böyle bir emsal artışı olmadan dönüşüm hiç kolay değil. Müteahhitler o işe girişmez. Ev sahipleri de kendi başına dönüşümü karşılayamaz.

Bursa gibi şehirlerde şehir merkezi dışında çok katlı binalara izin verilmeli. Hatta belli kat altındaki inşaatlara izin verilmemeli ki kacak binalar türemesin. Konutlar site şeklinde yapılırsa otopark çöp toplama vs gibi problemlerde çözülmüş olur.


kıvanç

3 yıl önce - Çrş 21 Ekm 2015, 23:17

6 katlı 19 (ondokuz) bina yıkılıp, 15-15-14-14-13 katlı 5 blok yapılıyor.
sağa sola çamur atmadan biraz daha incelemekte fayda var arkadaşlar.

Alıntı:
Semih Bey Bursa da kat sınırı olmayan yer var mı?Niye hep 18-20 katlı binalar yapılıyor.Demekki kat sınırı var.Var mı bu konuda bilginiz.

soru bana sorulmamış ama ben cevap vereyim.
Hmax serbest olan alanlar var evet. Ama bu yükseklik sizin özgürce kullanacağınız,kafanıza göre 30-40 kat çıkabileceğiniz anlamına gelmez. size verilen emsal ile arsa alanınızı çarptığınızda çıkan m2'yi aşamazsınız.
3 tane 20 katlı blok yerine 1 tane 60 kat yapabilirsiniz yani. (kabaca ifadeyle)
bunun (yüksek yapının) yapı maliyetine ciddi etkisini ve gökdelenlerin kullanım alanlarının, taşıyıcı sistemin (devasa kolonların) çok fazla alan kaplamasından ötürü azalmasını düşününce hem imalatı yapan hem de satın alacaklar için 20 katlı 3 blok daha verimli ve ulaşılabilir oluyor.
umarım anlaşılmıştır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet