Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Vedat_21
5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 12:20

Harika bir haber çok sevindim
Diyarbakır surlarının farklı açılardan fotoğrafları: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=3111467#3111467
Diyarbakır surları hakkında bilgi: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=3115794#3115794

Dvrim
5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 14:11

Başlığı açan arkadaş şu şekilde başlığı düzeltin bence
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Unesco Dünya Kültür Miras Listesinde

erhankaracan

5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 15:56

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Türkiye'nin kültür varlıkları incelendiğinde, bu listeye ilk olarak 1985 yılında Kapadokya ve Göreme Milli Parkı'nın girdiği görülüyor. Aynı yıl Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ile İstanbul'daki tarihi yerler de bu listeye girerken, 1986 yılında Hattuşaş, 1987 yılında Nemrut Dağı, 1988 yılında Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı ile Ksantos-Letoon Antik Kenti, 1994 yılında tarihi Safranbolu şehri, 1998 yılında Truva Antik Kenti, 2011 yılında Selimiye Camii ve Külliyesi, 2012 yılında Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları, 2014 yılında Cumalıkızık köyü ve Bergama Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeye hak kazanmıştı

erhankaracan

5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 15:59

osman21
5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 17:42

Alıntı:
Bazı arkadaşların kafayı yiyecek kadar sevinmesine şaşırdım, çok abartılacak birşey olduğunu düşünmüyorum. Türkiye'de 14 tane Unesco listesine girmiş yer var, nereler olduğunu bildiğinizi bile sanmıyorum.

andoluda birbirinden değerli binlerce eser var. Bunlardan sadece 14 tanesi bu listeye girebilmiş. Bunlardan biri de şehrimize ait. Sevinmeyelim mi yani?

ayrıca kafayı yiyecek kadar sevinmenin göstergesi nedir? Hangi mesajlar kafayı yendiğinin göstergesi?

kaan fahriyel
5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 17:50

hevsel bahçeleri neresi oluyor , ilk defa duydum

Dalas
5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 18:17

Alıntı:
Bazı arkadaşların kafayı yiyecek kadar sevinmesine şaşırdım, çok abartılacak birşey olduğunu düşünmüyorum. Türkiye'de 14 tane Unesco listesine girmiş yer var, nereler olduğunu bildiğinizi bile sanmıyorum.
yadırganacak bir tarafı ne ki anlamış değilim yoksa diyarbakırda unescoya girdi diye sevinemediniz mi burç bey
sevinmek en doğal hakkımız hatırlatırım Türkiye eurovision da birinci olurken millette az kafayı yemedi sevinçten şimdi bu durum daha farklı diyarbakır artık dünya kenti

osman21
5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 18:44

Alıntı:
hevsel bahçeleri neresi oluyor , ilk defa duydum

Hevsel Bahçeleri Dicle nehri ile Surlar arasında kalan ve binlerce yıldır tarim yapılan, 180 kuş türünün yaşadığı ve yüz yıl öncesine kadar da Diyarbakırın "kileri" olarak bilinen tarihi bahçelerdir.

fotoğraflarda görebilirsiniz.

Burç

5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 19:03

Alıntı:
yoksa diyarbakırda unescoya girdi diye sevinemediniz mi

Çok da sevinecek birşey olduğunu düşünmüyorum doğrusu.
Sivas'ın Divriği Ulu camii 30 yıldır unesco kültür miras listesinde.
Sivaslılar 30 sene önce böyle sevinçten havalara uçmuş mudur bilmiyorum ama Sivas'a hiç birşey kazandırmadığını söyleyebiliriz rahatlıkla.

osman21
5 yıl önce - Pzr 05 Tem 2015, 19:22

Alıntı:
Çok da sevinecek birşey olduğunu düşünmüyorum doğrusu.
Sivas'ın Divriği Ulu camii 30 yıldır unesco kültür miras listesinde.
Sivaslılar 30 sene önce böyle sevinçten havalara uçmuş mudur bilmiyorum ama Sivas'a hiç birşey kazandırmadığını söyleyebiliriz rahatlıkla.

Bizim için neden önemli?

Olağanüstü tarihi ve sanatsal değerde olan bu surlar bugüne kadar yeterince ilgi görmemiş, surlardan taşlar çalınarak gecekondular yapılmış, yapılan saçma sapan restorasyonlar sayesinde surların özelliği biraz daha yok oluşa yaklaşmıştır.

Unesco listesine girmesi ise hem surların korunmasını sağlayacak hem de bundan sonra restorasyonlar hız kazanacak ayrıca da restorasyonların daha ciddi yapılmasını sağlayacaktır.

Hevsel bahçelerine gelince; Dicle nehri kıyısında olan hevsel bahçelerinin, planlanan HES ler sayesinde sular altında kalma tehlikesi vardı. Yine birleşmiş milletler koruması sayesinde bu projeler rafa kalkacaktır

ayrıca bu sayede yerel yönetimler ve Diyarbakırın sivil toplum örgütleri de surlara çok daha özen göstereceklerdir.

Bugün otobüs durağında 18-20 yaşlarındaki 3 gencin konu hakkında konuşmalarına şahit olmam bu olayın Diyarbakır halkı tarafından da ne kadar önemsendiğini gösterir..

ayrıca Sivas Divriği Ulu camisinın belki korumaya ihtiyacı yoktu ama surlarımızın ve hevsel bahçelerinin yukarıda saydığım sebeblerden dolayı bu korumaya çok ihtiyacı vardı.

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET