Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
AgaH
13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 16:00
İstanbul'a 3. Havalimanı yapılıyor - Üçüncü havalimanı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Avrupa yakasına yeni bir havalimanı yapılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Erdoğan, AKP Genel Merkezi Ar - Ge Başkanlığı tarafından Green Park Otel'de düzenlenen '1. Bölge Teşkilat Eğitim Programı' toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın artık ihtiyaçlara cevap veremediğini ve mevcut şartlarda birkaç yıl daha idare edebileceğini belirtti. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim ondan sonrasını kuşatacak dev bir havaalanına ihtiyacımız var. Avrupa Yakası'nda şu anda arkadaşlarımız bunun arayışı içindeler. Bir taraftan bu arayış gerçekleştiriliyor. Bir rahatlamayı getirecek, gerek iniş - kalkışlarda, gerek terminal hizmetlerinde bunu başaracak bir havaalanını inşallah süratle tamamlayacağız. Bunları, alt yapılarıyla beraber dünyadaki modern havaalanlarıyla yarışır konumda hazırlamayı düşünüyoruz. Ulaştırma Bakanlığı talimatı aldı, çalışmalarını yürütüyor."

gökhan(D)
13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 16:50

Rayli sistemle baglantili olduktan sonra neden olmasin. Tabi arazi secimi sanirim biraz sorun olacak ama, uygun bir yer olursa, yani sehir merkezine fazla uzak olmazsa, ama ayni zamanda orman ve yesil alan katledilmezse bence cok iyi bir fikir. Atatürk havalimani gercekten iyi bir olay, yalniz gelecekte yetersiz kalacagi kesin. Fazla bir kapasite genisletme imkanida yok sanirsam. Ayrica bence söz konusu havalimaninin ic ve dis mimarisi hic güzel degil. Tipik beton-cam kombinasyonu.
Yani su an ki havalimani bir Heathrow, Singapur, Frankfurt gibi havalimanlariyla yarisamaz. O yüzden bu iyi bir haber...tabi balon degilse...

Kazandibi
13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 16:57

Komşunun yere göğe sığdıramadığı otobüs terminali mimarisine sahip beton yığınından sonra bizim havaalanımız göze muhteşem geliyor bence

Ayhan
13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 17:14

eğer mevcut havaalanında kapasite genişletme imkanı yoksa tabii ki yapılsın hem de çok iyi olur.. belki o zaman 2020 olimpiyatlarını alırız
yeşilköy tarafını hiç bilmiyorum. eğer kapasite arttırımı imkanı varsa var olan havaalanının dünya standartları haline getirilmesi taraftarıyım. o zaman yenisine gerek yok diye düşünüyorum.

Burç

13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 17:27

Yer tahmininde bulunmak isteyen var mı?
Benim tahminim Olimpiyat stadı ve Bahçeşehir civarı.

messiah_haktan

13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 17:35

benim tahimin ve istegim de olimpiyat stadi cevresi.Oradaki bütün gecekondulari yikip yeni bir havalimani dikmek hem ekonomik olur hem de gecekondu problemini kökden temizlemis oluruz.

mcagri
13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 19:06

olimpiyat stadının çevresinde düzlük benim gözüme çarpmadı. en azından stada giderken uzun süre tırmanış ve iniş şeklinde geçiyor.

Bana İstanbul'un kuzeyinde olması daha mantıklı gibi geliyor. İş Merkezlerine daha yakın.

TayfunCa
13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 19:40

kuzey tarafı olmaz, çünkü;

1- kuzey bölgesi hep ormanlık alan. orman katliamına kimse izin vermez.

2- kuzeye havalimanı yapılırsa uçaklar şehir üstünden uçmak zorunda kalır. çoğu yerde ses sorunu olur.

3- son olarak kuzeyde metro en fazla maslağa kadar gidiyor. o kısıma kadar da zaten boş alan yok.

bu havalimanı muhtemelen halkalı taraflarında olacak. marmararay oraya kadar gittiğine göre ulaşım sorunu yok.

Mahmut
13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 20:02

Konu basligi tam dogru degil. 3. havaalani Hazerfen degilmi?

Oraya yeni bir terminal yapilabilirmi?

HakanT

13 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 20:19

Hezarfen sivil havacılık için kullanılan ufak bir havaalanı.

Istanbul'un şu an olmasa bile ilerde mutlaka yeni bir havalimanına ihtiyacı olacak . Bu kesin. Atatürk havalimanını terminal olarak genişleyebilir ancak Terminal genişlemesiyle arttırılacak yolcu kapasitesini havaalanının mevcut pistleri malesef karşılayacak durumda olamayacaktır. Yeni pist yapaak yerde olmadığı icin mecburen en mantıklı cözüm yeni bir havalimanı. Yanlız Yeni havalimanı yapılırken ileriyi düsünerek yapmak gerekir. En az 3 pist ve her pist bağımsız olarak ucak inen kalkan durumda olmalıdır. Kapasite arttırımına ve yeni pist yapılabilmesi icin cevresi boş bırakılmalıdır.

Nereye yapılması konusu ise biraz problemli olacaktır. Bence sehre cok yakın olmamalı..Bahcesehir ile Silivri arasında bir bolge düsünülecektir büyük ihtimal.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM