Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Park Adana Avm
« önceki   1234 ... 336337338   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
kebabman_sefik AKKURT

3 yıl önce - Sal 09 Hzr 2015, 13:28

Guney Sanayi , Cukobirlik ve Tekel onunde cocukken cok simit sattim. 1980 baslarina kadar sokagimizdaki herkes bu fabrikanin birisinde calisirdi.
Ozellikle gece vardiyasini bitirenler sabahlari simitlere saldirirdi
3 vardiya ,24 saat calisan bir fabrikaydi ,o donemler. Kapisindan oluk oluk insanlar cikar,oluk oluk insanlar mesaiye baslamak icin girerlerdi . Servis otobusleri butun yollari doldururdu. Once ise baslayacaklari toplarlar,sonra isi bitirenleri evlerine birakirlardi.
Cukobirlik duvarlari reklam panosu gibiydi...Ferdi Tayfur,Muslum Gurses kaset ve film cikardiklarinda duvar bastan basa onlarin afisiyle donatilirdi , sonra siyasi soylemler icin kullanilan duvar haline de gelmisti.
Lise donemimde Erkek Lisesine giderken (1980-83) hafta ici her gun gectim buralardan.

Simdiki dusunceme gelince :
Bu buyuk fabrikalarin etrafinda duzensizce kurulan mahalleler harabe goruntusunde. Cocuklugumda Denizli-Narlica mahallesi Adana'nin en kenar mahallesiydi. Adana nın köy ve ilçelerinden iş için yerleşenlerin mahallesiydi. Arazilerin bir kısmı Güney Sanayi tarafından alınıp kendi personeline daha uygun fiyata satılmıştı. Bizim evimizin oldugu arsada bunlardan birisiydi . Babam Güney Sanayi den emekli olmuştur.

Sonrasinda Adana gelen goce gore kendisini ayarlayamadi. Ekonomik durumu kotu olan insanlar kenar mahalleler olusturdular , birbiri icine girmis ,fakirligin buram buram koktugu mahalleler olustu.

Neyse bunlar uzun konular.

Konuya donersem , fabrikalarin icine hic girmedim , cocukken bu fabrikalarin dis duvarlari gozumde cok yuksek gorunurdu, genclik yillarimda hapishaneymis gibi izlenimi de yaratti.
Cukobirlik fabrikasinin yikilmasiyla o bolumde,mahallede refahlik olusmus hissi verdi.Sanki mahalleden havaalanina yurumek daha kisalmis gibi Elimde valizle Narlica mahallesinden havaalinana gitmisligim de var

Kibris cikarmasi gunlerinde her gunum havalaninda gecerdi.Cukobirlik fabrikasi arkasindan Sakarya Mahallesi icindeki caddeden giderdim. Sonra havaalani da aliskanlik yapti, zirai ilaclama yapan ilaclarin kalkis ve inislerinide seyretmeye basladim. Gubreler beyaz renkliydi,seker kitligi vardi , calisanlar beni hep uyarirdi ,bunlar seker degil sakin yeme derlerdi.Zirai ilaclama yapan ucaklarin oldugu bolume girmemde sorun olmazdi yada ben cesaretli cocuktum.

Havaalani ana binasinin girisinin karsisinda araba hurdaligi vardi, gider hurda araclardan kablolarini soker, ateste plastik kablolarini yok eder,kalanini eskiciye bakir fiyatindan satardim.Parasiyla da sinemaya giderdim

Buyuk ve gosterisli alis veris merkezi guzel goruntu olacaktir.
Kuzey Adana'dan araclariyla gelecek olanlar once harabe gibi mahalleler icinden gecip buraya ulasacaklar.

Misafir e63

3 yıl önce - Sal 09 Hzr 2015, 17:27

Optimumun bulundugu bolge icinde gecerli otoparktan ciktigimiz zaman gecekondularin icinde buluyoruz kendimizi keske oncelik bu tur carpik yapilara verilse

Resul GUL
3 yıl önce - Sal 09 Hzr 2015, 17:48

Alıntı:
Optimumun bulundugu bolge icinde gecerli otoparktan ciktigimiz zaman gecekondularin icinde buluyoruz kendimizi keske oncelik bu tur carpik yapilara verilse

Çok doğru Ama bizimkiler yine tam tersini yapıyorlar Optimum daki hatayı burada da yapacaklar....
İlk önce AVM nin yapılmasına izin vererek, bu çevreyi iyice değerlendirecekler
Sonra da burada Kentsel Dönüşüm yapmaya çıkacaklar ..

Ama buradakiler "Yanımız da AVM var Buralar çok değerlendi" deyip İstimlaka
yanaşmayacaklar ve Optimumda olduğu gibi anlaşmalar sağlanamayacak..

Sen Belediye olarak İlk önce çevredeki çarpık yapılaşmayı hallet Sonra zaten ister istemez
bu Yatırımlar oraya gelecek..

iği_
3 yıl önce - Cmt 20 Hzr 2015, 00:26

adana'ya ikea açılması yalnızca adana değil çevresi için de lazım olur. yıllardır bursa'dan sonrasını bir türlü açamayan ikea sonunda geliyor demek

yalnız yıkılan fabrikaların bir kısmını endüstriel miras olarak koruyabilseler (avm etrafına bir şekilde entegre de olabilir) hoş olurdu.

Vural Demir
3 yıl önce - Cmt 20 Hzr 2015, 00:31

Maraş Antep Mersin Osmaniye Hatay için güzel oldu Adanaya yakışır hayırlı olsun.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ADANA