Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana daki Kentleşme Olgusu ve İmara Açılan Bölgelerdeki Gelişmeler
« önceki   1234 ... 105106107   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
sercan97
2 yıl önce - Sal 09 Hzr 2015, 17:39

Arkadaşlar merak ettiğimden soruyorum. Sizce çukurova Adananın en ferah en güzel ilcesi değilmi? Bence öyle. Ben Cukurovaya göre 2-3 kat daha fazla yesil alan yapılması kaydıyla Sarıçam için dikine yapılaşmayı yararlı buluyorum. Böylece tarım bölgesi olan şehrimizde daha az alana daha çok insan sığacaktır.

Eğer kaygılarınız estetik bakımındansa bir bina ne kadar estetikse o kadar pahalıdır. Her bina estetik olursa sadece zengin kesim ev alabilir. Zaten her şehrin simgesi olan yapılar apartmanlar değil iş merkezleridir. Asıl estetik olmasi gereken yerler şehir merkezindeki iş merkezleridir. Apartmanlardan iş merkezleri kadar şık ve estetik olmasını bekleyemezsiniz. O kadar şık olanlarda zaten 1milyon tl ye yakın fiyatlara satılıyor.

Bu yüzden berbat bir tasarımı olmadığı sürece çokta sorun yaratacağını zannetmiyorum. Ki son paylaşılan projeler bir aparman projesi için gayet şıklar. Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz

Ancak şunuda söylemeden geçemeyecem. Bu apartmanlar şuan hic planlanmamış bir yol kenarında yükseliyor. İşte buna karşıyım. Önce yollar sokaklar caddeler planlanıp yollar yapılmalı, yeşil alan yapılacak alanlar belirlenmeli, bölgenin cazibe merkezi caddeleri projelendirilmelidir. Apartmanlarda kalan alanlar üzerinde yükselmelidir.

Ersin ÇALDIR

2 yıl önce - Sal 09 Hzr 2015, 21:01

derdimiz yüksek kat değil, kimsede karşı değil sanırım.. keşke 30 katlı sitelerde yapılsa, Sarıçam'daki bu bölgenin zemini Güney Adana'ya göre daha sağlam sayılır..

herkesin ortak düşüncesi, sizinde dediğiniz gibi şöyle bir görüntü olmaması,
geniş yeşil alanların olmasını istiyoruz..

(+)

hayırlısı bakalım.. gelecek yıllarda umarım Sarıçam'da güzel görüntüler görürüz..

ben yinede iyimser ve umutlu olmak istiyorum..

şöyle ki;
-eğer planlı yapılaşma olursa Kuzey Adana'dan daha prestijli bir bölge olacaktır..
-havası Kuzey Adana'dan daha serin..
-zeminin bazı yerlerde aşırı engebeli olması, Kuzeydeki Tokiler çevresinde küçük alanlarda Orman bulunması beni ümitlendiriyor açıkcası, buralara Konut yapılması zor.. yani Gürselpaşa-Pınar mahalleleri gibi düzlük değil..

Resul GUL
2 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2015, 11:15

Alıntı:
Arkadaşlar merak ettiğimden soruyorum.
Sizce çukurova Adananın en ferah en güzel ilcesi değilmi? Bence öyle.
Ben Cukurovaya göre 2-3 kat daha fazla yesil alan yapılması kaydıyla
Sarıçam için dikine yapılaşmayı yararlı buluyorum.
Böylece tarım bölgesi olan şehrimizde daha az alana daha çok insan sığacaktır.

Görünürde öyle gibi Ama maalesef O yüksek katlı Binalar arasında boşluk olmadan üst üstüne
yapılmış O kadar yer var ki Çukurova da..
Bir sonraki cümlenizle olayı zaten özetlemişsiniz Biz de aynı şeyleri söylüyoruz Sarıçam ın
2. Çukurova olmaması adına..
Yoksa Ersin Bey in de dediği gibi Bizim Yüksek katla sorunumuz yok Yeşili alanı ve Otoparkı az olan
Üst üstüne yapılmış Yüksek katlarla sorunumuz var..

Alıntı:
Eğer kaygılarınız estetik bakımındansa bir bina ne kadar estetikse o kadar pahalıdır.
Her bina estetik olursa sadece zengin kesim ev alabilir.
Zaten her şehrin simgesi olan yapılar apartmanlar değil iş merkezleridir.
Asıl estetik olmasi gereken yerler şehir merkezindeki iş merkezleridir.
Apartmanlardan iş merkezleri kadar şık ve estetik olmasını bekleyemezsiniz.
O kadar şık olanlarda zaten 1milyon tl ye yakın fiyatlara satılıyor.

Aslında hemen hemen aynı şeyleri söylüyoruz. Ama Konut Mimarimizin de kendi has bir özelliği
olması gerekmez mi Her biri ayrı telden çalıyor..Tamam çok fazla lüks olamaz
Ama bunu bir düzene koymak bu kadar zor olmaması lazım..

Tabi dış cephe de belli bir stil takip etmek belli bir boya kullanmak [Beyaz ağırlıklı ]
Kat konusunda bir bütünlük [bütün hepsinin aynı kat olması değil kendi içerisinde bir
bütünlük olması ]

Yeşil Alanların Kata göre belirlenmesi 20 katlı bina yapıyorlar 200 m'2 bile neredeyse bahçesi yok

Otopark sorunu [Yeni yapılan Binalarda Binanın alt katlarını Otopark yapıyorlar
Ama bunlar da yeterli değil Yol kenarlarında araçlarını sağlı sollu
Park etmiş vaziyette binlerce Araç mevcut ]

Alıntı:
Ancak şunuda söylemeden geçemeyecem. Bu apartmanlar şuan hic planlanmamış
bir yol kenarında yükseliyor. İşte buna karşıyım.
Önce yollar sokaklar caddeler planlanıp yollar yapılmalı, yeşil alan yapılacak alanlar belirlenmeli,
bölgenin cazibe merkezi caddeleri projelendirilmelidir.
Apartmanlarda kalan alanlar üzerinde yükselmelidir

Yukarıya yazacaktım Ama Siz de bahsetmişsiniz Buraya yazayım..
Adana da eksik olan en önemli şey plan .. Burada Her şey tersten işliyor..

Adamlar yıllar öncesinde Bir plan geçirmişler.. Ve yollarını, varsa Alt yapısını ona göre ayarlamışlar..
Ama sonra birileri çıkıp İmar Tadilatı ile buranın Planını ,kat yoğunluğunu falan değiştiriyor..
Ama yollar aynı ,Alt yapı aynı.. Olmuyor yani ..

Bunların düzeltilmesi lazım Ama halen aynı düzen devam ediyor

Barış Öztürk

2 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2015, 11:51

Alıntı:

Bomboş araziye heyula gibi 15 katlı apartman dikmenin manası nedir? Arazi kıtlığı mı var Adana'da?

Alıntı:
Eğer kaygılarınız estetik bakımındansa bir bina ne kadar estetikse o kadar pahalıdır. Her bina estetik olursa sadece zengin kesim ev alabilir. Zaten her şehrin simgesi olan yapılar apartmanlar değil iş merkezleridir.

Estetik, şehir insanının yaşam kalitesi için bir ihtiyaçtır. Lüks ise ancak gösteriş olarak tanımlayabiliriz ki bu estetikten öte bir şey. Yukarıda lüks olduğu belirtilen apartman dışarıdan tam bir çirkinlik abidesi ve o çirkinlik o bölgeyi en az 30-40 yıl işgal edecek. Halbuki daha insani ölçeklerde(3-4 katlı), belli bir miktar yeşil alana sahip, görüntüsüyle göz tırmalamayan aksine huzur veren konutlar inşa edilemez miydi, elbette edilirdi ama müteahhitlerin servetlerine servet katma hırslarına böyle kurban oluyor şehirlerimiz

Misafir e27

2 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2015, 12:07

Adana Türkiye de gördüğüm en güzel şehirlerden biri . Çok gelişmiş Caddeleri var biraz daha bilinçli yapılaşma yapılmalı ve bu güzellik bozulmamalı . Lüks konutun 2 milyona satıldığı Adana da mimari estetiğe her konutun özen göstermemesi Büyükşehir belediyesinin başarısızlığıdır sen konut yap estetik kaygım olmasın enaz 750 -800 e sat belediyenin kent estetiği buna müdahale etmesin .Kim müdahale edecek peki ?

Resul GUL
2 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2015, 12:14

Alıntı:
Estetik, şehir insanının yaşam kalitesi için bir ihtiyaçtır.
Lüks ise ancak gösteriş olarak tanımlayabiliriz ki bu estetikten öte bir şey.
Yukarıda lüks olduğu belirtilen apartman dışarıdan tam bir çirkinlik abidesi ve o çirkinlik
o bölgeyi en az 30-40 yıl işgal edecek.

Halbuki daha insani ölçeklerde(3-4 katlı), belli bir miktar yeşil alana sahip,
görüntüsüyle göz tırmalamayan aksine huzur veren konutlar inşa edilemez miydi,
elbette edilirdi ama müteahhitlerin servetlerine servet katma hırslarına böyle kurban oluyor şehirlerimiz

Evet tam da bunu demek istiyorum .. Ahh şu müteaahitler ve Belediye de kendi Arazilerine
rant sağlamak uğruna Şehirleri bu tarz şekilde kat Yoğunlukları vererek mahveden Meclis Üyeleri...

Tabi burada Herkesi kast etmiyorum Ama içlerinde bu tarz işlere soyunanlar var maalesef...
O civada 10 -15 kata yoğunluk veren Belediye ilk suçludur..

Hadi verdiniz Adam gibi bir yapılaşma örneği sunun O da yok..Müteahhitte boş bulduğu
Alana en ucuz şekilde ve en fazla para kazanacak tarzda Konutlar inşaa ediyorlar
Bunları da iyi fiyatlara satacaklardır Bundan da eminim..

Böyle olunca da Kentlerimiz de şehircilik namına bir şey kalmıyor Hadi bunları 1980 lerde
yapsan neyse; Ama sene 2015 olmuş Halen aynı tarzdır gidiyor
Zihniyetin değişmesi lazım Ama yok gelişmeyi
sadece İnşaat dikmek olarak görürsek ne estetik kaygımız olur ne de başka bir şeyimiz..

TRemre
2 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2015, 13:34

Bazı arsa sahipleri birbiriyle anlaşıp kat karşılığı veriyor dağınık olması o yüzden de olabilir.Bir de milleti kandırmaya çalışıyorlarmış çevrenizdeki hisse sahipleri arsasını bize sattı bir siz kaldınız hemen satmazsanız düşük fiyattan satmak zorunda kalırsınız diye.Üstüne bunu yapan kendini belediyeden arıyoruz diye tanıtıyormuş.Alıyoruz böyle haberleri, temennimiz halkımızın bu dolandırıcıların oyununa gelmeyip dikkatli olmaları.Çünkü gerçekten biçtikleri fiyat olması gerekenin 3 te 1 i kadar.Orada arsa sahibi olan varsa uyarmış olalım hisse sahipleri dışında kimseyle anlaşmasınlar.Değerlenir buralar.

Resul GUL
2 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2015, 14:07

Alıntı:
Bazı arsa sahipleri birbiriyle anlaşıp kat karşılığı veriyor dağınık olması o yüzden de olabilir.
Bir de milleti kandırmaya çalışıyorlarmış çevrenizdeki hisse sahipleri arsasını bize sattı bir siz kaldınız
hemen satmazsanız düşük fiyattan satmak zorunda kalırsınız diye.

Üstüne bunu yapan kendini belediyeden arıyoruz diye tanıtıyormuş.
Alıyoruz böyle haberleri, temennimiz halkımızın bu dolandırıcıların oyununa gelmeyip
dikkatli olmaları. Çünkü gerçekten biçtikleri fiyat olması gerekenin 3 te 1 i kadar.
Orada arsa sahibi olan varsa uyarmış olalım hisse sahipleri dışında kimseyle anlaşmasınlar.
Değerlenir buralar. ..

Ben de çevremde böyle şeyler duyuyorum..Doğruluk payı olabilir..
Sonuçta buraların değerleneceği Belediyelerin vermiş olduğu Plan değişiklikleri falan biliniyordur
Bunlar yapılmadan önce haber uçuruluyor Ve Oradaki Arsa sahiplerine Sizin dediğiniz gibi
sözler söyleyip buraları alıyorlardır..

Hadi buna müdahale edemiyorsun Bundan sonraki İnşaat Denetim Kısımlara daha fazla
müdahale imkanın olabilir..Ama bunu da yapamıyorlar sanki..Çünkü alanlar da kendilerinden
Al gülüm ver gülüm..

Emir ERTEN

2 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2015, 16:17

Bari imara açılan yeni bölgelerde düzenli yapılaşma olsa. Her müteahhit kafasına göre, istediği ebatta ve modelde bina yapacak olursa yine çirkin manzaralarla karşı karşıya kalırız. 5 katlı bir binanın yanında 20 katlı bir bina görmek göz zevkini bozuyor açıkçası. Buna karşı önlem alınmalı. Geçmişteki hatalar tekrar edilmemeli. Bu arada Adana otobanı aynı zamanda çevreyolu. Bu yol üzerinde yapılaşmalar hız kazanıyor. 20 sene içinde Adana nüfusu iyice yoğunluk kazanacak ve bu yolda metrobüs görüyor olabileceğiz. Şimdilik uçuk bir fikir gibi dursa da neden olmasın? Örneğin Huzurevi metro durağına bir metrobüs aktarması

sercan97
2 yıl önce - Çrş 10 Hzr 2015, 19:38

Aslında hepimizin bu konudaki görüşleri ortak sayılır. Umarım bu forumu takip eden bir belediye çalışanı vardır ve bu yorumlarımızı okuyordur

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 105106107   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET