Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
EXPO 2015 - İzmir
123 ... 109110111   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
Selcuk
15 yıl önce - Çrş 01 Hzr 2005, 16:10
EXPO 2015 - İzmir

İzmir, Expo 2015’e adaylık yolunda
Türkiye, 2015 Expo Sergisi’ne hazırlık yapıyor. Bu kapsamda ilk olarak İzmir, 2015 Expo Dünya Sergisi’ne aday şehir olmak için başvurdu.

İzmir - İzmir yıllardır hayalini kurduğu ‘fuarlar kenti’ olma yolundaki çalışmalarında büyük bir adım atıyor. İzmirliler, dünyanın sayılı organizasyonlardan birisi olan Expo 2015’in kentte gerçekleştirilmesi için yoğun çalışma başlattı. Bu kapsamda dün Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu başkanlığında düzenlenen toplantıya kentteki tüm oda başkanları da katıldı.

Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, toplantıda, Türkiye’nin geçen yıl Uluslararası Sergiler Bürosu’na üye olduğunu anımsattı. 2015’te düzenlenecek olan Expo için çalışmaların şimdiden başlamasını gerektiğini belirten Nedimoğlu, “Türkiye içindeki aday kenti belirlememiz onun ardından da ülke olarak 2006 yılında projelerimiz ile büroya başvurmamız gerekiyor” dedi.

DEMİRTAŞ; 13 YILLIK DÜŞ
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Expo için 1992 yılından bu yana uğraştıklarını ve izlemede olduklarını söyledi. Demirtaş, her yıl Expo’yla ilgili bakanlıklara yazı gönderdiklerini, kentin 5 önemli konusundan birisi olarak Expo’nun belirlendiğini vurguladı.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi de, “İzmir Expo ile çok kolay uyuşabilecek tematik bir yapısı var. Bugün bazı eksiklikler olmakla birlikte 2015 yılına kadar bunlar rahatça bitirilir. İzmir bunu hak ediyor. Daha önce pek çok büyük organizasyon başta İstanbul olmak üzere hep başka kentlere verildi. Artık Expo’yu biz almalıyız” diye konuştu.

ŞEHİR BELİRLENECEK
Türkiye’nin 2015 Expo Dünya Sergisi’ne aday olması için, bu yıl içinde fuarın düzenleneceği şehri belirlemesi gerekiyor. Dolayısıyla şu anda tek başvuru sahibi İzmir’in, Türkiye’de aday şehir olarak belirlenmesi durumunda, 2015 Expo Dünya Sergisi’ne ev sahipliği adaylığı için 2006 yılından itibaren çalışmalara başlaması ve diğer ülkelerden destek talebinde bulunması gerekiyor.

EXPO NEDİR?
Dünya üzerinde 150 yılı aşkın süredir Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) tarafından düzenlenen Expo “Exposition”un kısaltması. Uluslararası Sergi ve evrensel sergiyi anlatan Expo’lar uluslararası platformda World Fair yani, ‘Dünya Fuarı’ olarak adlandırılıyor.

Sergilerde, farklı ülkelerin çok çeşitli ürünleri bir araya getiriliyor. Fuarın amacı ise bu ürünlerin pazarlanmasından çok temsil ettikleri ülkelerin kültür, tarih ve sahip oldukları varlıkların ortaya konmasıyla öne çıkıyor. 5 yılda bir düzenlenen Expo’lar en az 3, en çok 6 ay süreyle açık kalıyor. Fuar için de yaklaşık 1 milyon 500 bin metre karelik alan gerekiyor.

http://www.ntv.com.tr/news/326556.asp

Izmir´in secilmesi cok güzel oldu!    Hep Istanbul, Istanbul biraz sikici geldi. Izmir bir fuar sehiri ve Expo icin cok uygun!

Selcuk
14 yıl önce - Pzr 24 Tem 2005, 04:43
EXPO 2015 - IZMIR

İzmir Expo 2015 için kararlı

Fuarcılık deneyimlerine güvenen İzmir, dünyanın en kapsamlı ve en prestijli fuarı olan EXPO'ya aday olmak istiyor. Bu amaçla Dışişleri Bakanlığı'nda dün düzenlenen toplantıya katılan İzmir iş dünyasının temsilcileri, EXPO'nun 2015 yılında İzmir'de düzenlenmesi için kararlılıklarını ortaya koydu.

Dışişleri Bakanlığı'nın İzmirli kuruluşlara daveti üzerine Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu başkanlığında düzenlenen toplantıya İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Servet Eröcal, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, TOBB, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), TÜRSAB, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, hükümetin geçtiğimiz yıl EXPO'ları düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BIE) üye olduğunu belirterek, "2015 yılında düzenlenecek EXPO için çalışmaların şimdiden başlaması gerekiyor. Öncelikle Türkiye içindeki aday kenti belirlememiz onun ardından da ülke olarak 2006 yılında projelerimizle BIE'ye başvurmamız gerekiyor" dedi. Şu ana kadar sadece İzmir'in bu konudaki talebini ortaya koyduğu, başka kentlerin de istekli olduğuna dair duyumları bulunduğunu vurgulayan Nedimoğlu, İzmir'in bir an önce sahip olduğu avantajları ve dezavantajları ortaya koyup çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

"13 YILLIK KARARLILIK" İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise toplantıda yaptığı konuşmada, EXPO için 1992 yılından beri uğraştıklarını ve takipte olduklarını belirterek, "Valimizle, belediye başkanımızla, bütün oda başkanlarımızla birlikte belirlediğimiz kentin 5 önemli konusundan birisi de EXPO'dur" diye konuştu. İzmir'i EXPO düzenlemeye çok uygun bulduklarını vurgulayan Demirtaş, İzmir'in limanı, 5 üniversitesi, yetişmiş insan gücü, denizi, batıya dönük özellikleri ve İktisat Kongresi zamanında düzenlenen yerli malı sergisiyle başlayan çok köklü bir fuarcılık geleneği olduğunu söyledi. İzmir'in ulaşım, konaklama gibi konularda bazı eksiklikleri olmakla birlikte bunların 2015 yılına kadar tamamlanabileceğini, yapımı devam eden metro ve havalimanındaki dış hatlar terminalinin buna en güzel örnek olduğunu belirten Demirtaş, "Eger Atatürk, 1. İktisat Kongresi'ni İzmir'de düzenlediyse bunun bir sebebi vardı. İzmir her zaman Türkiye'nin batıya dönük yüzüdür. Biz bu dünya çapındaki organizasyonu almaya hazırız. İzmir'in çok önemli altyapı sorunları belediyelerimiz sayesinde çözüldü. Altyapısını tamamlayan İzmir artık makyajını tamamlıyor, saçını tarıyor. Biz burada sadece kurumlarımız adına değil bütün İzmir'in bu konudaki kararlılığını göstermek adına varız" şeklinde konuştu.

"İZMİR, EXPO İÇİN EN İSTEKLİ KENT" İTB Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi ise İzmir'deki 14 kuruluşun temsilcisi olarak 5 öncelikli konudan birisi olarak EXPO'nun İzmir'e kazandırılmasını belirlediklerini aktardı. İzmir'in EXPO ile çok kolay uyuşabilecek tematik bir yapısı olduğunu belirten Yemişçi, bugün bazı eksiklikler olmakla birlikte 2015 yılına kadar bunların rahatça bitirilebileceğini söyledi. Yemişçi, "İzmir bunu hak ediyor. Daha önce pek çok büyük organizasyon başta İstanbul olmak üzere başka kentlere verildi. Artık EXPO'yu biz almalıyız" dedi.

Toplantıda söz alan İzmirli kuruluşların diğer temsilcileri de İzmir'in bu fuarı düzenlemeye en uygun kent olduğunu belirterek, bu konudaki kararlılıklarını dile getirdiler. Toplantıda başta Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı, TÜRSAB ve TOBB temsilcileri olmak üzere toplantıya katılan bütün bürokratlar ve yöneticiler de en istekli kentin İzmir olduğunu belirterek, Türkiye'nin EXPO için başvuru yapabilecek noktaya gelmesinde İzmir'in ısrarlı tutumunun etkin olduğunu kaydetti. Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu toplantının son derece olumlu geçtiğini ve İzmir'in istekliliğinin görüldüğünü söyledi. Toplantıyla ilgili verecekleri raporda İzmir'in istekliliğini belirteceklerini kaydeden Nedimoğlu, "Tabii son kararı hükümet verecek. Diğer yandan haziran ayı sonunda Paris'te Uluslararası Sergiler Bürosu'nun toplantısına katılacağız. Orada adaylık başvurusu için yapılması gerekenleri, lobi olarak neler yapılabileceğini bir kez daha görüşeceğiz" diye konuştu.

"İZMİR'İN TEMSİLCİLERİ JAPONYA YOLCUSU" İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, toplantıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, toplantının son derece olumlu geçtiğini ve İzmir'in kararlılığının çok net olarak ortaya çıktığını söyledi. Demirtaş, "Şu anda tek istekli aday kent İzmir. Bunu sonuna kadar sürdürüp, EXPO'yu almak için elimizden geleni yapacağız. Toplantı sırasında İzmir olarak çok güzel bir birliktelik örneği sergiledik. Bunu devam ettirmemiz gerekiyor" dedi. EXPO'ya hangi kentin Türkiye'den aday olacağı yolundaki kararın siyasi bir karar olduğunu ve bu nedenle de siyasilerle yakın temasta bulunacaklarını ifade eden Demirtaş, şu anda Japonya'da düzenlenen EXPO 2005 kapsamında 2 Ağustos'ta bir Türk günü düzenleneceğini söyledi. Demirtaş, "Ağustos ayında Japonya'ya giderek bu Türk gününe katılacağız ve EXPO'yu yerinde inceleyeceğiz" açıklamasını yaptı.

"EXPO NEDİR?" Dünya üzerinde 150 yılı aşkın süredir Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından düzenlenen Exposition'da (EXPO), ülkelerin kültür, tarih ve sahip oldukları varlıkların ortaya konması amacıyla farklı ülkelerden ürünler sergileniyor. 5 yılda bir düzenlenen EXPO en az 3, en çok 6 ay sürüyor ve yaklaşık 1 milyon 500 bin metrekarelik alanda düzenleniyor.

Sergiye, uzmanlaşmış oldukları konulardaki bilgi birikimlerini paylaşmaları amacıyla devlet temsilcileri de davet ediliyor. Milyonlarca kişi tarafından gezilen EXPO'lardan sonuncusu olan Aichi EXPO 2005 Japan, 28 Mart-25 Eylül 2005 tarihleri arasında Japonya'nın Aichi bölgesindeki Nagaute ve Seto kentlerinde düzenleniyor. Yaklaşık 50 milyon kişinin gezdiği sergi, o ülkeye ekonomik olarak da büyük katkı sağlıyor.

Baki KARAKOÇ
14 yıl önce - Cmt 13 Ağu 2005, 11:40
EXPO'ya bir adım daha

http://ya2005.yeniasir.com.tr/08/13/index.php3?ka ...lum=gunluk
BAKAN GÜL, 'DÜNYA FUARI' İÇİN İZMİR'İ ADAY GÖSTERECEKLERİNE SÖZ VERDİ

EXPO'ya bir adım daha

Egeli işadamları Dıiişleri Bakanı'nın daveti üzerine 18 Ağustos Perşembe günü Ankara'ya gidecek ve adaylık sürecinde yapılması gerekenlerle, konunun detaylarını görüşecek

İLKER ÇOBAN(HABER MERKEZİ)

Cumhuriyet tarihinin en büyük spor organizasyonlarından biri olan UNIVERSIADE, beraberinde bir başka dev organizasyonun da müjdesini getirdi. Önceki gün Ege Palas Oteli'nde İzmirli işadamlarıyla bir araya gelen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 2015 EXPO fuarına İzmir'i aday göstereceklerini söyledi.
Görüşmenin ardından Yeni Asır'a özel açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Gül, dünyanın en büyük fuarı olarak gösterilen EXPO için en uygun adayın İzmir olacağını belirtti. Hükümet olarak EXPO'yu alabilmek için Fransa'nın Paris kentindeki Uluslararası Sergiler Bürosu'na (B.I.E.) resmi başvuruda bulunacaklarını belirten Gül, "EXPO için İzmir'i aday göstereceğiz. İzmirli işadamlarını 18 Ağustos Perşembe günü saat 11.00'de Ankara'ya davet ettim. Adaylık süreci ve konunun detaylarını orada konuşacağız" dedi.

Büyük mutluluk
Dışişleri Bakanı Gül'le görüşerek 5 yılda bir düzenlenen EXPO için İzmir'in adaylığını kabul ettiren meslek odası başkanları, büyük mutluluk yaşarken kent için muazzam bir tanıtım fırsatının yakalandığı belirtildi.
UNIVERSIADE'ın açılışı için Başbakan Erdoğan ile birlikte gelen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İzmirli işadamları ile yaklaşık 1 saat görüştü.
Görüşmeye İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, Ege Gençişadamları Derneği Başkanı Fatih Dalan, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Ali Kasalı, İzmir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İlknur Denizli, Ege Ekonomisini Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak katıldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, İzmir Milletvekilleri İsmail Katmerci, Mehmet Tekelioğlu, ve Fazıl Karaman ile İl Başkanı Ali Aşlık da görüşme sırasında işadamlarına eşlik etti.
Yaklaşık 1 saat süren görüşmede taleplerini ilk olarak ileten İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, 1992'den beri EXPO'nun İzmir'de düzenlenmesi için çaba gösterdiklerini söyledi. İzmir'in EXPO'yu düzenleyebilecek tüm özelliklere sahip olduğunu ve varolan altyapı eksikliklerinin de 2015'e kadar rahatlıkla giderileceğini belirten Demirtaş, "Artık İzmir'e dünya çapında organizasyonlar lazım. Bu tip büyük organizasyonlar için devamlı olarak İstanbul düşünülmemeli. İzmir bu kapasiteye sahip. İşte Üniversite Oyunları bunu gösterdi" dedi.

Sahip çıkın
ESİAD Başkanı Mehmet Ali Kasalı ise, İzmir'in daha önce de Formula 1 ve benzeri organizasyonlar için birlikte hareket ettiğini hatırlatarak, "O zaman İzmir'e büyük haksızlık yapıldı. Şimdi EXPO'nun İzmir'e verilerek, kentimizin hak ettiğini almasını istiyoruz" şeklinde konuştu. EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak ise, İzmir'deki bütün oda başkanlarının her ay Başkanlar Kurulu toplantısında EXPO konusunu ilk sırada tuttuklarını belirterek, "Bütün İzmir bunu istiyor, herkes sahip çıkıyor" dedi.
EBSO Başkanı Tamer Taşkın ise, yeni hedefinin EXPO olduğunu söyledi. Taşkın, "Ülkemizin gelişimi açısından yeni bir merkez hedeflemesi ile çalışılması gerekir. Bunun tek adresi ise İzmir'dir" dedi.
İşadamlarını dikkatle dinledikten sonra birlikte hareket etmelerini takdirle karşıladığını belirten
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İzmir'in bu haliyle EXPO'ya ev sahipliği yapmasının mümkün olmadığını söyledi. İzmir'in adaylık çabasını daha önce Başbakan Erdoğan'a illettiklerini de dile getiren Gül, İzmir'in öncelikle otel ve yatak sayısını artırması gerektiğine dikkat çekti. Bu tip organizasyonlar için çok önceden uzman bir ekiple çalışmalara başlanması gerektiğini belirten Gül, "Bana göre en önemlisi İzmir'in bütün kent olarak bunu istemesi ve sahip çıkmasıdır" dedi.
İzmir'in 2010'da Çin'in Shangai Kenti'nde yapılacak EXPO'dan sonra 2015'teki fuara aday olabilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Paris'teki Uluslararası Sergiler Bürosu'na "Adayımız İzmir" yazısını göndermesi gerekiyor. İzmirli işadamları Bakan Gül'den Başbakan Erdoğan ile görüşerek yazının kısa sürede gönderilmesini talep ettiler.
EXPO Fuarı bu yıl Japonya'nın Nagoya Kenti'nde düzenlendi. Halen süren ve teması "Doğanın bilgeliği" olan fuar için Japonlar 3 milyar dolar harcadı. EXPO'nun Nagoya'ya en az 5-10 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor. Bu yılki fuarı 15 milyon kişinin ziyaret edeceği tahmin edilirken 2010 EXPO'ya Çin'in Shangai kenti ev sahipliği yapacak.

5 yılda bir gerçekleştirilen organizasyon, 6 ay sürüyor
Merkezi Fransa'nın Paris kentinde bulunan Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından organize edilen EXPO fuarı, 5 yılda bir düzenleniyor.
Bu fuarlarda düzenlenen ülkenin kültürel ve bilimsel ürünleri sergileniyor. 6 ay süren fuar, en az 1.5 milyon metrekarelik alan üzerine kuruluyor. EXPO Fuarı için düzenlenecek kentlerin değil, ülkelerin bizzat başvuruda bulunması gerekiyor. Daha önce uluslararası sergiler bürosuna üye olmayan Türkiye, geçen yıl üyeliğe hak kazandı.

Bülent
14 yıl önce - Prş 25 Ağu 2005, 20:36

Alıntı:
EXPO 2015 İÇİN ALAN BELİRLENECEK

Expo 2015’in büyük bir fuar, ticaret ve kültür olayı olduğuna dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu büyük organizasyonun İzmir’e kazandırılması için çaba gösteren başta hükümet olmak üzere herkese teşekkür ettiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Bu organizasyon için müracaat etmeden önce bizlere de görev düşüyor. Expo’nun yapılacağı alanın ve organizasyonun ardından da bu alanın hangi amaçla kullanılacağının belirlenmesi gerekiyor. Aday olmadan önce bunu tespit etmemiz gerekiyor. Kente en yakın, kentin ekonomisini en olumlu etkileyecek alanı tespit edeceğiz.”

http://www.izmir-bld.gov.tr/Details.asp?textID=489

Alıntı:
Expo İçin Hükümetten Tam Destek...

Dünyanın en büyük sergisi EXPO'ya 2015 yılında İzmir'in aday olması konusunda hükümetten destek alan işadamları, Ankara'ya giderek Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştü. Abdullah Gül ile yapılan toplantıda, EXPO'nun İzmir'e alınabilmesi için yapılacak çalışmalar hakkında yol haritası belirlendi.

Hükümetin bu konuda İzmir'e verdiği desteği bir kez daha vurgulayan Gül, "Bundan sonra sayın başbakanın, benim, yabancı ülkelerin bakanları başbakanları ile yapacağı bütün görüşmelerde EXPO konusu da gündeme gelecek ve destek isteyeceğiz" dedi.

EXPO ile ilgili bilgileri içeren dosyayı Gül'e sunan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Şu anda EXPO'nun düzenlediği Japonya'nın Nagoya kentinde 21 Eylül'de çok büyük bir kapanış toplantısı yapılacak. Bu toplantıda, daha önce EXPO'yu düzenleyen ülkeler bilgi ve tecrübelerini aktaracaklar. O toplantıdan önce adaylığımızı kesinleştirip oraya giderek lobi yapmamız lazım" diye konuştu. Demirtaş ayrıca, EXPO için karar verecek ülkelerin temsilcilerini ve uluslararası sergiler bürosunun genel sekreterini Uluslararası İzmir Fuarı'na çağırmayı önerdi.

İzmir'de EXPO konusunda büyük bir heyecan yaşandığını belirten Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "EXPO için yıllarca çok büyük mücadele verdik ama duyuramadık. Sizlerin döneminde merkezi Paris'te bulunan uluslararası sergiler bürosuna üye olduk. Hemen arkadaşlarımız Türkiye'nin adaylığı ile ilgili olumlu havayı aksettirdi. Tüm şehir bu işe gönül verdik. Her türlü desteği verdik. Herşeyi yapmaya hazırız.. Bu İzmir'e çok büyük dönüşüm sağlayacak bir projedir."

ÖNCE BAKANLAR KURULU KARARI SONRA NAGOYA...

Demirtaş'ın önerisini destekleyen Gül, "Önümüzdeki ilk bakanlar kurulunda İzmir'de EXPO'nun düzenlenmesi için gerekli olan hükümet kararını da çıkartırız. 21 Eylül'den önce bu kararı alıp ön fizibiliteyi yapıp daha sonra Japonya'da bunları anlatmalıyız. Kapanış törenine hazırlıklı gitmemiz lazım. Bundan sonra sayın başbakanın, benim, yabancı ülkelerin bakanları başbakanları ile yapacağı bütün görüşmelerde EXPO konusu da gündeme gelecek ve destek isteyeceğiz. Hemen bu işte görev alacak insanların isimlerinin listesini çıkartalım. İzmir Fuarı çok önemli bir avantaj. İzmir Fuar geleneği olan bir kent. Çocukluğumdan hatırlıyorum. Dünyanın pekçok yerinde fuar yokken İzmir'in fuarı vardı. Bunu iyi satmamız lazım. Adım adım ne yapacağımızı çıkartalım" dedi.

KONJONKTÜR LEHİMİZE EXPO'YU KOPARTIP ALMAMIZ LAZIM

Türkiye'nin son yıllarda ardı ardına düzenlediği uluslar arası toplantılarla böyle büyük işleri yapabileceğini gösterdiğini ifade eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önemli olan ilk adımı atmak. Türkiye'nin gerçeğini dünyaya göstermemiz lazım. Türkiye'nin imajı başka gerçeği başka. EXPO olimpiyatlardan bile daha önemli bir organizasyon. Çünkü olimpiyatlar daha kısa süreli, EXPO ise 6 ay sürüyor. Çok büyük bir proje. yapıldığı kente iz bırakıyor. Unutulmayan bir faaliyet. Şu anda Türkiye'nin dünyadaki siyasi imajı çok kuvvetli. Daha önce hiçbir islam ülkesinde EXPO düzenlenmemiş. Bizim bölgemizde EXPO düzenlenmemiş. Türkiye ekonomisi 2015'te zaten daha da üst düzeyde olacak".

İZMİR İÇİN TARİHİ BİR GÜN...

Toplantının ardından bir açıklama yapan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "İzmir için tarihi bir gün yaşadık. Sayın Gül, hükümetin tam desteğini ifade etti. İzmir'i bir dünya kenti yapıp üçüncü bin yılda dönüşümü sağlayacak EXPO için artık hükümetimizin de tam desteği var. Bundan sonra İzmir, hükümet, sivil toplum kuruluşları elele vererek tüm gücümüzle çalışacağız. İlk hedef 21 Eylül'deki kapanış töreni. Artık İzmir take off'a kalkıyor. Bundan sonra İzmir'in sorunları bütünlük içinde çözülecek. Artık İzmir için cek cak dönemi bitti. İzmir ve Türkiye EXPO'yu alacaksa projeler ortaya konulacak, kaynak bulunacak ve kesinlikle yapılacak. Yapılamaması gibi bir ihtimali yok. İzmir EXPO sayesinde sembol yapılara, yenilenmiş bir şehre, sağlıklı bir çevreye ve üçüncü bin yılın yaşam standartlarına kavuşacak. Hükümetin tam desteğini aldık. Bu iş için bir büyükelçi ve müsteşar yardımcısı görevlendirlecek" dedi.

Toplantıya katılan Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ender Arat ise, hükümetin desteğinin yazılı olarak açıklanması gerektiğini ifade ederek, "Japonya'da Eylül ayında gerçekleştirilecek kapanışa kadar hazırlıklarımızı bitirip adaylığımızı deklare ederek orada lobi yapmamız gerekiyor. Mali fizibilite yapılması fon oluşturulması lazım. Şansımız büyük ama tabiki hiçbir zaman garantisi yok." diye konuştu.

İŞTE İZMİR HEYETİ...

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, AKP İzmir İl Başkanı Ali Aşlık, İhracatçı Birlikleri Başkanı Servet Eröcal, Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, İESOB Başkanı Mehmet Ali Susam, Mimarlar Odası Başkanı Tamer Başbuğ, EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, ESİAD Başkanı Mehmet Ali Kasalı, EGİAD Başkanı Fatih Dalan, İZSİAD Başkanı İlknur Denizli, İGİD Başkanı Ramazan Davulcuoğlu ve İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen.

Toplantıya ayrıca Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ender Arat ve Dışişleri Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu katıldı.

http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/E-Haber ...xposon.htm

Selcuk
14 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 10:35

Ýzmir EXPO 2015’e aday

Dýþiþleri Bakaný Abdullah Gül, hükümetin EXPO 2015 için Ýzmir’i aday gösterdiðini açýkladý.

Universiade’ýn Ýzmir’e büyük katký saðladýðýný ifade eden Gül, Ýzmir’in sorunlarýna da köklü çözümler getireceklerini söyledi.

AKP’nin dördüncü kuruluþ yýldönümü kutlamalarý için Ýzmir’e gelen Dýþiþleri Bakaný Abdullah Gül, hükümetin Ýzmir ile ilgili projelerini açýkladý.

Universiade’ýn Ýzmir’e büyük katkýlar saðladýðýný ancak Ýzmir’in daha büyük organizasyonlar hak ettiðini dile getiren Gül, “Ýzmir Türkiye’nin üçüncü büyük þehri, çok daha büyük organizasyonlarý hakediyor. Bu yüzden 2015’te yapýlacak olan EXPO 2015’e Ýzmir’i aday göstereceðiz. Bu dünya çapýnda büyük bir olaydýr. Milyonlarca turist milyarlarca yatýrým yaptý. Bunu Ýzmir’e getirmek için elimizden geleni yapacaðýz. Gerçekleþirse yalnýz Ýzmir’in deðil Türkiye’nin çehresi deðiþecektir.” dedi.

Selcuk
14 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 10:36

İzmir’de EXPO 2015 Basın Toplantısı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Expo'nun dünyanın en büyük fuar ve ticaret organizasyonlarından birisi olduğunu belirterek, ''EXPO 2015'i İzmir'e kazandırmak, çok büyük bir olaydır'' dedi. Başkan Kocaoğlu düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, Expo 2015 için İzmir'i aday göstermesi ve destek vermesinden dolayı İzmirliler adına teşekkür ettiğini söyledi. Expo'ya müracaat etmeden önce yapılacağı alanın tespit edilmesi gerektiğini belirten Başkan Kocaoğlu, şöyle dedi: ''Öncelikle Expo 2015'in nerede yapılacağı, bu alanın daha sonra hangi amaçla kullanılacağının tespiti çok önemlidir. Bu müracaat aşamasında da çok önemli, elimizi güçlendirmek gerekir. Hemen çalışmalara başlayacağız. Bu amaç için en uygun, kente en yakın, ekonomiyi en iyi etkileyecek alanı tespit edeceğiz.''

Selcuk
14 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 11:02

Shanghai 2010´dan bilgiler:

Fuar alani: 400 hektar
Fuar alani icin harcamalar: 3 milyar $
Beklenen ziyaretci sayisi: 70 milyon ziyaretci
Toplam harcamalar (havalimani, metro, transrapid, ...): 30 milyar $

Sizce Izmirin neresinde böyle büyük bir fuar alani kurulma imkani var?

Saygili
14 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2005, 16:35

Yer konusunda bir cok görüs öne sürüleblir ama benim en büyük Favorim; Buca Kaynaklarda olan düz araziler. Hava Alanina ve kent merkezine yakin bir bölge burasi.

g.guray
14 yıl önce - Çrş 31 Ağu 2005, 04:14

Yıllardır İzmir'deki tek fuar alanı olan Kültürpar Fuar alanının kapasitesinin artık yetmemei üzerine geçen sene Büyükşehir Belediyesi 2nci bir fuar alanı oluşturmaya karar vermiş. Sanırım şu an için düşünülen yer Gaziemir imiş. Eğer karar kesinleşir ve İzmir Expo 2015'i alırsa Gaziemir'de yapılacak alan daha kapsamlı olarak projelendirilip Expo 2015 için kullanılabilir hale getirilir.

Baki KARAKOÇ
14 yıl önce - Pts 12 Eyl 2005, 17:46

Japonya'ya Expo seferi

Belediye Başkanı Kocaoğlu ve İTO Başkanı Demirtaş İzmir Ticaret
Odası'nın öncülüğünde 19 Eylül'de Japonya'ya gidiyor İzmir'in talip olduğu 2015 EXPO Fuarı için İzmir heyeti ikinci kez Japonya'ya gidecek. 19 Eylül'de İzmir Ticaret Odası öncülüğünde yapılacak geziye son günlerde araları limoni olan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İTO Başkanı Ekrem Demirtaş birlikte gidecek. EXPO kapanış törenini izleyecek İzmir heyetindeki tek siyasetçi ise AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu. Heyette ayrıca Dışişleri Bakanlığı Tanıtım Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh gibi isimler kesinleşti. Heyetin içine İzmir'den çok sayıda üst düzey sivil toplum kuruluşu üyesi ve bürokratın katılması bekleniyor.

Gezi 6 gün sürecek

19-25 Eylül arası yapılacak gezide EXPO'nun Japonya'daki kapanış töreni izlenecek. Burada Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) yetkilileri ile temas kuracak olan İzmir lobisi, şu ana kadar EXPO'ya evsahipliği yapmış olan ülkeler topluluğu (AVE) toplantısına katılıp, onların deneyimlerinden yararlanacak. Ekrem Demirtaş başkanlığındaki heyet EXPO için özel olarak hazırlanmış bir hediye paketi hazırlattı. İçinde İzmir'in simge ürünlerinden Üzüm, İncir, Zeytin, Zeytinyağı, Rakı'nın da bulunduğu özel bir ahşap paket hazırlatan heyet, bu ürünleri BİE yetkilileri ve AVE üyesi ülke yetkililerine götürecek. İzmir konulu bir kokteyl de düzenlemesi beklenen heyetin 6 gün boyunca 2015 EXPO'sunu İzmir'de yapmak için yetkilileri ikna etmeye çalışacağı belirtildi. Son günlerde bazı projeler nedeniyle araları limoni olan Ekrem Demirtaş-Aziz Kocaoğlu ikilisinin fuar açılışında aralarındaki buzların erimesinin ardından Japonya'da İzmir için birlikte lobi yapacakları da belirtildi.

Haberekspres

sayfa 1
123 ... 109110111   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet