Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Şehirhatları Vapurları - Nostalji ve Hatıralar
« önceki   123 ... 152153154

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 154
Misafir a05

3 ay önce - Prş 15 Hzr 2017, 16:24

Resimde görünen vapurlarin ücüde buhar kazanli olup bu günkü vapurlardan daha hizli idiler,söyleki iskelenin bas tarafina yanasmis olan Suvat isimli vapur 1938 yapimi olup 80 nli yillarin sonlarinda hurdaya cikarildigi günlere kadar Kadiköy,Kinaliada arasini 25 dakikada kat ederdi,günümüzün vapurlari yeni yapilan Sariyer tipi vapurlarida dahil olmak üzere 35-45 dakika arasinda aliyorlar,bir kücük örnek daha Adalara giden vapurlar Köprü den hareket ettikten 20 dakika sonra Kadiköyden hareket ederlerdi,günümüz vapurlari bu süreyi bazen 25 ve bazende 30 dakikada kat ediyorlar,iste aradaki fark.Saygilar.

sazanhayko
3 ay önce - Cmt 17 Hzr 2017, 00:35

Bu ilk zamanlar yeni yapılan ve başında ŞH ibaresi bulunan vapurlar (Sarıyer, Beykoz, Fatih, Kadıköy, Beyoğlu) bildiğim kadarıyla adaya hiç gelmediler ama görmediğim bir gün geldilerse bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa o da vapurların da bir hız sınırlaması olduğu. Bu teknik konuları ben olsam üstadlarım ve bilirkişilerime bırakırım.

(+)

Bugün de Anadolu Hisarı kıyılarını paylaşıyorum, gelen vapur da pek adını okuyamıyorum gözlerim biraz bozuldu ama Anadolu Hisarı olabilir ve Anadolu Hisarı iskelesine yanaşmak üzereyken bir kameraya yakalanmış da Facebok'a gelmiş, oradan da Wow Turkey'de bu başlıkta yerini bulmuş.

Misafir a05

3 ay önce - Cmt 17 Hzr 2017, 12:07

Sayin Hayko SH.tipi vapurlardan Beyoglu 15 gün evvel bir Pazar günü Burgaz Kinali ilave seferi yapti,yine gectigimiz Carsamba günü Sariyer vapuru Emin Kulun yerine 19.40 Adalar seferini yapti,ve geceyi Büyükadada gecirdi,hatirladigim kadariyla gecen yil yaz tarifesinde bu vapurlar 11.30 adalar seferine veriliyordu,benim merak ettigim bir konuda Istanbul 9 vapuru neden hic Ada seferlerine verilmiyor,sebebi ne acaba?

Kerim AK

3 ay önce - Pts 19 Hzr 2017, 20:37

(+)
Salacak iskelesi - 1960'lar

Kerim AK

3 ay önce - Pts 19 Hzr 2017, 22:25

sazanhayko
3 ay önce - Cmt 24 Hzr 2017, 01:15

Ah Kerim Bey ah, son paylaştığınız Paşabahçe vapurunun denize indiriliş resmini görünce sanki içinize mi doğdu nedir?
Ne yazık ki vapurun önünde bulunduğu Beykoz Belediyesinden de kaldırılıp batırılacağı haberleri dolanmaya başladı. İnşallah doğru değildir.

Paşabahçe Vapuru Beykoz’da denize batırılacak: http://dostbeykoz.com/pasabahce-vapuru-beykoz-da- ...atirilacak

Olur da haber içeriği kaldırılırsa yazının açılımı:

Alıntı:
İtalya’da 1952 yılında yapıldı… Yıllarca İstanbullulara hizmet ettikten sonra 2010 yılında hurdaya çıkmıştı. Paşabahçe Vapuru…

2011 yılında Beykoz Belediyesi’nin uhdesine geçen Paşabahçe Vapuru’nun maalesef yeryüzündeki ömür tükendi… Paşabahçe Vapuru denizin dibine ineceği günü beklemeye başladı…

Deniz İşletmeleri tarafından 2010 yılında hurdaya çıkarılan ve Beykoz Belediyesi’nin kültür amaçlı kullanmak amacıyla 2011 yılında Beykoz Belediye binasının önüne çektiği vapurun suya batırılacağı ve eğitim amaçlı kullanılacağı öğrenildi.

Yaklaşık 6 yıldır Beykoz Belediye binası önünde duran ve bir dönem nikâh salonu olarak ta kullanılan Paşabahçe Vapuru’nu tadilata almak için ihale yapılmıştı.

O süreçte müze yapılması planlanan tarihi vapur, zaman zaman dizi setlerine de ev sahipliği yaparak Beykoz’un kültürel zenginliğine katkı sağlamıştı.

Yaklaşık 3 trilyona çıkan ihale bedelinin yüksek olması nedeniyle iptal edilen ihale sonrası vapurun tadilatından vazgeçilmişti. Geldiğimiz noktada ise, Paşabahçe Vapuru’nun gerekli izinlerin alınabilmesi durumunda Beykoz açıklarında batırılacağı ifade edildi… Hem dalış turizmine hem de eğitime katkı sağlayacağı düşünülen Paşabahçe Vapuru ile ilgili önümüzdeki günlerde işlemlerin başlayacağı bildirildi.

Haber Merkezi

Resim de aynı haber sitesinden alıntıdır. Eğer bu haber doğruysa Paşabahçe vapuruna da veda etmemiz gerekecek.

sazanhayko
2 ay önce - Çrş 05 Tem 2017, 01:29

Daha önceleri de resmini paylaştığım eski Fenerbahçe ya da o dönemdeki lisana göre "FENERBAĞÇE" vapurunun Moda İskelesinde kömür ikmâli yaparken başka bir açıdan resmi:

Facebok'tan alıntıladığım resmin altındaki yorumlardan ilkinde aynen şöyle yazmakta:
Alıntı:
Belki küçük bir ayrıntı gibi görülebilir ancak bu yandan çarklı vapurun adı "FENERBAĞÇE" idi...
1953'lerde İngiltere'den alınan Bahçe Tipi vapurlardan DOLMABAHÇE ile FENERBAHÇE'de Türkçe sözcüklerden "bağ-bahçe" arasındaki tercihte BAĞ bırakılmış BAHÇE alınmıştı.

sazanhayko
2 ay önce - Pts 10 Tem 2017, 01:55

Şehir Hatları'nın iki güzide vapuru olan Fenerbahçe ve Dolmabahçe yan yana Galata Köprüsü'ndeyken:

Kerim AK

1 ay önce - Cum 11 Ağu 2017, 12:25

Kerim AK

1 ay önce - Sal 15 Ağu 2017, 14:04
Seyyar vapuru

(+)

Büyütülebilinsin diye "tuğralı" yükledim.

sayfa 154
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 152153154
ANA SAYFA -> ULAŞIM