Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Şehirhatları Vapurları - Nostalji ve Hatıralar
« önceki   123 ... 152153154   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Kemal b
12 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 17:22

Ortaköy,Beykoz ve Çengelköy vapurları hakkında bir bilgim yok.Fakat İstinye vapuru İzmir'de çalışıyor.İsmi de İhsan Alyanak olarak değiştirilmiş.İzmir vapurlar arşivinden bu bilgiyi aldım.İstinye vapuru da zamanında bir yangında büyük hasar görmüştü.Yangın Tuzla civarındaki bir tersanede bakım sırasında çıkmıştı.Fakat bu vapuru Suadiye vapuru gibi bir köşeye atmayıp onarmışlardı.Baca kısmı diğer kardeşlerinden (Yeniköy,Beylerbeyi) biraz farklı olmuştu ama yine de çalışır hale getirmişlerdi.
Suvat yolcu vapuru da Bodrum/Yalıkavak marinada duruyor.Edindiğim bilgiye göre bu vapuru Cefi Kamhi satın almış.En yakın zamanda buraya fotoğraflarını koyacağım.

Kemal b
12 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 17:49

Evet haklısınız.Maltepe ve Suadiye vapurları arasında bir fark vardır.Maltepe vapurunun 2. katındaki ön kısımdaki salonun tamamı penceresizdir ve açıktır,Suadiye vapurunda ise bu salonun yarısı pencereli yarısı penceresizdir,dolayısıyla salonun yarısı açık diğer yarısı da kapalıdır.Bir başka değişle Maltepe vapurunun üst ön salonu 9 kardeşinkiler gibidir,Suadiye vapurunun ise bacadan direkliler gibidir.

En son Kemal b tarafından Çrş 16 Mar 2005, 22:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 18:19

Kemal Bey,
İzmir Vapurlar Arşivinin adresi nedir?

Akın KURTOĞLU

Kemal b
12 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 22:54

Akın bey,bu sitede İzmir forum sayfasından geriye doğru giderken tesadüfen buldum.

Mustafa Noyan

12 yıl önce - Cum 18 Mar 2005, 07:37
Camialtı

Haliç' de beş geminin bağlı olduğu yer Camialtı Tersanesi' dir.
Yakınından geçen olursa resimlerini mutlaka çekmeye çalışalım,
umarım yenilenirler ve tekrar yolcu veya turist taşırlar ama eğer
hurdaya çıkarılırlarsa hiç olmazsa son resimleriyle avunuruz.
İstanbul Vapurlar Arşivinin ve İzmir Vapurlar bölümünün ilk sayfalarında Burç'un tavsiyesiyle vapurların yapım yılı, yeri listesini başlatmıştım, bilgi sahibi olanların yardımıyla listenin tamamlanması gerçekleştirilebilir.
Akın Bey'in Kabataş iskelesi fotoğrafında iskeleye bağlı ilk vapur Paşabahçe !..

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cum 18 Mar 2005, 14:39

Mustafa Noyan,

İstanbul'a hoşgeldiniz... Kabataş iskelesindeki 2 vapurun isimlerini yazarken, "Paşabahçe"yi "Dolmabahçe" olarak yazmışım... Halbuki yazarken de Paşabahçe niyetiyle yazdım ama, 3 adet "Bahçe"li vapur isimlerini oldum olası karıştırırım... Uyarınız için teşekkürler... (Zaten seren direğindeki kendine özgü işaretinden ayan-beyan belli...)

Akın KURTOĞLU

Kemal Çevik
12 yıl önce - Cmt 19 Mar 2005, 00:40

Alıntı:
1892 ve 1961 yılları arasında Glasgow’da yapılmıs bogaz hattı vapurlarınin listesini cikarttim. Bilgileri direk tersane kayitlarindan aldim. (Yardimlari icin degerli dostum George Brady ye tesekkur ederim) Cizimleri almak icin biraz zamana ihtiyacim olacak.
Raysanned ve Tavzinrvin in Turkce yazilimlarini bir turlu cikaramadim bilen varsa soylesin duzelteyim.

Isim/Bogaz Hat No : 41
Tip : PS
Tesane No : 64
Tonaj : 230
Boyutlar : 48.7m x 6.0m
Imal Tarihi : 1892
Tersane : Napier, Shank & Bell

Isim/Bogaz Hat No : 42 – Raysanned
Tip : PS
Tersane No : 65
Tonaj : 230
Boyutlar : 48.7m x 6.0m
Imal Tarihi : 1892
Tersane : Napier, Shank & Bell

41 numara Metanet, batıp yüzdürülten sonra Eser-i Merhamet
42 numara Resanet, (sağlamlık)

Alıntı:
Isim/Bogaz Hat No : 47 - Tavzinrvin
Tip : SS
Tersane No : 425
Tonaj : 114
Boyutlar : 30.4m x 5.9m
Imal Tarihi : 1903
Tersane : Fairfield Shipbuilders

47 numara Tarz-ı Nevin (yeni tarz, farsça)

Alıntı:
Isim/Bogaz Hat No : 66 - 1954
Tip : TSS
Tersane No : 476
Tonaj : 433
Boyutlar : 56.7m x 7.9m
Imal Tarihi : 1910
Tersane : Fairfield Shipbuilders

66 numara Boğaziçi.

41, 42, 47 Numaraların adları için Eser ağabeyime, anlamları için Türk Dili ve Edebiyatı emekli öğretmeni anneme teşekkürler. 66 numaraya zaten kendi binmişliğim var.

1969-1975 arası tuttuğum kayıtlara göre Şehir Hatları gemilerimizin yapım yılı ve yerleri. Mükerrer bilgi için şimdiden özür dilerim. Listede olmayan gemilere bu altı yıl içinde hiç binmemişim demektir, bununla beraber bu liste kardeşleri için bir fikir verebilir.

Bu gemilere Kadıköy-Haydarpaşa-Karaköy ve/veya Üsküdar-Eminönü hattında binmişim
Büyükdere ve Yalova, Hollanda, 1948
Haydarpaşa, Büyükada, hollanda, 1949
İstinye, Hollanda, 1951
Emirgan, Hollanda, 1951
Ülev, Suvat , Almanya, 1938 (benim bildiğim Suvat hayvanlara su verilen yer demek ama geliyor ama başka bir anlamı daha olsa gerek)
Heybeliada, Fransa, 1928
Bahçe tiplerini, Glasgowlu Devekuş'larını ve Camialtı doğumluları yazmıyorum artık.

Bunlarla da Boğaz Hattı ve Üsküdar-Beşiktaş arasında seyahat etmişim
63 Sütlüce, Fransa, 1909
64 Küçüksu, Fransa, 1910
65 Sarayburnu, 66 Boğaziçi Iskoçya, 1910
67 Kalender, Ingiltere, 1911
74 Altınkum, Iskoçya, 1929
75 Kocataş, Hasköy, 1937
76 Sarıyer, Hasköy, 1938

Göztepe, Erenköy Fransa 1911. Ancak bunların orijinal plaketlerinde 69 Hüseyin Haki, (Göztepe) ve 70 Ziya yazıyormuş. O yıllarda bir de araba vapuru Hüseyin Haki vardı. Bildiğiniz gibi Hüseyi bey Şirket-i Hayriye'yi Şirket-i Hayriye yapan yöneticidir.

Araba vapurları

Karaköy, Fransa, 1951
Kasımpaşa, Kızkulesi, Kuruçeşme Fransa, 1952

Hepsi Haliç Tersanesi yapımı olmak üzere
Kartal, 1954
Kabataş, 1956
Karamürsel, 1956 Değişik bir tipti, yanılmıyorsam da uskur yerine çarkları vardı
Hürriyet, 1960
Orhan Erdener, 1962
Hüseyin Haki, 1963
Sirkeci, 1964
Şemsipaşa, Harem, 1965
Salacak, 1966
Eminönü, 1967
Topkapı, Kınalıada, Cemalettin Erem 1971

Benim kayıtlar burada bitiyor....

Görüşmek üzere

Kemal Çevik

En son Kemal Çevik tarafından Cmt 19 Mar 2005, 01:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 19 Mar 2005, 00:59

Kemal Bey,

"Ağabeyim Eser Bey" dediğiniz zat, yoksa o meşhur Eser TUTEL mi? (Şirket-i Hayriye, İskeleler vs... adındaki 3'lü kitap serisinin yazarı?)

Akın KURTOĞLU

Kemal Çevik
12 yıl önce - Cmt 19 Mar 2005, 01:52
Kaynak

Akın bey,

O kitaplar elinizin altındaysa ben niye akıntıya kürek çekiyorum, şu listeyi tamamlayıverin de gitsin, benimkiler maalesef yanımda değil.

Kemal Çevik

Kemal b
12 yıl önce - Cmt 19 Mar 2005, 02:19

41-METANET
--------------------------------------------------------------------------------

(+)

42-RESANET

--------------------------------------------------------------------------------

(+)

47-TARZ-I NEVİN

(+)

2 sene önce yüklediğim bu fotoğrafları nereden bulduğumu hatırlayamadığım için tekrar araştırmak zorunda kaldım. Biraz vaktimi aldı ama buldum.
Kaynak:Denizciler sendikası web sitesi

En son Kemal b tarafından Cmt 19 Mar 2005, 03:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 152153154   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM