Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul İETT Otobüsleri - Klima
123 ... 414243   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1
Mustafa Noyan

14 yıl önce - Prş 19 May 2005, 12:10
İstanbul İETT Otobüsleri - Klima

2000 model Mercedes O 345 lerin bazılarına Webasto klima takılmaya başlanmış.

(+)

(+)

(+)

Burç

14 yıl önce - Cum 27 May 2005, 10:13

Ben geçen gün klimalı bir IETT otobüsüne bindim. Yenibosna- Mecidiyeköy hattında
çalışıyordu. (Ekspres falan değil) Otobüs markalarından sizin kadar anlamadığım için nedir bilemiyeceğim.
Ama pek yeni bir otobüse benzemiyordu. Klima hakkında ise görüşlerim tümüyle olumsuz.
Tavan havalandırması açık ve hızlı giden bir otobüs gibi bir serinleme söz konusu
değil. Havalar sıcak olmadığı halde, otobüstekilerin hepsi bunalıyordu. Pencerelerin üstünde
"Klima çalışırken kapalı tutunuz" yazdığı halde dayanamayan yolcular pencereleri açıyor,
hemen akabinde diğer bazı uyanık yolculardan ve şoförden tepki alarak kapattırılıyordu.
Yokuş çıkarken de klimayı kapatmak zorunda kaldığından tümüyle başarısız bir soğutma
olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca hergün bindiğim "belde" özel halk otobüslerinin hepsi klimalı, camları açılmıyor.
Zırt pırt kapısı açılmasa içerde havasızlıktan ölebilirsiniz.

alabay

14 yıl önce - Cum 27 May 2005, 22:54

Merhabalar,

ama o zaman oradaki klimalar ya bozuk ya da çalıştırmasını bilmiyorlar. Yani benim oturduğum yer de yazın 33° - 43°'lik bir yer (Almanya'nın Antalyası yani ), ama burada klimalı otobüsler ve trenler gayet iyi çalışıyor.

B. Alabay

(Bugün 35°)

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 28 May 2005, 19:45

Burç, senin Mecidiyeköy hattında bindiğin İETT otobüsü, muhtemelen Mercedes-0345'lerin klima monte edilenlerinden olmalı... Gerçi bu konuyu Kemal b çok daha ayrıntılı olarak cevaplayabilir...

İETT'ye alınacak olan (aslında, ne zaman gelecekleri bir muamma da olsa!) CITARO'ların görünümleri şöyle:

Anlaşmanın imzalandığı gün alınan foto... Yalnızca rengi farklı olacaktır herhalde (Büyük bir ihtimalle yeşil ağırlıklı bir boyama olacaktır).

Akın KURTOĞLU

Kemal b
14 yıl önce - Pzr 29 May 2005, 02:52

İETT ilk önce 2000-200 daha sonra 2000-178 ve derken birçok 2000 kapı numaralı Mercedes O345 solo otobüslerine klima taktırmaya başladı.Bu klimaların bazılarının markası safkar (e-otobüslerin klima markası) bazılarının markası ise webasto.Webasto marka klimalar şehirlerarası O403 Mercedes otobüslerinin klimalarıdır.Bu klimaların kötü olduğunu sanmıyorum.Fakat safkar markalı olanlardan biraz tereddütüm var.

Mustafa Noyan

14 yıl önce - Pzr 29 May 2005, 10:01
klimalar

Arkadaşlar,
Yukarıda ben zaten size klimalı O 345 otobüslerin haberini resimleriyle vermişim,
Kemal_b daha önce İETT Otobüsleri Başlığında 2000-200 ü klimalı görüntülemiş;
velhasıl klimalı otobüsler peyderpey çoğaltılyor.

Klima tipi olarak MAN lara Yazkar ve Yılkar,
İkaruslara Safkar, Mercedeslere de Webasto ve zannediyorum termoking olmalı çok yüksek göze hoş gelmeyen bir model takılıyor.
Safkarların kötü klima olduğunu düşünmüyorum, İstanbul Ulaşım LRT lerde Safkar klimalar gayet verimli çalışıyor, Temsa midibüslerde kullanırken şimdi otobüslerinde de kullanmaya başladı, hele Yazkarlarla hiç karşılaştırılmaz; ancak işin doğrusu araca uygun klimayı kullanmaktır; bana biraz İkitelli garajı araçları için İkitellide'ki Webasto ve Yazkar, Anadolu Garajı araçları için de Ümraniye'deki Safkar seçilmiş, acele edildiği için de iş farklı firmalara dağıtılmış gibi geldi.
Bu klimalandırma işine biraz daha erken başlayıp, hatta gelecek yaza bırakıp (çünkü unutmayalım ki bu yaz klimalı otobüs piyango gibi şanslı olana denk gelecek) tek bir marka kullanarak bir standart yakalanılmalıydı.

En son Mustafa Noyan tarafından Çrş 01 Hzr 2005, 18:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

kemal_
14 yıl önce - Pts 30 May 2005, 01:21

Klimali otobuslerimizin olucak olmasi cok guzel bir sey ama mevcut olan 1404 tane Ikarusa hala tekerlekli sandalyeyle,bebek arabasyla binmek mumkun degil.Otobusun yuksekligide yasli insanlarin binmesine uygun degil.Klimali otobus alip populizm yapmaktan ziyade toplu tasima hizmetini ozurlu,ozursuz insan ayrimi yapmadan her vatandasa ulastirmak belediyenin gorevi olmali.Seneler once Ingiltereden 5-6 tane otobus alinmisti ozurlu vatandaslarimizinda bu kamu hizmetinden esit bir bicimde faydanalabilmesi icin(5-6 otobus kime yeterdi,nereye giderdi o ayri bir sorun tabii) ama onlarda bir sure sonra ortadan kayboldu.Gelismis ulklerin buyuk sehirleriyle Istanbulu karsilastirnca malesef sinifta kaliyor...

Semih Yaşar

14 yıl önce - Çrş 01 Hzr 2005, 10:19
Klima

Merhabalar

Klimalar elektrikli araçlarda çok daha iyi çalışıyor , yeni tramvaylara bindiyseniz göreceksiniz mükemmel bir klima sistemi var. Otobüslerde iyi bir klima sistemi için güçlü motor gerekir sanırım. Yada yeniden troleybüsleri yaygınlaştıralım , bende fırsat buldukça troleybüs reklamı yapmaktan kendimi alamıyorum.

Saygılar

-ALPER-

14 yıl önce - Cmt 04 Hzr 2005, 14:37

Klima takılan otobüsler belirli hatlarda mı çalışıyorlar acaba yoksa değişmeli olarak mı? Anadolu Yakası'nda özellikle Kadıköy'de hiç klimalı otobüse rastlayamadım.

Mert Keski
14 yıl önce - Çrş 27 Tem 2005, 08:00

Son bir haftadır Anadolu yakasında Konvecta klimalı 2000 model Mercedes'ler servise verilmeye başlandı. (Gözlemlediğim kadarıyla 2000-101 ... 2000-111 no.lu arabalar)

sayfa 1
123 ... 414243   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM