Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
beratdemir
3 yıl önce - Cmt 18 Nis 2015, 09:11
Türkiye'ye Örnek : Sivas Belediyesi Katı Atık ve Enerji Tesisleri

“HER AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE”

Gelişi güzel kullanım nedeniyle vahşi depolama merkezi hâline gelen Sivas Belediyesi’ne ait Seyfebeli Çöp Toplama Merkezi’ndeki düzenli depolama çalışmalarında sona gelindi.

Belediye Başkanı Sami Aydın’ın göreve gelir gelmez verdiği talimatlar doğrultusunda yoğun bir tempoyla çalışan Temizlik İşleri Müdürlüğü ve diğer ilgili birimler, toplama merkezinin Türkiye’ye örnek bir alan hâline getirilmesi için yoğun çaba sarf etti.

Dağ gibi yükselen çöp yığınları ve ortaya çıkardığı ağır kokudan eser kalamayan çöp toplama merkezini gezerek çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Sami Aydın, gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Yol, kaldırım, ağaçlandırma ve yeşil alan çalışmalarıyla vahşi depolama günlerinden çok uzak bir görüntü sergileyen çöp toplama merkezinde, yakın zamanda elektrik üretimine başlanarak Belediye ve Sivas’a kazanım sağlayan bir yatırım yeri hâline gelecek. Kurulacak olan yeni sistemle elektrik üretiminin yanı sıra, depolama alanında oluşan ve karbondioksite göre 21 kat daha zararlı olan metan gazının neden olduğu sera gazı etkisinin de önüne geçilecek.

Gezi ve incelemelerin ardından çöpten enerji üretilmesi için çalışmalarını sürdüren ilgili firma yetkilisi Serdar Çelik, yaklaşık 80 dönümlük alan üzerinde yapılacak çalışmayla 15 gaz bacası kurulacağını söyleyerek; “Ağustos ayından itibaren enerji üretimine başlayarak dağıtıcı firmaya elektrik enerjisini vereceğiz. Aylık 7 bin evin, yani 30 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak enerji üreteceğiz. Burada sera ve geri dönüşüm tesisi kurmayı planlıyoruz. Motorlardan çıkan ısıyla tesisin ısınmasını sağlayacağız.” dedi.

Çöp toplama merkezinin eski hâlinden bahseden Başkan Aydın ise, “Çevre yolu ve hatta Organize Sanayi Bölgesi’nde bile keskin bir koku vardı. Biz burayı gezdiğimiz zaman çok kötü bir görüntüyle karşılaşmıştık. Her türlü haşeratların çok yoğun olduğu bir bölgeydi. Sürekli yangınlar çıkıyor, her gün onlarca itfaiye ile su basıyorduk. Aradan kısa bir zaman geçmesine rağmen burada gelinen nokta gerçekten bizleri son derece mutlu etti. Lotumuz ter temiz bir yapıya kavuşturuldu. Eksiklerimiz giderildi ve düzenli depolamaya geçmiş durumdayız.” şeklinde konuştu.

Alanda sadece elektrik enerjisinin üretilmeyeceğine de vurgu yapan Başkan Aydın, “Yaklaşık 30 bin nüfuslu bir yerleşim yerinin enerjisini buradan üretmeyi planlıyoruz. Ağustos ayı itibarıyla enerji üretimine başlayacağız. İnşallah Mayıs ayının ilk haftası, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız ve Millî Savunma Bakanımızın katılımıyla burada hem enerji üretim tesisimizin hem de ayrıştırma tesisimizin temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Çevresel faktörlerin dışında ciddi bir gelir elde edeceğiz. Bu ihaleyi gerçekleştirdiğimiz zaman yıllık 600.000 TL sabit kira geliri alacağız, bunun dışında üretilen enerjiden kademeli olarak pay alacağız. Ayrıştırma tesisinden de elde edilen ürünlerden pay alacağız. Bu bakımdan Sivas Belediyesi çevresel sorunları ve olumsuzlukları oradan kaldırmış olacak. Burası zaman içerisinde muhteşem bir parka, yeşil alana dönüşecek. Şuan bu çalışmaları başlattık. Bu çalışma, şehrimizin özellikle yaz dönemlerinde karşılaştığı sivrisinek ve bir takım haşereler gibi halk sağlını tehdit eden unsurları büyük ölçüde gidermiş olacak. Hepsinden önemlisi yer altı sularımızı kirletmeyeceğiz. Tarım ile ilgili sağlık açısından oluşan sorunların çözümüne katkı sunmuş olacağız. Her açıdan çok önemli bir proje ve büyük bir yatırım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Gezi ve incelemelerde Başkan Aydın’a, Belediye Başkan Yardımcıları Abdurrahim Ceyhan, Mahir Kuzucu ve ilgili birim müdürleri de eşlik etti.

Kaynak : http://www.sivas.bel.tr/icerik/6/613/her-acidan-c ...proje.aspx

beratdemir
3 yıl önce - Cmt 18 Nis 2015, 09:12

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Misafir 32e

3 yıl önce - Cmt 18 Nis 2015, 09:46

Sivasa hayırlı olsun çok önemli bir çevre ve enerji projesi....

Konyada aslımda var böyle bir tesis , Kayseride de bitti bu ay işletim ihale olacak..

M. Akif Ilbeyli

3 yıl önce - Cmt 18 Nis 2015, 11:43

Cöp deposunda olusacak gazi toplamak icin gaz bacalarini göremedim, Umraniyede bu ihmalden dolayi patlama olmus idi, insallah bu alanda ihmal söz konusu olmaz.

Belediye sitesinde aradigim cevabi buldum cok isabetli ve modern bir yatirim yapiliyor, cok güzel bir calisma Belediyemizi tebrik ederim.

(+)

Cöp deposu konu olmus iken Sivasimizda Türkiyede örnek olabilecek baska bir konuda eski atik yaglari toplama ve geri dönüsümünü saglama tesisini kurmak cevremiz icin cok önemli bir mesele.
Sanayide ve büyük Mutfaklarda kullanilan yüzlerce litre yaglar, Belediyemizin dagitdigi özel Plastik Varillerle depolansa sonra Özel atik yag tankerleri ile geri dönüsüm Merkezinde Cereye duyarli sekilde isleme alinsa cok isabetli olur, Özellikle Sanayi Bölgelerimiz sanayi atiklarindan arindirilmali, Dogan Ürgüp Beyefendi, Tipbi atik tesisini kurmus idi bu teisisde cok ihtiyacimiz olan acil yapilmasi gereken konulardan biri idi.

Umarim Sivas Vilayetimiz Türkiyede Cevre konusunda örnek olacak bir Il olur, Atik su, Cöp depolamasi, Sanayi atik depolamasi, Tipbi atik depolamasi, Emisyon ve Imisyon minimuma indirme calismalari ile Avrupanin da Ortalamasinin üstünde bir Kent olur Insallah, Ökolojik stadyum, Rüzgar Enerji Parklari, Günes Enerji Santralleri, Geri dönüsümden kazanilan Enerjiler ile veya Termal Enerji ile elde edilen kaynaklar ile yapilan Seracilik calismalari bunlarin hepisi cok önemli Projeler, Insana huzur veriyor.

En son M. Akif Ilbeyli tarafından Cmt 18 Nis 2015, 12:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ahmetsever
3 yıl önce - Cmt 18 Nis 2015, 12:00

Sivas için güzel bir gelişme.

Toplanan çöpler gelişigüzel bir şekilde biriktirilmek yerine, uygun şekilde depolanarak çöplerden elektrik elde edilmesi güzel bir uygulama. İnşallah diğer illere de örnek olur...

M. Akif Ilbeyli

3 yıl önce - Cmt 18 Nis 2015, 12:22

Atik Sanayi yaglarinin geri dönüsümü konusunda bir kac bilgilendirici resim ve dökumanlar.

Bilgilendirici bir pdf dokuman.

http://www.westfalia-separator.com/fileadmin/Medi ...2-0016.pdf

memin58
3 yıl önce - Pzr 19 Nis 2015, 00:13

katıldığım bir seminerde çöp stoklama yapılışını bunun ne kadar maliyetli olduğunu ayrıca yeraltı sularını zehirleme gibi etkilerinden bahsedilmişti . sunumu yapan çevre mühendisi arkadaş bunun geri dönüşümünü çöp depolama merkezlerindeki metan sıkışması ve patlamalarını çöp yangınlarını falan anlatmış bu zararlı durumları akılcı ve çevreci bir şekilde ele aldığımızda fırsata çevireceğimizi söylemişti . atıkların sulu atık katı atık diye ayrılarak ve çöp depolarına sondaj vurarak bundan enerji elde edilmesi olayının türkiyede yeni yeni yaygınlaştığını bu kapsamda yerel yönetimlerle işbirliği yapamaya başladıklarından bahsetmişti .özellikle sivastada geri döşüm ve sürdürülebilir enerji adına bu uygulaamaya geçilmesi bu alanda yol katedilmesi sevindirici

beratdemir
3 yıl önce - Pts 18 May 2015, 20:28

ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİMİNDE BİZ DE VARIZ...

Gelişen dünyada insanlığın en önemli ihtiyaçlarından biri de enerji, Sivas Belediyesi de ülkemizdeki enerji üretimine çöp merkezi vasıtası ile katkı yapacak. Bunun sağlanması için Seyfebeli Çöp Toplama Merkezi’nde Enerji Üretim Tesisi’nin temeli törenle atıldı.

Düzenlenen törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Âlim Barut, Milletvekili Hilmi Bilgin, Belediye Başkanı Sami Aydın, diğer protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada ilk olarak söz alan Belediye Başkanı Sami Aydın, “Türkiye’de çok şeyler değişiyor. 2005 yılında Sivas’ta çevre ile ilgili birtakım hedefler ortaya konmuştu. Bu hedeflere ulaşmak için birtakım çalışmalar başlattık. Şehir içerisindeki dereleri ıslah ederken sadece ıslah etmekle kalmadık her birini ayrı bir cazibe merkezi hâline getirdik. Atık su ile ilgili önemli çalışmalar yaptık, ilgili çalışma için incelemede bulunmak üzere Almanya’ya gittiğimde şehir içerisinde atık su tesisi gördüm, hayran kaldım. Çöp alanlarını gezdik, etrafta hiçbir koku yok, o zaman dedim ki, “Neden bunlar benim şehrimde olmasın.” Daha sonra atık su arıtma tesisini hayata geçirdik. Düzenli çöp depolama alanı çalışmasını başlattık. 2008 yılında bu alanı % 90 seviyesinde düzenli çöp depolama alanı hâline getirdik, daha sonra 2009 yılında Belediye Başkanlığı görevini maalesef bıraktık. 2014 yılında tekrar Belediye Başkanı seçilince bu alanın yüzde 45 seviyelerine gerilediğini gördük, çok vahim bir manzara vardı burada. Şu anda bulunduğumuz alanın tamamı çöp alanıdır. Hem yer altı sularımızın kirlenmesini önlemek hem de bu bölgede kirliliğin Sivas’a yansımalarını ortadan kaldırmak adına çalışmalarımızı başlattık. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırırken bu alandan ekonomik anlamda Belediyemize destek sağlayacak çalışmalar başlattık. Bu noktada sayın Bakanımıza tekrar teşekkür ediyorum, çünkü yapılan yasal çalışmalar önümüzü açtı.” dedi.

Milletvekili Hilmi Bilgin de, “Eski ve yeni Türkiye'yi kıyaslayarak, eski Türkiye’de bu tür üretim tesisleri olmazdı, bugün çöpten elektrik üretebiliyoruz. İnanıyoruz ki Türkiye’nin gelişimi için 7 Haziran seçimlerinde milletim bir kez daha bizlere olur verecek.” ifadesini kullandı.

Vali Âlim Barut da “Eskiden yurt dışına gidince bizim ülkemizde bunlar ne zaman olacak dediğimiz yatırımlar şu anda yapılmaya başlandı. Bundan sonra gelişen ve değişen dünyaya bizde Türkiye olarak destek olacağız.” ifadesini kullandı.

Programları nedeniyle il dışından bulunan ve tören sırasında Sivas'a gelen Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise enerji üretimiyle ilgili olarak yaptıkları çalışmaların istenmediğine vurgu yaparak, "Nükleerden, hidroelektrik santralinden, rüzgârdan veya güneşten enerji üretelim diyoruz, birileri ‘istemeziz’ diyor. Şimdi çöpten enerji elde ediyoruz bilmiyorum buna da hayır diyen var mı? Eski Türkiye her şeye istemeziz diyen Türkiye, Yeni Türkiye ise bu halkın yarasına merhem olacak her şeyi, bu milletin hizmetine sunan Türkiye'dir. Hastane kapısında beklemesin diye hastaneler yaptık. Bu millet karanlıkta kalmasın diye en ücra köşeye kadar enerjiyi götürdük. Nüfusumuz arttı, hava kirliliği azaldı, çünkü her ilimize doğal gaz gönderdik de ondan.” dedi.

Dünyada enerji arzının % 10’unun çöplerden üretildiğini kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Biz doğalgazı ve ham petrolü ithal eden bir ülkeyiz ama çöp yerli bir kaynak hâline gelmiştir. Yerli kaynağı mutlaka değerlendiriyor olmamız lazım. Ülkemizde enerji üretimindeki payı % 1.3 civarında. 81 ilde bu tesislerin kazandırılmasıyla ilgili çok ciddi teşvikler var. Her bir metreküplük doğal gazın ithalatına karşılık gelecek herhangi bir yatırım bizi heyecanlandırır. Burada 1 veya 3 megawatt mı, buna hiç bakmayız. Ülkenin her bir köşesinde bu yerli yatırımları artıracağız.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakanlar ve il protokolü çocuklarla birlikte temelin butonuna bastı.

Kaynak : http://www.sivas.bel.tr/icerik/6/711/copten-enerj ...variz.aspx

beratdemir
3 yıl önce - Cmt 23 May 2015, 10:57

Katı atık ve enerji üretim tesisinde 40 kişi istihdam edilecekmiş.

beratdemir
3 yıl önce - Pzr 18 Ekm 2015, 10:59

TBMM Başkanımız Sayın İsmet YILMAZ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Ali Rıza ALABOYUN ile önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner YILDIZ'ın katılımlarıyla, yarın (18 Ekim, Pazar) saat:13.00'te "Çöpten Enerji Üretim Tesisi Açılış Töreni", Seyfebeli Mevkii'nde (Katı Atık Düzenli Depolama Merkezi) gerçekleştirilecektir. Saat:11.00'den itibaren Jandarma Binası önünden tören alanına otobüs servisleri vardır.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET