Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mert Karakoyun

3 yıl önce - Pts 13 Nis 2015, 01:38
Gaziantep - Gaziantep Ürünleri Patent, Tescil ve Coğrafi İşaret Alıyor


Alıntı:
Türkiye ile Yunanistan arasındaki baklava savaşında, Gaziantep baklavası galip geldi. AB Komisyonu, Gaziantep Sanayi Odası'nın "Antep baklavasının" tescili dört yıl önce yaptığı başvuruyu kabul etti. AB Bakanı Bağış, Gaziantep baklavasının AB'de tescili konusunda çok önemli bir eşik aşıldığını kaydederek, "“Gaziantep istiklalimiz için gösterdiği kahramanlığı, bugün de istikbal mücadelemizde gösteriyor” dedi.
Gaziantep Sanayi Odası, baklavanın "Antep baklavası" olarak tescili için ilk başvuruyu 10 Temmuz 2009'da yapmıştı. AB Komisyonu'nun tescil ile ilgili incelemesi dört yıl sürdü. Ve sonunda "olumlu" görüş verdi.
Ve "Antep Baklavasına" ilişkin resmi başvuru belgesi, 8 Ağustos 2013 tarihli ve C 229/43 sayılı AB Resmi Gazetesi’nde yayınlandı.


FISTIK EZMESİ TESCİLLENİYOR


Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Gaziantep’in geleneksel tatlılarından Fıstık Ezmesinin tescili için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) başvuruda bulunacak.
http://www.haber342.com/haber/812/fistik-ezmesi-t ...niyor.htmlAB Komisyonu, Antep Baklavası’na ilişkin resmi başvurusunun 8 Ağustos 2013 tarihli AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından 3 ay içinde itiraz gelmediği için, Antep Baklavası’nın tescili konusunda bugün onayını verdi. Tescili onaylanan Antep Baklavası, Türkiye’den tescil edilen ilk ürün oldu.
10 Temmuz 2009 tarihinde yapılan başvurunun ardından 4 yıl süren incelemenin ardından AB tescilini almaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, "Sanayi Odası’nın başlattığı tescil süreci bitti. Tescil onaylandı. Antep Baklavası artık AB’li. Tescil sürecini başlatan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.
Konukoğlu, tescil onayının da AB Resmi Gazetesi’nde bu ay içinde yayımlanmasının ardından kesinleşmiş olacağını bildirdi.
Sanayi Odası olarak, Antep Baklavası ibaresinin coğrafi işaret olarak tescili için 28 Mart 2005’te Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvurularının 27 Nisan 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak tescilin kesinleştiğini hatırlatan Konukoğlu, üretim metodu, baklavanın Antep fıstığı, şerbetine kadar tarifi ve kullanılacak tepsisine kadar her şeyiyle tescilini aldıklarına kaydetti.
Kaynak: DHA

http://www.bilimpatent.com.tr/site/Haberler-Antep_Baklavasi'na_Cografi_Isaret_Tescili.asp
(+)(+)

(+)

(+)


Kurutmalığımız da tescilleniyorAlıntı:
http://www.reklam_link/gundem-kurutmaligimiz-da-tescilleniyor-484537.html
Mert Karakoyun

3 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2015, 13:48

Alıntı:
KUTNU KUMAŞ'A TESCİL

GSO Başkanı Konukoğlu, ‘’Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu konuda çok çaba sarf ettiler. Antep Baklavası’nın uluslararası tescilini AB’nden aldıktan sonra Gaziantep’te yeniden bir heyecan başladı. Tüm yöresel ürünlerimizin tescillerini almak için çaba içerisine girdik. Şu anda kutnu kumaşı için TPE’ye müracaat ettik. Bu süreç tamamladıktan sonra da Avrupa’dan da tescilini yaptıracağız’’ diyerek, sözlerini tamamladı.


http://www.reklam_link/ekonomi-sanayiciler-ya ...86787.html


Mert Karakoyun

2 yıl önce - Çrş 16 Arl 2015, 15:26Mert Karakoyun

2 yıl önce - Prş 28 Nis 2016, 00:22
Gaziantep Pidesi Tescillenecek


Alıntı:
http://www.gtb.org.tr/haber/387/gtb-pide-ekmegini-tescilliyor
http://www.haberler.com/gaziantep-pidesi-tescille ...92-haberi/


Mert Karakoyun

1 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2017, 19:53
Gaziantep Peyniri ve Gaziantep Lahmacunu Tescilleniyor


Alıntı:
ANTEP PEYNİRİ TESCİLLENİYOR

Gaziantep mutfak kültürünün asırlık değerlerinden, sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti ‘Antep Peyniri’, kentin coğrafi işaretli ürünleri arasına katılıyor.
Gaziantep Ticaret Borsası’nın (GTB), Gastronomi Kenti Gaziantep’in geleneksel ürünlerine yönelik sürdürdüğü coğrafi işaret tescil atağı aralıksız sürüyor.

Son bir ay içerisinde Tırnaklı Pide, Fıstık Ezmesi, Firik ve Antep Lahmacununu gibi şehrin çeşitli lezzetlerini Gaziantep adına coğrafi işaretli ürünler arasına katma başarısı gösteren GTB, son olarak tescilli ürünler kervanına tüm bölgede sevilerek tüketilen geleneksel Antep Peynirini de ekledi.

“TESCİL ATAĞIMIZ SÜRECEK”

Gaziantep Ticaret Borsasından yapılan yazılı açıklamada, Antep Peynirinin, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun, Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninin 11. sayısında coğrafi işaret tescil başvurusu kabul edilen ürünler arasında yer aldığı belirtildi.

Gaziantep adına coğrafi işaret tescil çalışmaları tamamlanan, Antep Tırnaklı Pidesi, Antep Fıstık Ezmesi, Antep Firiği ve Antep Lahmacununun askı sürecinin devam ettiğinin kaydedildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“Borsamız tarafından UNESCO Gastronomi Kenti Gazi şehrimizin geleneksel mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzetlerinin coğrafi işaretle koruma altına alınarak, gelecek nesillere taşınmasına yönelik sürdürülen tescil atağı aralıksız devam etmekte. Bu kapsamda tescil başvuruları kabul edilen ürünlerimiz arasına son olarak Antep Peynirini de katmış bulunmaktayız. Coğrafi İşaret Tescil çalışmaları yaklaşık bir yıldır sürdürülen ‘Antep Peyniri’, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yayımladığı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninin de Gaziantep adına coğrafi işaret almak üzere askı sürecine çıkarılan ürünler arasında yer aldı. Geleneksel hazırlanış şekli ve ayırt edici özellikleri titiz çalışmalar sonucu belirlenen Antep Peynirimiz, üç ay askıda bekleme sürecinin ardından Gaziantep’in tescilli ürünleri arasına katılacak.”


GAZİANTEP LAHMACUNU TESCİLLENİYOR


Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan lahmacun, Gaziantep’in coğrafi işaretli ürünleri arasına katılıyor.
Türk Patent ve Marka Kurumu, Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninin 10. sayısında coğrafi işaret tescil başvuruları kabul edilen ürünler ve şehirlerini yayımladı.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından, coğrafi işaret tescil çalışmaları yürütülen ‘Antep Lahmacunu’, yayımlanan bültende Gaziantep adına coğrafi işaret almak için askı sürecine çıkarılan ürünler arasında yer aldı. Antep lahmacunu üç ay askıda bekleme sürecinin ardından Gaziantep’in tescilli ürünleri arasındaki yerini alacak.

Antep lahmacununun coğrafi işretle tescil edilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram, “Gaziantep mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinin başında gelen lahmacun için Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde yaklaşık bir yıldır çalışmalar yürütüyoruz. Geleneksel yemeğimizin yapımında kullanılan ürünler ve geleneksel hazırlanış şekli ayırt edici özellikler olarak titiz çalışmalar sonucunda belirlendi. Üç aylık bir bekleme sürecinin ardından Antep lahmacununun Gaziantep adına tescil edilmesini bekliyoruz. Son bir ay içerisinde Fıstık Ezmesi ve Antep Firiğinin ardından Antep Lahmacunun da şehrimiz adına coğrafi işaretle tescillenecek olmasından büyük mutluluk duyuyoruz ”dedi.

‘Lezzet Cenneti’ olarak bilinen Gaziantep’in, UNESCO 'Yaratıcı Şehirler Ağına girerek Türkiye adına önemli bir misyonu üstlendiğini anımsatan Bayram “Geleneksel yemeklerimizin coğrafi işaretle tescillenerek koruma altına alınması, hem mutfak kültürümüzün gelecek nesillere taşınmasına hem de dünya çapında tanıtılmasına katkı sağlayacaktır” ifadelerinde bulundu.

Bayram,ayrıca eşsiz tarihi mirasıyla, zengin mutfak kültürünü bir arada sunmayı başaran Gaziantep’in, yakın zamanda gastronomi turizminin vazgeçilmez duraklarından biri olacağını da sözlerine ekledi.

KAYNAK: GAZİANTEP TİCARET BORSASI


sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> GAZİANTEP