Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Yiğitcan Şenocak
2 yıl önce - Pts 11 Nis 2016, 11:23

Tam bir Felaket
2009'da yaşanan sel felaketinden ders alınmamış. Dere yatağına yakın bir bölgeye konut yapılması çok tehlikeli. Özellikle yağışlı havalarda derenin taşma ihtimali var. Bide dere yatağına yakın binaları yıkacağız diyorlardı. Bu projenin durdurlması lazım.

masmawi83
2 yıl önce - Çrş 13 Nis 2016, 18:36

Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı, sektörün ufkunu açan platforma dönüştü. Sektör oyuncularının yaptığı 20 kritik tespit, dönüşüm çalışmalarını hızlandırıp, geleceği şekillendirecek

SABAH gazetesinin düzenlediği Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı, ortaya 80 milyonluk Türkiye'yi yakından ilgilendiren sonuçlar çıkardı.

Kamudan özel sektöre kadar kentsel dönüşümün tüm kilit kurumlarının katıldığı kurultayda ele alınan konular ve atılması gereken adımlar bir bildirge şeklinde düzenlendi. Sektörün ve siyasetçilerin hemfikir olduğu bildirge, kentsel dönüşümde yeni bir yol haritasının çizilmesi gerektiğini ortaya çıkardı.

Mimari anlayışın değişmesi gerektiği, çevreci ve akıllı şehirlerin ön plana çıkartılmasının öncelikle talep edildiği kurultayda, dar gelirlilerin de modern konutlarda yaşayabilmesi için yeni finansman yöntemleri konusu masaya konuldu. Kurultay, yatay şehirleşmenin ve Selçuklu-Osmanlı mimarisine benzer yapılaşmanın geleceğin gündemi olacağını gösterdi.

MAKAMA SUNULACAK

Sosyal konut fiyatına modern binaların yapılması için ucuz arsa üretimi, faiz politikalarının gözden geçirilmesi önerilerinin de olduğu 20 maddelik bildirge, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümete sunulacak.

1- Toplam 6 milyon konutun dönüştürülmesinin zaruri olduğu Türkiye artık, insanların toprakla daha rahat buluşacağı yatay mimariye geçmeli. Akıllı ve çevreci şehirlerin oluşturulması için yasal altyapı hazırlanmalı.

2- Kentsel dönüşüm sonucu oluşacak değer artışı kamunun da içinde olduğu paydaşlara eşit şekilde dağıtılmalı.

3- Kent düzeyinde dönüşüm alanları bir bütün olarak ele alınmalı. Dönüşümde finansal çıkmazları olan projeler, kârlı olanlarla sübvanse edilmeli.

4- Kentsel dönüşüm master planları uzun vadeli uygulama stratejilerini içermeli. Planlı yerleşim sayesinde depremin yaratacağı olası riskler bertaraf edilmeli.

5- Yoğunluk artışı yapılmadan dönüşümü sağlayacak alanların gerekli arsa ihtiyacı öncelikle kamu elindeki olası rezerv alanlarından karşılanmalı.

6- Sosyal ve çevreci olduğu gibi ekonomik getirisi de olan projeler, altyapı ve donatı alanlarının inşası yapılmalı.

7- Katılım bankalarının kentsel dönüşüm için alternatif finansman modelleri geliştirilmeli. Bu kapsamda sukuk gibi enstrümanların kullanımı için yasal düzenlemeler yapılmalı.

8- Şehirde yoğunlaşmayı önlemek için emsal artışı olamayacak yerlerde dönüşüm yapan müteahhitler rezerv alanlardan uygun fiyatlı arsalarla desteklenmeli.

9- Yabancıya konut satışında vatandaşlık ya da uzun süreli oturma izni gibi teşvikler verilmeli.

10- Yerinde dönüşüm yerine master planlı, içinde eğitim binalarından enerji tesislerine kadar kendi kendine yeten yeni şehirler ve süper kentler kurulmalı.

11- Enerjinin tamamını ithal eden bir ülke olarak maksimum enerji tasarrufu sağlayan, suyu minimum kullanan, yağmur suyu ve atık suları tekrar kullanabilen akıllı kentler teşvik edilmeli.

12- Kentsel dönüşüm projelerinin hızlanması için hak sahipleriyle müteahhitlerin arasına belediyeler ve kamu otoritesinin girmesi sağlanmalı.

13- Faiz oranları kentsel dönüşüm hareketini teşvik edici seviyelere çekilmeli.

14- Yurtdışı tanıtım için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önderliğinde bir fon kurulmalı. Buna gayrimenkul geliştiricileri de dahil edilmeli.

15- Sektörde cayma hakkı yeniden düzenlenmeli. Vatandaşın parasını geri alma hakkı şirketleri sıkıntıya sokmayacak şekilde düzenlenmeli.

16- Konutta uygulanan KDV oranlarında yeni uygulama getirilmeli. Yüzde 18'e ulaşan KDV kademelendirilmeli. Kayıtdışı çalışan şirketlerin yarattığı haksız rekabet önlenmeli.

17- Belediyelerin sahip olduğu müktesep hak konusu gözden geçirilmeli. Bina belli bir seviyeye gelse de belediye proje alanını değiştirebiliyor.

18- Hazine, konut projelerinde kullanılmak üzere 'nitelikli fon' ayırmalı. Genel bütçeden de kentsel dönüşüm için ayrılan pay artırılmalı.

19- Türkiye, marka şehirler üretmeli. İstanbul, Bursa, Gaziantep gibi şehirler kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında marka şehir haline getirilerek, yabancılara tanıtılmalı.

20- Modern binalarda Selçuklu mimarisinin izleri olmalı. Mahalle tarzı projelerin artması için kamunun teşvik geliştirmesi sağlanmalı.
link http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/04/13/kentse ...-20-talep#

Özellikle 8.maddeye dikkat arkadaşlar bence güzel bir çözüm.Emsal artışı (kat eksiği)olmayan binalar için devlet mütehite başka bölgelerden ucuz arsa vererek Bahçelievler gibi bölgelerin dönüşümü sağlanabilir.

Alihan 97

2 yıl önce - Çrş 20 Nis 2016, 10:49

Bahçelievler Siyavuşpaşa Mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamıyla yıkılan binada enteresan bir manzarayla karşılaşıldı. 2 binaya tek duvar
http://www.gazete365.com/gozlerine-inanamadilar-2 ...var/15877/

Misafir 37b

2 yıl önce - Prş 21 Nis 2016, 17:23

Bahçelievlerde yapılmak istenen kentsel dönüşüm zaten değil etrafınızda görüyorsunuzdur.Buranın eski mahallelerinde ki insanları yerlerinde edip yeniden yaparak ciddi miktarda(dolar) karşılığında satışa çıkartıyorlar.Ben de Ferit selim paşa caddesinde bir sokakta oturuyorum.Burada ki sokakların toptan yıkılıp kat verilerek yapılması lazım.En genç bina 30 yaşında bu sokaklarda daha önce fotosu paylaşılmış olan basın sitesi konutlarında arkadaşlarım oturuyordu!Mütahit fırlamalıklarına dikkat edin. .Binanıza köstebek sokmayın!Ben oturdugum yerde buna dikkat ediyorum.Sizde Dikkatli Olun sadece uyarmak istedim!

Alihan 97

2 yıl önce - Cmt 21 May 2016, 18:48
Bahçelievler Kocasinan'da Bina Çöktü

http://www.ensonhaber.com/bahcelievlerde-yan-yata ...05-21.html

http://www.gazete365.com/bahcelievler-de-temeli-k ...ktu/15996/

Allahtan ölen ve yaralanan olmamış. Mahalleli ve apartman sakinleri öfkeli.

mslazer
2 yıl önce - Pzr 29 May 2016, 15:40

Şirinevlerdeki yeraltı otopark ve minibüs terminali inşatında ki sondurumu yaya köprüsünden dün çektim.

(+)

Buda yaya köprüsünün diğer tarafına yapilacak olan yeni köprünün temeli.

(+)

Köprünün resmide vardı üzerinde ama çekemedim

mslazer
2 yıl önce - Pzr 29 May 2016, 19:25

Bunlarıda İbb den buldum.

(+)

(+)

(+)

(+)

İyi güzelde bence daha geniş bir köprü yapılmalıydi. Yada e 5 karayolu hafif bir eğim ile dalçık tarzı gibi yapilsa meydan ataköye doğeu uzatılsa köprüyede gerek kalmaz meydanıda genişletmiş olurdu ama bu iş biraz zor tabi. Neyse o benim düşüncem ama ne olursa olsun yimede geniş bir köprü şart.

Alihan 97

2 yıl önce - Cum 03 Hzr 2016, 17:13

http://www.milliyet.com.tr/baskanla-basbasa-mutea ...efault.htm

Eski binaları teker teker yıkacağınıza bütün binaları yıksanıza. Müteahitler arsa peşinde koşuyorlar. Bahçelievlerde bu zamanlarda boş arsa bulmak zor. Bahçelievlere düzgün bir kentsel dönüşüm projesi şart.
İlçedeki yükü hafifletmeniz lazım. Eski binayı yık yerine yenisini yap olmuyor.

cemmert97
2 yıl önce - Cum 03 Hzr 2016, 17:16

Şirinevler'de rahatsızlık çok. İçkili yerler var gerçektende bizlere bıkkınlık veriyor. Kapatın bunları artık. Polis, Bimer, belediye... aklınıza gelen her yere şikayette bulunduk. Adamlar gece başlayıp sabahın 05:30 bazen 06:30 una kadar müzik, davul ve canlı müzik çalıp bizleri bezdiriyorlar. Polis i arıyoruz gelip susturuyorlar sonra tekrar müzik çalmaya devam. Hiç kimseyi umursamadan devam ediyorlar. Polis bile artık bıktı. 155 i aradığım zaman karşımdaki memur taşının bile dedi bana... ayrıca kentsel dönüşüm şart bu semtte. binalar eski ve dökük. Bu semt'te rant peşinden koşmak çok acı bir şeydir.

Misafir db6

2 yıl önce - Cum 17 Hzr 2016, 23:20

Selamın Aleyküm. Ben Şirinevler Kazım Karabekir caddesinde 20 senedir esnaflık yapıyorum. Dükkanımın bulunduğu apartmanın bodrumu her yağmur yağdığında su basıyor ve düzgün bir altyapı sistemi oluşturulamadı. Kazıyorlar bitiriyorlar bikaç ay sonra tekrar aynı yeri kazıp bozuyorlar. Belediyeye mesaj gönderdik hiç bir sonuç alamadık. Bu yıl içinde yine bir kazı çalışması oldu yeni asfalt döktüler. Asfalt çalışmasından 3 hafta sonra gene bir kazı çalışması başlattı belediye gece 01.00 de bide. Pencereden işçilere bir bağırdım ''Durdurun'' diye adamlar hemen gittiler. Sabah aynı yeri tekrar kazmaya devam ettiler. Bu sefer su borusunu kepçe patlattı. Mahalle susuz kaldı. Arıza aynı gün giderildi. Yeni kaldırımı döşenen ve yeni asfaltlanan yolu yine mafettiler. Bu ay yapılan kazıda su borusunu yine kepçe patlattı. Yolu kaldırımı kırıp bozdular. Tam rezillik. Bu ne iş ya yolu koyup gittiler toz toprak çukur içinde. Plansız yapılan çalışmalar caddemizi mafediyor. Belediye hiç bir şey yapmıyor. Kazım Karabekir caddesi esnafı olarak Bahçelievler Belediyesinden şikayetçiyiz. Sabrımız kalmadı. Bahçelievler Belediyesi işinini hiç düzgün yapmıyor.

sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet