Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Mert Karakoyun

4 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 14:12

Bu sene Ankara nüfus artışında resmen patlama yaptı. Bunun sebebini gerçekten merak ediyorum ya.

Nazım B

4 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 18:09

Alıntı:
Bu sene Ankara nüfus artışında resmen patlama yaptı. Bunun sebebini gerçekten merak ediyorum ya.

Mert bey bu seneye özel bir durum yok, Ankara'nın son yıllarda nüfusu hep 100 binin üzerinde artıyor. Ziya Tk.'nın paylaştığı kaynakta görmüştüm, 8 yıldaki nüfus artış rakamı 803 bindi. Sene başına 100 bin ortalama var. Bundan sonrada 100 binin altına düşmez bu rakam. Giderekte artar.

dr.aty
4 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 20:27

Alıntı:

Sırf Yozgat'taki 72.000 kişilik nüfus azalması bunu açıklar diye düşünüyorum. Ayrıca Çorum ve Kırıkkale nüfusunda da azalmalar mevcut. Ankara; iç Anadolu illerinden çok göç alıyor son yıllarda.100.000 kişilik nüfus artışı doğumlarla izah edilemez zaten.

aybars1910
4 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 20:36

Etimesgut uzun yıllar 1.liği elden bırakmayacak ...5 sene içinde 3.lüğe oturacak gibi...

Nazım B

4 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 20:48

'dr.aty'
Yozgat'ın nüfusu 72000 değil, 13000 azalmış.

Kaynak tablo: Üyelerimizden ziya_tk'ya aittir.

Misafir 71e

4 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 21:34

Ankara bankaların ve diger bazı kurumların birer birer gittiği verilen vaatlerin yerine gelmediği bir ortamda bile böyle büyüyorsa normalde ne yapar merak konusu

Halil Hazır
4 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 21:55

Hükümet Ankara'ya değer vermiyor. Özellikle cb'nin etkisiyle İstanbul'un yıldızı parlatılıp Ankara geri planda bırakılıyor. Bu durum 2 şehride olumsuz etkiler.

yusufyuşa23
4 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 22:00

İstanbul'un büyük yatırımlara ihtiyacı var. Hükümet bu ihtiyaçlardan yola çıkarak büyük projeleri İstanbul'da hayata geçirmeye başladı. Ankara'yı İstanbul ile aynı kefeye koymamak gerek. Avrupa'nın en büyük kentinden bahsediyoruz sonuçta.

Misafir 66d

4 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 22:09

Hükümet Ankara'ya da çok büyük istihdam sağlayacak yatırımlar yapıyor. Nüfusunun artma sebebi budur.

onurnazliaka
4 yıl önce - Pts 01 Şub 2016, 01:47

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine baktığımda Ankara nüfusundaki dikkat çekişi artışı görüyorum. 120.000 kesinlikle önemsenmesi gereken bir rakam. Ankara, bu artışla İstanbul ve İzmir gibi illeri geçiyor. Kocaeli, Antalya, Tekirdağ ve Gümüşhane, Yalova, Karabük'ten sonra da en çok nüfus artış oranına sahip il oluyor.

Bu noktada Ankara'da en çok hemşehrisi yaşayan illeri anımsamak isteriz. Bunlar sırasıyla Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Sivas, Erzurum'dur. Bu yedili içerisinde bir tek Kırşehir'in nüfusu artmış, diğerlerinin azalmış. Özellikle Yozgat yıllardır müthiş düşüş içerisinde. Özellikle Yozgat'tan, ek olarak da Çorum, Çankırı, Kırıkkale'den Ankara'ya gelen insan sayısı azımsanmayacak seviyelerde. Şirin Kırşehir'den de gelen var ama Kırşehir en azından üniversite sayesinde ve belli düzeydeki sosyoekonomik yapısıyla dengeyi bu yıl için de olsa yakalamışsa benziyor.

Ankara için nüfus düşüşü beklemek abes olur, esasen dengeli bir nüfus artışından da zarar gelmez. Ancak ben bu noktada Orta Anadolu illerimize üzülüyorum. Örneğin Yozgat bir zamanlarki nüfus artışını korusa belki de 2019'da büyükşehir olabilecekken bugün gitgide eriyor. Kırıkkale eriyor, Çankırı zaten hep Ankara'ya esir. Çorum erimiyor ama kırsalı hep Ankara'ya geliyor. Bu illerimiz, dost illerimiz neden Ankara'ya muhtaç olsun. Hepsi tertemiz, düzenli olan bu illerimiz neden kendileri kalkınamasın? İşte ben buna üzülüyorum, bu illerimizin hemşehrilerinin kendi illerinde de kalabilmesini, imkânların onları doyurmaya yetebilmesini istiyorum. Ankara'ya gelen illa ki olacaktır, ancak gelen daha çok kazanmak üzere gelsin. Yaşamın zorlukları onları bu şehre atmasın. Komşularımız, dost illerimiz de kalkınsın. Ankara'nın gölgesi olmaktansa kendileri bir başına iller olarak kalkınsınlar. Bu illerin şehirler arası otobüsleri Ankara'dan memleketine tatile gidenlerden çok memleketinden Ankara'ya gelenleri taşıdığı gün ilimizin nüfus anlayışı, İç Anadolu bölgesini kapsayacak düzeyde de başarıya ulaşmış demektir. Çankırı, Çorum, Yozgat, Kırıkkale illeri açısından örnek alınması gereken en önemli il Aksaray'dır.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet