Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
cemilaydemir
14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 21:36

Kadifekale ve çevrsinin ıslah edilmesine İzmir Büyükşehir Belediyesinin imkanlarının yeteceğine inanmıyorum.Hazine destekli projelerle çözüm getirilebilir ancak onun da imkansız olduğunu düşünüyorum.Çünkü siyasi iradenin İzmir' e bakışı malum.

omercank
14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 22:26

Izmir'e boyle bir proje yapilmasini kesinlikle cok isterim. Buna benzer bir proje Rio de Janeiro'da "Sugar Loaf"a cikmak icin uygulanmis ve inanilmaz sayilarda turist cekilmistir. Rio'nunda "Favella"=gecekondu mahalleleri ile dolu oldugunu var sayarsak, cok kotu bir fikir degil Izmir icin. Gonul ister ki butun gecekondular kentsel donusum projesi ile kaldirilsin ve yerleri sehirlerimize yakisan yerlere donussun, fakat bunlari hayata gecirmek cok ucuz isler degil. Ayrica Agora'nin yeniden yapilmasi (renovasyonu) bence inanilmaz guzel bir fikir. Umarim boyle bir projede yakinda uygulanir.

EnderYıldırım
14 yıl önce - Cum 09 Hzr 2006, 02:33

Bütün bu dileklerimizin birden bire gerçekleşmesi mümkün değil. Şehrin etrafını sarmış gecekondular zamanla yıkılacaklar. Çünkü orada yaşayan insanların da çağdaş konutlara taşınması gerekiyor. Eninde sonunda isteklerimiz gerçekleşecek. Agora' nın önünün açılması veya kentsel dönüşüm gibi projeler zaten İzmir' in gelecek planlarında yerini almış durumda. Tabii bütün bunlar için sabırlı olmalıyız. Yönetimlerin bu projeleri ısrarla, vazgeçmeden gerçekleştirmeleri gerekiyor. Belki bu başlık yeri değil ama İzmir' de bazı şeylerin tümüyle değişmesi için Expo fuarını almalıyız. Bildiğiniz üzere Expo gerçekleştiği kentleri adeta yeniliyor, gelişmesi için önünü açıyor. Expo hakkında da az mesajlaştığımızı düşünüyorum.  Evet değişim istiyorsak, bizim yararımıza olan düşüncelere destek verelim.

HAKAN©

14 yıl önce - Cum 09 Hzr 2006, 12:34

cemilaydemir demiş ki;
Alıntı:
Kadifekale ve çevrsinin ıslah edilmesine İzmir Büyükşehir Belediyesinin imkanlarının yeteceğine inanmıyorum.Hazine destekli projelerle çözüm getirilebilir ancak onun da imkansız olduğunu düşünüyorum.Çünkü siyasi iradenin İzmir' e bakışı malum.

Cemil bey, bir önceki sayfadaki yeniasır haberinden yaptığım alıntıyı okumadınız galiba. Düşüncenizin yanlış olduğunu anlayacaksınız.  

tahsinsonerada

14 yıl önce - Cum 23 Hzr 2006, 01:12

kadife kale için bir önerim daha var;
oraya çıkıcak teleferiğin başlangıç noktası muhakkak konak meydanı olmalı ve restorasyonu tamamlandıktan sonra da bomboş bırakılmamalı,,,
örneğin içinde bir müze oluşturula bilir veya rumeli hisarı nda olduğu gibi çok sükseli ve uzun süren kadife kale konserleri veya festivali düzenlene bilir,
ama yılın bir ayını değilde tamamını kapsayan bir proje olsun diyorsanız da müze fikri çok mantıklı bence ,,,
minia türk,minia bizans,mini dünya yada dünya medeniyetleri müzesigibi
bir müze oluşturulup namı dünyaya yayılmış eserlerin maketleri kadife kalenin içinde hayat bulabilir.
bunun içinde çok pahalı ,ödenek yetmez yada gereksiz falan denirse de
izmir de sergiye hazır olup sergilenemeyen binlerce eser olduğunu hatırlatırım.
hiç bişey bulunamassa, bu sergilenemeyen eserlere bir ev sahibi bulunmuş olur. tıpkı topkapı sarayı yada çeşme kalesi gibi....

YusuF D
14 yıl önce - Çrş 28 Hzr 2006, 19:49

Alıntı:
Kadifekaleyi gecekondulardan temizlemek zor olsa da yapılabilir fakat orada oturan bölücü pekakalıları nasıl temizleyecekler o mesele?

daha önce nasıl temizlendilerse öyle...

onurumutlu
13 yıl önce - Prş 29 Mar 2007, 13:46
güzel olur daa.dası ne

haberi okuyunca ben de heyecanlandım fakat arkadaslarin yorumlarını da okuyunca içim burkuldu..gelecek turistlerden ziyade görünümü düzeltip gelen turistleri kacirmamak gerekir..

Armağan Örki
13 yıl önce - Sal 03 Nis 2007, 04:41

Hem katılıyor, hem de katılmıyorum...
Şöyle ki, Kadifekale tam bir su kaynağıdır ve varolan su temizdir, kullanılabilir. Teleferik, Konak'tan Kadifekale'ye çıkacakken, bölgenin su varlığı da değerlendirilmelidir. Öte yandan, Ballıkuyu-Vezirağa civarındaki heyelan riski göz önünde tutulup bu bölgeye daha farklı aktivite merkezleri kurulabilir. (Çay bahçesi, açık hava sineması gibi...)
Teleferiği kullanan insanlar, Kadifekale'ye vardıklarında hem buranın tarihine bakmalı, hem de geri kalan boş alanlara oluşturulabilecek olanaklardan yararlanmalıdır. O zaman, Balçova'daki teleferik geride bırakılabilir. Zaten daha merkez olacağından İzmirlilerce tutması büyük olasılıktır...

tormurat2000
13 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 15:18

Umarım proje bir an önce gerçekleşir ,senelerdir İzmirde yaşayıp  Kadifekale 'ye gitmeye çekinmiş insanlar var bunlardan biride benim. Teleferik projesinin Kadifekale'yi baştan aşağı değiştireceği umdunu taşıyorum

safiyeyolbakan

13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 18:16

ben kadifakale'nin hemen başlangıçındaki itfayenin orada büyüdüm, fakat şu an oralara gittiğimde ürktüm, her yer karma karişık olmuş ve herkes üst üste sanki dolmuş taşmış, buralarda oturan insanların başka yerlere taşınmasını sağlamalı (Kale'nin arka tarafı Yeşildere'ye bakan kısmı heyelan bölgesi) ve buralar islah edilip, ağaçlandırılmalı  ve gezi alanı yapılması gerekmez mi!

sayfa 4
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege